Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2009., 22:13   #1
Kupovina namirnica u Italiji

Nisam uspjela pronaći sličnu temu, pa me zanima da li netko ovdje ide po namirnice u Italiju?

Gdje točno idete i koje stvari su najisplativije za kupiti? Čula sam za jedan manji market Gigi u Opicini - za koji kažu da je puno povoljniji od ostalih većih trgovačkih centara u Italiji.. pogotovo kad je riječ o maslinovom ulju, parmezanu, pelatima, pašti, tuni i sl..

Da li je netko od vas bio tamo?

I najbitnije- smije li se uopće takva hrana prenijeti preko granice i da li na granici prave probleme?

hvala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 23:15   #2
ja kad sam tamo kupujem u coopu. maslinovo ulje koje je u nasem coopu 80-ak kuna, tamo je
5 eura. susene gljive, pomidori, začini, dimljeni losos, sve je jeftinije. njihove kobasice tipa cajna i zimska
su mi genijalne, a u hr ih ni ne kupujem. moram u italiju sad, gladna sam!!!!!!!!!
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 00:36   #3
a jel imaš problema na granici? jel moraš prijaviti hranu? da li ju kriješ ili ne? da li se smije hrana prenositi?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 01:13   #4
Smiješ prenijeti kilo suhomesnatih proizvoda (svježe meso najstrože zabranjeno) i kilo mliječnih proizvoda (sirevi, jogurti, mlijeko, vrhnje...). Znači ukoliko kupiš jednu bocu od litre voćnog jogurta, onda je maksimalna dozvoljena količina za prijenos preko granice ispunjena. Sve količine koje sam naveo se računaju po osobi. Kako su granični prijelazi uglavnom prazni, ne da mi se riskirati skrivanjem, kad već carinik ima vremena da me istrese iz gaća van dok ne pronađe ono što želi.

Što se tiče Italije (Trsta), ja sam to sve već potpuno zaboravio gdje se koja butiga nalazi i koje su butige jeftine. Nekad mi je bilo normalno jednom mjesečno se zaletiti do Trsta po špežu, a sad dva-tri puta godišnje, više radi fore odemo do Ilirske Bistrice (ali nećemo više ) pa zbog toga znam kakve su regule na granici.
__________________
Od viška glava ne boli... osim ako nisu u pitanju batine.
ile.ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 12:46   #5
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
a jel imaš problema na granici? jel moraš prijaviti hranu? da li ju kriješ ili ne? da li se smije hrana prenositi?
u principu nismo imali problema, ali uvijek smo se vracali nakon par dana, nas nekoliko..
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 13:12   #6
Ma kakvi problemi preko granice. "Imate šta za prijaviti" - "Ne." I to je to, bunker nismo nikad morali otvarati.
Mi obavezno kupujemo paštu, tunu, parmezan, nutellu, kinder delice, dash, ... Uz to su u bunkeru i nezaobilazne tenisice i roba iz Outlet Village u Palmanovi (iz Nike-a obavezno iznesemo 2-3 para svaki put).
Prvi kišni dan i mi pičimo preko.
E, da, uz Gigi imaš još i Proseko, pa ako radiš veću špežu, kombiniraš i jedan i drugi jer imaju različite cijene (npr. u jednom je povoljnije brašno,a u drugom ulje i riža).
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 13:49   #7
A sto radite sa tolikim tenisicama?

Kolika je usteda po prosjecnoj nabavci?
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 14:18   #8
Ombia

Suprug sportaš + vjerojatno ima fetiš na tenisice. Zadnji put kad smo bili sam mu rekla da su mu to posljednje koje je kupio ove godine i da mu više neću dozvoliti da kupuje. Evo ti primjer, moje ljubljene brončane su kod nas koštale 1000 kn. Dođem u Outlet i vidim iste takve za 55 eura. Taj put je i on sebi kupio tenisice, plus par maijca i špeža ispalo je 1000 kn (a za to bi ovdje kupila samo tenisice).
Sljedeći put idemo namjenski njemu po nove tenisice i ugledam ja sebi jedne prekrasne klasične sportske za 35 eura (nije da mi baš trebaju, ali po toj cijeni, naravno da ću iz uzeti). Preko puta Nike-a je Puma. Meni se osobno ne sviđaju Puma tenisice, ali dragi voli sve pogledati. I vidi za 20 eura one koje kod nas koštaju minimalno 100 eura a među mladima su must have za na traperice, pa smo kupili njegovim bratićima svakom jedne.
Evo posljednji put smo bili pred Uskrs u Trstu i vidim da sav snužden obilazi po dućanima. A kad sam ga pitala ako ćemo ići do Palmanove po jedne najkice, odmah je živnuo.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 14:22   #9
Molila bih vas da se zadržite na kupovini spize Samo na ovom topiku naravno, u Trstu navalite po svemu
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 17:34   #10
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Ma kakvi problemi preko granice. "Imate šta za prijaviti" - "Ne." I to je to, bunker nismo nikad morali otvarati.
Mi obavezno kupujemo paštu, tunu, parmezan, nutellu, kinder delice, dash, ... Uz to su u bunkeru i nezaobilazne tenisice i roba iz Outlet Village u Palmanovi (iz Nike-a obavezno iznesemo 2-3 para svaki put).
Prvi kišni dan i mi pičimo preko.
E, da, uz Gigi imaš još i Proseko, pa ako radiš veću špežu, kombiniraš i jedan i drugi jer imaju različite cijene (npr. u jednom je povoljnije brašno,a u drugom ulje i riža).
po otprilike isti namirnice i mi idemo..

