Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2016., 15:55   #81
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Upravo ovaj dio o "novim saznanjima" do kojih su, kao "došli razmjenom podataka" () vrhunac je bezobrazluka tih uhljeba.

Osim sebe, znam još par desetaka ljudi koji su dobili to famozno pismo. Svi do jednoga uredno svake godine prijavljujemo inozemni dohodak.

Do famoznog "saznanja" da ostvarujemo inozemni dohodak mogli su doći na vrlo jednostavan način: Pregledom naših naše poreznih prijava. Koje su kod njih, uredno predane svake godine u zakonom propisanom roku.

Ali ne, oni su "došli do tih saznanja" kao da se radi o Mamićevim računima na Kajmanskim otocima, a sva su pisma još garnirana ne prijetnjom posljedicama ako se ne odazovemo (u kondicionalu), nego konstatacijom (u sadašnjem vremenu) o kažnjivom prekršaju kao da smo svi već odavno u njemu!!

Bezobrazno i sramotno.
Meni se cini da su oni dobili podatke o inozemnim racunima ili tako nesto po prvi put i odlucili sve skupa odaslati svima redom, bili ti ljudi u HR, u inozemstvu, imali prijavljeno boraviste u inozemstvu ili ne itd..
Jer u protivnom je trebalo sjesti i proci kroz sve ljude, a to je ipak puno posla.
Pa onda ti moras njima ici dokazivati da nesto ne moras, umjesto da oni tebi dokazu da moras
A za kaznu mi je jedan referent telefonski sam rekao da se ne treba brinuti, ali svejedno.. Pocnes se osjecati kao kriminalac zbog necega
touch_of_pink is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 15:59   #82
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Evo linka - uploadao sam cijeli forumular o statusu rezidentnosti. Srecom sam ga snimio kod sebe prije nekoliko dana - nadam se da ce raditi
http://docdro.id/zPIQi7w

Citajte i uzivajte Ovih par bisera sto sam izdvojio su bili samo izbor the best of, ali ima ih jos na bacanje
Nije valjda da je toliki interes Hrvata diljem svijeta oko nove akcije porezne zbog 200 tisuca poziva da je zbog velikog broja zahtjeva za otvaranjem njihovih web stranica cijeli sustav pao
ovaj upitnik je cisti mobbing...
odgovorio bi na njega na takav nacin da bi bilo neugodno onom tko to cita..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 16:05   #83
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Jases opet krivog konja prema krivom gradu kao sto i govore izvjestaji s terena. Medjunarodni ugovori nisu ugrozeni kao niti dvostruko oporezivanje i nitko to ne negira. Ovdje je rijec o statusu hr poreznog rezidenta i zivotnim interesima u Hrvatskoj na osnovu cega love razliku a to je upravo ono sto ljudi dojavljuju. Dakle porez se ne placa dva puta vec se placa do punog iznosa ali po hr stopi pa tema ni nije narusavanje ugovora o dvostrukom oporezivanju vec placanje razlike. Kao sto rekoh slobodno odi u poreznu i javi im da iznajmljujes stan te da imas nekretnine i pokretnine u hr. Sretno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
posjedovanje nekretnine u RH te ne definira kao poreznog rezidenta.

Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 16:10   #84
Quote:
ewer kaže: Pogledaj post
Pozdrav, naisla sam na ovaj clanak nedavno i sad sam zbunjena. Neznam gdje bih mogla dobit tocne informacije.

Naime, zadnjih godinu dana radim u Njemackoj i namjeravam za sad ovdje ostati. U Hrvatskoj jos uvijek imam prijavljeno prebivaliste ali ne radim niti dobivam ikakve benificije u Hr.
Zdravstveno i mirovinsko mi je u Njemackoj.

Automobil koji sam kupila u Hr ima jos uvijek Hr tablice ali i njega namjeravam registrirati u Njemackoj.

Dali mi netko moze odgovorit kakav obrazac meni uopce treba i dali sam ja porezni obveznik RH s obzirom da u njoj ne ostvarujem vise nikakve prihode?

