Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2011., 14:10   #201
ma vjerujem da će se navikuti na taj okus s vremenom, pa kako joj god. i d3 su bile ružne za poludit, pa se veselila svako jutro.
nisam primjetila to zagledavanje, bez da se odaziva. nekad se zabulji, ali trepće, duda i to, ja odma ju nešto pitam, ona odgovara, pa je valjd to ok.
ona je sad napunila 2 godine, mi pijemo 15 kapi ujutro 15 navečer. ne znam koliko je to u ml. ima 12 kg. pije od 13.10. nisam primjetila nikakve nuspojave osim što joj je apetit ok. prije je brljavila s vremena na vrijeme.
danas se baš naručili za kontrolu u 11. mjesecu. ma sam nek bude ok. nek pije tu terapiju i nek nam pomogne!

jesu vama rekli da se te složene konvulzije mogu pretvoriti u epilepsiju?
Tweety! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 14:21   #202
Ako nema zagledavanje super

Ne znam koliko je 15kapi, mislim da je to tu negdje. Ja izvlacim na spricu.

Nazalost za epi su nam rekli, to je ono cega se ja ubiti i bojim najvise. Nama su konvulzije sa svih strana u familiji, tata, stric, ujo i bratic od malenog su ih imali s time da je jedan imao i slozene. Iskreno jako me frka pogotovo kad googlam febrilne konvulzije plus jer ih se automatski povezuje sa generaliziranom epilepsijom
Mi imamo isto kontrolu u 11.mj pa se nadam poboljsanju eega
Idete u Neuro na kontrolu ili?
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 14:31   #203
moramo odraditi MRI pa ćemo otići i u Neuron, rekla nam je da dođemo još jednom. a ovo sam se danas naručila tu kod nas.
i kod nas u obitelji je bilo konvulzija, moja mama je imala recividirajuće. epilepsije nemamo, pa se nadam da će to kod nas "izaći" s godinama.
a koliki je tvoj mali?
ajme tek kad ideš po bolnicama, vidiš koliko toga ima!
gdje vi idete na kontrole?
Tweety! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 14:37   #204
Da i kod nas je bilo recidiva

On ima sada 3 godine i 7 mjeseci. Dosada smo isli u Vinogradsku al od zadnjeg puta na kontrole ide u polikliniku Sabol kod doktorice Kovac Sisgoric.
Na mr smo naruceni tek 20.1. ako ne uspijemo prije zbog anestezije Jeste vi vec naruceni na mr, koliko se ceka u Neuronu? Cula sam da dio pacjenata primaju preko uputnice?

Nazalost po bolnicama se stvarno vidi svega
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 14:43   #205
mi smo ti se naručili u medikolu. tamo su liste čekanja ok, mjesec do dva.
sad kada sam se prijavljivala u neuronu, teta na šalteru mi je spominjala samo na plaćanje. oni kao imaju najjači magnet 3t, a u medikolu 1,5t.
Tweety! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 14:48   #206
Hvala Drzim fige za nalaze.

Edit: Mislim da sam ja ipak pobrkala Neuron i Medikol Znaci Medikol ima na uputnicu?
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 15:23   #207
da, da u Medikolu imaju na uputnicu. ma nisam dalje ni zvala kada su mi oni rekli svoje liste čekanja. svi su mi rekli da je to super brzo!
Tweety! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 16:36   #208
Je jer mi recimo u Klaicevoj imamo 20.1. termin a narucila sam ga u 7.mjesecu. Dugo se ceka zbog anestezije
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 18:42   #209
mi bi ga trebali raditi, al nece joj ga napraviti na Rebru jer kazu da nema potrebe posto joj je zadnji eeg prije otpusta bio super.. pa nisam ni forsirala,jer je i ct uredan i sve, a kasnije smo zavrsili na mcug pretragi i vise se nismo vracali hvala Bogu, al ako se kojim slucajem opet pojave, prvo cu trziti misljenje nekog privatnika i neka je pregledaju i testiraju jer ono cega se ja najvise bojim su atipicne fk ili epilepsije, posto su napadi prejaki za obicne fk kako je navedeno ... jbg, koje brige imamo , vec sam luda od doktora i svega ..
__________________
LUCIJA - 08.07.2009. i PATRICIJA - 13.03.2012. -mamini anđeli :)
zekip is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 18:47   #210
Znam
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 13:41   #211
evo da javim,
odradili smo magnet u Medikolu. Mogu samo reći, da ljudiznaju svoj posao. sve je bilo gotovo u 40 minuta (bili u autu). Pretraga traje 20-ak min, uspavaju ju plinom. Nakon toga joj se malo dizao želudac od "okusa" plina, i nakon 10 minuta bila je na nogama. U to vrijeme bude gotov nalaz i idete kući!
Nalaz joj je u redu, sve ok!
Tweety! is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 15:05   #212
Bas mi je drago za nalaz!!!!

