Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2012., 01:29   #21
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
A što volim ove dezinformacije poput ovih gore citiranih!

Carinski prekršaj je ako kao državljan RH voziš automobil strane registracije na području RH a da nemaš LEGALNI BORAVAK U INOZEMSTVU!!!! Nije carinski prekršaj ako je u vozilu prisutan VLASNIK VOZILA koji ima boravak u inozemstvu!

Carinski je prekršaj i onda ako imaš legalni borvak u inozemstvu ali boraviš sa vozilom duže od pola godine u RH!
Biseru, evo ti citat glasnogovornika carinske uprave:
Quote:
Ako osoba s dvojnim državljanstvom u RH ostvaruje bilo koja prava u smislu osobnog dohotka, prava na zdravstveno osiguranje i slična prava, koja upućuju na činjenicu da takva osoba ima uobičajeno mjesto boravka u carinskom području RH, ne smije upravljati vozilima stranih registarskih oznaka, odnosno vozilima na koje nije plaćena carina, poseban porez i PDV. U suprotnome čini teži carinski prekršaj, što u konačnici, osim prekršajne kazne, može uključivati i primjenu zaštitne mjere oduzimanja vozila kao predmeta prekršaja te naplatu carinskog duga (carina, PDV i trošarina) na to vozilo, zaključuje Juratovac.
http://www.glasistre.hr/hrvatska/vijest/322803

Dakle, ako ostvaruješ prava koja proizlaze iz boravišta u RH, po njima to upućuje na to da imaš uobičajeno boravište u RH, bez obzira na to što ujedno imaš i boravište ili državljanstvo vani. U svakom slučaju, ako se zainate, morao bi dokazivati preko računa za struju, stanarinu, etc. da stvarno boraviš vani, jer to nikako ne proizlazi iz boravišne dozvole. Tj, proizlazi jednako kao što iz hrvatske osobne proizlazi da boraviš u RH, a strana boravišna ima prednost nad hrvatskom valjda samo u tvojoj glavi.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 01:51   #22
Quote:
ScoutZG kaže: Pogledaj post
Ja sam dobio službenu informaciju od MUP-a RH da ukoliko ste vi vlasnik vozila (po dokumentima), nije potrebno dodatno dokazivati da radite u inozemstvu niti pokazivati radnu vizu u putovnici, osobnu iskaznicu za strance, niti nikakve dodatne potvrde. Prilog u tome ide to, što danas bez nekog osnova za boravak u zemljama EU (npr. rad) ni nemožete registrirati auto na svoje ime.

S druge strane, malo ljudi je odjavljivalo prebivalište u RH... I praktički su svi još uvijek prijavljeni i u RH (malo paradoksalno, zar ne?)

Ali da sad ne prelazimo u off-topic... Ima li netko tko bi mogao dati odgovor na moje prethodno postavljeno pitanje vezano za zdravstveno osiguranje?

Pozzz
odes u UK kao turista, kupis auto i fino ga registrujes na svoje ime bez problema.na V5 se potpises kao novi vlasnik, stavis adresu i dobijes novi V5 u roku od 2 sedmice.DVLA te uopste ne pita ko si, jel imas radnu vizu.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 11:28   #23
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Biseru, evo ti citat glasnogovornika carinske uprave:


Dakle, ako ostvaruješ prava koja proizlaze iz boravišta u RH, po njima to upućuje na to da imaš uobičajeno boravište u RH, bez obzira na to što ujedno imaš i boravište ili državljanstvo vani. U svakom slučaju, ako se zainate, morao bi dokazivati preko računa za struju, stanarinu, etc. da stvarno boraviš vani, jer to nikako ne proizlazi iz boravišne dozvole. Tj, proizlazi jednako kao što iz hrvatske osobne proizlazi da boraviš u RH, a strana boravišna ima prednost nad hrvatskom valjda samo u tvojoj glavi.
Daj nemoj trkeljat!

Prvo MIJEŠAŠ HRVATE S DVOJNIM DRŽAVLJANSTVOM! jebi ga ja imam samo jedno HRVATSKO A NE I ONO IZ BiH!

25 godina me nitko nije pitao ništa i neće ...kad vidi njemačku vozačku i putovnicu ( tj sada ekarticu ) i može mi svaki od njih popušit ...što ako stanujem kod sestre pa su računi na nju? I sada idem na odmor a auto glasi na suprugu ....prije 2 godine me presretač kod Udbine oplinuo za 500 kuna i nikome ništa! Pita dokumente ...dam od auta ..putovnicu ....i plat kaznu i ajmo dalje!

Problem je što u medijima pišu kojekakva pisakrala koja i sama nemaju pojma o propisu i onda trabunjaju ko i ti!

