Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2014., 12:11   #121
Quote:
xtr kaže: Pogledaj post
Ovakva je situacija: bit će cca 400 kg grožđa graševine i od toga će se sukladno svim standardima napraviti cca 200 litara vina od grožđa. nadalje na brajdi će biti cca 70 kg grožđa i to graševina cca 20 kg, souvignone cca 30 kg , žuti muškat cca 10 kg i 10 kg nn grožđa poput štajerske bjeline i sl. dakle od 400 kg graševine će se napuniti 200 litara rosfraj bačva i staviti na vrenje. sad me zanima slijedeće od tih 400 kg bit će i tropa cca 250 kg plus ovo grožđe sa brajdi od 70 kg čistoga miješanoga grožđa, a obzirom da slijedeće godine imam radnike na zidariji od tropa i ovoga miješanoga grožđa planiram napraviti vino za opću nalokanciju. Zanima me recept i preporuke, kako nikada nisam patvorio vino to nemam pojma kako to sve sjediniti. Planiram trop nakon prešanja staviti u kacu i na njega izmuljati ovih 70 kg miješanoga grožđa, dodati cca 50 - 70 litara vode i ubaciti llenzim jedno cca dva dana uz svakodnevno miješanje. Nakon toga refraktometrom izmjeriti kolčinu šečera u toj masi i po potrebi dosladiti do 80 Oe , izdvojiti tekući dio staviti u bačvu dodati hranu za kvasce i kvasce. Da li dobro tazmišljam i kaj mi preporučate, radi se o cca 100-tinjak litara za opću potrošnju. Onih 200 litara ide sukladno pravilniku o vinima ali kak napraviti razliku?
DOPUNA : Uobičajeno koristim CM kvasce i uvafermovu prihranu te silcflok za bistrenje
Sve bu dobro kako si zamislio jedino moraš dodati vinske kiseline jer će ti inače vino biti bljutavo i krajnje nepodesno za gemišt.
Računaj da standardno stolno vino ima oko 5-7 g/l ukupnih kiselina pa bi i delanec trebao tako.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 23:18   #122
Dokiseljavati mogu i mlado vino ili je bolje mošt prije vrenja, jer za ispitivanje kiseline idem u labos na analizu, ima li neka druga metoda za utvrđivanje kiselosti prije labosa
xtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 07:49   #123
Quote:
xtr kaže: Pogledaj post
Dokiseljavati mogu i mlado vino ili je bolje mošt prije vrenja, jer za ispitivanje kiseline idem u labos na analizu, ima li neka druga metoda za utvrđivanje kiselosti prije labosa
Bilo je za kupiti u Pavinu neki tester za kiselinu u vinu. Epruveta i mala bočica reagensa. Izmjeriš i dodaš, možda najbolje u mošt kod vrenja.
Dio će se istaložiti na stijenku bačve pa možeš dokiseliti ako ti ga meštri prije ne popiju.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 22:53   #124
Bok svima!
Unaprijed se ispričavam ako sam promašila temu, ali molim odgovor ..radi se o vinu iz 2013.tad ubrano, na moštu stojalo neka dva tjedna..i bilo je tu sumporenja i nadgledanja međutim nikakvih dodataka selekcioniranih kvasaca jer sam htjela da bude što prirodnije tj da se oslonim na autohtone kvasce. Spomenuto vino se držalo u inox bačvi, odradila fermentacija (radi se o suhoj graševini), međutim tu nastaje problem. Prije tjedan dana je vino pretočeno u demižone, naknadno je zasumporito, tako je stojalo par dana, i onda sam pretočila u butelje, i RUČNO čepila (čepovi što uđu u grlo boce). Međutim jučer su počeli iskakati odvoje se 1 cm od grla..inače sam studentica tog područja no ovo mi je novo i želim, ako netko može, da mi objasni šta se desilo i šta da radim, jer mi ovo prvi takav problem s kojim sam se susrela..
Naomii is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 12:29   #125
Nisam stručnjak, ali po ovome kako je opisano, vidi mi se da je došlo do sekundarne fermentacije jer izgleda da je u vinu ostalo neprovrelog šećera.
Ako je to to, onda vino u jednu posudu, dodati malo hrane za kvasce i selekcionirani kvasac te ostaviti da vino odradi fermentaciju do kraja.
xtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 14:05   #126
Quote:
xtr kaže: Pogledaj post
Nisam stručnjak, ali po ovome kako je opisano, vidi mi se da je došlo do sekundarne fermentacije jer izgleda da je u vinu ostalo neprovrelog šećera.
Ako je to to, onda vino u jednu posudu, dodati malo hrane za kvasce i selekcionirani kvasac te ostaviti da vino odradi fermentaciju do kraja.
ok vratit ću ga u demižone no da li da začepim posve ili ne? savjetuju me da probušim rupicu na čepu demižona pa da tako pustim da otkuha
Naomii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 13:12   #127
Dakle prvi put radim crno vino, pobrali smo neko brajde i izmuljali 150 litara grožđa.

