Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2010., 20:12   #61
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
a jesi ti to pofurila kipućom vodom i pustila dovoljno stajati prije tave?
koliko je dovoljno?
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 21:44   #62
Ja ih uvijek prokuham u vodi kojoj sam dodala zacine.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 23:10   #63
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
koliko je dovoljno?
dok ne omekšaju
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 23:28   #64
Ako govorimo o medaljonima, koji jelte izgledaju ko šnicli, al nisu burgeri (vidi sliku:http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...26tbs%3Disch:1), kuhaj ih u slanoj vodi dok ih ne možeš lagano upiknuti vilicom, ocijedi i dalje puni, pohaj, prži, što te volja

Burgeri se delaju od isto tako prokuhanih i ocijeđenih sojinih ljuskica (vid:http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...26tbs%3Disch:1)
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 19:52   #65
Koliko dana mogu stajati skuhani sojini medaljoni? U frižideru, u marinadi od senfa i ulja

Tnx
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 18:43   #66
Ne kužim

Mislio sam uvijek da ljudi koji briju na zdravu prehranu tako se i hrane.Kad ono soju svi jedu samo u obliku dreka koji mjesecima i godinama stoji u vrečicama na policama.A onu u zrnu se gleda isključivo kao GMO,strašno.

Ne boj se ti medaljoni su ti fino tretirani izdržat će duže od friždera.
Bepo1606 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 29.02.2012., 19:04   #67
ti nemoj da imaš predrasude prema sojojedcima. pa makar i pozitivne
a i nije fora samo u gmo soji, nego u hibridima. a hibridna zrna su dopuštena u eko poljoprivredi ali ko bi se još i time bavio
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 20:00   #68
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
ti nemoj da imaš predrasude prema sojojedcima. pa makar i pozitivne
a i nije fora samo u gmo soji, nego u hibridima. a hibridna zrna su dopuštena u eko poljoprivredi ali ko bi se još i time bavio
Hibridno je problem?U osnovnoj školi se uči o križanju graška.Sve se na ovom svijetu križa,ljudi životinje sve.Naravno sa svojom vrstom.Pa kad križaš nekoliko vrsta soje da bi dobio najbolju za neko područje.GMO je druga priča.
I nemam predrasude prema ni jednoj vrsti hrane.Dapače al mislim da danas s ljudi toliko lijeni i pomodni da će jesti sve što im se servira preko medija.Totalni zapad.Ko moji rođaci iz amerike koji jedu samo hranu iz konzerve ili vrečice.
Razumijem kad netko nema vremena da namoči soju i skuha je pa onda da si spremi medaljone i slično ali oko tog se na ovom forumu razvila tema razmjena recepata.Da netko pita kako se rade ti medaljoni razumio bi al s čim ih skuhat e to ne razumijem.
Bepo1606 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 00:09   #69
Pitanje je zašto ljudi uopće jedu soju? Totalno bezukusno, bolje jesti pšenicu, raž i slično. Još k tome, 99% soje na tržištu je GMO.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 01:00   #70
Quote:
vang kaže: Pogledaj post
Pitanje je zašto ljudi uopće jedu soju? Totalno bezukusno, bolje jesti pšenicu, raž i slično. Još k tome, 99% soje na tržištu je GMO.
Da li ti znaš što je soja?Brkaš grahorice i žitarice.

Skuhaj je ko običan grah sa suhim mesom pa će ti biti bolja.A nije ti ni lešo kuhana pšenica neka akcija.Malo to pre banalno doživljavaš.

Zadnje uređivanje Bepo1606 : 01.03.2012. at 01:11.
Bepo1606 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 08:43   #71
Quote:
Bepo1606 kaže: Pogledaj post
Da li ti znaš što je soja?Brkaš grahorice i žitarice.

Skuhaj je ko običan grah sa suhim mesom pa će ti biti bolja.A nije ti ni lešo kuhana pšenica neka akcija.Malo to pre banalno doživljavaš.
Ja imam gadne probavne probleme zbog soje, tako da je sigurno neću kuhati sa mesom, ima puno boljih grahorica i žitarica za tu namjenu. A i probao sam soju skuhanu kao običan grah, definitvno bezvezno jelo, loše skuhani grah je delicija prema soji.