Kada mi dokaže da sam više od 6 mjeseci s autom u HR onda sam u carinskom prekršaju!

Za 10 dana sam dolje pa te rado odvedem u carinarnicu pravniku da ti objasni tvoje zablude!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 09:39   #24
Dobio sam Nizozemsku Residence tj. Boravišnu vizu na 2 godine, za posao koji bi mogao bit gotov i ranije. Auto HR tablica smijem voziti samo 6 mjeseci u Nizozemskoj od registracije dolaska u Nizozemsku, nakon čega ga moram preregistrirati na Nizozemsku jer bih bio u prekršaju. Dobro, preregistriram ga na nizozemske tablice i onda dolazi moje pitanje?

Smijem li voziti auto nizozemskih tablica u Hrvatskoj, a imam boravak u Nizozemskoj a Hrvatsku vozačku dozvolu? Kako ću se navraćati kući sa ovim autom?

Naišao sam na dosta kontradikcija u izjavama na forumu koje možete i vidjeti ispod, pa sam stoga odlučio i pitati za pomoć. Meni je ovo problem i nebuloza. Ako se možda postigao koncenzus tokom ovih zadnjih 10tak godina od ovih odgovora na forumu.

Pa tako "... čitao sam u novinama izjavu neke njuške s carine, možda glasnogovornika, da je prekršaj voziti auto stranih tablica ako ostvaruješ ikakva prava koja proizlaze iz prebivališta/boravišta, npr. zdravstveno osiguranje."
"Ako vani registriraš auto, dođeš s njim u Hrvatsku, a u njoj još uvijek imaš prebivalište, onda vjerojatno radiš carinski prekršaj. Pročitao sam sasvim kontradiktorne informacije oko toga od strane same carine."
"Carinski prekršaj je ako kao državljan RH voziš automobil strane registracije na području RH a da nemaš LEGALNI BORAVAK U INOZEMSTVU!!!! Nije carinski prekršaj ako je u vozilu prisutan VLASNIK VOZILA koji ima boravak u inozemstvu!"
"Hrvatski državljanin smije voziti po Hrvatskoj SAMO ONAJ strani auto u čijoj državi ima radnu ili boravišnu dozvolu."

Zadnje uređivanje Curious Person : 01.10.2016. at 09:56.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 10:40   #25
Quote:
Curious Person kaže: Pogledaj post
Dobio sam Nizozemsku Residence tj. Boravišnu vizu na 2 godine, za posao koji bi mogao bit gotov i ranije. Auto HR tablica smijem voziti samo 6 mjeseci u Nizozemskoj od registracije dolaska u Nizozemsku, nakon čega ga moram preregistrirati na Nizozemsku jer bih bio u prekršaju. Dobro, preregistriram ga na nizozemske tablice i onda dolazi moje pitanje?

Smijem li voziti auto nizozemskih tablica u Hrvatskoj, a imam boravak u Nizozemskoj a Hrvatsku vozačku dozvolu? Kako ću se navraćati kući sa ovim autom?

Naišao sam na dosta kontradikcija u izjavama na forumu koje možete i vidjeti ispod, pa sam stoga odlučio i pitati za pomoć. Meni je ovo problem i nebuloza. Ako se možda postigao koncenzus tokom ovih zadnjih 10tak godina od ovih odgovora na forumu.

Pa tako "... čitao sam u novinama izjavu neke njuške s carine, možda glasnogovornika, da je prekršaj voziti auto stranih tablica ako ostvaruješ ikakva prava koja proizlaze iz prebivališta/boravišta, npr. zdravstveno osiguranje."
"Ako vani registriraš auto, dođeš s njim u Hrvatsku, a u njoj još uvijek imaš prebivalište, onda vjerojatno radiš carinski prekršaj. Pročitao sam sasvim kontradiktorne informacije oko toga od strane same carine."
"Carinski prekršaj je ako kao državljan RH voziš automobil strane registracije na području RH a da nemaš LEGALNI BORAVAK U INOZEMSTVU!!!! Nije carinski prekršaj ako je u vozilu prisutan VLASNIK VOZILA koji ima boravak u inozemstvu!"
"Hrvatski državljanin smije voziti po Hrvatskoj SAMO ONAJ strani auto u čijoj državi ima radnu ili boravišnu dozvolu."
Moje misljenje:

Smijete voziti u HR sa NL tablicama ako imate u NL i prebivaliste.
Boraviste nije isto sto prebivaliste.
Prebivaliste-> prva adresa gdje provodite vise od 6 mjeseci
Boraviste -> druga adresa, tamo gdje ste privremeno ili manje od 6 mjeseci u godini.
Hrvatska vozacka ne pretstavlja problem posto niste duzni HR vozacku prepisati u NL vozacku.
Ako odete u za Vas nadlezni MUP i privremeno se odjaviti zbog odlaska na rad u inozemstvo, ja ne vidim problema u vezi voznje sa NL tablicama u HR sa HR vozackom.
Prilikom privremene odjave ce Vas u MUP traziti dokaz da ste prijavljeni u NL.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 15:18   #26
pa ja imam hrvatsku vozacku i auto sa austrijskim tablicama...i naravno (po ovome gore objasnjenom) prebivaliste u austriji...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 08:37   #27
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Moje misljenje:

