Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2012., 12:19   #61
Quote:
Larix kaže: Pogledaj post
Ovo je živa istina. Mi smo svjedoci Montessori vrtića u zagrebu, mandićeva 2. Tete se mjenjali ko na traci. Ovo o tetama i tatama neznam, ali moguće je i to! ne čudim se ako se dešava.
Mi smo bili nezadovoljni jer se odnose prema roditeljima kao da mi moramo djecu dovoditi u taj vratić i da nema ništa drugo. Pa mi ih plaćamo, oni imaju posao zato što im dajemo novac. Djeci su u vrtiću četo govorili da su "dobra" ili "zločesta". To smo prigovorili kod ravnateljice, ali nije ništa pmoglo. samo je odmoglo, jer smo došli na crnu listu ato to znači: nepodobni koji stalno nešto progovaraju. Cijena vrttića je 2000 kn/mj + svaki mjesec za aktivnosti, priredbe i još vas traže da donosite maramice, kekse i slično...nemaju dovoljno novca.
isto tako, djecu su kažnjavali tako da ih pošalju na razmišljanje i to tako da dijete izdvoje iz grupe i pošalju ga u strnu ili kut da razmilisli. Što može 3 ili 4 godišnjak razmisliti? Može samo stvoriti frustraciju kod njega i odbijanje dolaska u vrtić.
Kada jednom dođete na crnu listu, onda je vaše dijete je krivo za sve i često ga šalju na razmišljanje. Eto toliko o Montessori. Eh da još i ovo: Ponekad je kazna malome djetetu da ne može sa ostalom djecom ići u park na igranje. To je oduzimanje prava djeteta na slobudu igranja i kretanja. To djete ostaje sa jednom tetom cijeli dan u zatvorenom prostoru tj. boravku vrtića. Tužno, neprofesionalno, jadno ali istinito. Možete mi se javiti, potpisati ću ovakavo pismo ako treba i na sudu
.
Ravnateljica djeteta (narcisa) otvoreno kaže, citiram: " meni kao ravnatelju je najvažnije su odgajatelji, ispunjavanje roditeljske obveze (plaćanje) i edukacija djece". Kažem joj: "Znači vama su djeca na trećem mjestu?" A njen odgovor je bio: "S vama se ne može razgovarati, jer važete svaku riječ." Eto tolikoo Montessri školi i vrtiću u Zagrebu u mandićevoj 2 i ravnateljici škole.
Ne vidim ovdje nikakvu tragediju, a pogotovo nešto za Sud... U vrtić se ide da bi se, osim ostalog, druženja i učenja, naučilo i o disciplini. Na šta bi to ličilo kad bi se svako dijete ponašalo i radilo ono što mu u kući puštaju..Djeca , koja kod kuće imaju sve i udovoljava im se svakoj želji (i sama se borim da ne budem jedna od tih) treba da znaju da izvan svoja četiri zida i nije sve tako. Zvuči pomalo surovo, ali ono što je nekima mana, meni je prednost. Takodje, nauče šta je dobro šta ne, i zato postoje "kazne" i nagrade. Nekad sjedenje i razmišljanje(kako okrutno samo), a nekad nagrada.


Mana- djeca su odvojena pogrupama (nečiji post), po meni je to prednost.
Državni vrtić i svaka grupa ima program po kojem radi. Velika je razlika izmedju djece od 3 i 4 godine..

Djeca moraju da se izbore za sebe- da moraju i to je dobro, ako ne i najvažnije.

Uostalom, postoje tete "čuvalice"koje dolaze kući, pa se dijete ne mora "boriti" i sve će dobiti na pladnju.. Možda će se malo iznenaditi kad dodje u školu.

Postoje objektivni razlozi nezadovoljstva, ali ima i roditelja, kojima jednostavno, nikad ništa nije dobro.
Lady Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 01:43   #62
Kakva su iskustva sa montessori vrtića na pantovčaku?

Razmišljamo između waldorfsog i montessori vrtića, za taj smo čuli da je najbolji i ima dobar program.
Calendula79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 21:51   #63
Montessori grupa u gradskom vrtiću

zanimaju me iskustva roditelja čija djeca pohađaju Montessori grupe u gradskim vrtićima. možda netko iz DV Vladimira Nazora u ZG?
curious_I is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 11:28   #64
Ako ima netko da moze podijeliti svoje iskustvo iz gradskog DV Jarun, iz Montessori grupe...
Thx
Big_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 15:51   #65
Quote:
curious_I kaže: Pogledaj post
zanimaju me iskustva roditelja čija djeca pohađaju Montessori grupe u gradskim vrtićima. možda netko iz DV Vladimira Nazora u ZG?

