Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2010., 21:46   #1441
Quote:
Matej2801 kaže: Pogledaj post
Bilirubin - granično povišen, a ALT i GGT upućuju na neko oštećenje jetre (moglo bi se reći blaže), vjerojatno posljedica te nedavne bolesti, inače može biti i posljedica alkohola ili nekih lijekova.
Vjerojatno je to zbog sumameda, ali slažem se, ponoviti nalaze.

Što se tiče masnoća, više se kretati, skinuti 10ak kila, prvo hodanjem ako nisi spreman za trčanje, kasnije prijeći na teže i duže aktivnosti, pun je internet programa vježbi za ljude s takvim problemima. Hipolipemici nisu baš sasvim bezazleni lijekovi, svakako da imaju učinak na masnoće, ali puno je bolje to kontrolirati tjelovježbom nego se odmah kljukati.
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 16:53   #1442
Quote:
towar kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je to zbog sumameda, ali slažem se, ponoviti nalaze.

Što se tiče masnoća, više se kretati, skinuti 10ak kila, prvo hodanjem ako nisi spreman za trčanje, kasnije prijeći na teže i duže aktivnosti, pun je internet programa vježbi za ljude s takvim problemima. Hipolipemici nisu baš sasvim bezazleni lijekovi, svakako da imaju učinak na masnoće, ali puno je bolje to kontrolirati tjelovježbom nego se odmah kljukati.
Slažem se sa svime, samo nekako ne vjerujem da će dijeta i tjelovježba skinuti kolesterol 9,2. No, možda i uspije, nikad ne znaš.
Matej2801 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 01:24   #1443
Gdje mogu obaviti AST i ASTA preglede krvne slike u zagrebu???
rodjo2u is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 02:59   #1444
Quote:
rodjo2u kaže: Pogledaj post
Gdje mogu obaviti AST i ASTA preglede krvne slike u zagrebu???
ja sam to vadila na Rebru,i znam da sam se osobno tamo morala ic narucit(nece prek telefona narucivat,tak da sami morate tam ic....)
malla4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 20:21   #1445
Imam pitanje u vezi EKG. Zanima me čeka li se nalaz ili je 'to' odmah gotovo?
pítā is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 23:11   #1446
Quote:
pítā kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi EKG. Zanima me čeka li se nalaz ili je 'to' odmah gotovo?
bude odmah gotovo ako ti radi tvoj dr opće prakse on odmah pregleda rezultate, a ako radiš kod kardiologa nalazi bi isto trebali odmah biti gotovi jer aparat odmah izbaci taj papir na kojemu je zabilježen rad srca.
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 16:35   #1447
Nalaz PET/CT

Pozdrav svima!
Može li mi netko pomoci u iscitavanju nekih recenica iz ovog nalaza, ne snalazim se u svim tim izrazima.

"Pojacani metabolizam glukoze u paravertebralnoj muskulaturi s desne strane u visini Th2 vjerojatno je nespecificnog karaktera.

CT-om se u granicno velikoj jetri vidi ostro ogranicena, izrazito hipodenzna formacija supkapsularno anteriorno u IVa segmentu uz venozni ligament, bez znacajnije postkontrastne opacifikacije, bez pojacane akumulacije radiofarmaka, otvorene etiologije."

Što je to hipodenzna formacija?????? Nekakva cista???
Što znaci da je nesto "nespecificnog karaktera" i "otvorene etiologije"?

Ma zapravo ništa od navedenog ne razumijem i bit ću vam zahvalna za svaki odgovor!!
DaniNYC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 18:45   #1448
Quote:
DaniNYC kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Može li mi netko pomoci u iscitavanju nekih recenica iz ovog nalaza, ne snalazim se u svim tim izrazima.

"Pojacani metabolizam glukoze u paravertebralnoj muskulaturi s desne strane u visini Th2 vjerojatno je nespecificnog karaktera.

CT-om se u granicno velikoj jetri vidi ostro ogranicena, izrazito hipodenzna formacija supkapsularno anteriorno u IVa segmentu uz venozni ligament, bez znacajnije postkontrastne opacifikacije, bez pojacane akumulacije radiofarmaka, otvorene etiologije."

Što je to hipodenzna formacija?????? Nekakva cista???
Što znaci da je nesto "nespecificnog karaktera" i "otvorene etiologije"?

