Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2017., 21:43   #121
Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Da li je neka od vas, koja radi u državnoj firmi, imala pravo na jednokratnu novčanu naknadu nakon 3 mjeseca bolovanja?
Ja sam imala. Morala sam napisati zamolbu i dostaviti je do zadnjeg dana u mjesecu kako bi mi sjela u vrijeme kada sjedaju plaće za idući mjesec.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 21:46   #122
Quote:
tynaa kaže: Pogledaj post
Ispravak mali, od 1.7.2017. Ide porodiljna za nezaposlene u iznosu od 2320kn
Ovo jos u saboru nije izglasano, to jos treba saziviti.

Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Da li se nakon rodjenja djeteta pa do 6 mj. života, dobiva puni iznos plaće npr 6000 kn ili puni iznos koliko i do sada dobivam na komplikacijama 4257,28 kn?
5 posta iznad je sve scopic objasnila! ni listanje stranica nije potrebno.
Mozda da admini post od scopic ofarbaju u crveno i oznace kao najvazniji i da se njega prvo procita prije postavljanja pitanja. Sve je bas lijepo napisala i za nezaposlene i za zaposlene. Hvala scopic!
Malo Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 08:08   #123
Quote:
tynaa kaže: Pogledaj post
Obzirom da sam u slicnoj situaciji, mene zanima koliku porodiljnu naknadu cemo primati u prvih 6 mjeseci dijetetova zivota? Kao nezaposlena osoba?
Naime moja situacija je ta da mi 31.7.2017. istice ugovor na odredjeno, a porodiljni mogu tek otvoriti 5.8. (valjda onda 4.8.2017 obzirom da je 5.8. neradni dan) tako da mi ostaje rupa od od par dana gdje sam jos uvijek na komplikacijama do otvaranja tog porodiljnog pehista
Vi ste baš u nezgodnoj situaciji. Imat će te prava iz radnog odnosa samo tih 5 dana (nema veze što 05. pada na neradni dan). Da Vam recimo ugovor ističe nakon 05.08. , odnosno nakon dana otvaranja obveznog rodiljnog imali bi sva ta prava iz radnog odnosa sve do 6 mjeseci starosti djeteta. Dakle, isto bi bili prijavljeni na posebnu osnovu, išao bi Vam staž i primali bi jednaku naknadu kao da se ništa nije dogodilo, a onda bi drugih 6 mjeseci bili nezaposlena majka i primali tih 1663 kn.
Baš nezgodna situacija s obzirom da se radi samo o 5 dana. A da probate razgovarati s poslodavcem da Vam se ugovor produži?!
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 08:35   #124
Smile

Quote:
Scissors. kaže: Pogledaj post
scopic, lijepo je imati insajdera ovdje!

da li u prosjek plaća ulaze stimulacije? za bonuse sam mislim pročitala da ne

također, mislim da smo se nedavno dvoumile oko ovoga; da li osoba koja ode na komplikacije 2017.g., rodi 2018.g. i vrati se na posao tek 2019.g.- ima pravo na neiskorišteni godišnji iz 2017.g.? za neiskorišteni godišnji iz 2018.g. znamo da ima pravo, ali smo naišli na različita tumačenja za ovaj iz 2017.g. (koji bi se koristio 2 godine nakon stjecanja)?
Ne ulaze Vam stimulacije u plaću (određeno je Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, članak 76. pa si možete pogledati).
U vezi godišnjeg odmora, HZZO s time nema ništa, ali po mojoj slobodnoj procjeni mislim da se može iskoristiti. Naime, Zakon o radu (članak 84. stavak 4. i 5.) određuje da ukoliko je radnik koristio pravo na rodiljni, posvojiteljski dopust itd. da neiskorišteni dio godišnjeg odmora može iskoristiti u godini u kojoj se vratio na rad.

E sad, pošto je zakon o radu lex generalis, primjenjuje se ako pravilnikom , ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom ili sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca nije drugačije određeno.
Međutim s druge strane, Zakon o radu u članku 9. određuje da se nepovoljniji uvjeti za radnika mogu urediti samo ako je ZR to izričito propisano.