Hvala
Koliko ja znam , a ima i na netu negdje, RH ima regulirano rješavanje plaćanja poreza tj. izbjegavanja dvostrukog oporezivanja dohodka sa većinom članica EU ( ali ne svima! ).

Glede Njemačke, problema nema. Ako radiš i zarađuješ u Njemačkoj, tamo plaćaš porez , ništa u HR!
To je što se tiće dohodka. Drugo su stvari tipa, imam nekretninu u HR ali ne živim u HR pa je iznajmljujem i sl.. Tu bi morao legalno prijaviti i platiti porez naravno.

Glede Švicarske, mislim Austrije , UK ,Irske? I još nekih nama "atraktivnijih" zemalja - ako radiš u istima i zarađuješ plaću tamo ipak moraš platiti i porez u RH! Tako je barem bilo do pred koju godinu i mislim da se tu nije puno promijenilo jer RH nema reguliran sustav izbjegavanja dvostrukog oporezivanja sa tim zemljama ili nije imala do nedavno sigurno.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 16:37   #85
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam , a ima i na netu negdje, RH ima regulirano rješavanje plaćanja poreza tj. izbjegavanja dvostrukog oporezivanja dohodka sa većinom članica EU ( ali ne svima! ).

Glede Njemačke, problema nema. Ako radiš i zarađuješ u Njemačkoj, tamo plaćaš porez , ništa u HR!
To je što se tiće dohodka. Drugo su stvari tipa, imam nekretninu u HR ali ne živim u HR pa je iznajmljujem i sl.. Tu bi morao legalno prijaviti i platiti porez naravno.

Glede Švicarske, mislim Austrije , UK ,Irske? I još nekih nama "atraktivnijih" zemalja - ako radiš u istima i zarađuješ plaću tamo ipak moraš platiti i porez u RH! Tako je barem bilo do pred koju godinu i mislim da se tu nije puno promijenilo jer RH nema reguliran sustav izbjegavanja dvostrukog oporezivanja sa tim zemljama ili nije imala do nedavno sigurno.
Ima Sa skoro svim zemljama gdje su vecina nasih imigranata. Mozete provjeriti na stranicama PU ako trazite medjunarodne ugovore o izbjagavanju dvostrukog oporezivanja. Jucer Sam stavio link do tih ugovora.

Sent from my HTC One using Tapatalk
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 18:24   #86
Spreman se u USA nakon 40 godina života u Hrvatskoj pa malo čitam njihove porezne tekstove s web str, i zaključujem da je naša (HR) porezna samo prepisala njihove zakone. Za primjer, evo ko zadovoljava uvjete za izvan USA

Example 2.
For several years, you were a marketing executive with a producer of machine tools in Toledo, Ohio. In November of last year, your employer transferred you to London, England, for a minimum of 18 months to set up a
sales operation for Europe. Before you left, you distributed business cards showing your business and home addresses in London. You kept ownership of your home in Toledo but rented it to another family. You placed your car in storage. In November of last year, you moved your spouse, children,furniture, and family pets to a home your employer rented for you in London.
Shortly after moving, you leased a car and you and your spouse got British driving licenses. Your entire family got library cards for the local public library.
You and your spouse opened bank accounts with a London bank and secured consumer credit. You joined a local business league and both you and your spouse became active in the neighborhood civic asso-
ciation and worked with a local charity. Your abode is in London for the time you live there.
You satisfy the tax home test in the foreign country.


Valjda su iz porezne vidili ovaj primjer, pa u njihovom upitniku traže di su vam kućni ljubimci, gdje ste učlanjeni i ostalo. Valjda znaju samo prepisivati tuđe, bez upotrebe svog zdravog razuma.
html is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 18:31   #87
kriteriji utvrdjivanja tzv. porezne rezidentnosti su uglavnom vrlo slicni u svijetu.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 19:55   #88
Quote:
touch_of_pink kaže: Pogledaj post
Meni se cini da su oni dobili podatke o inozemnim racunima ili tako nesto po prvi put i odlucili sve skupa odaslati svima redom, bili ti ljudi u HR, u inozemstvu, imali prijavljeno boraviste u inozemstvu ili ne itd..

