Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2013., 19:20   #181
Quote:
Saireen kaže: Pogledaj post
stavila sam ih danas na svjetlo (ali ne direktno na sunce), u hladu, i nije vruće. već su malo pozelenile
hehe... slabo bi se moglo spržiti... od sunca ni s....

Od mog ječma ništa... završil u zahodu...
Ali sada klija pir i nakon cca 12 sati namakanja i oko 10 sati u piksi pokazuje pomake pa izgleda da bi sutra ili preksutra mogao završiti na nekoj podlozi da izraste u travu...
Nakon toga slijedi đusiranje...
booto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2013., 16:26   #182
Samo da javim da su super uspjele. Kupila rotkvicu u Bio&bio, pa je ona iduća na redu.

Jel ječam na zemlji uzgajaš?
Saireen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 11:27   #183
Quote:
Saireen kaže: Pogledaj post
Samo da javim da su super uspjele. Kupila rotkvicu u Bio&bio, pa je ona iduća na redu.

Jel ječam na zemlji uzgajaš?
Rotkvicu namoči jedno 2 sata i prebaci nakon toga u staklenku. Počinje klijati drugi dan i nakon 5-6 dana ima puuuuno finih klica. Super su za dodatak salatama ili u sendvič ili sa sirom i vrhnjem. Dosta su šarf.

Ješam sam prvo stavio u staklenku na namakanje i početno klijanje. Ali se niš nije dogodilo. Očito neki škart od ječma sam imao. Bacam se u potragu za pravim seoskim ječmom.
Domača pšenica se pokazala puno bolja od pira iz dučana zdrave hrane.
Raste na zemlji i fino napreduje.

Jučer sam dovukao heljdu doma i več je namočena i prebačena na zemlju. Nadam se finim mladicama za salate.

Danas poštom stiglo sjeme lucerne (alfalfa) u obilatim količinama. Predivno miriši i idem ga odma staviti na klijanje. Trenutno mi klija sjeme iz Bio&Bio pa bum odma metnul i ovo da vidim razliku.

Još čekam suncokret koji bi trebao stiči ovaj vikend pa da zaokružim početnu fazu uzgoja microgreens na zemlji.
booto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 14:09   #184
I heljdu i zob sam morala baciti. Nikako da proklija, samo se sve razmočilo a onda dobilo i fini miris.
Možda sam natrpala previše toga odjedanput u klijalicu.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 20:16   #185
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
I heljdu i zob sam morala baciti. Nikako da proklija, samo se sve razmočilo a onda dobilo i fini miris.
Možda sam natrpala previše toga odjedanput u klijalicu.
Vrlo vjerojatno da je obadvoje bilo prerafinirano. Zob popeglana i skinuta vanjska ovojnica. I to ubije zrno.
Heljda je možda bila parena da joj se skine ljuska i nakon toga više nije živa.

Moja heljda je u ljusci jer ne mislim jesti isklijalo zrno nego mlade biljke.

Ja se sječam kak se nekad ljuštila heljda na žrvnju doma. Podignul se kamen tak da se ljuska popucala i otpala, a zrno kao takvo ostalo netaknuto i živo. Poslije se onda s tim zrnom delalo kaj se htjelo.

Meni se ista stvar dogodila sa ječmom koji je lagano počel smrduckati bez znaka života.

Ja mečem 0,4kg pšenice na namakanje i klijanje u 1,7l staklenku i to šljaka bez problema tak da mislim da nije problem bio u prenatrpavanju nego u tom kaj sam napisao.
booto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 22:51   #186
Ja sam u Hrvatskoj vidjela samo pearled barley, pod nazivom jecmena kasa, a taj je donekle glaziran. Pravi jecam, samo oljusten (hulled barley) nisam vidjela

http://1.bp.blogspot.com/-nssK-zEpRB...d%2BBarley.JPG
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 00:54   #187
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ja sam u Hrvatskoj vidjela samo pearled barley, pod nazivom jecmena kasa, a taj je donekle glaziran. Pravi jecam, samo oljusten (hulled barley) nisam vidjela

http://1.bp.blogspot.com/-nssK-zEpRB...d%2BBarley.JPG
U tome i je stvar... Glazirane žitarice ne klijaju...
Čini mi se da onaj ječam kaj ga po Konzumima ima kao zdrava hrana nije glaziran. Nekak mi je preveč žuti. Al je cijena junačka.
Odo ja na selo po ječam. I pšenica sa sela se pokazala nemjerljivo bolja od zdravog pira iz Konzuma.