Sad ako je i eeg dobar mozda vam je i skidanje sa terapije blize nego mislite
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 16:01   #213
joj riječi ti se pozlatile , ali dr. je rekla da bi ona da to pije do kraja 4. godine, tj. 2 godine minimalno. svako "probijanje" terapije napadom produljuje pijenje terapije, tj. od tada se mjeri 2 godine.

ma samo nek je ovaj nalaz u redu. idemo dalje...

Zadnje uređivanje Tweety! : 08.11.2011. at 16:13.
Tweety! is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 16:27   #214

Proci ce i to. Na dobrom ste putu dobrih nalaza
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 02:29   #215
detalji

Šta su febrilne konvulzije?
Febrilne konvulzije predstavljaju napade sa toničko-kloničkim kontrakcijama koji se javljaju pri povišenoj telesnoj temperaturi i najčešće se javljaju u periodu od trećeg meseca do pete godine života.

Febrilne konvulzije predstavljaju najčešće konvulzije kod dece, a javljaju se zato što je prag draži u mozgu kod dece niži nego kod odraslih. Kod febrilnih konvulzija ne postoji infekcija moždanog tkiva (u najvećem broju slučajeva), već samo povišena telesna temperatura usled infekcija na drugim lokalizacijama (zapaljenje uha i neke virusne infekcije).

Zašto se febrilne konvulzije javljaju, nije u potpunosti poznato, ali se pretpostavlja da postoji genetska predispozicija. Generalno, febrilne konvulzije se mogu podeliti na dva tipa. Kod prvog se javlja jedan napad koji traje manje od 15 minuta i ne ponavalja se tokom 24h, temperatura je viša od 39C, napad traje par minuta, neurološki status je uredan nakon napada i javljaju se u karakterističnom uzrastu. Kod drugog tipa se javlja više napada tokom 24h, pojava konvulzija je pre šestog meseca i posle pete godine života, napadi traju duže od 15 minuta, postoje neurološki deficiti nakon napada i postoji familijarna opterećenost.

Statistički podaci pokazuju da otprilike svako dvadeseto dete do svoje pete godine doživi makar jednu epizodu febrilnih konvulzija. Febrilne konvulzije se javljaju kod svih rasa, a nešto češće kod dece muškog pola.

Kako se manifestuju febrilne konvulzije?

Febrilne konvulzije su karakteristične po tome što se javljaju prilikom povišene telesne temperature (najčešće je telesna temperatura viša od 38,5C) i javljaju se naglo.

Konvulzije se manifestuju toničko - kloničkim kontrakcijama (mišići se prvo ukrute, pa dolazi do njhovog grčenja i opuštanja), ali mogu i u obliku gubitka tonusa muskulature, senzornih napada (trnjenje, bol), vegetativni (povraćanje, preznojavanje, prekomerno lučenje pljuvačke) ili u obliku apsansa (dete se zagleda i ne reaguje na nadržaje).

Najčešće se roditelji veoma uplaše tokom napada febrilnih konvulzija, jer su u većini slučajeva to tipični tonično-klonini napadi tokom kojih postoji trzanje svih ekstremiteta i nereagovanje deteta na spoljašnje draži.

Često postoji i prekid disanja sa plavičasto prebojenom kožom usana, pa roditelji misle da im dete umire.

U manjem broju slučajeva, dete može da se zagleda i da ne reaguje na spoljašnje draži, a može sa žaliti i na bol, mravinjanje, pojavu toplo-hladnih senzacija po koži.

Kako se postavlja dijagnoza febrilnih konvulzija?
Anamneza uzeta od roditelja (heteroanamneza) veoma pomaže u postavljanju tačne dijagnoze.

U principu, neophodno je eliminisanje intrakranijalnih infekcija (meningitis, encefalitis).

Laboratorijska ispitivanja nisu specifična i rade se kako bi se utvrdilo prisustvo infekcije koju bi trebalo lečiti (povišen nivo neutrofilnih leukocita ukazuje na bakterijsku infekciju, dok povećani limfociti ukazuju na virusnu infekciju).

Skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca su rezervisani samo za slučajeve komplikovanih febrilnih konvulzija, mada roditelji često insistiraju da se ova ispitivanja rade.

Lumbalna punkcija i EEG nisu metode prvog izbora kod jednostavnih febrilnih konvulzija, već kod komplikovanih.

Kako se leče febrilne konvulzije?
Prevashodno bi trebalo voditi računa da dete ne aspirira (udahne) sadržaj koji može da povrati tokom febrilnih konvulzija što se postiže stavljanjem deteta na bok.

Treba mirno sačekati da napad prodje i dete odvesti u dežurnu ustanovu, naročito ukoliko napad traje duže od 15 minuta. Naravno, neophodno je i smanjivanje povišene telesne temperature.

U bolničkim uslovima može se uključiti aktivni kiseonik, voditi računa o prohodnosti disajnih puteva.

Antikonvulzivi su najčešće dijazepam koji se može dati rektalno, bukalno, ili u vidu nazalnog spreja (sprej koji se ubrizgava u nos) i najčešće veoma efikasno prekida napad. U slučaju da neki od navedenih pristupa ne urodi plodom, dijazepam se ordinira intravenskim putem i dolazi u obzir primena drugih lekova ( fenobarbiton).

Podrazumeva se i snižavanje povišene telesne temperatue (u te svrhe se koriste paracetamol, ili ibuprofen), kao i tuširanje mlakom vodom. Alkoholne frikcije bi trebalo izbegavati. Potrebno je i lečenje osnovne infekcija adekvatnim antibiotikom.

Prevencija febrilnih kovulzija davanjem antipiretika i antikonvulziva tokom povišene telesne temperature nema velikog efekta i može imati ozbiljne neželjene efekte.

Jednostavne febrilne konvulzije obično imaju dobru prognozu i malo povećavaju rizik od nastanka epilepsije tokom života, dok je kod komplikovanih febrilnih konvulzija ovaj rizik znatno veći.

Dr med. Dragan Stojicevic
draganstojicevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 10:00   #216


Pokusavam naci nesto vezano za febrilne konvulzije plus, ali sve je nesto sturo o njima pa ako netko naleti molim da prosljedi tekst.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 16:13   #217
valpro beta kapi

Dragi forumaši,
nova sam na forumu jer sam samo na ovoj stranici našla doživaljaje po pitanju uvođenja antiepilektika Valpro beta kapi.
Mi ih trenutno uvodimo preventivno zbog lošeg zadnjeg EEG nalaza, a zbog svih dijagnoza s kojima se borimo još od rođenja epilepsija nam ne gine (po onome što liječnici govore, iako mi već godinu i pol nismo imali nikakav napadaj)...

da li je itko imao problem sa smanjivanjem apetita kod djece?? Mi se borimo s kilažom, stalno smo po kontrolama zbog toga, a od kad smo krenuli s kapima jedemo sve manje i manje (sad smo 4.tjedan koliko uzimamo kapi)...
sigurno da treba organizmu da se privikne, al me zanima koliko to traje...nadam se da ćemo se skoro ako ništa barem vratiti na normalu...

a bila sam "sretna" kad sam pročitala da je nuspojava povećanje apetita - i toliko željela da se barem to ostvari kad ih već moramo uzimati...ali nažalost

da čujem vaša iskustva.
hvala vam!!
31zabrinuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 20:50   #218
Kod nas je apetit vec duze isti. Ili pojede slona il ga moram moliti da jede. Nije bas neki jelac iako se to na njemu ne vidi.
Na terapiji je godinu i 5mj cca.

Al ako je kod vas doslo do smanjenja apetita jos dodatno odkako je terapija uvedena onda vjerujem da ce kroz dva tri tjedna doci na svoje. Bar je tako kod nas bilo za druge stvari popratne.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 03.12.2012. at 22:47. Reason: spajanje postova
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 18:10   #219
uf, tema se opet "digla".
Mi isto koristimo valpro betu i naše je iskustvo da joj se apetit poboljšao! do tada je mrljala, a uvođenjem terapije jede normalno! ima dana kada pojede da se pitaš di stane, a onda sutradan slabo.
znam da ti nisam baš pomogla,ali eto.

lopticice, kako ste vi? od kada ste na terapiji jel bilo napadaja?
Tweety! is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 19:38   #220
Nije srecom Imao je u par navrata zagledavanja ali velikih napada ne
Ako iduca dva eega budu ok pocet ce skidanje sa terapije mozda, znaci sa cca 6 god.

Kako je kod vas?
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.