To sam izmuljao u onu crvenu 350l kacu, koju večina koristi

Stavio sam gore najlon i zatvorio lagano sa gurtnom da nije pod zrakon skroz.

Evo sutra bude tjedan dana kako to tako stoji, znači valjda je pustilo dobar sok, tako da sutra ide prešanje, mjerenje sladora i dodavanje šečera ako treba + vinobran.

E sad dva pitanja:

1.) Da li da stavljam kakvog dodatnog kvasca u mošt? Temperatura podruma mi je stalno oko 10 stupnjeva.

2.) Gdje da ostavim taj mošt da vrije do martinja? Nemam inoksicu doma, nemam niti plastičnu sa poklopcem. Imam samo tu kacu od 350l i drveni sudić, ali šteta mi nekako da u drvenom sudu kipi + problemi kako zmontirati vrelnjaču.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 16:24   #128
Geralt
Proizvodim vino za sebe (i prijatelje), ali mislim da si:
1. Šećer trebao izmjeriti onda kad si izmuljao grožđe, jer ako nisi dodavo sumport - mošt ti već kipi, dio šećera je već prešao u vino.
2. S vinobrano si zakasnio, ja ga više ne bih stavljao.
3. Isprešaj i stavi u posudu koju možeš zatvoriti da zrak ne dolazi do vina, ako nemaš, možeš kacu ili što već imaš zatvori najlonom koji zavžeš oko kace najbolje nekom gumom (za vezanje s kupama ili izrezanim starim "šlaufom" od auta)
franjop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 16:33   #129
Imam pitanje, molim mišljenja u vezi hlađenja mošta, a kasnije održavanja temperature vina. Hladnjak koji bih koristio vrlo lako se može i to autmatski, promjeniti na hlađenje/grijanje tako da se može održavati konstantna temperatura u moštu/vinu.

Svi kombiniraju hladila koja meću u bačve. Da li bi moglo da se vino hladi direktno?
Dakle:
1. stavi se crijevo u bačvu tako da je malo ispod površine mošta/vina.
2. pumpicom (na ebay-u je par dolara) se pumpa vino na hladnjak gdje se hladi te se vraća u bačvu, opet ispod površine.

Znači: NEMA KONTAKTA SA ZRAKOM, sav protok kao i hladnjak su zatvoreni, ali se lagano miješa. Koliko mu to šteti? Moštu vjerojatno ništa, ali bi moglo vinu jer bi se SO2 brže izdvajao iz vina.
Gledam podatke za pumpu: protok je cca 260 L/h, kad se dodaju cijevi i hladnjak to će vjerojatno pasti na ispod 200.

Budući da bih mošt/vino uzimao na 5-10 cm ispod površine i isto ga tako vraćao, a uz relativno mali protok, mješanje bi bilo minimalno.

Da li te to tko probao i što mislite, da li je to dobra ideja?
franjop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 22:57   #130
Imaš hladnjak, imaš pumpu, treba ti samo posuda u kojoj ćeš ohladiti vodu kojom ćeš preko cijevi hladiti mošt.
Stalno tumbanje vina nije dobro.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 12:08   #131
Za vino i ja mislim da nije dobro stalno "tumbanje", ali moštu to ne bi trebalo smetati. Radi se o tome da se ne koristi klasični hladnjak, a cijevi koje idu u mošt/vino moraju biti od inoksa - što dosta poskupljuje uređaj, a i teže ga je napraviti. Ovo što ja mislim naparviti (ako se neki djelovi kupuju na ebay-u) neće koštati više od 200Kn, a uz malo tehničke vještine vrlo je jednostavno za samogradnju. Meni koji proizvodim cca 300 L vina za svoje potrebe je uređaj za hlađenje koji je skuplji od 1000Kn preskup i neisplativ. Veliki vinari će i danje koristiti klasične načine hlađenja jer su njima isplativiji. Ovo moje će trošiti nešti više struje.
Probat ću ga napraviti pa javim rezultate. Vjerojatno za iduću godinu jer ove mi je kipljenje u punom jeku.

