Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2015., 12:27   #1
Velika Britanija

Pozdrav ekipa,

već ste mi u par navrata pomogli i natome sam zahvalan..sad mi trebaju još neki detalji.

Posao sam dobio, radnu dozvolu rješava firma a na meni je da 11.1. budem na radnom mjestu. Zanima me koje su mi obaveze kada dođem tamo. Osim što prvo moram pronaći i iznajmiti stan.

1) Boravište - prijavljujem li ga i na koji način?
2) NiNO - isplati li ga se dati nekom servisu da ga riješi ili napraviti sam? Naplaćuje li mi se nekakva taksa dok ne riješim NiNo?
3) Liječnik - traži li se i prijavljuje liječnik kao kod nas ili je to drugačije regulirano?
4) Postoji li još nešto što od papirologije moram riješiti kada stignem tamo?

Hvala

Link na staru temu Velika Britanija.

Simple Fille
__________________
http://goranbegonja.com/

Zadnje uređivanje Simple Fille : 15.12.2015. at 10:14.
gbegonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 12:41   #2
Quote:
gbegonja kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

već ste mi u par navrata pomogli i natome sam zahvalan..sad mi trebaju još neki detalji.

Posao sam dobio, radnu dozvolu rješava firma a na meni je da 11.1. budem na radnom mjestu. Zanima me koje su mi obaveze kada dođem tamo. Osim što prvo moram pronaći i iznajmiti stan.

1) Boravište - prijavljujem li ga i na koji način?
2) NiNO - isplati li ga se dati nekom servisu da ga riješi ili napraviti sam? Naplaćuje li mi se nekakva taksa dok ne riješim NiNo?
3) Liječnik - traži li se i prijavljuje liječnik kao kod nas ili je to drugačije regulirano?
4) Postoji li još nešto što od papirologije moram riješiti kada stignem tamo?

Hvala
1) Ne.
2) Sam. Ako se dobro sjecam, ako si u PAYE sustavu placas previse poreza dok ne rijesis NINO.
3) Moras se prijaviti u lokalni GP surgery. Ali nije hitno. Kad nadjes smjestaj, ili kad se razbolis.
4) Banka, smjestaj, council tax, utilities.
JTB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 12:49   #3
Hvala na odgovoru.

Što se tiče council taxa i računa. Moram li to sam na sebe prijavljivati ili to odradi agencija koja mi izdaje stan?
__________________
http://goranbegonja.com/
gbegonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 12:51   #4
Quote:
gbegonja kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

Što se tiče council taxa i računa. Moram li to sam na sebe prijavljivati ili to odradi agencija koja mi izdaje stan?
Sam na sebe.

Od agencije jedino trazis podatke koji su trenutni dobavljaci vode, struje, plina etc da im se znas javiti i reci "Ja sam novi stanar ovdje od tog i tog datuma". Ocitanja brojila ces imati u inventory reportu koji se radi prije pocetka podstanarstva.
JTB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 12:53   #5
Super. Sve jasno. Hvala
__________________
http://goranbegonja.com/
gbegonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 17:27   #6
Tko na kraju živi u Maidenheadu?

Konačno riješio svu papirologiju, sad me čeka najzabavniji dio a to je traženje smještaja... Bacio sam malo pogled po mjestu, ima li tko što za preporučiti (flatsharing - idealno da netko traži cimera hah)?

Vidim da je dosta ljudi u Readingu, ali cijena vlaka mi izgleda da taman anulira potencijalnu razliku u cijeni smještaja...ima možda neki drugi poseban razlog zašto bi tamo trebalo nešto tražiti?
__________________
// Evil needs candy too. \\
kronoss is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 23:50   #7
Erm ... da li ima netko tko se nedavno registrirao kao "sole trader" u UK?

Naime, citajuci sve smjernice oko "legalnog" boravka i rada u UK ovo mi se cini kao najbolja opcija (purple i blue cards ne igraju u mom slucaju) pa me zanimaju malo iskustva i pokoji savjet.

Unaprijed hvala
Wee Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 00:08   #8
Quote:
Wee Highlander kaže: Pogledaj post
Erm ... da li ima netko tko se nedavno registrirao kao "sole trader" u UK?

Naime, citajuci sve smjernice oko "legalnog" boravka i rada u UK ovo mi se cini kao najbolja opcija (purple i blue cards ne igraju u mom slucaju) pa me zanimaju malo iskustva i pokoji savjet.

Unaprijed hvala
Ja sam danas isprobavao i po onome gdje su mene stranice odvele nemozes bez NINa se registrirati. Evo ako ti uspijes javi:

https://www.gov.uk/set-up-sole-trader/register
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 17:20   #9
Pozdrav svima!

