Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2011., 11:47   #1
Olimpijsko dizanje utega

Zanima me ima li tko iskustva sa olimpijskim dizanjima kao oblikom rekreacije?

O 'čudesnim' prednostima olimpijskih dizanja može se pročitati npr ovdje:

'Too much muscle'

http://tinyurl.com/64m2nsj


'Greatest workout known to man'

http://www.menshealth.com/fitness/we...ifting-workout



Uvije spominjani primjer: Shane Hamman

http://tinyurl.com/c2w5jbv

Visok oko 175, težak 160 kg.. napravi salto unatrag iz mjesta. Ima vertikalni skok oko 90 cm, a golf lopticu može lansirati oko 300 metara daleko.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shane_Hamman

Dizači utega su (uz bacače kugle) najeksplozivniji, a (uz gimnastičare) najfleksibilniji sportaši na svijetu.

Još nešto:

"Then there's the pure vanity aspect. The Olympic lifters who aren't heavyweights are among the leanest--they're certainly the strongest--athletes in the world. One study of elite athletes found that Olympic weight lifters burn almost as many calories per day as marathoners do, and another reported that, on average, the lifters have as little as 5 percent body fat. Granted, these men are moving more than 175,000 pounds in a typical training week, but they also eat 6,000 to 8,000 calories a day.



Mišljenja?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 12:22   #2
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
...but they also eat 6,000 to 8,000 calories a day.

Mišljenja?
Da bi morao cijeli dan posvetiti jelu da bi natuko 8000 kalorija dnevno
__________________
Tired.
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 13:14   #3
Quote:
Crais kaže: Pogledaj post
Da bi morao cijeli dan posvetiti jelu da bi natuko 8000 kalorija dnevno
Što bi tek onda rekao za ovo:

http://www.foxnews.com/story/0,2933,403803,00.html

"Altogether, Phelps consumes 12,000 calories a day while in training. Compared to the 2,500-3,000 calories a day the U.S. Food and Drug Administration recommends for men depending on age and activity level, Phelps diet seems outrageous..."

Dakle, olimpijski lifteri su potranjeni u odnosu na Phelpsa. Iskreno, ni ja nemam pojma kako natuku tolike kalorije, ali vjerojatno nije nemoguće.

Međutim, više me ovdje zanimaju prednosti olimpijskih dizanja kao treninga, nego razne dijete ..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 13:47   #4
To su tehnički izuzetni zahtjevne vježbe. Potrebna je platforma za dizanje i olimpijski utezi kojih nijedna teretana nema. Nužan je trener koji će više mjeseci stalno nadzirati i ispravljati vježbača. Čak i iskusni dizači- natjecatelji sa dugim stažom vježbaju pod budnim okom trenera, a čak i njih trener ispravlja...
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 14:05   #5
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
To su tehnički izuzetni zahtjevne vježbe. Potrebna je platforma za dizanje i olimpijski utezi kojih nijedna teretana nema. Nužan je trener koji će više mjeseci stalno nadzirati i ispravljati vježbača. Čak i iskusni dizači- natjecatelji sa dugim stažom vježbaju pod budnim okom trenera, a čak i njih trener ispravlja...
Da, i ja sam isto čuo.

Međutim, ako si vidio ovaj drugi link u prvom postu, tu su ti liftovi razbijeni na dijelove i prilagođeni rekreativcima.

Navodno najkorisnija je pull faza, a tehnički problemi su najizraženiji kod catch faze koja rekreativcima nije nužna.

Isto tako, ne bi bilo normalno da se rekreativci opterećuju velikim težinama..Korist se može izvući iz same eksplozivnosti pokreta.

Pored toga, rekreativci ionako ne mogu pravilno izvesti recimo snatch ili clean and jerk..ali ne vidim zašto ne bi power clean, power snatch i slično..

Pogledao sam 3 nastavka instrukcionala za olimpijska dizanja 'Strong as an ox' od nekog licenciranog trenera i bivšeg natjecatelja...

Tehnika nije strašno teška, ali pretpostavljam da je najteži dio vidjeti sebe gdje griješiš...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 14:03   #6
Ovdje imate zanimljivu raspravu na temu http://integralnitrening.maxforum.or...-protiv/#post3

Inače u Zagrebu ima nekoliko teretana s platformama za weightlifting, jedna od najpoznatijih je u domu sportova kod gospodina Zemunika
yonosoytonto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 00:09   #7
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Što bi tek onda rekao za ovo:

http://www.foxnews.com/story/0,2933,403803,00.html

"Altogether, Phelps consumes 12,000 calories a day while in training. Compared to the 2,500-3,000 calories a day the U.S. Food and Drug Administration recommends for men depending on age and activity level, Phelps diet seems outrageous..."