Po odredbama ZR o godišnjem odmoru (čl. 76. - 85. ) nije izričito propisano.
Dakle, ja bih se kod poslodavca pozvala na to pa vidjela kaj će on reči na sve to.
Velim, nije striktno moje područje pa nisam sigurna, ali bih definitivno probala s tim.
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 08:37   #125
Quote:
Malo Sunce kaže: Pogledaj post
Ovo jos u saboru nije izglasano, to jos treba saziviti.



5 posta iznad je sve scopic objasnila! ni listanje stranica nije potrebno.
Mozda da admini post od scopic ofarbaju u crveno i oznace kao najvazniji i da se njega prvo procita prije postavljanja pitanja. Sve je bas lijepo napisala i za nezaposlene i za zaposlene. Hvala scopic!
Nema na čemu, ako imate ideju da još nešto napišem i objasnim, recite pa ću dodati.

Po raznim forumima, facebook stranicama kružile su nebulozne informacije pa sam zato napisala post o svemu da ne bi bilo zabune
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 12:20   #126
prošli tjedan je Vlada izglasala povećanje porodiljnih naknada za drugih 6 mjeseci.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...jedan/6084024/
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 14:23   #127
Quote:
Mala Svemirka kaže: Pogledaj post
prošli tjedan je Vlada izglasala povećanje porodiljnih naknada za drugih 6 mjeseci.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...jedan/6084024/
Time jos nista ne dobivamo. Vlada je samo prihvatila izmjene zakona. Taj prijedlog mora sad proci u Saboru (mora se staviti na dnevni red jedne od sjednica, mora se provesti rasprava), da bi se donio zakon. Samo se nadam da ce to biti prije nego gospoda odu na godisnji
Malo Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 15:36   #128
Quote:
scopic kaže: Pogledaj post

OBVEZNI RODILJNI DOPUST

IZNOSI PLAĆE:

