Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2017., 09:16   #1
SSD ne daje "deklariranu" brzinu pisanja i čitanja

Pozdrav,

evo kako i naslov teme kaže, imam određenih problema sa novokupljenim SSD-om. Možda to i nije problem, možda to tako treba biti, ali evo opisati ću situaciju pa bih molio stručnjake za pomoć, osobno nisam dovoljno pametan.

Radi se o ovom ssdu:
https://www.hgshop.hr/proizvod/ssd-d...iii-7mm/212558

Dakle, tu piše da mu je brzina pisanja i čitanja: Sequential Read & Write Transfer:Up to 555MB/s Read | Up to 500MB/s Write.

Gledam i na youtubeu jedan kratki review i lik tu dobiva te deklarirane brzine kada pokrene CrystalDiskMark i slične benchmark programe:
https://www.youtube.com/watch?v=x_z-sJdO77Y

Ja kad pokrenem taj benchmark test, dobijem sljedeće rezultate:


Dakle, jesu li to normalne razlike ili ipak nešto ne radi kako treba?
Što se tiče ostatka konfiguracije, ne znam što je bitno da navodim pa evo onda samo navodim da imam matičnu Asrock 770 extreme3.

Do sada sam probao sljedeće: u BIOSU na jedvite jade promijeniti s IDE u AHCI (pa sam na taj način podigao brzinu s prvotnih 254,9 MB/s READ i 219,2 MB/s WRITE u tom CrystalDiskMark-u na ovih 354,5 i 227 kako je na slici i sve ostalo ispod toga se za isti postotak povećalo). Pokušao sam u oba dva SATA3 porta na matičnoj uštekati, ali rezultati su isti.
Preko nekakvog programčića od proizvođača SSD-a sam ga optimizirao iako mislim da nije bilo šta za optimizirati jer je na njemu samo friško instalirana Windows desetka.

Što mi još preostaje?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 11:22   #2
Obavezno na AHCI u biosu promjeniti, jer tako SSD najbolje radi jer nije dizajniran za IDE kontoler. Ok to si napravio,

pogledaj pazljivo u koji si sata 3 konektor uštekao SSD jer ih imaš sveukupno 6 ali samo su 2 sata porta - 2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by Marvell SE9123, support NCQ, AHCI and Hot Plug functions

dok su preostala 4 porta brzine : - 4 x SATA2 3.0 Gb/s connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10 and JBOD), NCQ, AHCI and Hot Plug functions

tako da malo prouci ukoliko vec nisi da ustekas kak sam vec naveo u 6gb/s port i to bi trebalo biti to.. odnosno brzina bi ti trebala biti kak ti je u specifikacijama ssd-a. Ali opcenito nemoj se toliko zamarati sa tim čitanjem i pisanjem, glavno da tebi komp radi "turbo" brzo pod tim mislim otvaranje programa munjevito, podizanje windowsa i sl.

EDIT: Evo i ja sam iz bas napravio benchmark sa programom, ja imam vec sada stari ocz vertex 4, ali mi je na sata 3, 6gb/s ustekan...


__________________
ne znaš se ni oprat

Zadnje uređivanje Osmi : 24.03.2017. at 11:32.
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 12:14   #3
Ok, hvala ti na savjetu.
Međutim, koliko ja vidim, moja matična ima samo dva SATA3 utikača (bijele boje). Ovi plavi su SATAII.

Ajde molim te ako bi mogao baciti oko jesam li ih dobro uštekao:
http://www.asrock.com/mb/AMD/770%20E...sp?cat=#Manual

Dakle, na toj slici na dijelu matične gdje piše bijelim slovima SATA3 6Gb/s ima dva bijela utora. U oba sam probao i rezultati su isti.
Na kraju krajeva, razmišljam logički i laički, ali taman da sam ih i uštekao u utor koji daje maksimalno 3 Gb/s, kako to onda da postižem brzinu od 354,5 MB/s? Jel ne bi trebalo biti ispod 300?

Druga stvar, sad sam maloprije bio u trgovini požaliti se na to i prodavač mi kaže sljedeće: imam preslab procesor i on je u biti kočničar.
Je li to moguće?
Radi se o AMD Phenon 2 X4 955 BE
http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AM...5FBGMBOX).html
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:01   #4
Ne razbijaj previše glavu tom deklariranom brzinom. Ona je i tako uvijek pretjerana i u biti piše best case scenario. Taman i da ti je dupla brzina nećeš osjetiti (osim kod kopiranja velikih fileova sa SSD-a na SSD).