Dakle, olimpijski lifteri su potranjeni u odnosu na Phelpsa. Iskreno, ni ja nemam pojma kako natuku tolike kalorije, ali vjerojatno nije nemoguće.

Međutim, više me ovdje zanimaju prednosti olimpijskih dizanja kao treninga, nego razne dijete ..
Nije baš za usporedbu jer plivači između ostalog, ovisno o disciplini, za energiju koriste kombinirano fosfageni, laktatni i aerobni( potrošnja između ostalog i iz glikogena ) sustav dok dizači koriste fosfageni ( potrošnja isključivo kroz ATP kreatin fosfat ).
Kako ne koriste niti isti sustav za energiju tako niti prehrana ne može biti ista, a također niti količina unesene hrane.
No pain no gain is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 19:47   #8
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
To su tehnički izuzetni zahtjevne vježbe. Potrebna je platforma za dizanje i olimpijski utezi kojih nijedna teretana nema. Nužan je trener koji će više mjeseci stalno nadzirati i ispravljati vježbača. Čak i iskusni dizači- natjecatelji sa dugim stažom vježbaju pod budnim okom trenera, a čak i njih trener ispravlja...
Kao što dolje navodi yonosoytonto, ima Metalac, koliko znam ima i XXL, DIF, a imaju i atletski klubovi.

Quote:
yonosoytonto kaže: Pogledaj post
Ovdje imate zanimljivu raspravu na temu http://integralnitrening.maxforum.or...-protiv/#post3

Inače u Zagrebu ima nekoliko teretana s platformama za weightlifting, jedna od najpoznatijih je u domu sportova kod gospodina Zemunika

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, i ja sam isto čuo.

Međutim, ako si vidio ovaj drugi link u prvom postu, tu su ti liftovi razbijeni na dijelove i prilagođeni rekreativcima.

Navodno najkorisnija je pull faza, a tehnički problemi su najizraženiji kod catch faze koja rekreativcima nije nužna.

Isto tako, ne bi bilo normalno da se rekreativci opterećuju velikim težinama..Korist se može izvući iz same eksplozivnosti pokreta.

Pored toga, rekreativci ionako ne mogu pravilno izvesti recimo snatch ili clean and jerk..ali ne vidim zašto ne bi power clean, power snatch i slično..

Pogledao sam 3 nastavka instrukcionala za olimpijska dizanja 'Strong as an ox' od nekog licenciranog trenera i bivšeg natjecatelja...

Tehnika nije strašno teška, ali pretpostavljam da je najteži dio vidjeti sebe gdje griješiš...
Bitno je imati uz sebe nekoga tko ti može pokazati. Nije strašno komplicirano i može se savladati. Ja npr. idem u teretanu rekreativno, uglavnom vježbam sa slobodnim utezima i već sam na 1.treningu nabačaja savladala pokret. Na 2. sam nabacila 25, onda sam počela raditi i izbačaj i na 3. treningu izbacila 35kg, pod budnim okom iskusnog dizača ofc. Planiram povećavati, volim to, meni je to izazov, ali to naravno ne mora svatko.
Mislila sam da će mi to ići grozno i da neću imati pojma, no pohvatala sam brzo i sad idem s guštom na treninge. Totalno sam navučena na nabačaj i izbačaj. Radim ja i dalje mrtva dizanja, čučnjeve, pretklon, neke vježbe po spravama, itd., ali nabačaj i izbačaj su mi posebno dragi.

Ono što bih još mogla dodati jest da me ništa nije preznojilo, ubilo, ojačalao, kao dizački trening.