 Ukoliko osoba ostvaruje uvjet staža gledaju se isplate sa R1 obrasca te se prema njima računa satnica (zbroje se 6 neto isplata i podijeli se sa satima rada u 6 mj i dobije se satnica) koja se množi sa radnim satima svakog mjeseca te je to iznos naknade
 Npr. satnica je 15,00 kn te se množi sa 160, 168, 176 ,184 ovisno koliko svaki mjesec ima broj radnih sati pa zbog toga naknade variraju
 Da bi se satnica izračunala, potrebno je da u R1 obrascu u posljednih 6 mjeseci osoba ima minimalno dvije isplaćene plaće za rad.
 Dakle potvrda o plaći se uvijek ispisuje za 6 mjeseci unazad, ali ako je neka osoba u tih 6 mjeseci npr. 5 mjeseci bila na bolovanju, rodiljnom dopustu i slično gdje nije ostvarila plaću (već naknadu plaće) satnica se ne može utvrditi i osobi se računa po minimalnoj osnovici u izosu od 2350 kn
Dobro i kak se onda racuna ak postoji manje od 6 uzastopnih mjeseci isplata na obrascu. Ja ih specificno imam 4. Onda imam nezaposlenu rupu od 2 mj. I onda jos 8 godina neprekinutog staza.
Dakle prema ova 4 zadnja mjeseca moja satnica je 35 kn.
Hoce se ta uzeti u obzir ili ce mi ova dva nepostojeca mjeseca na obrascu to smanjiti jer su u osnovi 0.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 18:14   #129
Quote:
BlackBerry kaže: Pogledaj post
Dobro i kak se onda racuna ak postoji manje od 6 uzastopnih mjeseci isplata na obrascu. Ja ih specificno imam 4. Onda imam nezaposlenu rupu od 2 mj. I onda jos 8 godina neprekinutog staza.
Dakle prema ova 4 zadnja mjeseca moja satnica je 35 kn.
Hoce se ta uzeti u obzir ili ce mi ova dva nepostojeca mjeseca na obrascu to smanjiti jer su u osnovi 0.
Uzeti će Vam se ta satnica od 35 kn. Bitno je da u tih 6 mjeseci na R1 imate min 2 isplate da bi se satnica utvrdila. Vi ih imate 4, tako da bez brige
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 22:39   #130
Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
Uzeti će Vam se ta satnica od 35 kn. Bitno je da u tih 6 mjeseci na R1 imate min 2 isplate da bi se satnica utvrdila. Vi ih imate 4, tako da bez brige
kewl. Nije mi u potpunosti bilo jasno sto znaci to min. dvije isplate
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 12:17   #131
bok svima, molim vas ako mi možete pomoći gdje da potražim više info. Naime supruga mi je trudna već 4 mjeseca, a trenutno je zaposlena na 4 sata radi skrbi djeteta s težim smetnjama u razvoju. Poslodavac joj daje plaću oko 2.300 i isto tako dobiva i od države... Radi fizički posao gdje mora stajati na nogama čitav dan i podiže dnevno teške stvari. Zanima me ako bi ona otvorila komplikacije koliko i kako bi joj se obračunavalo i kako bi to sve skupa išlo? Zvali smo u hzzo u našem gradu gdje su nam rekli da se prvi put susreću s tim i da je najbolje da zovemo Zagreb, jer oni najbolje znaju. Naravno od jutra zovem, stalno je zauzeto. Hvala Vam unaprijed!
JOVANČICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 18:26   #132
Quote:
JOVANČICA kaže: Pogledaj post
bok svima, molim vas ako mi možete pomoći gdje da potražim više info. Naime supruga mi je trudna već 4 mjeseca, a trenutno je zaposlena na 4 sata radi skrbi djeteta s težim smetnjama u razvoju. Poslodavac joj daje plaću oko 2.300 i isto tako dobiva i od države... Radi fizički posao gdje mora stajati na nogama čitav dan i podiže dnevno teške stvari. Zanima me ako bi ona otvorila komplikacije koliko i kako bi joj se obračunavalo i kako bi to sve skupa išlo? Zvali smo u hzzo u našem gradu gdje su nam rekli da se prvi put susreću s tim i da je najbolje da zovemo Zagreb, jer oni najbolje znaju. Naravno od jutra zovem, stalno je zauzeto. Hvala Vam unaprijed!
Gospođi će satnica biti kao i da radi puno radno vrijeme, tj. zbrojiti će se tih zadnjih 6 isplata od poslodavca(pola plaće) i podijeliti sa satima koje je odradila (dakle pola ukupnog fonta sati ). Satnica je satnica, radila ona 1 sat, 4h, 8h, bitno je da ima staža i barem 2 mjeseca isplatu plaće pa makar ona bila samo pola.
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 09:24   #133

hvala puno!

Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
Gospođi će satnica biti kao i da radi puno radno vrijeme, tj. zbrojiti će se tih zadnjih 6 isplata od poslodavca(pola plaće) i podijeliti sa satima koje je odradila (dakle pola ukupnog fonta sati ). Satnica je satnica, radila ona 1 sat, 4h, 8h, bitno je da ima staža i barem 2 mjeseca isplatu plaće pa makar ona bila samo pola.
JOVANČICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 17:54   #134
Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
Ukoliko ostanete bez posla u tijeku komplikacija, zadržavate sva prava iz radnog odnosa do kraja kompl. tj. ide Vam staž i primate jednaku naknadu! Nakon isteka ugovora, javljate se u HZZO koji Vas prijavljuje na posebnu osnovu osiguranja te i dalje nosite doznaku krajem mjeseca! Kad Vam se otvori rodiljni dopust,odjavljujete se s te posebne osnove, prijavljujete kao nezaposlena osoba, javljate se na HZZ (ako želite) a rodiljnu brigu/poštedu primati će te od rodenja djeteta.
E ovo nisam znala, hvala puno!
Jer sam već pokušala pitati ali još nisam nigdje dobila ovako razjašnjeno.