SSD je prvenstveno brz zato jer ima veoma malen Access time - ne mora micati iglu i "tražiti" po disku podatke kao običan HDD.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:37   #5
Pa slažem se i s time, preporodio sam se kupnjom SSD-a. Međutim, opet s druge strane, ako sam već dao novce za njega i ako on ima mogućnost veće brzine, a zašto ne? Pogotovo ako se radi o nekom banalnom problemu koji se može ukloniti s dva klika.
Banalni problem recimo nije ovaj koji mi je prodavač rekao: da je u biti CPU loš i on ne može popratiti tu brzinu, tj. zbog njega SSD ne može iskoristiti puni potencijal.
Nisam informatički dovoljno potkovan da bi prihvatio ili odbacio ovakvo tumačenje, ali po netu ne nalazim nigdje da netko spominje uopće tu teoriju da procesor utječe na brzinu zapisa i čitanja diska.

Imao bih još jedno pitanje ako netko zna: naime komp mi je spojen preko vga kabla s TV-om non-stop i naravno s HDMI-em s monitorom. I prilikom bootanja uvijek kao primarni priključak gleda taj VGA pa tek onda HDMI. Samim time mi se čini da se izgubi nešto vremena dok on još i odluči gdje će slati prikaz. Da ne kažem koliko mi je nepraktično ulaziti i čačkati po BIOS-u jer moram uvijek imati upaljen TV.
Može li se to kako riješiti, tipa da se kao i za boot-anje postave prioriteti, tj. redoslijed s kojeg uređaja prvo ide boot? Ne mogu pronaći tu opciju u BIOS-u...
U windows postavkama mi je monitor prvi monitor, a TV drugi, ali eto prilikom paljenja kompa, uvijek prvo ode na TV.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:44   #6
Nema cpu veze, razlog je stariji sata kontroler, čipset općenito. Da imaš neku noviju platformu imao bi brzine kao i u recenziji. No kao što ti je rečeno to je nebitno u real life, ne može se osjetiti u random consumer radu, te se svakako isplati staviti i u stariji pc
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:59   #7
Eto, CPU nema veze, i mislio sam si.

Ali ovo što kažeš za stariji SATA kontroler nije mi jasno. Pa ako je nešto standard (SATA3 6GB/s) kakve veze onda ima koliko je staro? Standard je standard, što ne?

Kažem, laik sam. Možda pitam glupost
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 15:06   #8
Nemoj samo biti lud i mjenjati platformu radi ssd-a, pusti tako kako je.. Opet ponavljam kao sto su i kolege napisali to ti je samo sinteticki testovi, dobro je tiki reko to da svaki dan kopiras ogromne kolicine gb, onda priznajem vidio bi razliku ali ovak garantiram da neces.. Sto se tice HDMI kabela to stvarno nebih znao, ne budi ljen pa nemoj drzati cijelo vrijeme HDMI u telki

EDIT: Jel sigurno u BIOSU namjesten na AHCI? Jesi prvo prebacio na AHCI pa zatim formatirao hard disk i instalirao friške windowse? Jer mi nije jasno kak ti je dao iz IDE u AHCI, jer inace to tak ne dopusta jer je drugaciji kontroler i pisalo bi ti nesto tipa invalid boot...
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 15:27   #9
Quote:
Osmi kaže: Pogledaj post
Nemoj samo biti lud i mjenjati platformu radi ssd-a, pusti tako kako je.. Opet ponavljam kao sto su i kolege napisali to ti je samo sinteticki testovi, dobro je tiki reko to da svaki dan kopiras ogromne kolicine gb, onda priznajem vidio bi razliku ali ovak garantiram da neces.. Sto se tice HDMI kabela to stvarno nebih znao, ne budi ljen pa nemoj drzati cijelo vrijeme HDMI u telki
A oke. Što se tiče HDMI-a, monitor je spojen na taj način, a TV preko u biti DVI-a (ali na njega je DVI to VGA konektor jer sam VGA kabl imao). Pa mi se ne da stalno dolje zavlačiti i iza kutije to odšarafljivati jer često gledam filmove s kompa na TV-u. Uglavnom, najpraktičnije mi je to držati stalno spojeno sve skupa.
Sad čitam po netu da tu nema lijeka u biti. Komp iz nekog razloga HDMI stavlja na zadnje mjesto prioriteta. Mogao bih još jedino probati spojiti monitor u DVI utor na grafičkoj, a ne u HDMI pa vidjeti hoće li se štogod dogoditi.
Quote:
Osmi kaže: Pogledaj post
EDIT: Jel sigurno u BIOSU namjesten na AHCI? Jesi prvo prebacio na AHCI pa zatim formatirao hard disk i instalirao friške windowse? Jer mi nije jasno kak ti je dao iz IDE u AHCI, jer inace to tak ne dopusta jer je drugaciji kontroler i pisalo bi ti nesto tipa invalid boot...
Je, prvo je bio u IDE pa sam prebacio u AHCI i dogodilo se upravo to što si rekao; nije htio dalje od windows logoa i pisalo je invalid boot nešto. Pa sam to riješio sljedećim postupkom:
https://www.tenforums.com/drivers-ha...tallation.html
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 15:37   #10
O kojoj grafičkoj kartici je riječ?

