Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2007., 20:03   #81
Quote:
cyan kaže: Pogledaj post
Hm, ali mi oboje zelimo biti vlasnici, sta da sada radimo? Znaci, iako je i on vlasnik 50% stana, dovoljno je da ja prijavim prebivaliste i trazim oslobodjenje na svoje ime i njega porezna nece goniti?
Mislim da bi najpouzdaniji savjet dobila u poreznoj, ali s mog gledišta, ukoliko ste oboje navedeni kao kupci u kupoprodajnom ugovoru i oboje želite oslobođenje, morate oboje prijaviti prebivalište na kupljenu nekretninu, jer to je jedan od osnovnih uvjeta za dobivanje oslodođenja.
Mislim da će porezna u svakom slučaju „goniti“ i tvog dečka jer je naveden kao kupac u ugovoru, dakle on postaje porezni obveznik i mora biti registriran u poreznoj da posjeduje nekretninu, a samim tim i on mora dobiti porezno rješenje.
a kakvo će biti rješenje ovisi o njemu, hoće li prijaviti prebivalište u zagrebu i biti oslobođen plaćanja poreza ili neće pa će platiti porez na svoju polovinu stana.
Linoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 09:49   #82
mfcc i Linoria - thanks! Već sam mislila da se nešto dešava...

imaju sve papire, al ja mislim da nas čekaju de se vjenčamo pa da nas cepnu kao 1 kućanstvo s 2 člana umjesto 2 kućanstva... eh, pa mogu ja čekati koliko god treba
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 09:51   #83
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
zna li netko koliko se čeka na to oslobođenje od poreza (Zagreb)...

mi predali u 3 mjesecu... još ništa...

Hvala
mi predali krajem prošle godine ... još čekamo
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 07:02   #84
pitanje: ako je garaža u istoje etaži (što manje više sada svi upisuju u zemljišnim knjigama) dali se onda oslobađa porez i za taj dio, tj . ukratko dali se porez naplaćuje po etažama (tipa etaža 14. sadrži stan od 35m2 i 10m2 parkinga ukupno=45m2 i to bi ispalo free tax.
goci is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 08:21   #85
Evo, da i ja uletim s pitanjem.
Situacija koja nije zapravo nigdje u zakonu o pojašnjena...
Cura i ja kupujemo stan, od 84m2. Prva mnekretnina i meni i njoj.
Ugovor ćemo složiti da budemo 50% vlasnici svatko.
Pošto nisamo zakonski nikakva veza, jel tu onda ide da je svatko oslobođen do 50m2. Vidim da tamo ide da je 65m2 ako su članovi uže obitelji.
Jednostavno nisam nigdje našao tu situaciju.

Tnks
thaimor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 08:43   #86
goci
Garaža i parkirna mjesta se oporezuju uvijek, to nije stambeni prostor, gdje postoje oslobođenja. Nema veze ako nisi iskoristio onih 50m2 za samca.


thaimor
Vi ste suvlasnici i svako ima pravo na oslobođenje za onih 50m2 (znači nećete nikakav porez platiti). Onih 65 m2 itd.vrijede, ako je samo jedan vlasnik, ali je udat/oženjen, ima djece itd.
Isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 15:47   #87
Quote:
thaimor kaže: Pogledaj post
Evo, da i ja uletim s pitanjem.
Situacija koja nije zapravo nigdje u zakonu o pojašnjena...
Cura i ja kupujemo stan, od 84m2. Prva mnekretnina i meni i njoj.
Ugovor ćemo složiti da budemo 50% vlasnici svatko.
Pošto nisamo zakonski nikakva veza, jel tu onda ide da je svatko oslobođen do 50m2. Vidim da tamo ide da je 65m2 ako su članovi uže obitelji.
Jednostavno nisam nigdje našao tu situaciju.

Tnks

Nitko nije oslobođen od plaćanja poreza na promet nekretnina!
Treba napisati molbu da bi se dobilo oslobođenje od plaćanja poreza na promet
nekretnina.
Postoje neka ograničenja kod oslobađanja,a informacije možeš potražiti u poreznoj upravi!
zlatko_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 16:29   #88
Quote:
thaimor kaže: Pogledaj post
Evo, da i ja uletim s pitanjem.
Situacija koja nije zapravo nigdje u zakonu o pojašnjena...
Cura i ja kupujemo stan, od 84m2. Prva mnekretnina i meni i njoj.
Ugovor ćemo složiti da budemo 50% vlasnici svatko.
Pošto nisamo zakonski nikakva veza, jel tu onda ide da je svatko oslobođen do 50m2. Vidim da tamo ide da je 65m2 ako su članovi uže obitelji.
Jednostavno nisam nigdje našao tu situaciju.