Ma zapravo ništa od navedenog ne razumijem i bit ću vam zahvalna za svaki odgovor!!
Ne znam o cemu je rijec ali ovako napamet....Otvorene etiologije znaci da se ne zna od cega je. Dobra je stvar sto nema postkontrastne opacifikacije, odnosno ta tvorba nije prokrvljena. Obicno takve stvari budu ciste
drmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 19:39   #1449
koagulacije

Lijepi pozdrav!

vadila krv neki dan kao dio polugodišnje kontrole zbog kontracepcije.
I stigli mi nalazi:

PV 1,22 (ref.vrijedn. 0,7-1,2)
INR 0,90 (to je gornja granica)
APTV i fibronogen su ok, al me ovo gore zabrinjava ... Može mi netko reć dal sam u kakvom riziku u svezi tromboembolije il je to još ok? Kak da snizim te vrijednosti? Prehranom? (krećem se i previše)

p.s. inače pijem diane 35 i imam povišen kolesterol..

Hvala na strpljenju!
Mario&Petra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 08:19   #1450
ENA PROFIL

Molim nekog strucnog da mi objasni sljedece nalaze...(da li su ove vrijednosti niske...visoke...ili normalne???)---

ANTI -SS-A 0,93
ANTI-SS-B 0,52
ANTI Sm 0,82
ANTI Sm/RNP 1,11
ANTI-Jo-l 0,52
ANTI-Scl-70 0,52

Radila sam i p-ANCA MPO I c-ANCA PR-3 ali jos nisam dobila nalaze...

Takodje ako mozete da mi objasnite na koje bolesti sam testirana???...imam uzasnih problema sa zdravljem...i jako sam zabrinuta...
Hvala...
azamaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 17:57   #1451
Quote:
drmed kaže: Pogledaj post
Ne znam o cemu je rijec ali ovako napamet....Otvorene etiologije znaci da se ne zna od cega je. Dobra je stvar sto nema postkontrastne opacifikacije, odnosno ta tvorba nije prokrvljena. Obicno takve stvari budu ciste
Hvala na pomoci!!
DaniNYC is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 23:00   #1452
Quote:
Mario&Petra kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav!

vadila krv neki dan kao dio polugodišnje kontrole zbog kontracepcije.
I stigli mi nalazi:

PV 1,22 (ref.vrijedn. 0,7-1,2)
INR 0,90 (to je gornja granica)
APTV i fibronogen su ok, al me ovo gore zabrinjava ... Može mi netko reć dal sam u kakvom riziku u svezi tromboembolije il je to još ok? Kak da snizim te vrijednosti? Prehranom? (krećem se i previše)

p.s. inače pijem diane 35 i imam povišen kolesterol..

Hvala na strpljenju!
S obzirom da si na granici ref vrijednosti, nebi trebalo biti ništa strašno, ali posavjetuj se s liječnikom da li se to može kako drugačije riješiti.

Quote:
azamaz kaže: Pogledaj post
Molim nekog strucnog da mi objasni sljedece nalaze...(da li su ove vrijednosti niske...visoke...ili normalne???)---

ANTI -SS-A 0,93
ANTI-SS-B 0,52
ANTI Sm 0,82
ANTI Sm/RNP 1,11
ANTI-Jo-l 0,52
ANTI-Scl-70 0,52

Radila sam i p-ANCA MPO I c-ANCA PR-3 ali jos nisam dobila nalaze...

Takodje ako mozete da mi objasnite na koje bolesti sam testirana???...imam uzasnih problema sa zdravljem...i jako sam zabrinuta...
Hvala...
Kakve simptome imaš?
Ovo su protutijela koja se javljaju kod raznih autoimunih bolesti, lupusa, Sjorgrenovog sindroma, autoimunog hepatitisa, primarnog sklerozirajućeg kolangitisa, Wegenerove granulomatoze, skleroderme, znači da sumnjaju na nešto takvog porijekla.
Njihova prisutnost ne znači odmah i dijagnozu, jer ih mogu imati i zdrave osobe, a bolesne ih ne moraju imati. Referentne vrijednosti neznam, jel pišu možda na nalazu?
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 00:43   #1453
Thumbs up

Quote:
Mario&Petra kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav!

vadila krv neki dan kao dio polugodišnje kontrole zbog kontracepcije.
I stigli mi nalazi:

PV 1,22 (ref.vrijedn. 0,7-1,2)
INR 0,90 (to je gornja granica)
APTV i fibronogen su ok, al me ovo gore zabrinjava ... Može mi netko reć dal sam u kakvom riziku u svezi tromboembolije il je to još ok? Kak da snizim te vrijednosti? Prehranom? (krećem se i previše)

p.s. inače pijem diane 35 i imam povišen kolesterol..