Koliko vidim imaš Marvell SE9123 kao taj SATA3 kontroler, možeš eventualno potražiti druge drivere za njega koji će ti dati bolje rezultate. No pazi se BSOD-ova i sličnih gluparija i ne očekuj velike pomake. Ja sam se jednom zezao sa AHCI driverima pa je razlika bila par MB/s. Izgubio sam sat vremena i ništa nisam dobio
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 15:48   #11
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
O kojoj grafičkoj kartici je riječ?

Koliko vidim imaš Marvell SE9123 kao taj SATA3 kontroler, možeš eventualno potražiti druge drivere za njega koji će ti dati bolje rezultate. No pazi se BSOD-ova i sličnih gluparija i ne očekuj velike pomake. Ja sam se jednom zezao sa AHCI driverima pa je razlika bila par MB/s. Izgubio sam sat vremena i ništa nisam dobio
msi twin frozr ii gtx 560 ti

Ima dva DVI-a i jedan mini HDMI. Kako rekoh, sada mi je na jednom DVI-u dodatno spojen VGA kabl i on vodi u TV, a na tom mini HDMI-u mi je monitor. I uvijek prvo pošalje sliku u TV, a tek negdje na login screenu windowsa pošalje sliku na monitor. U windowsima je monitor prvi, a TV drugi "screen" ili kako već piše.

Što se tiče drivera, pokušati ću se pozabaviti s time iako baš ne uspijevam pronaći drivere od tog marvella za Windows 10
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 16:19   #12
http://www.tomshardware.com/reviews/...-ssd,3540.html
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 19:16   #13
Brick Top po ovom tvom testiranju disk je dosta spor nema veze što drugi tvrde da se time ne zamaraš.

Trebaš naći problem do čega je, ili je jednostavno do tog ssd diska.
Ja imam ssd od samsunga i upravo sam testirao i napravio usporedbu sa tvojim diskom ja bih volio da se može staviti ovakva dva diska pa spojiti u raid 0 e to bi tek bilo pravo...

Kontaktirati trgovca ili jednostavno zamijeniti za drugi Brend ja se osobno nebih sa ovim pomirio.

BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 19:51   #14
Ma do mbo je 100%. Imam još bolji ssd od njegovoj na malo starijoj, ali sličnoj amd as rockici i score je praktično identičan
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 08:55   #15
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Brick Top po ovom tvom testiranju disk je dosta spor nema veze što drugi tvrde da se time ne zamaraš.

Trebaš naći problem do čega je, ili je jednostavno do tog ssd diska.
Ja imam ssd od samsunga i upravo sam testirao i napravio usporedbu sa tvojim diskom ja bih volio da se može staviti ovakva dva diska pa spojiti u raid 0 e to bi tek bilo pravo...

Kontaktirati trgovca ili jednostavno zamijeniti za drugi Brend ja se osobno nebih sa ovim pomirio.

Hvala ti na savjetu, ali mislim ipak da su The New Guy i Tiki u pravu.
U šumi savjeta i pojašnjenja, na kraju sam zaključio da je najvjerojatnije ipak problem u tom SATA3 konektoru na mojoj matičnoj ploči, tom bajnom Marvellu SE9123. Naime, nekako sam uspio iskopati najnovije drivere za njega i upravo kako Tiki kaže, dok sam ih pronašao, izgubio sam dosta vremena, a rezultat je takav da sam brzinu s onih 354 mb/s povećao na nekih 370 mb/s (ne da mi se sad stavljati screenshot). A i čitao sam po netu da se ljudi žale na taj konektor.

Tako da ono što mogu zamjeriti prodavačima u hgspotu je što sam ih lijepo pitao može li moja konfiguracija podržavati taj SSD na što mi je odgovoreno da nema nikakvih problema jer imam SATA3 konektore. Osim toga, na moju reklamaciju, njihovo pojašnjenje da je problem u CPU-u je eto također potpuno promašeno pa im i tu nestručnost zamjeram. S druge pak strane, bili su fer i rekli da ako hoću, mogu SSD zamijeniti za neki sporiji i samim time i jeftiniji. Nije mi se dalo ponovno natezati s instalacijom Windowsa i svega ostalog pa sam odustao od toga. Ionako planiram taj SSD kasnije prebaciti u neku noviju konfu kada za to dođe vrijeme.

I naravno, zamjeram Marvellu, a i općenito industriji hardwarea. U branši u kojoj sam ja, nezamislivo je nešto deklarirati pod određeni standard, a onda to neispoštivati, za nekih 40%.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:01.