Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2014., 08:52   #7621
Quote:
vladi kaže: Pogledaj post
Opet taj tekst govori o vjernicima koji pogriješe a ne svim ljudima. Citirat ću tekst s portala

Jer Allah Kur'ana ne voli grešnike, ili nepravedne, ili izgubljene, ili one koji se muče s grijehom, ili one koji su ponovo zapali u grijeh. Allah Kur'ana prikazuje samo visokokvalificiranu, uvjetovanu vrstu ljubavi, i to samo za muslimane. Kur'an jasno uči da Allah mrzi nemuslimane:
ispade prema ovim navodima da Allah mrzi i muslimane koji čine grijeh koji čine nasilje nepravdu?

šta ćemo sad?
s druge strane.
mrziti i ne voljeti nisu dva istoznačna pojma.
Allahovo ime Er Rahman u značenjima koja nosi uključuje i ljubav
osim toga korijen riječi ba-gajn-dad a znači "mržnja mrziti" pojavljuje se na 5 mjesta u Kur'anu

(3:118 mržnja izbija iz njihovih usta, a još je gore ono što kriju njihova prsa)

(5:14)zato smo među njih neprijateljstvo i mržnju do Sudnjega dana ubacili

(5:64)Mi smo ubacili među njih neprijateljstvo i mržnju sve do Smaka svijeta.
(5:91)Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju
(60:4)i neprijateljstvo i mržnja će između nas ostati sve dok ne budete u Allaha, Njega jedinog, vjerovali!

Iz ovih ajeta nedvosmisleno se vidi da mržnja nije svojstvena Bogu nego samo njegovim stvorenjima.

Svi poslanici od Adema Nuha, Ibrahima Davuda Isa i Muhammeda Selami i blagoslovi neka su na njih su ljude pozivali istoj poruci a to je da vjeruju u Jednog Boga a kojima se ništa ne može uporediti. Svi poslanici su ljudima nudili Isto a to je da vjeruju u Njega kako bi se sačuvali Njegovog gnjeva.
tako piše i u SZ i u NZ npr. mt. 25:46
zar onaj koji voli kažnjava vječnom kaznom???
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 14:05   #7622
Quote:
_Golubica_ kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako muslimani preispituju svog Boga? Da li se ukazao,kakav odnos imate s njim?
A kako se inače preispituje Bog? Možeš li pojasniti pitanje?

Ukazanje - ako misliš na Poslanika, jednom je direktno komunicirao s Njim, u Noći Miradža. Inače su objave dolazile preko anđela Đibrila (Gabrijela).


Što se tiče odnosa u svakodnevnom životu, on se uspostavlja ponajprije iskrenim srcem, i iskrenom namjerom (nijjetom). Na sve što čovjek napravi, Bog odgovara.

Naročiti način uspostave komunikacije s Njim jest klanjanje (namaz). Muslimani klanjaju svaki dan 5 puta kako bi održali sebe na razini koja se očekuje od vjernika. Naravno, smije čovjek i mimo toga klanjati, dobrovoljni namazi su također odlika skrušenog i iskrenog vjernika.

Učinci namaza su različiti, ali u svakom slučaju su uvijek pozitivni, smirujući po tijelo i duh. Ako je čovjek naročito uznemirena duha ili pod stresom, namaz itekako pomaže.


Quote:
_Golubica_ kaže: Pogledaj post
Pronašla sam ovo svjedočanstvo

https://www.youtube.com/watch?v=0TC-TLFYNCQ

Također je na Youtube na eng. postoji nečije svjedočanstvo kako Muhamed nije završio u raju,nego suprotno.
Ah, ima na youtube-u hrpa videa o tome kako su kršćani ili neki drugi nemuslimani sanjali Allaha ili nešto slično, pa postali muslimani. Ne bih nečije snove, osim ako su poslanički, uzimao sa bilo kakvom težinom.


