Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2016., 16:03   #1321
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Kad se već prijavljuje, prijavljujem..ne inspekciji! .. odlične male lignjune na splitskoj peškariji. Cijena im je 15ak kuna/kg, a mogu se dobiti i jeftinije za veću količinu - 2kg/20kn. Friško, jeftino, odlično!
Sva srića da su na lošem glasu, inače bi im cijena bila barem 40-50 kn.
Zašto su na lošem glasu?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 16:26   #1322
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Bilo ih i u Zagrebu. Kako ih radiš? Nemam nikakvog iskustva s tako malim.
Ma ništa specijalno. Na isti način kao i lignje. Samo sam ih ubacio u ulje..i, naravno, im sve po spisku jer su bili veseli i pucketali na sve strane. Uglavnom pržio sam ih. Neočišćene, naravno. Perfektni su bili. Mekani.

Drugi put ću na gradele, ali na rešetku. Dovoljno su veliki da mogu ići na rešetku. Šteta je ne iskoristiti ih po tako mizernoj cijeni.

Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Zašto su na lošem glasu?
Pojma nemam.
Čuvajte se da vam ne podvale lignjune..neukusni su..tvrdog, žilavog mesa..yada yada yada...
Nemalo puta sam to čuo, što usmeno, što iz medija.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:03   #1323
Wink

Ajme, ovo ljeto sam se najela lignjuna i malih sipica jer na peškariji nije bilo oboritog ni za lijek.

U rižoto. Malo temeljca od mišancije i kombinacija svježe kozice, dagnje i mali lignjuni. Odlično, ali tri ure čišćenja. Lignjune sam samo malo zgrijala na maslinovom i dodala na samom kraju u rižoto. Meki ko putar.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:15   #1324
i ja sam čula da su žilavi. moja stara ih zbog toga nikad nije kupovala. ja nemam iskustva s njima.
i? jesu li zaista žilavi tak kak se priča?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:28   #1325
Lignjuni, muzgavci i hobotnice, ako se stavljaju na hladno ulje i polako zagrijavaju su mekički i fini. Problem nastaje kad se ruknu u brašno i na ulje, kako se rade lignje. Onda su žilavi. Znači, ako se odabere recept gdje je moguće provesti postupno zagrijavanje, mogu se lignje zamijeniti lignjunima bez problema. Cijena ima oko 3 do 4 puta manja, što nije zanemarivo.

To pišem iz iskustva jer lovimo i kuhamo, i to vrlo često, na licu mjesta bez mogućnosti zamrzavanja.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:32   #1326
odlično! ionak ne jedem niš pobrašnjeno i prženo u ulju. i ovo hladno ulje- to ne mora biti i duboko? jel ih mogu samo baciti na tavicu na malo ulja ili kak? slobodno podijeli poneku tajnu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:41   #1327
Možeš u skroz malo ulja. Tako radim hobotnicu. Stavim u debelu visoku tavu, malo ulja, postupno zagrijavam, poklopim. Dodam sve sastojke kao za peku. Krumpir, luk, češnjak, korjenasto po želji, lovor, ružmarin, malo zaljutim.

Bude odlično. Kad smo na brodu i treba sve složit u jednu teću.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:56   #1328
isprobat će se neka kombinacija kada naiđem na njih.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 22:37   #1329
Uzeo jucer neke svjeze lignje u Metrou, 6 u kilu... Danas ih progrilao na ploci, bile su malo underdone, ali su se uredno pojele s dippom od ulja, persuna, cesnjaka i bibera, uz krumpir i blitvu......

Savjet oko lignjuna i hladnog ulja mi je zlata vrijedan...

Probat cu ga s krakovima patagonijske lignje (naziv je 'Krakovi hobotnice za peku, onda sitnim slovima 'krakovi patagonijske lignje' ... Cijena sitnica, 30-akkrznasa za kilu...

Vec sam ih pripremao na salatu i pecene s krumpirom, meni uopce nisu lose... Znaci, u suhu serpu, oko sat 'dinstanja' pod poklopcem pa onda dalje...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 19:40   #1330
Isuse ,koliki smo riboljupci i ribojedci( valjda me onaj "uzadnjičas" opet neće staviti u pravopisni i gramatički i ostalo..red..?)
Dakle riba je na drugoj stranici!! ( uskličnici molim lijepo tu zaista trebajuuuuu) a to dokazuje kako smo mi ribojedačka nacija!( nemojte molim fulati slovo).Dakle, grozna!
Danas: ušata po 50 kuna veća, manja po 40 kuna, lignje po 80 kuna a srdele po 10 kuna.Mrkači i totanji po 34 a pas po 80 te luc i rumbac komad 20 kuna. U Rijeci. Pas na fete,brašno i na ulje a rumbac u šugo od pomidora! Ušata za sutra.
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 20:40   #1331
Zanima me koja je razlika između orade i brancina tj zasto je ovaj drugi skuplji?
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 21:55   #1332
Zbog iznutrica koje su bolje kvalitete.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 22:08   #1333
Quote:
Otvorenomore kaže: Pogledaj post
Zanima me koja je razlika između orade i brancina tj zasto je ovaj drugi skuplji?
Informacija ti je netočna. Orada je skuplja.

Ako uspoređuješ kaveznu, uzgojenu ribu onda uvijek uspoređuj ribe iste kategorije prema težini. Normalno da će brancin od 50 dag biti skuplji po kg nego orada od 25 dag. Kod kaveznih riba obično je orada oko 10-15 % skuplja.
Kod divljih primjeraka, ovisno o ponudi, cijena je identična ili vrlo malo odstupa u korist orade.