BTW da li netko zna di se može nabaviti sjeme za klijanje tipa crveno zelje, poriluk, brokula? A da cijene nisu da bankrotiraš... Bio&Bio ima cijene da boli glava, a nekak mi se čini da im baš i neide posel... Jedva se više najde nekaj za klijati na policama...
booto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 15:56   #188
pa ni nemaju ni poriluka ni brokule za klijanje, ja sam ih tražila. kažu da ni ne drže to dvoje
Saireen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 16:33   #189
Quote:
Saireen kaže: Pogledaj post
pa ni nemaju ni poriluka ni brokule za klijanje, ja sam ih tražila. kažu da ni ne drže to dvoje
Više oni ne drže skoro niš. A ovo sjeme nisu nikad ni imali. Zato i pitam jel neko zna di bi se moglo naći takvih stvari. Svi su ograničeni na 4-5 vrsti sjemenja istog proizvođača.
booto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 14:22   #190
Zvao Sjemenarnu danas. U katalogu imaju hrpu sjemena za klijanje. U praksi nemaju niš jer ih koče uvozne regulative koje su kao i sve ostalo kod nas sjebane. Teta na telefonu je bila jako ljubazna i rekla da probam nakon 15.07. kad uđemo u EU i sve ove majmunarije oko uvoza više nebudu na snazi.
booto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 23:13   #191
Semenarna Ljubljana ih ima i jednom sam nasla sjemenke brokule za klijanje u Tusu u Krskom, poslije u Sparu u Krskom na popustu (3+1 gratis) i poslije vise nisam
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 00:04   #192
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Semenarna Ljubljana ih ima i jednom sam nasla sjemenke brokule za klijanje u Tusu u Krskom, poslije u Sparu u Krskom na popustu (3+1 gratis) i poslije vise nisam
Zaposlio sam frenda da mi pogleda u Ljubljani i dofura mi nekaj zgodnega kad dolazi ovaj tjedan. Ako kaj nađe...

Naručeno je i nešto sjemenja aromatičnih biljaka pa se tome nadam kroz koji dan.

Za sada doma brstimo mladice heljde u salatama jer je naraslo fenomenalno!
booto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 13:13   #193
Quote:
Scarletta kaže: Pogledaj post
http://www.4shared.com/file/92277353...va_hrana_.html


Odlična knjiga o uzgoju klica sa receptima za pripremanje
Na žalost ovaj link više nije valjan...da li ima netko možda važeći link za ovu knjigu, zainteresirala me zbog recepata...hvala
__________________
The wind of heaven is that which blows between a horse's ears.
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 12:06   #194
Quote:
SmoothOperatress kaže: Pogledaj post
Na žalost ovaj link više nije valjan...da li ima netko možda važeći link za ovu knjigu, zainteresirala me zbog recepata...hvala
Evo, sjetila se i ja
Ima li netko da podijeli knjigu s nama?
I pitanjce za one kojima ovo jos nije dosadilo, gdje kupujete sjeme? Ili klicu klice
__________________
Tko nije jeo, nije živio.
Tko nije griješio, nije živio.
Tko nije pio, nije jeo. Dakle, pij da bi živio, nemoj griješit.
MajiFlafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 23:50   #195
pozz

počeo sam sam s klicama i zafrknuo. al očekujem da bude super.
naime, mungo grahec sam držao u vodi jedno 3 dana i shvatio sam uputstvo da vodu treba mijenjati svakih 12 sati a ne da ga treba namakati samo prvih 12 sati.
počeo je danas puštati klice kad sam ga ostavio na suhom , nema nikakvih problema.
pitanje: za taj grah, kako ga pripremate ? je li dovoljno da se popeče 5-10 minuta ? ili skuha ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 01:01   #196
E bok!

Znate li gdje mogu kupiti ovo;



To je kao posuda, klijalište. Voda se toči gore, i onda postepeno se prelijeva iz levela u level
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 10:46   #197
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
E bok!

Znate li gdje mogu kupiti ovo;
bio&bio

Advent
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 17:15   #198
Tnx, malo je to preskupo Našao sam ovo: http://indigena.hr/mahunarke-klice/p...da-za-klijanje
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:53.