Hvala na strpljenju!

Što su vrijednosti PV-a više (i INR) to ti je rizik od tromboembolije manji. Tebi su na gornjoj granici, ništa zabrinjavajuće.
Matej2801 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 18:18   #1454
Evo da i ja napišem o svojoj jetri... U 11. mjesecu prošle godine sam imao povišene jetrene enzime, AST 43, ALT 93.
Na drugom nalazu u 12. mjesecu ALT 72 (12-48), GGT 72 (11-55) i bilirubin 23,4 (3-20). Napravio sam sve moguće pretrage, na hepatitise itd, sve negativno, a protiv hep B sam i cijepljen. Radio sam i pretrage bakra u mokraći i krvi, isto je ok, osim malog pomankanja u krvi, ali bitno da se u mokraći ne taloži.
Otkrio sam da sam jednom prebolio mononkleozu, a nisam ni znao. Ali mislim da je to bilo prošle god kad sam imao blagu temp. učestalo.
Vadio sam krv svakih mjesec-dva-tri, ti jetreni enzimi su mi varirali, uglavnom poslije je samo ALT bio nešto uvećan i bilirubin konstantno. U to vrijeme sam pazio na hranu, mirovao i liječio jetru čajem od gospine trave, silymarinom, i hepapip medom za jetru. ( Nikad nisam sve istovremeno uzimao).
I konačno u 7.mjesecu ove god. su mi enzimi bili u normali, jedino bilirubin 33 (3-20). Ali opet sad u 9. mj. nakon što sam počeo malo trenirati aerobno i koji put popio pivo, malo se povećao ALT 53 (11-48) i bilirubin mi je kao uvijek nešto povišen, 24,1 (3-20).

Uglavnom, zaključak doktora je da mi ta preboljena mononukleoza nije mogla sjebat jetru, a bilirubin mi je vjerojatno urođeno povišen
Inače idem u teretanu, i počeo sam prije mjesec dana opet nakon jedno 10 mjeseci pauze zbog jetre.
E sad je meni doktorica počela trubit kako to može biti do proteina koje pijem kao dodatak prehrani. Ali zadnji nalaz mi je bio nešto uvišen prije nego što sam počeo ponovo piti proteine nakon pauze.

Moje mišljenje o svemu tome je, budući da nisam znao da imam mononukleozu, nisam se pazio pa je to ostavilo traga. Poslije vraćanja enzima u normalu sam odmah počeo sa aerobnim treninzima i tu i tamo popio pivo, tako da mislim da je i to greška, trebao sam još malo čekati ipak, pa je i to možda razlog malog povišenja sad.
Ali nikako to ne povezujem sa proteinima kao dodatkom prehrani.
Zanimaju me vaša iskustva.

Zadnje uređivanje mkIV : 12.11.2010. at 18:25.
mkIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 11:15   #1455
Može li mi netko reći što znači i koliko je loše u nalazu urina leukociti 30, bakterije 3+ ?

Radi se o djetetu, curica 3 godine. Ulaz u rodnicu je crven, svrbi ju i ima iscjedak. Doktorica je dala ispiranje u hipermanganu i mazanje Betrionom dva puta na dan i sirup Cefixim jednom na dan 6,5 ml.
Ono što me znima što su ustvari ti leukociti u urinu i koliko je to loše? Nisalm uspjela pitati doktoricu što to znači jer ju je baka vodila kod doktora. To je bilo u petak i u ponedeljak idemo ponovo dati mokraću. Temperature nema.
Više ju ne svrbi i nema iscjetka.
sandra555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 20:03   #1456
Quote:
sandra555 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći što znači i koliko je loše u nalazu urina leukociti 30, bakterije 3+ ?

Radi se o djetetu, curica 3 godine. Ulaz u rodnicu je crven, svrbi ju i ima iscjedak. Doktorica je dala ispiranje u hipermanganu i mazanje Betrionom dva puta na dan i sirup Cefixim jednom na dan 6,5 ml.
Ono što me znima što su ustvari ti leukociti u urinu i koliko je to loše? Nisalm uspjela pitati doktoricu što to znači jer ju je baka vodila kod doktora. To je bilo u petak i u ponedeljak idemo ponovo dati mokraću. Temperature nema.
Više ju ne svrbi i nema iscjetka.
Poštovana sandra555,

Iz Vašeg opisa i propisane terapije pretpostavljam da se kod djevojčice radi(lo) o vulvovaginitisu, tj. upali stidnice i rodnice, a s njim vjerojatno i o pratećoj infekciji mokraćnog sustava.