Kad smo kod toga, jedan od prvih znakova da je Muhamed Božji poslanik su upravo snovi koje je sanjao, i koji su se ostvarivali pošto bi ih sanjao. Što je i logično za sve osobe vrlo jaka duha, kao što su bili proroci, poslanici i pronositelji Božje riječi općenito.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 08:11   #7623
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
A kako se inače preispituje Bog? Možeš li pojasniti pitanje?

Ukazanje - ako misliš na Poslanika, jednom je direktno komunicirao s Njim, u Noći Miradža. Inače su objave dolazile preko anđela Đibrila (Gabrijela).


Što se tiče odnosa u svakodnevnom životu, on se uspostavlja ponajprije iskrenim srcem, i iskrenom namjerom (nijjetom). Na sve što čovjek napravi, Bog odgovara.

Naročiti način uspostave komunikacije s Njim jest klanjanje (namaz). Muslimani klanjaju svaki dan 5 puta kako bi održali sebe na razini koja se očekuje od vjernika. Naravno, smije čovjek i mimo toga klanjati, dobrovoljni namazi su također odlika skrušenog i iskrenog vjernika.

Učinci namaza su različiti, ali u svakom slučaju su uvijek pozitivni, smirujući po tijelo i duh. Ako je čovjek naročito uznemirena duha ili pod stresom, namaz itekako pomaže.




Ah, ima na youtube-u hrpa videa o tome kako su kršćani ili neki drugi nemuslimani sanjali Allaha ili nešto slično, pa postali muslimani. Ne bih nečije snove, osim ako su poslanički, uzimao sa bilo kakvom težinom.


Kad smo kod toga, jedan od prvih znakova da je Muhamed Božji poslanik su upravo snovi koje je sanjao, i koji su se ostvarivali pošto bi ih sanjao. Što je i logično za sve osobe vrlo jaka duha, kao što su bili proroci, poslanici i pronositelji Božje riječi općenito.
Kako se preispituje Bog?
Rekla bih na način da ga to pitam ili da mu se molim i da nekako uspostavimo kontakt.

Neznam ništa o islamu,evo sad prvi put čitam kako je vaša vjera nastala. Imate li još nekih objava,dokaza...osim Muhamedovog sna?

Što je to Noć Miradža?
_Golubica_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 08:38   #7624
Quote:
_Golubica_ kaže: Pogledaj post
Kako se preispituje Bog?
Rekla bih na način da ga to pitam ili da mu se molim i da nekako uspostavimo kontakt.
Dozivaj Ga i On će ti se odazvati. Jedan ajet kaže da nam je Bog bliži od naše žile kucavice.
Arapski jezik je pun značenja. Mi u Bosni molitvu zovemo namaz arapski se kaže Salat znaši molitva, ali prevode to kao i razgovor.
neki tvrde se se ova riječ može dovesti u vezu sa riječi "sil" što znači "poveži".
namaz bi trebao zauzimati temeljno mjesto u životu muslimana. to dođe nešto kao kahva- "bez nje nema priče"
Quote:
Neznam ništa o islamu,evo sad prvi put čitam kako je vaša vjera nastala. Imate li još nekih objava,dokaza...osim Muhamedovog sna?
Najveći dokaz jest upravo Knjiga Kur'an. Jedan nepismen čovjek ostavio je jednu Knjigu koja je lingvističko i stilističko čudo.
Ima još mnogo toga da se priča, ali ostavimo to za nekad kasnije!
Quote:
Što je to Noć Miradža?
to je noće kada je Muhammed a.s. prvo prenesen do hrama u Jerusalimu a zatim uzdignut u nebeske sfere i iznad toga pa sve do samog Boga. mišljenje oko toga kako je poslanik a.s. vidio Boga se razilaze...
uglavnom tada je propisan namaz kao molitva tijela duše uma i duha i koji je nazvan miradžom vjernika.
jer se upravom namazom zadobija bliskost sa Bogom kada čovjek prijateljuje sa Njim i razgovara.
ovo naravno nije lahko, ali i početnik i racionalista može osjetiti korist taman i da ništa na čuje.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 10:29   #7625
Quote:
_Golubica_ kaže: Pogledaj post
Kako se preispituje Bog?
Rekla bih na način da ga to pitam ili da mu se molim i da nekako uspostavimo kontakt.