Tnks
Apsolutno moja situacija. Dok se ne vjenčate - svaki ima po 50m2 neoporezivo, a nakon toga vas gledaju kao 2-članu obitelj, tj. zajedno 65m2.
i naravno - reba podnijeti zahtjev za osobađanjem (kažu ti sve u Poreznoj).

Iz Zakona:

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:
9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,
9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,
9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora
za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora
za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora
za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora
za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora
za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

... da više ne kopiram, ima još drugih uvjeta, pa si pogledaj NN.

Eh, i nemojte se vjenčavati dok ne dobijete rješenje. Znam jedan slučaj...
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 15:17   #89
Postovanje

Nisan nista nasa o sljedecem

Kupuje se Zemljiste za izgradnju jedne Prizemnice

ima li kod te konstalacije mogucnost oslobadanja na porez??

zivimo vanka, Zena kupuje ima Domovnicu i prijavljena je kod Mame u HR

pozdrav
bonaca55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:09   #90
Molim pomoć:
Gdje treba prijaviti porez na nekretninu ako je kupljena u Zagrebu? Jel to Avenija Dubrovnik?
Hvala!
cyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:17   #91
Quote:
cyan kaže: Pogledaj post
Molim pomoć:
Gdje treba prijaviti porez na nekretninu ako je kupljena u Zagrebu? Jel to Avenija Dubrovnik?
Hvala!
Da tamo treba prijaviti.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 20:29   #92
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Da tamo treba prijaviti.
Hvala!
cyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 11:51   #93
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
Apsolutno moja situacija. Dok se ne vjenčate - svaki ima po 50m2 neoporezivo, a nakon toga vas gledaju kao 2-članu obitelj, tj. zajedno 65m2.
i naravno - reba podnijeti zahtjev za osobađanjem (kažu ti sve u Poreznoj).

Iz Zakona:

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:
9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,
9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,
9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora
za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora
za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora
za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora
za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora
za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora
za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

... da više ne kopiram, ima još drugih uvjeta, pa si pogledaj NN.

Eh, i nemojte se vjenčavati dok ne dobijete rješenje. Znam jedan slučaj...
Može pojašnjenje molim te?
Kupujem veći stan, a oženjen sam. Moramo li oboje biti vlasnici stana da bi neoporeziva kvadratura bila 65 m2?
I znaš li kakvo je stanje s plaćanjem poreza kod kupovine novogradnje? Navodno da se uzima tek mali postotak od vrijednosti novog stana u obračun za porez.. Hvala!
Dompax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 12:59   #94
mislim da ne morate (nisam pravnik, samo pokušavam tumačiti zakon).
"da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji,..."
kupuje građanin - znači kupuje jedna osoba
Što znači da jedna osoba može biti vlasnik, ako prijavi drugu kao užeg člana obitelji. Time se dobije oslobođenje od poreza do 65m2 (naravno, ako se i svi ostali uvjeti ispune).

Mi smo kupili 98m2, a kako smo oboje vlasnici, a nismo si članovi uže obitelji, onda svaki ima po 50 (ja se nadam, jer mi još nisu javili).

Za novogradnju nemam pojma, ja kupila stariji stan.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 15:18   #95
ako kupim zemljište od 633m2, a to mi je prva nekretnina onda plačam porez samo na ovih 33m2 ???
i kolko vidim u roku od 5 godina bi trebala započet gradnja... što to točno znaći i što određuje početak gradnje... jer mogu iskopat jamu od 30cm, ulit kantu betona i reć da sam počeo gradit, i da su to prvi temelji !?!
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 16:46   #96
Quote:
Isa kaže: Pogledaj post
goci
Garaža i parkirna mjesta se oporezuju uvijek, to nije stambeni prostor, gdje postoje oslobođenja. Nema veze ako nisi iskoristio onih 50m2 za samca.
Jao! I ne postoji nikakva osnova za pslobođenje u nekretnini garaža/tavan/spremište?!
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 13:48   #97
Zakon o porezu na promet nekretnina
Članak 19.
Porezni obveznik mora platiti utvrđeni iznos poreza u roku od 15 dana od dana dostave rješenja o utvrđivanju poreza na promet nekretnina.
-----------------------------------------------------------------------
Opće odredbe o kamatama
Članak 116.


