Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2009., 22:26   #41
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
jesi li zadovoljna poliklinikom harni? ja sam prije nekoliko godina tamo bila na klasičnom pregledu, ali to je sve. nije mi se nikako sviđalo što nisam dobila račun za obavljenu pretragu. kako je s time u drugim poliklinikama?
možda bih otišla tamo na 3d anomally scan, ako su dobri i ako dobro očitavaju.
ja sam tamo već 10 godina i svaki put dobijem račun bez problema...
što se tiče vođenja trudnoće, ja sam zadovoljna...dr. Gudelj ne okoliša, kaže otvoreno sve i to mi se sviđa...u drugim poliklinikama nisam bila (osim na 2 sistematska preko firme) pa ne znam kako je drugdje...
__________________
Palčica 02.04.2010.
Alka Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 07:49   #42
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ja sam sada trudna 15 tjedana i više puta sam pitala svog ginekologa da li da se testiram. rekao je da nema potrebe. u mojoj obitelji nikada nije bilo sličnih bolesti, niti u obitelji mogu muža. doktor je rekao je to to uvijek nasljedno. s time da je napomenuo da mi komisija ne bi odobrila pobačaj niti da je ustanovljen downow sindrom jer se to smatra zdravim djetetom (znači da se jedino može ilegalno).
Ovo je strasno, nevjerojatno mi je da bi jedan lijecnik izlupetao toliko gluposti.

Kromosomski poremecaji NISU nasljedni tj moze se dogoditi da su cesci u nekoj obitelji ali uglavnom se pojavljuju 'nezavisno'. I cesci su sto je majka starija. Cini mi se da je pobrkao kromosomske i genetske poremecaje.

Ovo s ilegalnim pobacajem u slucaju kromosomskih poremecaja... bolje da ne komentiram.

Koliko je meni poznato--vani zivim--ovaj rani screening se radi s 11.5-13 tjedana, ni vise ni manje (i tako je i u svjetskoj literaturi). Nakon toga nuhalni nabor i ostali 'rani markeri' su daleko manje sigurni
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 07:57   #43
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato--vani zivim--ovaj rani screening se radi s 11.5-13 tjedana, ni vise ni manje (i tako je i u svjetskoj literaturi). Nakon toga nuhalni nabor i ostali 'rani markeri' su daleko manje sigurni
Točno tako, u tim ranim tjednima sam ja odradila mini anomaly scan (12.tj) gdje smo izmjerili nuhalni nabor, bedrenu kost, nosnu kost, mini organe, protoke i svašta nešto...i vadila krv za kombinirani probir. U poliklinici Harni su mi i dali poduži tekst o svim tim pretragama, o amnio i biopsiji korionskih resica i morala sam potpisati da sam upoznata sa svim činjenicama...sad u 21 tj. smo opet radili mini anomaly scan, opet smo se mjerili u detalje i time je još više smanjena mogućnost nekog poremećaja/bolesti.
__________________
Palčica 02.04.2010.
Alka Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 08:00   #44
Quote:
Alka Zagreb kaže: Pogledaj post
Točno tako, u tim ranim tjednima sam ja odradila mini anomaly scan (12.tj) gdje smo izmjerili nuhalni nabor, bedrenu kost, nosnu kost, mini organe, protoke i svašta nešto...i vadila krv za kombinirani probir. U poliklinici Harni su mi i dali poduži tekst o svim tim pretragama, o amnio i biopsiji korionskih resica i morala sam potpisati da sam upoznata sa svim činjenicama...sad u 21 tj. smo opet radili mini anomaly scan, opet smo se mjerili u detalje i time je još više smanjena mogućnost nekog poremećaja/bolesti.
E to.
I ovo sto kazes, ovdje se radi 18-21 tjedan, i zovu ga 'anatomy' scan gdje ce detaljno pregledati morfologiju.
To me ceka za tocno 2 tjedna
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 08:03   #45
da, to je to!!!
__________________
Palčica 02.04.2010.
Alka Zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 13:47   #46
odlučila sam pitanje postaviti ovdje, vjerojatno će se naći jedna od vas koja mi može pomoći.
nisam iz zagreba, a naručila sam se za pregled u poliklinici VILI u Ilici 191. gdje da parkiramo muž i ja? ilica baš nije lijepa za vožnju autom.... gdje bi bilo najbolje ili da li poliklinika ima svoj parking? nisam još nikada bila tamo.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 14:01   #47
a što se tiče vaših stajališta oko doktorovih izjava, ne znam dal bih se više ljutila na doktora ili na vas što zapravo tako grubo ističete da je doktor rekao gluposti. ovdje je nekima očito u interesu dići tlak mladoj trudnici (meni).
uostalom, morate biti svjesne da doktori koji su plaćeni preko HZZO rade malo pretraga, znam mnogo bivših trudnica koje nisu cijelu trudnoću radile niti test na šećer, a kamoli nešto drugo zahtjevnije.
a kod privatnika... pa normalno da će vam ponuditi sve pretrage na svijetu koje postoje. to nije loše, ali što više prodaju to više zarade.
što je bilo - bilo je. prošao mi je 12. tjedan i ta pretraga je više nemoguća. zato ću iskoristiti mogućnosti 20. tjedna trudnoće: color doppler, 3d anomaly scan i sve drugo što se može.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 16:28   #48
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
odlučila sam pitanje postaviti ovdje, vjerojatno će se naći jedna od vas koja mi može pomoći.
nisam iz zagreba, a naručila sam se za pregled u poliklinici VILI u Ilici 191. gdje da parkiramo muž i ja? ilica baš nije lijepa za vožnju autom.... gdje bi bilo najbolje ili da li poliklinika ima svoj parking? nisam još nikada bila tamo.
poliklinika vili ti je u principu na krizanju ilice i vukoviceve i nema parking za pacijente
ako imate srece naci cete parking u vukovicevoj
ako ne, parkirajte u baruna filipovica (ulica paralelna s ilicom samo je u suprotnom smjeru (i ilica i baruna filipovica su jednosmjerne))

