Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2003., 17:03   #61
Quote:
bronco kaže:
Pa sada, predrasuda svugdje ima, a sto se tice glavnih gradova, znas li ti koji je glavni grad Moldavije (<2500 km od ex-YU)? Ne znas? Eto vidis


lijepo receno secundo.

ne znam kome je u zivotu bilo bolje/lakse sa informacijom o Tirani!!!! (budalastina suvarove skole), a mladi kad zavrse skole ne znaju raditi.
.......ali nase skole su najbolje na svijetu.
Sto se tice skola samo se donekle slazem sa tobom jer u Svici sa zavrsenom gimnazijom, sa jos nekim mali dodatkom, postanes ucitelj u skoli dok kod nas sa takvom izobrazbom ne mozes biti ni "tete" u vrticu ali da smo mi kod nas ucili svakojake gluposti to si apsolutno u pravu
cyclon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 17:48   #62
Secundo nije tocno da dodatak traje tri godine nego citave skola ti traje cetiri godine to sigurno znam jer mi je prijateljica zavrsila privatnu skolu kt. Zug i iako je 78. godiste vec godinu dana predaje u skoli prema tome ne stoji da dodatak traje tri godine.
PS
Mislio sam samo na ucitelje a ne na profesore
cyclon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 15:54   #63
A još mi nije jasno priča li se ovdije o ljudima višeg obrazovnog ranga ili nižeg.??
Secundo misliš na (Chisinau) Kišnjev ili???
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 09:31   #64
nemojte sad o skolskim sistemima molio bih vas.

godine provedene u skoli ne znace mnogo ako od tamo ne izadjes sa znanjem/VOLJOM kako raditi doticni posao!?
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 11:32   #65
Quote:
cyclon kaže:
Sto se tice skola samo se donekle slazem sa tobom jer u Svici sa zavrsenom gimnazijom, sa jos nekim mali dodatkom, postanes ucitelj u skoli dok kod nas sa takvom izobrazbom ne mozes biti ni "tete" u vrticu ali da smo mi kod nas ucili svakojake gluposti to si apsolutno u pravu
Nije tocno, u CH moras imati za sve adekvatno obrazovanje, to sto i obican pomocnik Pflegera u Altersheimu (citaj, kurs traje 2-3 mjeseca) ne mozes biti bez "obrazovanja" ti sve govori.

U HR imas visu skolu za tete u vrticu, ne mozes bas tak' lao biti cak niti "teta" u vrticu.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 13:29   #66
Quote:
FFE kaže:
Nije tocno, u CH moras imati za sve adekvatno obrazovanje, to sto i obican pomocnik Pflegera u Altersheimu (citaj, kurs traje 2-3 mjeseca) ne mozes biti bez "obrazovanja" ti sve govori.

U HR imas visu skolu za tete u vrticu, ne mozes bas tak' lao biti cak niti "teta" u vrticu.
Baš da moraš imati ADEKVATNO za sve,,paaaaa nebih se baš složio.
Imao sam par ljudi koje su poslali sa biora za zapošljavanje ili temporer firme i svaki je donio neki papir kako je završio neku kurs za nekog ???? a 90% ih nije znalo PC prikopčat u struju. Toliko o Adekvatnosti.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 19:36   #67
U HR imas visu skolu za tete u vrticu, ne mozes bas tak' lao biti cak niti "teta" u vrticu.

_________________________________________

tu je problem u nagomilanoj birokraciji koja nesto mora i raditi pa maltretiraju ljude da im donesu svakakve papire i papirice koji su u stvari bezvrijedni (mos ih kupiti za saku eura).
zato ih vani obicno ne priznaju!!!!!!!!!
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 19:59   #68
Quote:
bronco kaže:
U HR imas visu skolu za tete u vrticu, ne mozes bas tak' lao biti cak niti "teta" u vrticu.

_________________________________________

tu je problem u nagomilanoj birokraciji koja nesto mora i raditi pa maltretiraju ljude da im donesu svakakve papire i papirice koji su u stvari bezvrijedni (mos ih kupiti za saku eura).
zato ih vani obicno ne priznaju!!!!!!!!!
Slazem se sa ovim.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 09:42   #69
tu je problem u nagomilanoj birokraciji koja nesto mora i raditi pa maltretiraju ljude da im donesu svakakve papire i papirice koji su u stvari bezvrijedni (mos ih kupiti za saku eura).
zato ih vani obicno ne priznaju!!!!!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------


Slazem se sa ovim.


--------------------------------------



Amen.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 10:21   #70
Quote:
FANCY kaže:
Secundo misliš na (Chisinau) Kišnjev ili???
Bravo Fancy, pet iz zemljopisa. Ja bi pao na istom pitanju, da nema CIA Factbook-a
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 12:30   #71
Quote:
FANCY kaže:
Baš da moraš imati ADEKVATNO za sve,,paaaaa nebih se baš složio.
Imao sam par ljudi koje su poslali sa biora za zapošljavanje ili temporer firme i svaki je donio neki papir kako je završio neku kurs za nekog ???? a 90% ih nije znalo PC prikopčat u struju. Toliko o Adekvatnosti.