Nije mi bilo ni na kraju pameti da bi mi mogao i dalje ići staž još tih par mjeseci, nakon što mi isteče ugovor pa do porodiljnog. Dakle, ako sam Vas dobro shvatila, kad mi isteče ugovor se ne moram javiti na Zavod za zapošljavanje kao što su mi rekli u firmi u kojoj radim? Već samo na HZZO, na onaj odjel za prijave/odjave i neće me prijaviti kao nezaposlenu osobu već na posebnu osnovu osiguranja?

I kad mi krene porodiljni, ako želim se javljam na HZZ ako ne ne. Ali što se naknade tiče, primam naknadu za nezaposlenu osobu od HZZO-a. Je li moguće da se u isto vrijeme prima i naknada na koju imam pravo na HZZ ako sam ostala bez posla jer imam dovoljno staža itd.? Ili se bira između te dvije naknade?

Čitala sam i nešto o jednokratnoj naknadi nakon što rodimo, za koju se ako sam dobro shvatila podnosi zahtjev na HZZO-u. Jel to stvarno tako, ili to samo vrijedi u određenim mjestima ili postoje kakva pravila ili nešto..?

Hvala još jednom!
Aria95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 19:39   #135
Quote:
Aria95 kaže: Pogledaj post
E ovo nisam znala, hvala puno!
Jer sam već pokušala pitati ali još nisam nigdje dobila ovako razjašnjeno.

Nije mi bilo ni na kraju pameti da bi mi mogao i dalje ići staž još tih par mjeseci, nakon što mi isteče ugovor pa do porodiljnog. Dakle, ako sam Vas dobro shvatila, kad mi isteče ugovor se ne moram javiti na Zavod za zapošljavanje kao što su mi rekli u firmi u kojoj radim? Već samo na HZZO, na onaj odjel za prijave/odjave i neće me prijaviti kao nezaposlenu osobu već na posebnu osnovu osiguranja?

I kad mi krene porodiljni, ako želim se javljam na HZZ ako ne ne. Ali što se naknade tiče, primam naknadu za nezaposlenu osobu od HZZO-a. Je li moguće da se u isto vrijeme prima i naknada na koju imam pravo na HZZ ako sam ostala bez posla jer imam dovoljno staža itd.? Ili se bira između te dvije naknade?

Čitala sam i nešto o jednokratnoj naknadi nakon što rodimo, za koju se ako sam dobro shvatila podnosi zahtjev na HZZO-u. Jel to stvarno tako, ili to samo vrijedi u određenim mjestima ili postoje kakva pravila ili nešto..?

Hvala još jednom!

svi koji zatraže dobe tu jednokratnu naknadu...

http://www.hzzo.hr/rodiljne-i-roditeljske-potpore/

Jednokratna novčana potpora iznosi 70% proračunske osnovice, odnosno 2.328,20 kuna.
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:06   #136
aria ne mozes primat i naknadu za nezaposlene i porodiljnu istovremeno, i ne mozes birat koju ces primat , primas porodiljnu
vedrana84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 15:09   #137
Dakle ovako. Od listopada 2014. do siječnja 2017. radila sam s jednim prekidom od 2 tjedna (prosvjeta). Po isteku ugovora u siječnju 2017. prijavila sam se na biro te ostvarila pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Tih dana kada mi je ugovor istekao ostala sam i trudna. Nakon toga radila sam još nekoliko tjedana na zamjeni (prosvjeta). Početkom lipnja trebala bih dobiti zadnji dio naknade za nezaposlene. Moje pitanje je sljedeće i provjerevam jesam li u pravu: nezaposlena sam, do poroda nemam nikakva prava, a nakon poroda pravo na rodiljnu naknadu u iznosu od 1663 ili 2 tisuće i nešto po novome? Dakle do poroda nemam nikakvih opcija i mogućnosti?
Hvala na odgovoru!
Silver09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 19:39   #138
Thumbs up

Quote:
Aria95 kaže: Pogledaj post
E ovo nisam znala, hvala puno!
Jer sam već pokušala pitati ali još nisam nigdje dobila ovako razjašnjeno.