Zadnje uređivanje Gipsyqueen : 19.12.2011. at 19:53.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 12:24   #9
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
To su tehnički izuzetni zahtjevne vježbe. Potrebna je platforma za dizanje i olimpijski utezi kojih nijedna teretana nema. Nužan je trener koji će više mjeseci stalno nadzirati i ispravljati vježbača. Čak i iskusni dizači- natjecatelji sa dugim stažom vježbaju pod budnim okom trenera, a čak i njih trener ispravlja...
Šta pričaš ti, ima metalac svu potrebnu i profesionalnu opremu, platforme,ploče i šipke eleiko, druga je stvar što su to tehnički zahtjevene discipline koje nisu za svakoga uključujući mene
Darkhero is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 23:54   #10
Question

Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Kao što dolje navodi yonosoytonto, ima Metalac, koliko znam ima i XXL, DIF, a imaju i atletski klubovi.






Bitno je imati uz sebe nekoga tko ti može pokazati. Nije strašno komplicirano i može se savladati. Ja npr. idem u teretanu rekreativno, uglavnom vježbam sa slobodnim utezima i već sam na 1.treningu nabačaja savladala pokret. Na 2. sam nabacila 25, onda sam počela raditi i izbačaj i na 3. treningu izbacila 35kg, pod budnim okom iskusnog dizača ofc. Planiram povećavati, volim to, meni je to izazov, ali to naravno ne mora svatko.
Mislila sam da će mi to ići grozno i da neću imati pojma, no pohvatala sam brzo i sad idem s guštom na treninge. Totalno sam navučena na nabačaj i izbačaj. Radim ja i dalje mrtva dizanja, čučnjeve, pretklon, neke vježbe po spravama, itd., ali nabačaj i izbačaj su mi posebno dragi.

Ono što bih još mogla dodati jest da me ništa nije preznojilo, ubilo, ojačalao, kao dizački trening.
Ne vidim što bi te u takvom treningu trebalo posebno umarat ako govoriš o klasičnom dizačkom treningu da se tako preznojiš.
U tom slučaju te može umorit eventualno veliki broj ponavljanja.
No pain no gain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:20   #11
Quote:
No pain no gain kaže: Pogledaj post
Ne vidim što bi te u takvom treningu trebalo posebno umarat ako govoriš o klasičnom dizačkom treningu da se tako preznojiš.
U tom slučaju te može umorit eventualno veliki broj ponavljanja.
Bodybuilding.com:

"First, the most surprising aspect of Olympic Lifting is its effect on the cardiovascular system. A few years ago, Doctor Michael Stone studied the cardiovascular benefits of Olympic Lifting. He was shocked to find the improvements made by this form of training. But why? It is a simple matter of the length of the movement of the bar. ...

In a wrist curl, the bar may move four inches. In a Clean and Jerk, the bar moves from the floor to overhead, upwards of seven and a half feet! Every muscle in the body is used, including all the support system. A tough set of Snatches leaves the lifter heaving for breath, sweating in streams, and the heart racing. All this without even having to go the track "
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:32   #12
odlična tema za malo prave snage...

btw, negdje sam čitao da Phelps jedno 30% svojeih kalorija troši samo zato što je u vodi, a voda brže odvodi toplinu s tjela, mislim da je negdje izmjereno da troši oko 8-9000 na same treninge a ostalo je navodno održavanje temperature. Totalno cool ako je skroz točno.
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:36   #13
Quote:
DNx kaže: Pogledaj post
odlična tema za malo prave snage...

btw, negdje sam čitao da Phelps jedno 30% svojeih kalorija troši samo zato što je u vodi, a voda brže odvodi toplinu s tjela, mislim da je negdje izmjereno da troši oko 8-9000 na same treninge a ostalo je navodno održavanje temperature. Totalno cool ako je skroz točno.
Zanimljiv podatak. Znači teoretski bi mogao leći kadu sa relativno hladnom vodom, i trošiti određen broj kalorija samo na održavanje temperature? =)
__________________
Tired.
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 13:19   #14
Quote:
Crais kaže: Pogledaj post
Zanimljiv podatak. Znači teoretski bi mogao leći kadu sa relativno hladnom vodom, i trošiti određen broj kalorija samo na održavanje temperature? =)
progugla malo ice bath fat loss ili tak nekaj...neki to guraju u ekstreme...

pretpostavljam da je kod Pheplsa to u kombinaciji s treningom
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 17:37   #15
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Bodybuilding.com:

"First, the most surprising aspect of Olympic Lifting is its effect on the cardiovascular system. A few years ago, Doctor Michael Stone studied the cardiovascular benefits of Olympic Lifting. He was shocked to find the improvements made by this form of training. But why? It is a simple matter of the length of the movement of the bar. ...