Pa sada da ne znaju prikopcati PC kantu u struju, malo mi je tesko povjerovati, to zna i klinac od 4 godine.

No, dobro. Sve je moguce. Cuj, ja znam da traze za obican Hilfspersonal nekakav jebeni Zeugnis. A inace na tom nasemu brdovitome Balkanu ima kupovanja diploma kao u prici, pa se ne treba cuditi da se nase diplome skoro pa nigdje ne priznaju. Sviceri su fala Bogu malo mudriji pa ti daju sansu i priznaju puno toga, a ako skuze da su kupil diplomu, jer ti je znanje katastrofa, onda znas sto slijedi...
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 20:35   #72
Quote:
FFE kaže:


Pa sada da ne znaju prikopcati PC kantu u struju, malo mi je tesko povjerovati, to zna i klinac od 4 godine.

..
Joj začudila bi se kad bi vidjela kako je to u praxi hehehehe...Vjeruj mi.. Nije isto brzo tipkati Word i surfati i to povezati sa nekim znanjem o PC-u. Ovdje se lome koplja...
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 15:49   #73
Istrazivanje o zivotu u CH

http://www.ubs.com/g/ubs_ch/bb_ch/ma...t/3.9_PL_d.pdf

Ovo je najbolje sto sam ikad vidio o cijenama i zaradama. Pogledajte usporedbu kupovne moci po kategorijama (Zürich: 37 minuta rada za jedan Big Mac, Lagos: tri sata), place, troskovi zivota.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 17:24   #74
Ja zaradjujem 5000 fr.,moja supruga 1200 Fr.brutto sa odbicima za porez i ostalo ostane nam 5200 Fr.mjesecno.Tim novcem placamo stan ,zdravstveno osig..telefon,struja,auto osigur.,lising itd,itd...ostaje nam cistih 1200 Fr. za hranu ,odijecu,obucu(sto znaci za zivot).Nemozemo ustedjeti niti 100-200 fr. mjesecno!
Sto znaci u prijevodu ne dolaziti ni u kom slucaju osim u "turistickom" pogledu.
Da nasa dijeca nisu vec krenula u skolu vec bi davnih dana bili u Baranji
Ne vjerujte pricam izdaci su ogromni
 
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 23:06   #75
Quote:
V-Vlado kaže:
Ja zaradjujem 5000 fr.,moja supruga 1200 Fr.brutto sa odbicima za porez i ostalo ostane nam 5200 Fr.mjesecno.Tim novcem placamo stan ,zdravstveno osig..telefon,struja,auto osigur.,lising itd,itd...ostaje nam cistih 1200 Fr. za hranu ,odijecu,obucu(sto znaci za zivot).Nemozemo ustedjeti niti 100-200 fr. mjesecno!
Sto znaci u prijevodu ne dolaziti ni u kom slucaju osim u "turistickom" pogledu.
Da nasa dijeca nisu vec krenula u skolu vec bi davnih dana bili u Baranji
Ne vjerujte pricam izdaci su ogromni
Ma ne nemoj tako , neka dođu neka vide da se ovdije zarađuje 5000 na mjesec i toliko se špara..
Šala mala ali moglo bi se i zaplakati od muke ponekad, a ponajviše kad nekim pričaš ono što je istina oni ti tvrde da to ni u kom slučaju nije tako kako ti pričaš i da se ovdje zarađuje ubi bože...
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 08:15   #76
Ma ne, Fancy i Vlado, sve to stoji sto vi pisete. Vlado, tvoja zena s tom placom ne radi 100%, a i kako bi kad imate djete. To je jedna od velikih boljki Svicarske, tesko je zbrinuti djete po danu, a ako se nadje neko rijesenje, onda je skupo.

Opet, s druge strane, zamislite se koliko bi zaradjivali u HR. Po mojem iskustvu bi to bio isti iznos, ali u HRK umjesto u CHF, znaci 5x manje. I dok su stanovi i kuce u HR zaista 5x jeftinije nego u CH, to za druge troskove ne vrijedi, tako da bi u HR ipak losije zivili nego ovdje.

Fancy, iako kukas gdje stignes o skupoci u CH, razmisli se dali bi imao u HR BMW-a, plasma TV i dali bi si kao podstanar mogao priustiti stan kakav imas sada.