Nije mi bilo ni na kraju pameti da bi mi mogao i dalje ići staž još tih par mjeseci, nakon što mi isteče ugovor pa do porodiljnog. Dakle, ako sam Vas dobro shvatila, kad mi isteče ugovor se ne moram javiti na Zavod za zapošljavanje kao što su mi rekli u firmi u kojoj radim? Već samo na HZZO, na onaj odjel za prijave/odjave i neće me prijaviti kao nezaposlenu osobu već na posebnu osnovu osiguranja?

I kad mi krene porodiljni, ako želim se javljam na HZZ ako ne ne. Ali što se naknade tiče, primam naknadu za nezaposlenu osobu od HZZO-a. Je li moguće da se u isto vrijeme prima i naknada na koju imam pravo na HZZ ako sam ostala bez posla jer imam dovoljno staža itd.? Ili se bira između te dvije naknade?



Čitala sam i nešto o jednokratnoj naknadi nakon što rodimo, za koju se ako sam dobro shvatila podnosi zahtjev na HZZO-u. Jel to stvarno tako, ili to samo vrijedi u određenim mjestima ili postoje kakva pravila ili nešto..?

Hvala još jednom!
Ne javljate se na HZZ već isključivo u HZZO i to tamo gdje inace predajete komplikacije (u tu sobu, šalter). Tamo će Vam napraviti to posebno osiguranje do otvaranja rodiljnog. Tek nakon otvaranja rodiljnog, odjavljujete se sa te posebne osnove, idete na HZZ i eventualno od njih (ako imate kakvih prava) primate naknadu do rođenja djeteta kad se ponovno javljate na HZZO kako bi predali zahtjev za rodiljnu poštedu od rada tj.
da bi primali 1663 kn (naknada za nezaposlene tada miruje). Nikako ne možete u isto vrijeme primati dvije naknade.
Na jednokratnu potporu imate pravo kad se dijete rodi. Uvjeti su: podnositelj zahtjeva mora imati prebivalište u RH ( 1 godinu ili 5- ovisno o osnovi osiguranja), da su roditelj i dijete na istoj adresi, da su roditelj i dijete zdravstveno osigurani. Papiri koji su potrebni uz zahtjev su: prebivalište za podnositelja, prebivalište za dijete i rodni list od djeteta te tekući račun podnositelja. Potpora iznosi 2328,28 kn.
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 19:43   #139
Quote:
Silver09 kaže: Pogledaj post
Dakle ovako. Od listopada 2014. do siječnja 2017. radila sam s jednim prekidom od 2 tjedna (prosvjeta). Po isteku ugovora u siječnju 2017. prijavila sam se na biro te ostvarila pravo na novčanu naknadu za nezaposlene. Tih dana kada mi je ugovor istekao ostala sam i trudna. Nakon toga radila sam još nekoliko tjedana na zamjeni (prosvjeta). Početkom lipnja trebala bih dobiti zadnji dio naknade za nezaposlene. Moje pitanje je sljedeće i provjerevam jesam li u pravu: nezaposlena sam, do poroda nemam nikakva prava, a nakon poroda pravo na rodiljnu naknadu u iznosu od 1663 ili 2 tisuće i nešto po novome? Dakle do poroda nemam nikakvih opcija i mogućnosti?
Hvala na odgovoru!
U pravu ste! S obzirom da niste u radnom odnosu, nemate nikakva prava, bar što se tice HZZO-a. Kada se dijete rodi, ostvarujete pravo na rodiljnu poštedu u iznosu 1663 (za sada još uvijek taj iznos) i jednokratnu novčanu potporu za dijete u iznosu od 2328,28 kn.
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 10:06   #140
Quote:
scopic kaže: Pogledaj post
U pravu ste! S obzirom da niste u radnom odnosu, nemate nikakva prava, bar što se tice HZZO-a. Kada se dijete rodi, ostvarujete pravo na rodiljnu poštedu u iznosu 1663 (za sada još uvijek taj iznos) i jednokratnu novčanu potporu za dijete u iznosu od 2328,28 kn.


Hvala puno!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Silver09 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.