In a wrist curl, the bar may move four inches. In a Clean and Jerk, the bar moves from the floor to overhead, upwards of seven and a half feet! Every muscle in the body is used, including all the support system. A tough set of Snatches leaves the lifter heaving for breath, sweating in streams, and the heart racing. All this without even having to go the track "
Da, na to sam i mislila. Čak mi i donji veš zna biti totalno mokar, a inače sam bila poznata po tome da me trening baš i ne preznoji. Otkad tako treniram, prezadovoljna sam. Dizanje rules.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 18:10   #16
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Dizači utega su (uz bacače kugle) najeksplozivniji, a (uz gimnastičare) najfleksibilniji sportaši na svijetu.
I uz sumo borce, najzaokruženiji sportaši na svijetu.
Znači najmanja razlika između visine i širine tijela.
Znatiželjko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 18:25   #17
Quote:
Znatiželjko kaže: Pogledaj post
I uz sumo borce, najzaokruženiji sportaši na svijetu.
Znači najmanja razlika između visine i širine tijela.
Debeli,masni,salasti,okrugli?



Koji si ti troll
Plavi Lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:31   #18
Quote:
Znatiželjko kaže: Pogledaj post
I uz sumo borce, najzaokruženiji sportaši na svijetu.
Znači najmanja razlika između visine i širine tijela.

Potpuno pogrešno.

To što si rekao vrijedi samo za tešku kategoriju, jer nije ograničena, pa je dodatni dobitak moguće ostvariti jedino povećanjem tjelesne mase..

U nižim kategorijama dizači imaju oko 5% sala, i to bez ikakve 'definicije' koju rade bodybuilderi. Dizači utega jedni su od onih koji imaju najmanje sala od svih sportaša. Isto tako se smatraju najeksplozivnijim i uz gimnastičare jednim od najfleksibilnijih sportaša.

Čak i najdeblji među njima imaju puno veći vertikalni skok od bilo kojeg NBA košarkaša.

Shane Hamman je sa 175 cm i 160 kg mogao napraviti salto iz mjesta. Vertikalni skok od 96 cm. Zakucati s dvije ruke iza leđa. Nabiti golf lopticu 300 metara...itd.

Pyrros Dimas koji imao nekih 85 valjda je mogao i puno bolje. Uz bodyfat od oko 5%.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 00:32   #19
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Bodybuilding.com:

"First, the most surprising aspect of Olympic Lifting is its effect on the cardiovascular system. A few years ago, Doctor Michael Stone studied the cardiovascular benefits of Olympic Lifting. He was shocked to find the improvements made by this form of training. But why? It is a simple matter of the length of the movement of the bar. ...

In a wrist curl, the bar may move four inches. In a Clean and Jerk, the bar moves from the floor to overhead, upwards of seven and a half feet! Every muscle in the body is used, including all the support system. A tough set of Snatches leaves the lifter heaving for breath, sweating in streams, and the heart racing. All this without even having to go the track "
Kao što rekoh ako radiš nekoliko ponavjanja ili samo jedno i serija ne traje duže od 10 sekundi te odmor traje više od minute onda tijelo koristi isključivo kreatin fosfat za energiju i u tom slučaju nema nekog velikog umora.
Ako pak radiš sa manjim težinama desetak ponavljanja sa manjim pauzama onda je to naporan trening jer ta vježba između ostalog uključuje više mišićnih skupina te laktatni sustav za energiju.
Dizači utega koriste isključivo ATP kreatin fosfat za energiju.
No pain no gain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 00:44   #20
Quote:
Plavi Lav kaže: Pogledaj post
Debeli,masni,salasti,okrugli?
Oduvijek si imao problema sa shvaćanjem napisanog.

Oni su uglavnom niski i nabijeni širinom, nebitno dal su mišići ili salo, ne govorim o tome. Ako ti treba crtati reci, imam paint u windowsima.
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Potpuno pogrešno.

To što si rekao vrijedi samo za tešku kategoriju, jer nije ograničena, pa je dodatni dobitak moguće ostvariti jedino povećanjem tjelesne mase..
Znači objašnjenje kao i gore, s time da bi dodao riječ ''u prosjeku'' ...znači ne pojedinci od 180 cm nego slika prosječnog dizača.

Za rekreaciju može proći, slično kao i teretana. Za profi bavljenje mi ima boljih sportova. Ali to sam samo ja...
Znatiželjko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.