Usporedio sam soju sa pšenicom iz jednostavnog razloga, jer i od soje i od pšenice ljudi rade proizvode koje pripremaju na način kako rade meso, tj. sejtan on pšenice, a od soje koriste gotove "šunke", "krpice" i slično.

Soja nije nikako lokalna namirnica, tj. nije postojala u ovim krajevima do masovne histerije i pomame za sojom koju su malo propagirali vegetarijanci, ali puno više industrija, jer su našli jeftinu namirnicu.

Danas se soja upotrebljava u većini industrijskih proizvoda zato što je puno jeftinija od mesa, pa praktično svi mesni proizvodi sadrže soju. To je ono što me najviše smeta, ne želim jesti soju ako sam kupio mesni proizvod.

I kako je većina soje GMO, ne kužim zašto ljudi baš žele jesti soju??? Zašto ne koristiti klasične grahorice i žitarice (da se ispravim) za pripremu jela koje se koriste kao nadomjestak mesu?

Isto je užasno smiješno kad ljudi koji ne piju kravlje mlijeko, koriste sojino mlijeko, ali kako je odvratnog okusa, onda ga koriste samo za u kavu. A imaju puno ukusnija "mlijeka", od zobi npr.

Soja je ušla u prehranu samo zbog marketinga, nikako zbog kvalitete namirnice.

I usput, u Slavoniji je postalo moderno uzgajati soju, jer nemaju problema sa otkupom, pa se seljaci prebacuju na uzgoj soje (zato što im se više isplati). A 100% sva soja koja se uzgaja u Slavoniji je GMO, a kao fol je zabranjeno GMO sjeme, moš mislit.