iz kojeg smjera stizete?
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 16:35   #49
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
a što se tiče vaših stajališta oko doktorovih izjava, ne znam dal bih se više ljutila na doktora ili na vas što zapravo tako grubo ističete da je doktor rekao gluposti. ovdje je nekima očito u interesu dići tlak mladoj trudnici (meni).
uostalom, morate biti svjesne da doktori koji su plaćeni preko HZZO rade malo pretraga, znam mnogo bivših trudnica koje nisu cijelu trudnoću radile niti test na šećer, a kamoli nešto drugo zahtjevnije.
a kod privatnika... pa normalno da će vam ponuditi sve pretrage na svijetu koje postoje. to nije loše, ali što više prodaju to više zarade.
što je bilo - bilo je. prošao mi je 12. tjedan i ta pretraga je više nemoguća. zato ću iskoristiti mogućnosti 20. tjedna trudnoće: color doppler, 3d anomaly scan i sve drugo što se može.
nitko ti ne zeli dici tlak
meni tvoj doktor fakat nije jasan
cak i da stoji to da on radi ogranicen broj pretraga blabla ipak te morao uputiti na pretrage koje mozes obaviti privatno - odluka o tome da li ces nesto napraviti ili ne mora biti tvoja a ne njegova
a za njegove izjave oko nasljedjivanja downa i iliegalnog pobacaja ne znam koje bi bilo opravdanje
sto se tice privatnih ginica koji ti kao hoce dignuti lovu, ja trudnocu pratim privatno iako sam to sve mogla i u bolnici za 0 kuna kod istog doktora, ali volim komociju i te kune vrijede mog vremena koje sam na taj nacin ustedjela (radila sam cijelo vrijeme trudnoce)
ista prica je i sa npr amnio, mogla sam preko uputnice u bolnici ali em se tamo ne osjecam ugodno em bi cekala nalaze duplo duze
zato ne zalim nijedne kune za sve preglede i pretrage koje sam platila u trudnoci