Ovo i mene zanima - veličina grupa, prostor, tete... I vidjeh da je to grupa od 4-7. Fakat ne primaju mlađe?
__________________
Postujte bakterije - to je jedina kultura koju vecina ljudi ima u sebi.
Sanja :o) is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 01:00   #66
Sta nije Montessori bila protiv sistema nagrada i kazni, u smislu da to djecu uopce ne motivira?
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 09:50   #67
Hmm čitajući ovo sve još sam više zbunjena, a na jesen mi dijete kreće u vrtić po Montessori programu.

Kako se meni čini sve je na tetama. Vidjet ćemo, lako se iduće godine prebaci u običan vrtić ako nećemo biti zadovoljni. Piše u Montessori programu kako je Montessori odličan u 3. godini života djeteta pa da barem te prve godine prože Montessori program.
Maja Schmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:12   #68
Quote:
lana1313! kaže: Pogledaj post
"Poseban program,Montessori program,djeca od 3.-6. godine uče kroz igru, crtaju,pišu, računaju, stvaraju, uče bonton, zemljopis, prirodu i sve je prilagodjeno njima... Jako su uredni, pristojni... Taj program je jako dobar za dijete, baš se razvija,a ne samo gleda crtiće i slaže kockice kao u drugim vrićima... I da, imaju posebne igračke i igre, didaktički materijal pomoću kojeg lakše uče."

pise to danas meni moja sestricna. pa sad... cijena tog famoznog vrtica je 3000kn mjesecno (ne,nisam stavila jednu nulu viska) . po njoj, roditelj bi trebao imati tri tisuce kuna mjesecno dat djetetu za vrtic ili ce imat ograniceno dijete. gledam ja...isla sam u obican vrtic, pa ne mislim za sebe da sam manje inteligentna i sposobna. moj necak sad pohadja jedan "normalan" vrtic u zg-u, ondje izradjuju svoje igracke,crtaju, rade predstave, pjevaju,zabavljaju se.

ja se pitam... mislite li da su vam djeca zakinuta ako ne idu u takav neki vrtic? imate li novaca za priustit im to? mislite li da ce imat neku prednost u zivotu ako krenu ucit zemljopis s tri godine??
nemam baš nikakvo iskustvo sa montessori vrtićima no samo za usporedbu bi htjela napisati što moje dijete i njegova skupina rade u vrtiću. radi se o trogodišnjacima. državni vrtić.

televizora nema, bar ne u dijelu zgrade gdje je moje dijete.

svaki tjedan imaju određenu temu koju obrađuju. nekoliko primjera:
-ponašanje u prometu – izrađivali su semafore iz kolaža, učili pjesmicu o semaforu i prelasku ceste, učili kada i kako smiju prelaziti cestu, bojali bojanke s tematikom prometa
-prvi dan proljeća – bojali su bojanke-cvijeće s drvenim i vodenim bojama, išli na plac kupiti cvijeće i zemlju, sadili to cvijeće u posude, bojali sa kapaljkama cvijeće od vate
-dani kruha – učili su što se sve radi u pekari, išli su u posjet pekari, učili pjesmice o pekaru, mijesili „tijesto“ (domaći plastelin)

premaleni su još da bi sami izrađivali igračke, no tete izrađuju lutkice pa često u sklopu dnevne/tjedne teme imaju kazalište lutaka. prvo im tete pokažu, ispričaju određenu priču, a onda se klinci izmjenjuju iza kulise.

svakodnevno čitaju slikovnice, crtaju, pjevaju… 20-25 djece je upisano, no najčešće ih bude 15-ak, jer ima roditelja koji rade u zdravstvu, ugostiteljstvu i slično pa koriste slobodne dane tokom tjedna, a godišnji odmor tijekom godine a ne ljeti, pa te dane ostave djecu doma.