Zadnje uređivanje vang : 01.03.2012. at 08:51.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 09:28   #72
Dobro kažeš samo u jednoj stvari da te ispravim.Soja je sigurno jeftina i super isplatljiva za industriju nikako za potrošača.Cijena 1 kile soje u dučanu je cijena kile piletine ili nekog jeftinijeg mesa.Al dok se kupuje može im biti.Meni je nerazumno da hrana kojom se hrani i stoka bude toliko skupa kad je za ljudsku primjenu.Isto je is kukuruzom,zobi,pšenicom itd.
Na televiziji svake godine pratimo prosvjede o cijeni pšenice hoće li biti 0.70 ili 1 kunu a 40 deka pšeničnih pahuljica sam platio 14 kuna u Kerumu.Pahuljice su umjetničko ime za zgnječenu pšenicu ništa više a cijena je astronomska.Na sve to još je kruh mukte.
Što se tiče mlijeka od soje radije ga napravim jer mi dođe 2 kune po litri a ne 15-20 iz dučana.I možeš ga malo popravit da se može pijuckat ali u kavu ga ne moogu stavljat jer se gruša an višim temperaturama.Hladnu kavu ne pijem.
Bepo1606 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 09:39   #73
Bepo, kako praviš sojino mlijeko?
__________________
Nije bitna dužina štapića, nego magija u njemu...
Elöise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 10:50   #74
Quote:
Bepo1606 kaže: Pogledaj post
Dobro kažeš samo u jednoj stvari da te ispravim.Soja je sigurno jeftina i super isplatljiva za industriju nikako za potrošača.Cijena 1 kile soje u dučanu je cijena kile piletine ili nekog jeftinijeg mesa.Al dok se kupuje može im biti.Meni je nerazumno da hrana kojom se hrani i stoka bude toliko skupa kad je za ljudsku primjenu.Isto je is kukuruzom,zobi,pšenicom itd.
Na televiziji svake godine pratimo prosvjede o cijeni pšenice hoće li biti 0.70 ili 1 kunu a 40 deka pšeničnih pahuljica sam platio 14 kuna u Kerumu.Pahuljice su umjetničko ime za zgnječenu pšenicu ništa više a cijena je astronomska.Na sve to još je kruh mukte.
Cijena hrane u dućanima nema baš nikakve veze sa stvarnom cijenom u proizvodnji, slažem se potpuno. Vrhnje ubiru uvijek oni zadnji u lancu. Cilj je što jeftinije proizvesti hranu (bez ikakvih moralnih zapreka), a skupo prodati priču oko toga.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 11:23   #75
Quote:
Elöise kaže: Pogledaj post
Bepo, kako praviš sojino mlijeko?
Zapravo vrlo jednostavno.To me najviše i začudilo.Inaće ne volim da me natko radi ovcom pa da plačam nešto više nego nešto vrijedi pa sam probao sam napravit sojino mlijeko.Odmah da ti kažem probao sam radit neke modifikacije kako su neki pisali po netu ali najviše mi paše ono najjednostavnije.
Odmah u startu odlučiš koliko ti je dovoljno mlijeka za par dana,nema smisla da se baca.Možeš i tofu napravit ako imaš viška jer i za njega moraš skuhat mlijeko.
Namočiš soju nekih 12 sati u hladnoj vodii u tom vremenu promjeniš vodu par puta.To je dosta.Neki puste i manje al tvrda je ko svi vrazi.
Ide ti 10 dekagrama po litri mlijeka.Znači ako pomočiš pola kila soje kuhaš s 5 litara vode.
Nakon što se namočilo smiksaš dobro,što bolje više će ti ispast i biti kao kremastije.I staviš kuhat u visoku posudu.Dobro da je do pola tekučine jer voli zapjenit samo tako.I kuhaš 20ak minuta na laganoj vatri.Imaj hladne vode pri ruci da dodaš malo kad podivlja pjena da doliješ da malo padne.Nakon nekog vremena se smiri i kuha ok.
I na kraju procijediš kroz čistu krpu ili gatu smotanu na par puta.
Pošto meni ne smeta okus koji baca na pokošenu travu ja više ne dodajem unutra ništa.Možeš stavit šečer,vaniliju.Osobno kokos više nikada.Dobar je i javorov sirup.
Na kraju ne bacati ino što ti ostane u krpi nego si spremi nešto s tom okarom.
Bepo1606 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 11:32   #76
Puno hvala! Kad nađem soju, isprobavam.
__________________
Nije bitna dužina štapića, nego magija u njemu...
Elöise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 16:33   #77
Quote:
Elöise kaže: Pogledaj post
Puno hvala! Kad nađem soju, isprobavam.
Imaš u DMu.0.5 kila po 9.90 kuna.Piše ekološki pa zašto ne vjerovati.U Hrvatskoj je zabranjen uzgoj GMO ičeg pa i soje a ako neki proizvod sadrži GMO mora biti istaknuto na deklaraciji ako je preko 0.5% mislim.
Bepo1606 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 16:46   #78
Quote:
Bepo1606 kaže: Pogledaj post
Imaš u DMu.0.5 kila po 9.90 kuna.Piše ekološki pa zašto ne vjerovati.U Hrvatskoj je zabranjen uzgoj GMO ičeg pa i soje a ako neki proizvod sadrži GMO mora biti istaknuto na deklaraciji ako je preko 0.5% mislim.
To što je uzgoj GMO zabranjen možeš mačku o rep objesiti. Sva soja, dakle 100% soje koja se u Hrvatskoj uzgaja je isključivo GMO, osim ako se ne radi možda o nekoj organskoj farmi (ali teško da bi oni uzgajali soju).
Sreća je jedino što još uvijek uzgoj soje nije postao masovan, ali ide u tom smjeru, da se svi poljoprivrednici prebace na uzgoj soje zbog isplativosti.

Gdje ta soja završava, ne znam, vjerojatno najveći dio za stočnu hranu.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 17:04   #79
Quote:
Bepo1606 kaže: Pogledaj post
Imaš u DMu.0.5 kila po 9.90 kuna.Piše ekološki pa zašto ne vjerovati.U Hrvatskoj je zabranjen uzgoj GMO ičeg pa i soje a ako neki proizvod sadrži GMO mora biti istaknuto na deklaraciji ako je preko 0.5% mislim.
hvala na informaciji, nisam do sada primjetila, ali pogledat ću.
__________________
Nije bitna dužina štapića, nego magija u njemu...
Elöise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 17:19   #80
Zaboravio mješanje

Zaboravio sam napisat da moraš dosta miješat kuhačom dok se kuha.Kad se kasnije počne malo grušat samo nastavi još kuhat to nije jer je nešto pošlo po zlu nego tako treba.
Moj savjet ti je da prvo probaš okus kad se ohladi (naravno procijeđeno) pa da onda eventualno dodaš nešto za promijenit okus.
Ako napraviš puno slobodno si spremi tofu.
Pozdrav iz Zadra.
Bepo1606 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.