nocna mora su mi bile pretrage koje sam morala obavljati po drzavnim bolnicama (petrova 3, vuk vrhovec i sl) ne zato sto su ljudi tamo neljubazni, dapace svi su bili ok, nego zbog toga sto njihovo radno vrijeme apsolutno nije prilagodjeno ljudima koji rade
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 18:18   #50
hvala na uputama za parking.
da živim u zg, vjerojatno bih i ja uvijek išla k privatniku. u mom gradu i županiji ne postoje takvi specijalisti kao u zagrebu, ipak je zagreb centar hrvatske. a trudnoća mi tako brzo prolazi, da evo, još nisam uspjela niti sve proučiti što sam željela, a već mi je 3,5 mjeseca.
što se doktora tiče, ah, završimo radije tu temu, moj je još dobar kakvi su drugi. jednostavno je u javnom zdravstvu to sve tak-skoro nikak.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 06:32   #51
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
a što se tiče vaših stajališta oko doktorovih izjava, ne znam dal bih se više ljutila na doktora ili na vas što zapravo tako grubo ističete da je doktor rekao gluposti. ovdje je nekima očito u interesu dići tlak mladoj trudnici (meni).
uostalom, morate biti svjesne da doktori koji su plaćeni preko HZZO rade malo pretraga, znam mnogo bivših trudnica koje nisu cijelu trudnoću radile niti test na šećer, a kamoli nešto drugo zahtjevnije.
a kod privatnika... pa normalno da će vam ponuditi sve pretrage na svijetu koje postoje. to nije loše, ali što više prodaju to više zarade.
što je bilo - bilo je. prošao mi je 12. tjedan i ta pretraga je više nemoguća. zato ću iskoristiti mogućnosti 20. tjedna trudnoće: color doppler, 3d anomaly scan i sve drugo što se može.

ma ja vjerujem da si ti svog doktora krivo shvatila, jer zaista ovo što si napisala sumnjam da je rekla osoba koja je studirala medicinu.
Svatko, tko je reagirao na to - dobro je rekao.. bolesti nemaju veze sa naslijeđem ( u velikoj većini)... i nije Down svo zlo ovog svijeta.

Bitno ti je tvoj osobni stav - da li vjeruješ svom liječniku ili ne? ako vjeruješ - onda je sve OK, lijepo se opusti i uživaj u trudnoći, a ako ne vjeruješ - onda potraži drugo mišljenje
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 07:06   #52
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ma ja vjerujem da si ti svog doktora krivo shvatila, jer zaista ovo što si napisala sumnjam da je rekla osoba koja je studirala medicinu.
Svatko, tko je reagirao na to - dobro je rekao.. bolesti nemaju veze sa naslijeđem ( u velikoj većini)... i nije Down svo zlo ovog svijeta.

Bitno ti je tvoj osobni stav - da li vjeruješ svom liječniku ili ne? ako vjeruješ - onda je sve OK, lijepo se opusti i uživaj u trudnoći, a ako ne vjeruješ - onda potraži drugo mišljenje
nisam ja njega krivo shvatila, pa točno se sjećam kad me pitao da li je bilo u povijesti obitelji (moje i muževe) ičega i kad sam ga pitala da li je to uvijek nasljedno i rekao je DA!
molila sam da se završi ta tema, larazg....
što se moje bebice tiče, ja znam da je ona dobro, ali ipak, mame imaju 1000 i bezrazložnih strahova cijeli život, pa je tako sada i meni.
kad mi dr. kos kaže da je sve ok, makar niti on ne može sve znati, ja ću dalje biti smirenija.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 07:22   #53
imam pitanje i tražim savjet.
budući mi je sad 16 tjedana, sad bih mogla ičiniti DVOSTRUKI PROBIR (double test) čija točnost je 65-70%.
da li da idem k svom ginekologu inzistirati na tom pregledu ili da odem privat i platim? koliko košta taj test zajedno s ultrazvukom (mislim da mora biti istovremeno i ultrazvuk)?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 07:26   #54
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
imam pitanje i tražim savjet.
budući mi je sad 16 tjedana, sad bih mogla ičiniti DVOSTRUKI PROBIR (double test) čija točnost je 65-70%.
da li da idem k svom ginekologu inzistirati na tom pregledu ili da odem privat i platim? koliko košta taj test zajedno s ultrazvukom (mislim da mora biti istovremeno i ultrazvuk)?
gle.. svi ti probiri imaju veze sa UZV.
ako će ti tvoj opet pametovati i ako će ti biti neugodno što pametije a ti to želiš... ja bih otišla privatniku i lijepo obavila UZV i onda sutradan otišla privatno na vađenje krvi

cca te to košta 600 kuna...

razmisli što je tebi zgodnije i gdje ćeš ti biti sigurnija i opuštenija
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 08:06   #55
sad sam malo više pročitala o tome. ispada da postoji mogućnost pogreške double testa, ako prethodno nije rađen kombinirani probir u prvom tromjesečju da se usporede podaci, 1:1000.
u tom istom omjeru je i mogućnost općenito dobivanja bolesnog djeteta u mojim godinama.
vrijedi li uopće raditi test?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 08:10   #56
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
sad sam malo više pročitala o tome. ispada da postoji mogućnost pogreške double testa, ako prethodno nije rađen kombinirani probir u prvom tromjesečju da se usporede podaci, 1:1000.
u tom istom omjeru je i mogućnost općenito dobivanja bolesnog djeteta u mojim godinama.
vrijedi li uopće raditi test?
ako oćeš moj iskren odgovor NE.
Triple test je još nepouzdaniji... i to što kažeš nema se sa čim usporediti jer nisi radila duble ili kombinirani....