osim najkica, to će morati pričekati..

samo daj, molim te, ako znaš- objasni mi put do marketa Gigi.. znam doći do opicine al ne znam kako do gigi. Svaka uputa je dobrodošla..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 17:36   #11
Quote:
ile.ri kaže: Pogledaj post
Smiješ prenijeti kilo suhomesnatih proizvoda (svježe meso najstrože zabranjeno) i kilo mliječnih proizvoda (sirevi, jogurti, mlijeko, vrhnje...). Znači ukoliko kupiš jednu bocu od litre voćnog jogurta, onda je maksimalna dozvoljena količina za prijenos preko granice ispunjena. Sve količine koje sam naveo se računaju po osobi. Kako su granični prijelazi uglavnom prazni, ne da mi se riskirati skrivanjem, kad već carinik ima vremena da me istrese iz gaća van dok ne pronađe ono što želi.
znači, nema šanse da prenesem karton mlijeka?

a ima li kakvog limita na ulje? jel i to ide na litre?

a posebno- šta je sa tunom? gdje to spada? svježe? konzerva? jel ima limit?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 17:36   #12
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Ombia

Suprug sportaš + vjerojatno ima fetiš na tenisice. Zadnji put kad smo bili sam mu rekla da su mu to posljednje koje je kupio ove godine i da mu više neću dozvoliti da kupuje. Evo ti primjer, moje ljubljene brončane su kod nas koštale 1000 kn. Dođem u Outlet i vidim iste takve za 55 eura. Taj put je i on sebi kupio tenisice, plus par maijca i špeža ispalo je 1000 kn (a za to bi ovdje kupila samo tenisice).
Sljedeći put idemo namjenski njemu po nove tenisice i ugledam ja sebi jedne prekrasne klasične sportske za 35 eura (nije da mi baš trebaju, ali po toj cijeni, naravno da ću iz uzeti). Preko puta Nike-a je Puma. Meni se osobno ne sviđaju Puma tenisice, ali dragi voli sve pogledati. I vidi za 20 eura one koje kod nas koštaju minimalno 100 eura a među mladima su must have za na traperice, pa smo kupili njegovim bratićima svakom jedne.
Evo posljednji put smo bili pred Uskrs u Trstu i vidim da sav snužden obilazi po dućanima. A kad sam ga pitala ako ćemo ići do Palmanove po jedne najkice, odmah je živnuo.
idete u outlet u palmanovu? ili?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 17:38   #13
Quote:
Lola kaže: Pogledaj post
ja kad sam tamo kupujem u coopu.
di je to?

baš u trstu, ili?
ja bih baš htjela otići u taj market Gigi, za koji kažu da je daleko jeftiniji od ostalih lanaca, ali generalno- za prvi put mi je svejedno. ne može biti skuplje nego u rijeci...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 17:41   #14
bilo kojem coopu kad sam u italiji, u trstu sam bila samo u nekom u centru, i ja sam u potrazi za nekim blizu granice.
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 18:40   #15
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
znači, nema šanse da prenesem karton mlijeka?

a ima li kakvog limita na ulje? jel i to ide na litre?

a posebno- šta je sa tunom? gdje to spada? svježe? konzerva? jel ima limit?
Ono što sam nabrojao, za to sam siguran da su takva carinska pravila, ali najjednostavnije i najtočnije ti je da prilikom izlaska iz HR na graničnom prijelazu pitaš našeg carinika za sve nejasnoće tipa ulje (mislim da je 1l/osoba) ili konzerve...

Možeš prešutiti i pokušat prijeći granicu, a najgore što ti se može desiti da ti oduzmu zabranjene i višak namirnica.
__________________
Od viška glava ne boli... osim ako nisu u pitanju batine.
ile.ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 18:52   #16
Quote:
ile.ri kaže: Pogledaj post
Ono što sam nabrojao, za to sam siguran da su takva carinska pravila, ali najjednostavnije i najtočnije ti je da prilikom izlaska iz HR na graničnom prijelazu pitaš našeg carinika za sve nejasnoće tipa ulje (mislim da je 1l/osoba) ili konzerve...