Razliku u izgledu vidiš na guglu, a što se tiče okusa, orada ima nešto čvršće meso, a teksturom je "prava" grabljivica dok je brancin nešto mekši, a uzgojni i masniji.


Ovo su informacije za Zagreb.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 22:31   #1334
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Isuse ,koliki smo riboljupci i ribojedci...
Imaš pavo! Ribojebci ribojebačke nacije. Sramota.

Ali opravdana sramota.
Kako me pamćenje, barem ono dugoročno, još služi, sjećam se ponude i cijena od prije 35-40 godina. Tada smo u obitelji oboritu ribu, školjke, mekušce i rakove jeli prosječno dva puta tjedno, a plavu jednom. Tuna je bila za dane kad je majka rekla:" Nisam ništa drugo našla." Izračun na brzinu kaže da bi to danas bilo oko 4000 kn mjesečno samo za te morske divote. Tada je odnos cijena bio jednak kao da smo umjesto ribe jeli meso cijenom negdje između teletine i junetine. Danas si supruga i ja ribu od kamena kao oradu, zubaca, škrpinu, šanpjera, pica... priuštimo dva puta mjesečno, kada mi je rodbina iz Šibenika kupi na peškariji (isključivo zimi) i pošalje po autobusu. Financijski, podnijeli bi smo kupovinu ribe koji put i u Zagrebu ali eto, NE DAM 200-220 kn za kilu ribe. Iz principa!
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 22:44   #1335
A jbg...

To bar imas domaci izvor na moru.
Ja izuzev hobotnica, koje svakog ljeta frend nalovi u ogromnim kolicinama, ostalu morsku hranu nabavljam u zg ribarnicama. Ako hocu jest ribu po koji put moram platit po tim cijenama u zg.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 06:31   #1336
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Imaš pavo! Ribojebci ribojebačke nacije. Sramota.

Ali opravdana sramota.
Kako me pamćenje, barem ono dugoročno, još služi, sjećam se ponude i cijena od prije 35-40 godina. Tada smo u obitelji oboritu ribu, školjke, mekušce i rakove jeli prosječno dva puta tjedno, a plavu jednom. Tuna je bila za dane kad je majka rekla:" Nisam ništa drugo našla." Izračun na brzinu kaže da bi to danas bilo oko 4000 kn mjesečno samo za te morske divote. Tada je odnos cijena bio jednak kao da smo umjesto ribe jeli meso cijenom negdje između teletine i junetine. Danas si supruga i ja ribu od kamena kao oradu, zubaca, škrpinu, šanpjera, pica... priuštimo dva puta mjesečno, kada mi je rodbina iz Šibenika kupi na peškariji (isključivo zimi) i pošalje po autobusu. Financijski, podnijeli bi smo kupovinu ribe koji put i u Zagrebu ali eto, NE DAM 200-220 kn za kilu ribe. Iz principa!
Da i mi smo često jeli bijelu ribu,orade nedjeljom,što mi je danas nažalost nezamislivo(izuzev onih uzgojnih po 60-70 kuna ali one nemaju neki okus,bar meni pa ih ne kupujem). Ljudi kupuju malu plavu ribu a bijelu,oboritu samo komentiraju
Zna li netko koliko košta takva riba u Portugalu, na ribarnici? Oni jedu najviše riba u Eu?Jesu li oni tako bogati ili su cijene niže?
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 21:58   #1337
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Uzeo jucer neke svjeze lignje u Metrou, 6 u kilu... Danas ih progrilao na ploci, bile su malo underdone, ali su se uredno pojele s dippom od ulja, persuna, cesnjaka i bibera, uz krumpir i blitvu......

Savjet oko lignjuna i hladnog ulja mi je zlata vrijedan...

Probat cu ga s krakovima patagonijske lignje (naziv je 'Krakovi hobotnice za peku, onda sitnim slovima 'krakovi patagonijske lignje' ... Cijena sitnica, 30-akkrznasa za kilu...

Vec sam ih pripremao na salatu i pecene s krumpirom, meni uopce nisu lose... Znaci, u suhu serpu, oko sat 'dinstanja' pod poklopcem pa onda dalje...
meni je to odlično, pripremam to kao hobotnicu "ispod peke" tj. u rolu s krumpirom
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 07:08   #1338
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
meni je to odlično, pripremam to kao hobotnicu "ispod peke" tj. u rolu s krumpirom
A jebiga, to je poor man's hobotnica... Kvalitetom to sigurno nije jadranska hobotnica, ali omjer cijene i kvalitete meni odgovara... Za 60 kunica dobijem posve pristojnu kolicinu (2 kile) krakova, pa pravilno zacinjeno meni i mojima je ok...

U veliku serpu s dobrim poklopcem onako smrznute ih stavim na nekakvu srednju vatru, par puta okrenem blokove dok se ne otope... Nekihsatvremena treba... I onda ista sema, rerna pas krumpirom...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 13:03   #1339
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
A jebiga, to je poor man's hobotnica... Kvalitetom to sigurno nije jadranska hobotnica, ali omjer cijene i kvalitete meni odgovara... Za 60 kunica dobijem posve pristojnu kolicinu (2 kile) krakova, pa pravilno zacinjeno meni i mojima je ok...

U veliku serpu s dobrim poklopcem onako smrznute ih stavim na nekakvu srednju vatru, par puta okrenem blokove dok se ne otope... Nekihsatvremena treba... I onda ista sema, rerna pas krumpirom...
ista stvar i kod mene! isto tako pripremam i ja
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 13:03   #1340
u konzumu na črnomercu - male svježe sipice kila 35 kn
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.