Smijete voziti u HR sa NL tablicama ako imate u NL i prebivaliste.
Boraviste nije isto sto prebivaliste.
Prebivaliste-> prva adresa gdje provodite vise od 6 mjeseci
Boraviste -> druga adresa, tamo gdje ste privremeno ili manje od 6 mjeseci u godini.
Hrvatska vozacka ne pretstavlja problem posto niste duzni HR vozacku prepisati u NL vozacku.
Ako odete u za Vas nadlezni MUP i privremeno se odjaviti zbog odlaska na rad u inozemstvo, ja ne vidim problema u vezi voznje sa NL tablicama u HR sa HR vozackom.
Prilikom privremene odjave ce Vas u MUP traziti dokaz da ste prijavljeni u NL.
Super, zahvaljujem se na objasnjenju. Ma bilo je kontradiktornih postova na temu, tako da sam ostao u nedoumici.
Dakle, internacionalna HR vozacka, javiti se na odjavu u MUP i preregistrirati auto na NL i rijesen problem.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 09:14   #28
Ako imate noviju vozacku (EU vozacku, plasticnu karticu), to Vam ustvari i je internacionalna vozacka.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 09:50   #29
nova ili stara...potpuno jednako i nema nikakve razlike...i jedno i drugo je sluzbeni EU dokument
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 14:43   #30
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
nova ili stara...potpuno jednako i nema nikakve razlike...i jedno i drugo je sluzbeni EU dokument
Nazalost, iman staru rozu knjizicu, pa plasticu tek trebam izvaditi.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 15:09   #31
ne moras ni vadit..jednako vrijede
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 21:27   #32
Da, jednako vrijede.....ako ne naletis na kretena.
Ali dobro, u DE i A ih ima manje.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 11:53   #33
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
ne moras ni vadit..jednako vrijede
Nazalost, procitah u zakoniku da vozacka mora biti citljiva policajcu, ova nasa roza bas i nije, osim naslova na francuskom
Tako da mi ne gine internacionalna, neda mi se zajebavat.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 18:43   #34
Jel mora i prometna? Ja kad sam ju dao našem policajcu kaže, a imate njemačko drzavljanstvo. Nije ni skontao da je to prometna :-D
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 22:26   #35
Quote:
Curious Person kaže: Pogledaj post
Nazalost, iman staru rozu knjizicu, pa plasticu tek trebam izvaditi.
Nemaš zašto, stara roza knjižica je registrirana i priznata isprava.

Ja sam je koristio i u SAD kao photo-id, nitko se nije bunio.
MilHistorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 21:28   #36
Quote:
MilHistorian kaže: Pogledaj post
Nemaš zašto, stara roza knjižica je registrirana i priznata isprava.

Ja sam je koristio i u SAD kao photo-id, nitko se nije bunio.
Istinu govoriš, državna isprava koja vrijedi u EU. Ma mene više brinu gnjavaže sa pandurima, jebiga nije ni njima lako, nagledaju se svega i svačega tokom ovih mobilnih društava zadnje desetljeće. Mislin da in je lakše imat 0ti prag tolerancije, ako je isprava nečitljiva. Tako mi i rekoše.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 18:01   #37
Quote:
Curious Person kaže: Pogledaj post
Istinu govoriš, državna isprava koja vrijedi u EU. Ma mene više brinu gnjavaže sa pandurima, jebiga nije ni njima lako, nagledaju se svega i svačega tokom ovih mobilnih društava zadnje desetljeće. Mislin da in je lakše imat 0ti prag tolerancije, ako je isprava nečitljiva. Tako mi i rekoše.
Dakle, evo me u Nizozemskoj sa svojim Cliom. Nitko me nije niti zaustavio cijelim putem.
Postoje nove Hrvatske vozačke dozvole koje su veličine osobne iskaznice, te su čitljive i u redu su za vozit po Europi. Za njih ne trebate vaditi međunarodnu dozvolu. Naprotiv, roze imaju problem što su nečiljive, pa sam morao izvaditi internacionalnu vozačku dozvolu.
Auto sam morao odvesti na tehnički par mjeseci ranije nego mi prošli završava, tako da me istek tehničkog ne uhvati daleko na sjeveru. To je ispala velika zavrzlama sa odjavom auta, tablica, promjenom tablica bla bla bla. Ne mogu vjerovati da ne postoji standardna procedura za jedan ovakav scenarij.
Taman kupujem HAKovu asistenciju na cesti za 500 kuna, koja pokriva i Europu.
Ako imate kakav savjet, slobodno napišite.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 14:39   #38
Pozdrav. Imam prebivaliste vani odnedavno.sada cu ukinut u hr. Onda mogu izvadit hr osobnu sa prebivalistem vani? Jer ova osobna ne vazi izvan granice.hvala
jeleros is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 17:26   #39
mozes izvadit sa stranom adresom,da
kako to mislis ne vrijedi? ja je stalno nosim sa sobom i kad god sta treba pokazujem je svima i sve je ok...(i policiji npr)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 11:47   #40
Evo sa stranica MUP-a:
Quote:
Kada je građanin obvezan odjaviti prebivalište, a kada prijaviti privremeni odlazak iz Republike Hrvatske?