Imam 21 god. i odlucio sam se prijaviti na studij u Manchesteru(MMU) i zanima me financiranje i placanje zivotnih troskova tamo jer sam u jako losem financijskom stanju,roditelji su mi rastavljeni 7 god i ja sa svojom strukom nemogu naci posao u nasoj drzavi nazalost a ono sto zelim raditi se nalazi na tom fakultetu.Procitao sam da UK Government daje studentski kredit za placanje svaku studentsku godinu,ali me zanima dali daju kredit za zivotne troskove ili jos nekakvu pomoc jer su naveli kao da u nekim slucajevima daju ali u vecini ne...
Pa me zanima da li je netko u slicnom stanju kao ja otisao ili zna nekog pa da mi pomogne u vezi tih stvari.
Hvala vam puno unaprijed!
griffin2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:45   #10
Quote:
franko_35 kaže: Pogledaj post
Ja sam danas isprobavao i po onome gdje su mene stranice odvele nemozes bez NINa se registrirati. Evo ako ti uspijes javi:

https://www.gov.uk/set-up-sole-trader/register
Eh da ... pa u razgovoru s jednom bookkeeping kompanijom, za sole trader se ne moras nigdje registrirati do pred kraj 2 godine od kako to radis. Preporuka je da se registriras kod HMRC sto prije cisto da ti sto jasnije i tocnije racunaju poreze ...
Nama kao Hrvatima, nigdje nije to zabranjeno. Registraciju tj. tocnije potvrdu da imas na to pravo radis putem Yellow card i tzv CR1 formulara koji postom saljes u DUrham i tamo ne treba NIN.

Zato i pitam da li ima kakovih iskustva tj da li je to tocno.
__________________
-- today's rain is tomorrow's whisky --
Wee Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 12:34   #11
Quote:
Wee Highlander kaže: Pogledaj post
Eh da ... pa u razgovoru s jednom bookkeeping kompanijom, za sole trader se ne moras nigdje registrirati do pred kraj 2 godine od kako to radis. Preporuka je da se registriras kod HMRC sto prije cisto da ti sto jasnije i tocnije racunaju poreze ...
Nama kao Hrvatima, nigdje nije to zabranjeno. Registraciju tj. tocnije potvrdu da imas na to pravo radis putem Yellow card i tzv CR1 formulara koji postom saljes u DUrham i tamo ne treba NIN.

Zato i pitam da li ima kakovih iskustva tj da li je to tocno.
Meni sve te price sa tumacenjem pravila ovako pa onako nekako ne zvuce dobro. Po onome sto sam ja procitao ovdje:

https://www.gov.uk/self-assessment-t...urns/deadlines

Ti kad pocnes sa self-employmentom moras se registrirati do datuma koji je naveden kao "deadline" te godine. Ukoliko to ne ucinis placas penale osim ako nemas "reasonable excuse".
Ta prica da mozes raditi 2 godine a da se ne prijavis nekako mi ne pije vodu. Super je ako recimo sad startas sa self-employmentom pa oni odrede October 2016 kao deadline, tad imas punu godinu da pripremis sve papire i u medjuvremenu dobijes NIN za regularnu prijavu.
Druga strana price je ako su oni ekstra fleksibilni po pitanju pravila ali to moram priznati da nisam dozivio u ovoj zemlji i zato mi se i svidja, jer ljudi postuju pravila. Inace imas drugu HR
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 16:06   #12
Quote:
franko_35 kaže: Pogledaj post
Meni sve te price sa tumacenjem pravila ovako pa onako nekako ne zvuce dobro. Po onome sto sam ja procitao ovdje:

https://www.gov.uk/self-assessment-t...urns/deadlines

Ti kad pocnes sa self-employmentom moras se registrirati do datuma koji je naveden kao "deadline" te godine. Ukoliko to ne ucinis placas penale osim ako nemas "reasonable excuse".
Ta prica da mozes raditi 2 godine a da se ne prijavis nekako mi ne pije vodu. Super je ako recimo sad startas sa self-employmentom pa oni odrede October 2016 kao deadline, tad imas punu godinu da pripremis sve papire i u medjuvremenu dobijes NIN za regularnu prijavu.
Druga strana price je ako su oni ekstra fleksibilni po pitanju pravila ali to moram priznati da nisam dozivio u ovoj zemlji i zato mi se i svidja, jer ljudi postuju pravila. Inace imas drugu HR
Da razumijem te ... i mene su sva ta silna tumacenaj kostala zivaca i zivaca ... no bottom line is da ako pratis smjernice sa gov.uk stranica za Hrvate ima jasno napisano ... i iskreno vrlo je logicno.
Moje pitanje je da li ima netko tko je to prosao tako ili nema ... jer svasta cujem
__________________
-- today's rain is tomorrow's whisky --
Wee Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 16:09   #13
Quote:
Sandy Cheeks kaže: Pogledaj post
Ma sve 5, nisi me uvrijedio
Pa da, i mene je to iznenadilo. Ne znam kakve imaju kriterije za kreditnu, advance account su mi ponudili jer imam primanja £500+ mjesecno, to im je bitno. I to mi je super jer ne naplacuju naknadu na podizanje novaca na bankomatima u inozemstvu
oho, pa to je super. znači fino mogu u hrvatskoj dignut pare s engleskog računa bez ikakve nadoknade? ako je tako, milina

Quote:
Sandy Cheeks kaže: Pogledaj post
U pravu si, tako je. Ispričavam se, 500 funti je dnevni limit za dizanje novca, previše brojeva mi je u glavi
meni je limit 300 funti dnevno, ali ja nemam kreditnu nego debitnu.

Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
06/2015 - normalno je funkcioniralo nakon 12 mj purple. Blue mog muža u džepu. Samo što smo se mi pokupili i nadamo se ne vraćati.
znači ipak ste se vratili?
sve mi je izglednije da ćemo i mi, no vidjet ćemo
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 16:28   #14
Quote:
Dadushka kaže: Pogledaj post
oho, pa to je super. znači fino mogu u hrvatskoj dignut pare s engleskog računa bez ikakve nadoknade? ako je tako, milina



meni je limit 300 funti dnevno, ali ja nemam kreditnu nego debitnu.
Pa tako kažu i tako piše. Vidjet ću kad dođem u Zg, ništa ja ne vjerujem dok se sama ne uvjerim

Limit je na debitnoj. S kreditnom ne namjeravam dizati gotovinu
__________________
I'm Scottish. Fuck is a verb. Prick is a term of endearment.

B.B.
Sandy Cheeks is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 18:53   #15
Quote:
kronoss kaže: Pogledaj post
Tko na kraju živi u Maidenheadu?
Ja.
tick-tack-toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 02:30   #16
Quote:
Bilby kaže: Pogledaj post
Pitanje - studij u Škotskoj.

Dobiju li svi EU državljani besplatan studij (nakon što se prijave na Scottish Awards Agency Scotland) ili samo neki?
Svi drzavljani EU dobiju besplatan studij pod uvjetom da vec nisi zavrsio faks na teret ministarstva (to vrijedi i za Skote takodjer).

Ako si placao faks u Hrvatskoj, SAAS te trazi potvrdu da si sam platio skolarinu koju ti onda izdaje faks u Hrvatskoj i onda SAAS uredno placa tvoje skolarine svaku godinu.

Ako si isao npr. na visu na teret ministarstva (2 godine npr) i sada bi upisao nesto drugo, najbolje je poslati mejl SAAS-u, oni ce ti tocno reci koja su ti prava i koje godine fakulteta ti mogu oni placati a koje ces eventualno ti sam placati. Opcenito, za bilo kakve takve kombinacije, najbolje je pitati njih direktno.

(Naravno, ovo se odnosi na undergraduate courses)

Zadnje uređivanje Islay : 28.11.2015. at 02:43.
Islay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:10   #17
Sto je s nama starcadi koji smo diplomirali po starome?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:19   #18
Kakav je odnos tj razlika gospodarstva i mogućnosti zapošljavanja između Velike Britanije i Njemačke, išao bi u Njemačku al jezik mi skoro pa nepremostiva prepreka, a engleski znam. Također imam tehničku školu koja je među najtraženijima u Njemačkoj jer imaju razvijenu industriju tako da takoreći svako selo ima neku industriju, a Britaniju baš ne poznajem kako je tamo, rekoh da se probam javiti na par oglasa mada još nemamo radne dozvole.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:27   #19
Quote:
tick-tack-toe kaže: Pogledaj post
Ja.
Super
Proveo sam dva dana tamo... I izgleda mi simpa gradic al nisam siguran da libda trazim smjestaj tamo ili u Readingu?
Jesi ti u flatsharingu ili?
Naravno da su cijene skoro ko u Londonu lol
__________________
// Evil needs candy too. \\
kronoss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 10:53   #20
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Sto je s nama starcadi koji smo diplomirali po starome?
Starcadi

Iskreno nisam sigurna. Ovo su opcenite informacije ali i oni sami savjetuju ljudima da im posalju sve podatke ako nisu "cisti slucaj" jer je jako tesko nesto reci dok ne vide sve detalje. Onda te oni dalje upute ako nesto jos treba.

Na prvu zvuci kao nema skolarine ali ja sam inace cula za stvarno svakakve kombinacije. Ja bih im definitivno poslala mejl i pitala ih da li imam pravo na skolarinu. Kaj god da odlucis sretno!

I zaboravi starcad, jedna od najpozitivnijih stvari ovdje je da nikad nisi prestar za studiranje, primjenu karijere i slicno ako to zelis, na faksu ce uvijek biti netko stariji od tebe garantirano
Islay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.