Neznam ništa o islamu,evo sad prvi put čitam kako je vaša vjera nastala. Imate li još nekih objava,dokaza...osim Muhamedovog sna?

Što je to Noć Miradža?
Odgovorio ti je MukaFFa... Dodat ću neke osnovne podatke o Objavi:

Po predaji, a i svjedočanstvu samog Muhameda, godine 610. Muhameda je u pećini na brdu Hira blizu Meke posjetio melek (anđeo) Džibril ili Džebrail (Gabrijel). Ta se noć slavi kao najveća noć u godini i pribraja se u islamske blagdane. On mu je tada izrecitirao prvih pet stihova (ajeta) poglavlja (sure) Al-Alaq. Tako je počela Objava Kur'ana Muhamedu koja je trajala pune 23 godine. Muhamed je počeo širiti islam u Meki, gdje su ga prvo prihvatili siromasi.

Cijeli Kur'an je objava. Svaki redak u njemu se smatra direktnim Božjim govorom, i Poslanik je naročito pazio da to što mu je objavljeno ne miješa sa vlastitim mišljenjem.

Također se pazilo na to da se prvotna objava ne pomiješa sa nekim drugim tekstovima ili mišljenjima. To je osobno prvi sproveo Muhamed, tako da je zapamtio Kur'an napamet, po Đibrilovoj uputi. Tako je postao prvi hafiz Kur'ana. Za vrijeme njegovog života je još barem 50 ljudi naučilo Kur'an napamet, a nedugo nakon njegove smrti je Kur'an sastavljen i u pismenom obliku, što muslimani nazivaju "mushaaf". Tradicija učenja Kur'ana napamet traje otada neprekinuto, i danas je na svijetu više od 5 milijuna hafiza.

Objave su stizale postepeno, od kojih je većina bila odgovor na konkretnu situaciju ili problem u kojima su se našli prvi muslimani, a iz tih primjera su se izveli i univerzalni obrasci ponašanja muslimana. Zbog toga je veoma važno znati okolnosti u kojima je neki ajet nastao, kako se ne bi primjenjivao tamo gdje ne treba.

Osim ajeta (dakle stihova u Kur'anu) postoje i hadisi. Oni se ne smatraju direktnom Božjom riječi (te stoga nisu dio Kur'ana), ali su ono što je Poslanik naređivao, radio, govorio, odobravao. Zbog toga su i oni sastavni dio vjerskog učenja i vjerske prakse.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde

Zadnje uređivanje dux pessimus : 19.12.2014. at 10:35.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 23:23   #7626
Ciao,

dragi ljudi, zanima me da mi preporučite neke knjige kako raditi sa Allahovih 99 lijepih imena.
Dakle, neke knjige povezane s tom tematikom, molitvama itd.

Hvala puno!
uic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 07:15   #7627
Quote:
uic kaže: Pogledaj post
Ciao,

dragi ljudi, zanima me da mi preporučite neke knjige kako raditi sa Allahovih 99 lijepih imena.
Dakle, neke knjige povezane s tom tematikom, molitvama itd.

Hvala puno!
ništa knjiga!
samo živ čovjek!

knjiga delailul hajrat.
imaš android app

tu su dove salavati i Allahova imena.

ali nije preporučljivo uzimati to na svoju ruku!

Tesavvuf nalaže da se to čini pod nadzorom!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 15:40   #7628
Hvala ti.

Samo ne kužim...za molit se Bogu treba nadzor?
Može li malo pobliže o tome?

I nemrem nać tu knjigu....ima li je na Amazonu da mi link pošalješ?