Upravo je ovo i najčešći problem vezan uz spolni sustav u djevojčica ove dobi. Razlog je povećana osjetljivost kože vanjskoj spolovila i blizina analnog otvora, a dodatno još i slabija higijena može pospješiti nastanak infekcije. Najčešći su uzročnici bakterije iz debelog crijeva.

Nalaz leukocita i bakterija u urinu govori u prilog ovim dijagnozama i mislim da ne biste trebali imati razloga za zabrinutost ovim nalazom, a vrijedi i napomenuti kako se ne radi ni o kakvim dramatičnim vrijednostima.

Nadalje, povlačenje simptoma ide u prilog tomu da je terapija uspješna te i dalje nastavite s istom prema preporuci liječnice.

Nadam se da ćete brzo i uspješno riješiti tegobe. Želim Vama i Vašoj kćeri svako dobro.

Pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 22:00   #1457
El Gato Félix puno hvala na odgovoru. Sutra nosimo ponovo mokraću na pregled, pa popodne do doktorice vidjeti što će ona reći za terapiju dalje.
sandra555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 00:32   #1458
Pomoc :/

Radila rezultate sledece:
S-Kalcijum je 2.17 (2.15-2.60)
S-Fosfor je 1.00 (0.80-1.45)

PTH - 59.4 (10.0-69.0)

Pre par meseci tacnije 22 jula sam imala operaciju vadjenje zucne kese koja je bila prepunjena kamenjem.Posto sam dijabeticar nastale su komplikacije posto sam operisana klasicnim putem da bi na kraju nastala gangrena rane.Od pre nekih mesec dana su najzad pustili da rana zaraste.E sad me zanima da li su gore navedeni rezultati ok ili ne? :/
 
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 15:16   #1459
Quote:
jelena85 kaže: Pogledaj post
Radila rezultate sledece:
S-Kalcijum je 2.17 (2.15-2.60)
S-Fosfor je 1.00 (0.80-1.45)

PTH - 59.4 (10.0-69.0)

Pre par meseci tacnije 22 jula sam imala operaciju vadjenje zucne kese koja je bila prepunjena kamenjem.Posto sam dijabeticar nastale su komplikacije posto sam operisana klasicnim putem da bi na kraju nastala gangrena rane.Od pre nekih mesec dana su najzad pustili da rana zaraste.E sad me zanima da li su gore navedeni rezultati ok ili ne? :/
Hej!
Nalaz ti je ok i nemoj brinuti....

btw. da ti malo laički pojasnim čitanje nalaza...
Ovo u zagradi su ti normalne vrijednosti. Dakle kod kalcija je normalno da bude od 2.15 do 2.6o,a pošto je kod tebe 2.17 to je ok. Ista stvar i sa Fosforom i PTH-om...
majacc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 19:57   #1460
Pozdrav svima! Nadams e da cete mi pomoci u citanju nalaza, mog doktora nema i vraca se tek za 10 dana, doktorica kod koje sam bila je bila jako neljubazna i nije mi objasnila onako kako sam htjela..
Jucer sam se javila na hitnu zbog snaznih bolova u donjem dijelu trbuha koji su trajali cijeli dan.. Doktorica me pregledala i rekla da se ne radi o slijepom crijevu te me poslala na vadnje krvi.
Povisene vrijednosti bile su:
Leukociti: 11.9
Segmentirani neutrofili: 69.
Limfociti: 18.0
CRP: 5.4

Nalaz urina bio je ureda.. Doktorica na hitnoj mi je rekla da nezna sto mi je, poslala me doma i rekla da popijem nesto protiv bolova te me uputila na ponovno vadenje krvi.
Danas sam ponovno izvadila krv i sve vrijednosti su se smanjile na normalu, osim CRP-a koji je narastao na 12.9. Na to doktorica nije reagirala, te mi je samo rekla da ponovim nalaz krvi za 10 dana.. Moze li mi netko to poblize objasniti, sto je CRP tocno i kako je moguce da se u 1 dan vrijednosti tako promijene?
Procella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.