od jeseni nas čekaju druge tete jer ove idu u mirovinu

netko je spomenuo vrtić u Italiji. dakle, nedavno sam pričala s jednom mamom koja je doselila iz Italije i priča kako su vrtići u Italiji super i objašnjava kako se tamo u vrtiću svašta radi, kako puno crtaju, idu van, blabla… ne znam po čemu se to razlikuje od naših vrtića. zašto uopće vlada mišljenje da se u hrvatskim vrtićima gleda u tv cijeli dan?
kim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 16:33   #69
moje dijete završava treću godinu u montessori grupi u državnom vrtiću, i najesen kreće i mlađe dijete (trenutačno u jaslicama). velika je razlika, zaista se radi prema načelima marie montessori i sa tim didaktičkim materijalima, dakle nema 'običnih' igračaka u grupi. tete su educirane m. odgojiteljice i samim time pristup radu s djecom je drugačiji.

http://www.roditelji.hr/vrtic/2224-sto-je-montessori/

također, miješana je grupa 3-7 jer bi to trebalo poticati mlađe da napreduju a starije da razvijaju empatiju i pomažu. budući da tu upadaju i predškolci, imaju 3 tete. mislim da je i gradski normativ za te posebne programe nešto manji od standardne vrtićke grupe (recimo 25 vs. 30)

zvučim sad kao plaćenik ali stvarno smo oduševljeni, pogotovo sa starijim djetetom koje je stiglo ravno u m. grupu od tete čuvalice sa 3 godine i od bebe se u dva-tri tjedna pretvorilo u samostalno (jede, oblači se), samouvjereno, znatiželjno malo biće. predivno za gledati
__________________
grizlić <3
pet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 10:30   #70
Quote:
pet kaže: Pogledaj post
moje dijete završava treću godinu u montessori grupi u državnom vrtiću, i najesen kreće i mlađe dijete (trenutačno u jaslicama). velika je razlika, zaista se radi prema načelima marie montessori i sa tim didaktičkim materijalima, dakle nema 'običnih' igračaka u grupi. tete su educirane m. odgojiteljice i samim time pristup radu s djecom je drugačiji.

http://www.roditelji.hr/vrtic/2224-sto-je-montessori/

također, miješana je grupa 3-7 jer bi to trebalo poticati mlađe da napreduju a starije da razvijaju empatiju i pomažu. budući da tu upadaju i predškolci, imaju 3 tete. mislim da je i gradski normativ za te posebne programe nešto manji od standardne vrtićke grupe (recimo 25 vs. 30)

zvučim sad kao plaćenik ali stvarno smo oduševljeni, pogotovo sa starijim djetetom koje je stiglo ravno u m. grupu od tete čuvalice sa 3 godine i od bebe se u dva-tri tjedna pretvorilo u samostalno (jede, oblači se), samouvjereno, znatiželjno malo biće. predivno za gledati
Ali tak su i moji napredovali u običnom i stvarno su tete predivne. Moji su s godinu i 9.mj krenuli u grupu 2-3 g. Nema tv-a naravno, pjevaju, crtaju i rade stvari koje ja ne bi doma s njima jer bih mislila kako su premali.

Frendicina mladja ide u montessori (nije bilo mjesta u drugim grupama), starija obicni i kaže da ne vidi neku posebnu razliku.

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 14:46   #71
Stvar je u tome što su vrtići znatno napredovali u pristupu, edukaciji,...
Recimo, u našem redovnom vrtiću uzimaju ono najbolje od montessorija - čak posuđuju i didaktičke igračke od njih. I meni se sviđa baš ta kombinacija, jer mi je "čisti" Montessori malo prekrut. Jesam da djeca budu samostalna, ali sam i za to da se igraju kao djeca. Npr. u Montessoriju nema igra uloga, djeca sama sa sobom sjede i rjesavaju razne zadatke i sl.
Moji obojica su sa godinu/godinu i pol krenuli u jaslice i vec nakon par tjedana samostalno jeli. Mladji se nikada niti ne zafleka. Sada s dvije godine si sam skida obucu, probava oblaciti cipele, sam pere zube - dosta dobro,..., empatican je prema drugoj djeci, pomaze im kada padnu,..
Stariji je isto to sve savladao do trece godine. Tako da ne donosi tu samostalnost/empaticnost samo Montessori.

Kod nas se u Montessori najcesce upisuju djeca koja prije nisu bila u jaslicama, pa samo tu ima mjesta. A cijena je 300-400kn + na redovnu cijenu vrtica. Nije s onom jednom 0 vise kako je bilo prije par godina.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.