Možeš prešutiti i pokušat prijeći granicu, a najgore što ti se može desiti da ti oduzmu zabranjene i višak namirnica.
hvala na odgovoru..

za mlijeko mi još nekako, al ne vraćam se bez bar 4-5 litara maslinovog.. pa kud puklo..

i višemjesečne zalihe tune..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 00:45   #17
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
po otprilike isti namirnice i mi idemo..

osim najkica, to će morati pričekati..

samo daj, molim te, ako znaš- objasni mi put do marketa Gigi.. znam doći do opicine al ne znam kako do gigi. Svaka uputa je dobrodošla..
To ti je stvarno mali dućanić, a do njega vode uske uličice i ne bi ni rekao da se tamo nešto nalazi. Točan put ti ne mogu objasniti, budući da nisam vozač, pa obično sjedim ko kufer na sjedalu

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
idete u outlet u palmanovu? ili?
Da, u Palmanovu. Meni je tamo super, sviđa mi se i cijeli taj koncept i dućani i uređenje i cijene. Neki iz mojeg okruženja su išli tamo ponukani našim oduševljenjem, pa se vratili razočarani jer im je sve bilo preskupo budući da su naviknuti obilaziti kineze po Trstu

Quote:
ile.ri kaže: Pogledaj post
Ono što sam nabrojao, za to sam siguran da su takva carinska pravila, ali najjednostavnije i najtočnije ti je da prilikom izlaska iz HR na graničnom prijelazu pitaš našeg carinika za sve nejasnoće tipa ulje (mislim da je 1l/osoba) ili konzerve...

Možeš prešutiti i pokušat prijeći granicu, a najgore što ti se može desiti da ti oduzmu zabranjene i višak namirnica.


Šta mi sve znamo imati u bunkeru i dosta skupe stvari, tehniku, pancerice i slično. Nikad nismo morali otvarati bunker. Čak smo znali i potvrđivati IVU ili DDV kod slovenaca pa nisu ništa javljali našima.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 00:28   #18
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
To ti je stvarno mali dućanić, a do njega vode uske uličice i ne bi ni rekao da se tamo nešto nalazi. Točan put ti ne mogu objasniti, budući da nisam vozač, pa obično sjedim ko kufer na sjedalu
dobro nam je ispalo jer smo put odgodili do utorka kad s nama idu frendovi koji znaju put do tog marketa pa je taj problem riješen..

uglavnom, planiram se nakrcati paštom, tunom, mozzarelom, parmezanom, pelatima, maslinovim uljem i nutelom. vjerovatno ćemo i neke deterđente kupiti..
ako nekog zanima, mogu poslije izvjestiti kako smo prošli s cijenama i kako je u usporedbi s našim dućanima.
a budući da nas ide četvero, ne brinem se previše za granicu.

još jednom hvala svima na pomoći..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 10:28   #19
Naravno da ćeš staviti cijene, treba uvjeriti ljude da se definitivno isplati.
Ja sam se jučer u lokalnom dućanu skoro posvađala s vlasnicom. Došli smo na temu cijena i kako ja u Italiji mogu neke stvari i više nego duplo jeftinije kupiti. Uzela sam joj za primjer nutellu od 750 g koju ona prodaje za 45 kn (i to onu proizvodenu u Poljskoj), dok se u Italiji cijena vrti oko 2,5 eura (zadnju koju sam kupila bila je točno 2,64 eura). I ona mene uvjerava da je to nemoguće.
A za granicu se uopće ne brini
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 11:43   #20
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Čak smo znali i potvrđivati IVU ili DDV kod slovenaca pa nisu ništa javljali našima.
Koliko je meni poznato Slovenci prijavljuju tek kada tražiš da ti potvrde fakturu na kojoj je iznos veći od 500 euro.

Inače, što se kupovine namirnica tiče, moji prijatelji u Trstu vele da idu u kupovinu kod Tuša u Sloveniju, fakat sam kod njih vidjela neke cijene jeftinije nego u Trstu, konkretno cijena Barille je bila povoljnija, u odnosu na nas kod Slovenaca je bilo jeftinije brašno (pečem sama kruh, pa gledam gdje mi je povoljnije), a kod Tuša sam vidjela i pristojne cijene grožđa u to vrijeme.
Onima koji idu u Trst po spizu nije loša ideja preko interneta pogledati što je na ponudi u pojedinim lancima, tako da ciljano možete otići u točno određenu trgovinu.
Coop torri d'europa
Pam - centro Giulia
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.