“Allah ima najljepsa imena i vi ga zovite njima” (El-E'araf, 180.).
Poznati cuveni hadis: "Allah ima 99 lijepih imena i ko ih postigne uci ce u dzennet."(Buhari) Jedno od 99 Gospodarevih lijepih imena je ime El-Vedud, sto znaci: Onaj koji voli. Rob Allahov je duzan, kao sto smo maloprije vidjeli, zvati svoga Gospodara i puno Ga spominjati, kao npr.: "Ja Vedud" sto znaci: "O Ti koji volis", i to cesto ponavljati u sebi i(li) naglas.

Zadnje uređivanje uic : 22.12.2014. at 16:11.
uic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 12:44   #7629
Quote:
uic kaže: Pogledaj post
Hvala ti.

Samo ne kužim...za molit se Bogu treba nadzor?
Može li malo pobliže o tome?

I nemrem nać tu knjigu....ima li je na Amazonu da mi link pošalješ?

“Allah ima najljepsa imena i vi ga zovite njima” (El-E'araf, 180.).
Poznati cuveni hadis: "Allah ima 99 lijepih imena i ko ih postigne uci ce u dzennet."(Buhari) Jedno od 99 Gospodarevih lijepih imena je ime El-Vedud, sto znaci: Onaj koji voli. Rob Allahov je duzan, kao sto smo maloprije vidjeli, zvati svoga Gospodara i puno Ga spominjati, kao npr.: "Ja Vedud" sto znaci: "O Ti koji volis", i to cesto ponavljati u sebi i(li) naglas.
ne treba ti nadzor brate

trebaš se posavjetovati sa nekim ko je iskusniji u tome.
Ashabi/poslanikovi drugovi su se prema zikrullahu i drugim ibadetima odnosili sa osobitom pažnjom i istrajnošću.
dosta dugo razmišljam i pojmu farza i vadžiba.
kada je farz u pitanju tu su stvari jasne.
međutim, moja razmišlja o vedžibu koju su učenjaci definisali kao drugostepenu obavezu kreću se oko suneta i nafila.
Sunnet i nafile nisu obavezene ali ako uzmeš neku nafilu onda ti ona postaje vadžib.

tako nekako!
opet naglašavam ovo su moja razmišljanje ništa konačno ni definitivno

Ashabi- drugovi
farz- odredba
vadžib - drugostepena dužnost
Sunnet- praksa običaj
nafila- dobrovoljno
ibadet- sve što se čini Allaha radi

Zikrullah- spominjanje/sjećanje Allaha
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 12:45   #7630
delailul hajrat
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 14:29   #7631
Aha, pa ne brini, ako je vadžib, vadžib je (i hvala na pojašnjenju pojmova).
Ova knjiga je na arapskom...
Ne bi li ti bio netko tko je upućen? Hvala

Zapravo moglo bi se reć da je spominjanje Allaha i njegovih imena slično mantranju....i meditaciji.
uic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 15:32   #7632
Quote:
uic kaže: Pogledaj post
Aha, pa ne brini, ako je vadžib, vadžib je (i hvala na pojašnjenju pojmova).
Ova knjiga je na arapskom...
mislim da su je svjesno ostavili na arapskom jer se prvo treba naučiti arapsko pismo i kako se to kaže "ući u Kur'an"
Quote:
Ne bi li ti bio netko tko je upućen? Hvala
otkud ti znaš ko sam ja?
možda sam neki ublehaš... možda čak nisam musliman.


iskreno, moram te upoznati i moraš ti mene upoznati...
u svakom slučaju zikr se čini pojedinačno i zajednički.
halku zikra ako vidiš slobodno joj se prikuči
...
razgovor sa tobom naveo me na razmišljanje i prespitivanje nekih mojih stavova.
uglavnom posavjetuj se sa nekim koga znaš ko ti je blizak.
ako nemaš takvih. evo ja ti preporučujem imama Sulejmanije džamije u Travniku.
Quote:
Zapravo moglo bi se reć da je spominjanje Allaha i njegovih imena slično mantranju....i meditaciji.
iskreno nisam nikad mantrao niti sam upoznat sa tim. ali
dozivanje Boga ili sjećanje na Boga
kao i Murakaba... kako Wikipedija kaže sufijska riječ za meditaciju