a odluka je tvoja.... ako će te smiriti - napravi ga.

a čuj... kada svi brijete o Down-u... po statistikama a i po našim forumašicama.. sve su bile mame mlađe od 30 koje su rodile bebice sa Down-om.
Na jedno pitanje zašto? netko je odgovorio - pa mame poslije 30 te se češće odlučuju na RACZ pa zato je ta statistika.. e sad ... sve ti je to idnividualno.

Stoga, po mom mišljenju nema ti tu pravila
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 14:13   #57
cure, imam pitanje---

Kroz ovaj sljedeći tjedan trebala sam otići na UZV pregled (12.tjedan) i usput odraditi kombinirani.

Naravno, pošto nemam sreće, ovaj tjedan nisu tu niti dr. u Vinogradskoj kod kog sam trebala ići, a niti moj socijalni ginekolog; oboje se vraćaju nakon Nove godine

E sad, mogućnosti su mi: ili ići u Vinogradsku- pa upast kod koga upadnem, ili ići u suprotnu smjenu od mog socijalca, opet kod doktora kog ne znam i nisam nikad prije vidjela....ništa mi se od tog baš ne sviđa.
Treća mogućnost mi je čekati 4.ili 5.1. kad će se moj doktor iz Vinogradske i moj socijalac vratiti sa praznika, i to bih najradije napravila, jedino me muči što ću tad biti 13+2 po mengi odnosno 12+4 po UZV. S obzirom da se probir radi do 13+6 mislim da to nije kasno, iako nije ni najidealnije?

Neko vrijeme sam mislila i otići privatno kod Podobnika koji ima super UZV, ali sad je kao prvo vjerojatno prekasno za naručiti se (samo par dana prije), a kao drugo zaista loše stojim s lovom, a uzv+krv bi mi na taj način došli oko 800 kn, što mi je jako nezgodno sada dati, a dolazi mi i registracija,kasko, plaća mi je otišla u k*** i sl

Što mislite? Može neki savjet?

Htjela bih napraviti taj kombinirani jer me strah za bebu i želim provjeriti ono što mogu provjeriti, a radije ne bih na amnio jer me strah spontanog, onaj rizik od 1:200 se u mom slučaju još povećava jer sam imala krvarenja i dijagnozu prijeteći spontani

/ispričavam se na dugom trabunjanju /
irres is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 17:39   #58
dajte pliz nek mi netko objasni kojim redom i u kojem tjednu se rade svi ti testovi?

ako sam ja dobro shvatila prvo se radi kombinirani probir, pa double test pa triple test i onda ak treba i odlučiš se i amnio?

Ti svi testovi se mogu privatno radit, a samo papp test isključivo u vinogradskoj?
a kad se radi taj papp test koji se može samo u vinogradskoj napravit i jel se na njega čeka i koliko?

i kud onda spada ta pretraga korionskih resica i kad se i zašto radi?

isuse puši mi se iz glave
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 20:10   #59
Quote:
irres kaže: Pogledaj post
cure, imam pitanje---

Kroz ovaj sljedeći tjedan trebala sam otići na UZV pregled (12.tjedan) i usput odraditi kombinirani.

Naravno, pošto nemam sreće, ovaj tjedan nisu tu niti dr. u Vinogradskoj kod kog sam trebala ići, a niti moj socijalni ginekolog; oboje se vraćaju nakon Nove godine

E sad, mogućnosti su mi: ili ići u Vinogradsku- pa upast kod koga upadnem, ili ići u suprotnu smjenu od mog socijalca, opet kod doktora kog ne znam i nisam nikad prije vidjela....ništa mi se od tog baš ne sviđa.
Treća mogućnost mi je čekati 4.ili 5.1. kad će se moj doktor iz Vinogradske i moj socijalac vratiti sa praznika, i to bih najradije napravila, jedino me muči što ću tad biti 13+2 po mengi odnosno 12+4 po UZV. S obzirom da se probir radi do 13+6 mislim da to nije kasno, iako nije ni najidealnije?