Prema odredbama Zakona o prebivalištu obveza odjave prebivališta u Republici Hrvatskoj postoji za one hrvatske državljane koji su iselili iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi. Prebivalište moraju odjaviti prije iseljenja, a ako su to propustili učiniti odjavu mogu zatražiti i putem nadležne diplomatske misije/konzularnog ureda Republike Hrvatske u državi u koju su iselili. Prema tome odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj mora samo ona osoba koja se trajno nastanila u inozemstvu.
Prilikom odjave prebivališta ta osoba je dužna vratiti osobnu iskaznicu radi njenog fizičkog poništenja.

Hrvatski državljanin koji se ne namjerava iseliti iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi, nego privremeno boravi izvan Republike Hrvatske radi obrazovanja, zaposlenja, dugotrajnog liječenja i drugih razloga nije dužan odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj. Ta osoba je dužna policijskoj upravi ili postaji na čijem području ima prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj dojaviti da privremeno boravi u inozemstvu. Ako nije u mogućnosti doći u Republiku Hrvatsku, obavijest o svojem privremenom boravku u inozemstvu može dati i u diplomatskoj misiji/konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu te mora priložiti odgovarajuću dokumentaciju o razlozima privremenog boravka u inozemstvu (potvrdu o zaposlenju, školovanju, dozvolu boravka u inozemstvu i sl., a u nekim slučajevima i svoju pisanu izjavu o razlozima boravka u inozemstvu).

Osoba koja privremeno boravi u inozemstvu ima i dalje prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj i ima pravo na osobnu iskaznicu.
Dakle, osobe koje su zaposlene u inozemstvu, ali nemaju namjeru trajno se nastaniti u inozemstvu, nisu dužne odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj. Te su osobe dužne dojaviti da privremeno borave u inozemstvu i dojavu obnoviti nakon proteka razdoblja od 5 godina te nadalje dojavu o privremenom boravku u inozemstvu obnavljati nakon svakog daljnjeg proteka razdoblja od tri godine, ako i dalje budu boravile u inozemstvu.

Međutim, osobe koje imaju prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj, ali nisu nikad živjele u mjestu prijavljenog prebivališta (prebivalište su prijavile fiktivno), dužne su odjaviti svoje prebivalište u Republici Hrvatskoj bez obzira žive li i dalje u državi u kojoj su živjele i prije fiktivne prijave prebivališta u Republici Hrvatskoj ili sada žive u nekoj drugoj državi.
Evo i detaljnije o tome: http://croexpress.eu/vijest.php?vijest=2153

Dakle, može se ili osobno u Hrvatskoj u nadležnoj policijskoj upravi ili u konzularnom uredu. Evo sa stranica veleposlanstva RH u Njemačkoj:

Quote:
Odjava prebivališta

Za odjavu prebivališta putem Veleposlanstva potrebno je priložiti:
- popunjeni obrazac (dostupan u Veleposlanstvu)
- osobnu iskaznicu (poništava se prilikom predaje zahtjeva)
- dokaz aktualne adrese u SR Njemačkoj (Meldebescheinigung)


Prijava privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske

Za prijavu privremenog odlaska izvan RH putem Veleposlanstva potrebno je priložiti:
- popunjeni obrazac (dostupan u Veleposlanstvu)
- valjanu osobnu iskaznicu
- dokaz aktualne adrese u SR Njemačkoj (Meldebescheinigung)
- dokaz o razlogu boravka u SR Njemačkoj - ovisno o razlogu (npr. potvrda poslodavca, ugovor o radu, potvrda škole ili fakulteta, potvrda medicinske ustanove…)

Za predaju zahtjeva za odjavu prebivališta ili prijavu privremenog odlaska plaća se zakonom propisana konzularna pristojba.
__________________
Mercy File Not Found
Donbot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.