Moram ti reći da su metode zikra i pojam Murakabe posebno razradili učenjaci i prvaci tesavvufa.

to su ti narodski rečeno sufije, derviši, muslimanski mistici( ovo je potpuno pogrešan izraz)
ja ističem Nakšibendije, mada su i svi drugi odličnici.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 15:53   #7633
Cool...dakle tražim tesavvuf....i nekog imama....u blizini. Hvala ti na preporuci.
Što fali pojmu 'muslimanskih mistika'?
Odličnici svi Ja mislim da nije poanta u bodovanju ko u školi, već u molitvi i odnosu sa Bogom, koji je kod svakog osoban.

Ako se netko slučajno sjeti neke knjige još, slobodno!

edit: oko čeg se preispituješ?

Zadnje uređivanje uic : 23.12.2014. at 16:13.
uic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 11:16   #7634
Quote:
uic kaže: Pogledaj post

edit: oko čeg se preispituješ?
znaš rekao sam ti da to ne radiš na svoju ruku nego da se posavjetuješ sa nekim.
jedan dio mene želi ti reći da nema nikakve prepreke da to sam činiš.
da zikriš dok se ne opiješ
da zikriš dok se ne onesvjestiš
da zikriš dok ne umreš prije smrti
da zikriš stojeći sjedeći i ležeći
da zikriš dok obavljaš dnevne poslove
da si zikrom nutrinom sa Allahom, a vanjštinom sa ljudima...

Sav moj Hamd je liLlahi i subhan je Njemu
On el-Hajj, El Vahid erhamur-Rahimin
Allah Allah Allah!
Allahumme salli ala sejjidina Muhammedin ve ala ali Muhammed
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 01:42   #7635
Ja to već i radim a uopće nisam musliman-ka!
Daklem, još uvijek nisam dobila konkretan materijal baš baš, no dobro....sve dođe kad je za to vrijeme
uic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 13:41   #7636
javi se na PM uvijek ću ti biti na raspoloaganju
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 15:22   #7637
Quote:
uic kaže: Pogledaj post
Ja to već i radim a uopće nisam musliman-ka!
Daklem, još uvijek nisam dobila konkretan materijal baš baš, no dobro....sve dođe kad je za to vrijeme
To o imenima mi je zanimljivo, davno sam se bavio Božjim imenima iz Starog zaveta, pa je bilo nekih dodirnih tačaka. Konrektan "materijal" koji ja imam jeste knjiga iz 1992, On the Ninety-Nine Beautiful Names of God. Možda nije loše da pogledaš link 99 Names of Allah with Reference in The Holy Quran, ne znam sad koji nivo znanja ti je potreban...Ovaj je, recimo, malo opširniji u objašnjenjima, kao i ovaj.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 10:46   #7638
evo stiže podrška!
Allah razi olsun NN

inače NN sviđa mi se ovaj sajt o mevlevijama
i onaj Sulejman dede....
aman na ranu ga privit!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 03:28   #7639
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
javi se na PM uvijek ću ti biti na raspoloaganju
Hvala ti puno, cijenim to. Allah te nagradio (i bude!)!

Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
To o imenima mi je zanimljivo, davno sam se bavio Božjim imenima iz Starog zaveta, pa je bilo nekih dodirnih tačaka. Konrektan "materijal" koji ja imam jeste knjiga iz 1992, On the Ninety-Nine Beautiful Names of God. Možda nije loše da pogledaš link 99 Names of Allah with Reference in The Holy Quran, ne znam sad koji nivo znanja ti je potreban...Ovaj je, recimo, malo opširniji u objašnjenjima, kao i ovaj.
Hvala puno! Tražim zapravo site kako ih koristiti (imena) u molitvi. Ime se uzme, primjerice, 'Al-Fattah'...ali ga se spominje sa Ja-Fattah, s tim da prvi put je Al, pa je sve ostalo Ja...dal sam ja to dobro razumjela?