(5) Na plaćene poreze bez pravne osnove kamate se obračunavaju počevši s 15-tim danom od dana primitka zahtjeva za povrat, a ako je temelj povrata poreza poništeno, izmijenjeno ili ukinuto rješenje ili drugi akt o zaduženju, obračun kamata počinje teći od dana uplate poreza.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Kupio sam stan 71.23m2 Oslobodjen sam 50m2 i supruga 15m2 i sad trebam platiti porez za 6.23m2 to je oko 1800 kuna .
Da li netko zna kolike su zatezne kamate jer ja sam kupio stan u 4. mjescu 2007 godine . Prijavio sam porez u zakonskom roku 30 dana i dobio rješenje 31.05.2007 za platiti porez ali da sada nisam još platio . 12.mj. 2007
Kasnim nekih 7 mjeseci

Zadnje uređivanje jere46 : 16.12.2007. at 14:44.
jere46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 15:49   #98
Quote:
Dompax kaže: Pogledaj post
Može pojašnjenje molim te?
Kupujem veći stan, a oženjen sam. Moramo li oboje biti vlasnici stana da bi neoporeziva kvadratura bila 65 m2?
I znaš li kakvo je stanje s plaćanjem poreza kod kupovine novogradnje? Navodno da se uzima tek mali postotak od vrijednosti novog stana u obračun za porez.. Hvala!

1. Ne morate oboje biti vlasnici da biste bili oslobodjeni na 65m2 (nekad cak za supruznike samo priznaju 60m2).

2. Bitno da niste nikad trazili oslobodjenje od neplacanja poreza na promet nekretninama.

3. Stan u kojem sada zivite ima koliko kvadrata? Za oslobodjenje bitno je da kupujete veci stan od onog u kojem sada zivite (ili koji je veci od onog koji je sada u vlasnistvu jednog ili oboje supruznika).

4. Kod kupovine novogradnje imate cca 1.5% porez od ukupne kupoprodajne cijene ali samo na zemljiste ; mozete u poreznoj traziti oslobodjenje pa da ne platite i tih 1.5% (naravno ako ispunjavate uvjete pod br.2 i 3.)

5. kod prijave poreza trazite obrazac za oslobodjenje od poreza. Prijava i zahtjev (obrazac) za oslobodjenje su 2 razlicita dokumenta, porezna vas nece osloboditi dok ih to formularom ne trazite...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 15:50   #99
Quote:
thaimor kaže: Pogledaj post
Evo, da i ja uletim s pitanjem.
Situacija koja nije zapravo nigdje u zakonu o pojašnjena...
Cura i ja kupujemo stan, od 84m2. Prva mnekretnina i meni i njoj.
Ugovor ćemo složiti da budemo 50% vlasnici svatko.
Pošto nisamo zakonski nikakva veza, jel tu onda ide da je svatko oslobođen do 50m2. Vidim da tamo ide da je 65m2 ako su članovi uže obitelji.
Jednostavno nisam nigdje našao tu situaciju.

Tnks
kod prijave poreza oboje zatrazite oslobodjenje i bit cete oslobodjeni na svih 84m2 ...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 07:56   #100
Zaručnik i ja smo kupili stan u izgradji od 70,55 m2.
Zanima me to oslobođenje od plaćanja poreza! Naime, podnjet ćemo ga već kad budemo oženjeni i njemu je to prva nekretnina i znam da će bit oslobođen. Ja sam darovnim ugovorom davnih dana dobila u vlasništvo obiteljsku kuću i garant bih trebala platit porez bar na razliku u kvadraturi, na tih 20,55 m2 jel??
Zanima me šta bi bilo kad bih ja opet darovnim ugovorom vratila kuću starcima prije te prijave poreza?
pretpostavljam da bi bila oslobođena u nekom dijelu, samo šta se dešava ako oni za par godina opet budu zahtijevali da mi daruju tu kuću??
o jesam ga zapetljala... hvala
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.