Izgleda da ovaj forum i nije naročito posjećen. Zanima me mišljenje stručnjaka o posljedicama stalnog laganog miješanja vina i mošta.
franjop is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 11:31   #132
Evo nakraju kako sam napravio crno vino - priznajem, nisam par godina ništa radio pa sam zaboravio:

1.) Pobrao, smuljao i odvojio petiljke, dobio sam 150l tropa.

2.) To sam tako ostavio 7 dana da pusti crnu boju.

3.) Isprešao trop, dobio sam 85l mošta. E tu sam išao mjeriti slador, ispalo je 10 sladora. Moja greška, trebao sam odmah dok sam pobrao izmjeriti slador, pitaj boga koliko je u tih 7 dana u vrenju sladora se moglo maknuti.

4.) Dodao sam još 5 kg šečera, rastopljenog u 10l vode. Znam da voda ne ide ako hočeš pravo vino, nego se u moštu rastopi šečer, ali eto, ja sam u vodi.

5.) Dodao sam jako malo vinobrana, minimalno. Kvasac nisam stavio jer nisam imao gdje kupiti.

6.) No već drugi dan sam vidio da i dalje burno vrije, bilo je preko 5cm pjene na moštu, znači kvasca je bilo.

7.) Bačvu od 350l sam pokrio sa najlonom, dobro stegnuo te probušio najlon i stavio vrelnjaču koju sam sa silikonom zabrtvio.

Sad već skoro nakon mjesec dana kako sam složio - pjene više nema. Vino nije slatko, već ima okus kao normalno vino - resko.

No muči me nekaj, na vrhu vina dok zagrabim ga - ima nešto bijelo, kao gljivice recimo. Nije čvrsto, nego ako zamiješam vino u čaši se rastopi.

I kao da je slabo, nekad drmnem 1l vina sa malo vode - bevanda - i malo me uhvati. Ili sam već imun na vino
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 23:13   #133
Kupio 400kg grožđa u Slavoniji i sad imam cca 200l graševine.
Očekujem dobre rezultate
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 09:43   #134
Pozdrav svima!

Susjed mi je dao brajde za pobrati, gore je crno grožđe, sorta "Izabela". Po pričama to je neka domaća sorta bla bla.

Uglavnom, brajde ko brajde, održavanje minimalno, prihod bolestan.

Procjena oko 200kg grožđa. Planiram raditi crno vino, ne roze. Nisam još nikad radio crno, bijelo više puta. Ne zanimaju me mišljenja i savjeti "seoskih stručnjaka" koji tupe nešto što ne mogu dokazati itd.

Dakle, prvo ću izmuljati sve ali bez petiljke i tako ostaviti 7-10 dana u plastičnoj bačvi da se dogodi proces "upijanja" boje da crno bude crno, ne roze.
Inače bačva bude poklopljena samo sa najlonom, jednostavno tih cca 7 dana bude to prvo vrenje u običnoj bačvi. Znam da se profesionalno ovo radi da odmah kipi u odgovarajućoj bačvi sa poklopcem na koji ide vrelnjača - ali hej, pričamo o 200kg grožđa za domaće potrebe.

Nakon tih 7-10 dana, ide prešanje produkta i dobivanje čistog crnog mošta.
E onda to lijepo stavljam u bačvu, gore vrelnjača i do Martinja mir!

Nego, planiram da ne dodajem vrelko itd. Ostaviti sve prirodno, temperature su isto oke, tako da ne bi trebalo biti problem. Jel ima smisla stavljati bilo šta u proces kipljenja mošta, ako mošt kipi prirodno?

I da, bačvu imam PVC parafinsku, ne inox ili drvo. I ne kupuje mi se Inox zbog tih 100l vina koliko ću imati. Do sada sam 2 puta imao bijelo u takvoj bačvi - vino ko vino, tak i tak se popije kroz par mjeseci.
dr.IQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2020., 11:56   #135
Evo da napišem kako sam napravio.