Recimo ja spominjem u sebi Allaha u raznoraznim situacijama, kad mi treba duhovno vodstvo, i uvijek dobijem vodstvo, naučim nešto iz situacije...itd. uglavnom radi...Al-Nur je ime koje volim jer se spominje kao svjetlo i isto ga spominjem kad me obuzme ljutnja ili tako nešto No ne znam jel ja to sve po protokolu, makar meni pomaže spominanje...apsolutno. Nedovoljno sad imam primjera kojih se sjećam, no u principu, da...Moje molitve budu uslišane. To je najljepša energija da se tako izrazim s kojom sam se ja srela, u jednom momentu mi je otvorilo se cijelo srce....nemam pojma, sve zvuči dosta mistično!

Pozdrav lijepi svima

Zadnje uređivanje uic : 30.12.2014. at 03:34.
uic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 11:49   #7640
Quote:
uic kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno, cijenim to. Allah te nagradio (i bude!)!
zanimljiva je priroda arapskog jezika posebno jezika u Kur'anu i jezika dova koje nam je oporučio Voljeni a.s.
Naime sve su dove i nagrade o kojim nam Bog govori u prošlom vremenu ili su barem dosta često u takvom obliku

Quote:
Hvala puno! Tražim zapravo site kako ih koristiti (imena) u molitvi. Ime se uzme, primjerice, 'Al-Fattah'...ali ga se spominje sa Ja-Fattah, s tim da prvi put je Al, pa je sve ostalo Ja...dal sam ja to dobro razumjela?
evo ti ovaj sajt
http://www.znaci.com/esmaulhusna

moram ipak reći, iako me je strah da ti ne razbijem srce, temeljni zikr koji muslimani obavljaju jest namaz.
ako uzmeš prijevod onoga što se uči na namazu vidjet ćeš da se on sastoji iz učenja Kur'ana određenih zikrskih formulacija i salavata) blagoslova na POslanika Muhammeda i Ibrahima) i dove( ar. du'a dozivanje moljenje) koja je opet utemeljena na Kur'anu.

Namaz bi trebao biti kao pripremeljena oranica a zikr kao sjeme koje se baca u nju . oboje treba biti doborg kvaliteta da bi plod bio dobrar.
ili.
kao zahrđalo gvožđe.
namaz skida veliku koroziju i zaprljanja a zikr i hizmet( pomaganje i dobročinstvo) srce poliraju i glancaju tako da ono bude manifestajia Allahovih imena tj. atributa
Quote:
Recimo ja spominjem u sebi Allaha u raznoraznim situacijama, kad mi treba duhovno vodstvo, i uvijek dobijem vodstvo, naučim nešto iz situacije...itd. uglavnom radi...Al-Nur je ime koje volim jer se spominje kao svjetlo i isto ga spominjem kad me obuzme ljutnja ili tako nešto No ne znam jel ja to sve po protokolu, makar meni pomaže spominanje...apsolutno. Nedovoljno sad imam primjera kojih se sjećam, no u principu, da...Moje molitve budu uslišane. To je najljepša energija da se tako izrazim s kojom sam se ja srela, u jednom momentu mi je otvorilo se cijelo srce....nemam pojma, sve zvuči dosta mistično!

Pozdrav lijepi svima
i ja nešto slično radim. ali nemoj o tome nikome govoriti to je nešto s čim te Bog darovao i samo tebe. krij to kao vrijedan biser jer ljudi su većinom zavidni. to su lopovi koji hoće da ti ukradu taj biser. a osim toga.

evo jedna ilahija U dergjahu mog srca

još da kažem osobito djelotvorno je učenje la ilahe illallah
https://www.youtube.com/watch?v=gg_R8kRwQ8k

ovaj klip prikaziju jedan derviški zikr
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.