Neko vrijeme sam mislila i otići privatno kod Podobnika koji ima super UZV, ali sad je kao prvo vjerojatno prekasno za naručiti se (samo par dana prije), a kao drugo zaista loše stojim s lovom, a uzv+krv bi mi na taj način došli oko 800 kn, što mi je jako nezgodno sada dati, a dolazi mi i registracija,kasko, plaća mi je otišla u k*** i sl

Što mislite? Može neki savjet?

Htjela bih napraviti taj kombinirani jer me strah za bebu i želim provjeriti ono što mogu provjeriti, a radije ne bih na amnio jer me strah spontanog, onaj rizik od 1:200 se u mom slučaju još povećava jer sam imala krvarenja i dijagnozu prijeteći spontani

/ispričavam se na dugom trabunjanju /
Nisam u Zg no: moj savjet je: idi kod najboljeg ultrazvucnog strucnjaka koga mozes naci. Ne znam je li to Podobnik (dobar aparat ne znaci da je i on dobar!), cini se da (prema forumu i mojim prijateljicama-dakle ne znam je li reprezentativni uzorak!) najbolju reputaciju za te vrste pretraga ima Kos u Viliju.

13+2 bi trebalo biti okej no nimalo kasnije... osjetljivost pada sto kasnije ides (prema 14. tjednu). Ako mozes to napraviti ranije, dobit ces bolje rezultate.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 20:31   #60
Quote:
kukuc kaže: Pogledaj post
dajte pliz nek mi netko objasni kojim redom i u kojem tjednu se rade svi ti testovi?

ako sam ja dobro shvatila prvo se radi kombinirani probir, pa double test pa triple test i onda ak treba i odlučiš se i amnio?

Ti svi testovi se mogu privatno radit, a samo papp test isključivo u vinogradskoj?
a kad se radi taj papp test koji se može samo u vinogradskoj napravit i jel se na njega čeka i koliko?

i kud onda spada ta pretraga korionskih resica i kad se i zašto radi?

isuse puši mi se iz glave
Nisi dobro shvatila

To su ti sve varijante jedne te iste stvari, a zovu se double, triple, quadruple.. ovisno o tome koliko se varijabli mjeri. Svi ti testovi spadaju u kombinirani probir.

Originalno je 'double test' bio krvni test kojim se mjerila razina AFP (alfa fetoprotein) i hCG (humani korionski gonadotropin). Ako se jos mjerio i estriol, onda se to zvao triple test.

To se mjerilo negdje cini mi se u 15./16. tjednu (no ne bih ti tocno znala reci).

Danas je standard da se radi rani screening ultrazvuk (nuhalna prozirnost, duljina bedrene kosti, protok kroz ductus venosus itd) izmedju 11 i 13 tjedna i krvni testovi (AFP, hCG, vec ovisno sto laboratorij radi).

Ako su rezultati testa negativni--onda se (obicno) ne savjetuju daljnje pretrage nego se preporucuje samo uobicajeni detaljni ultrazvucni tzv 'anomaly' scan izmedju 18-20, negdje 18-22 tjedna. Na tom se pregledu gleda u detalje morfoloski razvoj: duljina pojedinih kostiju, postojanje i oblik organa, razvoj mozga. Dosta se anomalija tu moze vidjeti ali ne sve.

Ako su rezultati testa pozitivni tj rizik kromosomske anomalije ispada visok, onda se moze preporuciti:
1) puno rjedje: biopsija korionskih resica (odmah: radi se u 10-12 tjednu)
ILI
2) cesce: amniocenteza: 15-16 tjedan.

I jedan i drugi test uzimaju uzorak tkiva fetusa, u prvom slucaju resice koriona (fetalne ovojnice) u drugom oljustene stanice u plodnoj vodi (zato se za amniocentezu treba cekati do potkraj 1. trimestra), tkivo se salje na kromosomsku analizu i dobija se preko 99% tocan rezultat postoje li ili ne KROMOSOMSKE (no ne i opcenito geneticke) anomalije.

Uzmi u obzir da se oba ova testa rade ipak rijetko i samo ako postoji bas izricita potreba jer nisu bez opasnosti i da se 'prosjecnoj' trudnici preporucuje 'samo' kombinirani probir oko 12. tjedna i detaljni ultrazvuk 18-20 tjedna.

Ako bi se dogodilo da ne uspijes otici na kombinirani probir oko 12. tjedna, onda mislim da jos postoji mogucnost barem krvnih testova oko 15-16 tjedna, no o tome ne znam nista.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.