Nakon branja, izmuljao sam grožđe bez petiljaka.

Pošto je slador bio oko 12.5, što je jako loše, morao sam na dva puta dozirati šećer.
U cca 130l izmuljanog masulja sam dodao 12kg šećera, isti se razumtio u nekih 15 l mješavine vode i mošta. Dakle vode sam minimalno dozirao.

Slador je ostao na 19.

Stavio sam paketić vinobrana na sve to (10g). Jer bilo je oštećenog grožđa.
8 dana sam to sve držao sa utezima i promješao koji put, da pusti crnu boju. Kipilo je dosta jako.

Nakon 8 dana, prešao sam sve i pretočio u drveni sud, stavio gore vrenjaču, vinobrana nisam ništa dodavao, nego sam dodao kvasca za crno vino.
I to ispod normalne razine, pisalo je 20g na 100l, ja sam stavio cca 15g na 110l mošta.
Čisto da budem siguran da će vrenje biti dobro.

Evo već 5 dana kipi ko ludo, vrenjača radi stalno.

Planiram otočiti za cca 2 tjedna na pipu, da ono ispod (talog) eliminiram. Gubim 10l vina, ali nema veze.

Nisam siguran da kod tog skidanja taloga dodam još malo vinobrana, ili da ostavim tako do Martinja pa onda pravi pretok u inoksicu i doziranje vinobrana?
dr.IQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2020., 10:31   #136
Kada napraviti prvi pretok?

Želim znati kada je najbolje napraviti prvi pretok bijelog vina. Moji roditelji proizvode vino već godinama od sorte iz vrgorskog kraja, ali ne bilježe postupke kako bi ih ponavljali kada oni rezultiraju dobrim vinom. Ove godine smo preradili grožđe i mošt ulili u inoks bačvu 19. rujna. Bačva je zapremnine 300 L a mošta je bilo oko 250 L. Sve smo dobro zatvorili i stavili vrenjaču kako bi pratili vrenje. U prvim danima listopada prestalo je burno vrenje i počelo je tiho vrenje. Prije tjedan dana moji roditelji su otvorili bačvu, obrisali kondenziranu vlagu na poklopcu i opet sve zatvorili. S vremena na vrijeme pojavi se poneki mjehur od tihog vrenja.

Kada obaviti prvi pretok kako bi se odvojilo mlado vino od taloga? Treba li već sada uliti enološko ulje kako bi se mlado vino zaštitilo od oksidacije? Zanimaju me rješenja od oka jer moji roditelji nisu vični mjerenjima eno-vin kompletima. Time ću se ja baviti jednom kada budem samostalno radio vino. Dobio sam savjet od sumještanina da par dana prije prvog pretoka dodam 0,5 dcl/100 L sumpora kako bi se mlado vino još istaložilo i da pumpu postavim 10 cm iznad dna kako ne bih povlačio mulj.
Leon Glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2020., 16:20   #137
Pozdrav!

Da li se ikako može umanjiti kiselost vina?
Htjela bi da bude slađe, bistrije i pitkije. Negdje sam čula da se to može napraviti sa dodatkom saharina?! Ako da, koliko se stavi i kakav je postupak?
Naime, vino je otočeno kroz gazu prije tjedan dana i dodan je vinobran. Od onda stoji sa napola otvorenim čepom, iako vidim da je prestalo vriti. Također, vino je dosta mutno i gusto. Ono, može se piti, ali nije to-to...
Mošt je za razliku od vina bio jako sladak i ne znam u čemu sam pogriješila..

Da li netko zna kako riješiti ovaj problem? Hvala!
MeliPeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2020., 18:30   #138
Ocuvanje vina

Bok svima trebam pomoc oko cuvanja proseka.
Ima par dana moji su slucajno umjesto rakije otvorili staru demizonu sa prosekom starim skoro 30 godina. Ima 20 litara.
Probali su kazu da je vrhunski.
Sad kad je otvoreno, sto uciniti da ga spasim, osim da odmah sve popijem.
Da li ds stavim vinobran ili nesto slicno?
Za buteljiranje nisam sposoban niti imam cepove i alat.
Pomazite
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.