I Fancy, najveca prednost Svice je da postoji neki srednji stalez. Skoro cijela nacija mu pripada. Naravno da imas ljudi koji moraju ziviti (bolje receno prezivljavati) od 3000 CHF mjesecno, ali ako zavrsis kakvu dobru skolu, ako izucis zanat pa se osamostalis, imas mogucnost sasvim solidno zivjeti. Evo, iz moje perspektiveto izgleda ovako: Faks, postidiplomski, neka skromna karijera daleko od onoga sto su najbistriji mojeg godista (sa postdiplomskog) realizirali. Moji i zenini prihodi su dovoljnji za kucu, dva do tri odmora godisnje, i auto. Nis nam ne fali, ostaje nam love na kraju mjeseca. Za usporedbu: Rodjak u HR zavrsio faks, pa ga najprije pregazio rat. Stanka u karijeri, zatim zaposljavanje u velikom drzavnom poduzecu. Placa cist solidna za HR pojmove, zena mu radi u istom poduzecu u istoj poziciji. Zive kod roditelja, voze skroz neupadne aute, idu tu i tamo na odmor preko veze. Jos skupljaju lovu za kucu ili stan, obadvoje vec davno presli 30.-u. Sad ti meni reci da CH nema prednosti, onak cist materijalno. Ceznja za zavicajem se ne racuna.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 08:28   #77
Quote:
FANCY kaže na jednom drugom topicu:
Nemoj me plašit sa ovom rječju da je CH demokratska zemlja. Za skandinavske zemlje neznam ali CH??? ma daj čoviječe pa Njemačka je ne demokratska nego izmislila demokraciju u odnosu na CH. CH je jeftina kopija Amerike sa preuzetim svim mogućim lošim osobinama.
Fancy, da si svicarski drzavljanin, dobivao bi nekoliko puta u godini debeli svezanj informacija o glasanjima u CH. Imao bi priliku izjasniti se o svakom pitanju sa DA ili NE, i vecina odlucuje. Znaci, nisu kao u USA samo politicari mjerodavni za neke odluke, vec i narod. Imas ovdje lijevicarskih, desnicarskih i svakavih stranaka u sredini, ako ti je lijeno razmisljati o nekim pitanjima, slijedis preporuke tvoje favorizirane stranke. Svicarska demokracija jest sveobuhvatna, narod se direktno izjanjava o svemu i svacemu, od saniranja kanalizacije u opcini do pristupa u Europsku Uniju.
Quote:
FANCY kaže na jednom drugom topicu:
Demokracija je mogućnost u slobodi i to je čini pravom demokraciom.. Što će meni sloboda u nekoj državi kad su me ograniči sa mali milijun stvari od kupnje običnog placa za kuću pa do neznam ni ja čega već. Daj secundo zasuči rukave pa jednom da se ja i ti dogovorimo i napišemo kako je to ovdije u CH ako želiš kuću da kupiš ali da sve lijepo preračunamo itdd..
Demokracija ne znaci da svi imaju sve, daleko od toga.
Quote:
FANCY kaže na jednom drugom topicu:
Evo najjeftiniji primjer neke imaginarne demokracije koja se tiče svih recimo u mom kantonu. Svi moramo platit crno smeće 2.5 CHF po vreći 20 Litara ...
Spaljivanje smeca (a to je zakon u CH) kosta izmedju 350 do 500 CHF po toni. Tu lovu valja namaknuti nekako, moglo bi se pausalno preko poreza, a onda bi ljudi koji vise zaradjuju placali vise za spaljivanje smeca. Sto nije fer, jer ne stvaraju oni automatski vise smeca. Direktnim placanjem po vrecici smeca se stvara stimulans da gradjani izbjegavaju smece, i mogu ti reci da to vrlo uspjesno funkcionira. Dok sam jos radio u toj bransi, upravo su uvodili taj prinicip, i tonaza smeca je pala nekih 20%.
Quote:
FANCY kaže na jednom drugom topicu:
Neželim da me opet netko shvati ovako ili onako ali židovi su židovi i uvijek će biti židovi(čas 1%izuzetaka.)
Nakon Albanaca sad mrzis i zidove
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 11:44   #78
Fancy, kak' placas 2.50 za 20 litara? I daj mi objasni, kak' pak trosis mjesecno 150 CHF za smece, kada ja trosim mjesecno 2-3 vrece od 35L( znaci, ca.6-7CHF)? Nije valjda da ne sortiras biootpad, papir, staklo, aluminij i ostalo kada trosis toliko vreca????
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 11:47   #79
Quote:
V-Vlado kaže:
Ja zaradjujem 5000 fr.,moja supruga 1200 Fr.brutto sa odbicima za porez i ostalo ostane nam 5200 Fr.mjesecno.Tim novcem placamo stan ,zdravstveno osig..telefon,struja,auto osigur.,lising itd,itd...ostaje nam cistih 1200 Fr. za hranu ,odijecu,obucu(sto znaci za zivot).Nemozemo ustedjeti niti 100-200 fr. mjesecno!
Sto znaci u prijevodu ne dolaziti ni u kom slucaju osim u "turistickom" pogledu.
Da nasa dijeca nisu vec krenula u skolu vec bi davnih dana bili u Baranji
Ne vjerujte pricam izdaci su ogromni
Kak' ti zena pak tak' malo zaradjuje??? I kaj si ne nadje malo vise placeni posao? Onaj tko zeli delati i zaradjivati ce uvijek naci mogucnost da to ucini, pogotovo u CH.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 12:10   #80
drago mi je da se razvila lijepa i zdrava polemika o ovoj temi.
samo naprijed.

treba znati realne situacije u razlicitim zemljama.

zahvaljujem na istinitim informacijama.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.