Jer u protivnom je trebalo sjesti i proci kroz sve ljude, a to je ipak puno posla.

Pa onda ti moras njima ici dokazivati da nesto ne moras, umjesto da oni tebi dokazu da moras

A za kaznu mi je jedan referent telefonski sam rekao da se ne treba brinuti, ali svejedno.. Pocnes se osjecati kao kriminalac zbog necega

Tocno zato je i isao set od 200 tisuca poziva. Naravno da ocekuju da bi im se troskovi printanja i slanja 200 tisuca poziva trebali visestruko vratiti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 19:59   #89
Ovo mi je poslao kolega s jedne grupe na kojoj se aktivno prati situacija (dakle opet pucaju na rezidentnost i zivotne interese):


Samo da vam javim da sam danas zvala poreznu upravu i rekli su mi ovako pošto mi nismo u mogućnosti sada doći kući, da napravimo punomoć da netko u naše ime može podići to pismo iz porezne. Uglavnom, oni od nas traže da se javimo zbog popunjavanja nekog formulara da se odredi rezidentnost da li pripadamo u Njemačkoj ili u Hrvatskoj i nakon što to odrede sa nama mogu dalje komunicirati putem maila. Sa punomoći koju napravimo moramo poslati kopije osobnih iskaznica i prijavu boravišta, broj telefona i e-mail adresu na koju će nam slati dalje formulare koje moramo ispuniti i poslati nazad.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 21:07   #90
zna li netko kome je sve porezna slala dopise i po kojem kriteriju?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 16:36   #91
Čitajući neke postove ispada da je jedini kriterij hrvatsko državljanstvo.

I dalje ne kontam na koju foru bi ikakve poreze trebala plaćati u Hrvatskoj. Tamo nisam godinama, nemam nikakve nekretnine a čak niti hrvatsko zdravstveno.

Sve skupa mi djeluje da se diže bezveze panika. Tko osobno dobije pismo (a ne prijateljica, poznanica, rođak iz trećeg koljena), rado bih vidjela čemu to nalikuje.
Zanima me ljudi koji žive vani, ako već nekom (ne)srećom dobiju famozno pismo, i ukoliko ga samo naprosto ignoriraju, što će se dogoditi? Tužba? Ovrha na preko tisuću kilometara udaljenosti?
bijeli zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 18:24   #92
Quote:
bijeli zeko kaže: Pogledaj post
Čitajući neke postove ispada da je jedini kriterij hrvatsko državljanstvo.

I dalje ne kontam na koju foru bi ikakve poreze trebala plaćati u Hrvatskoj. Tamo nisam godinama, nemam nikakve nekretnine a čak niti hrvatsko zdravstveno.

Sve skupa mi djeluje da se diže bezveze panika. Tko osobno dobije pismo (a ne prijateljica, poznanica, rođak iz trećeg koljena), rado bih vidjela čemu to nalikuje.
Zanima me ljudi koji žive vani, ako već nekom (ne)srećom dobiju famozno pismo, i ukoliko ga samo naprosto ignoriraju, što će se dogoditi? Tužba? Ovrha na preko tisuću kilometara udaljenosti?
pa gdje si procitala da ti moras placat ista?
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 04:45   #93
@Mortiis naj se ljutiti.
Ovih dana priče o porezu se rastežu na nekoliko tema po cijelom podforumu Dijaspora.
Ne tvrdim da moram plaćati porez u Hrvatskoj. Naime, kao što sam rekla u nedavnom postu na ovoj temi, vjerujem da se ovo tiče ponajviše ljudi koji žive u HR i vjerojatno na hrvatski bankovni račun dobivaju novce izvana - plaće, mirovine, itd.. Pojednostavljujem, ali uglavnom ne vjerujem da se to oporezivanje odnosi na ljude koji kroz cijelu godinu vani žive i rade, unatoč onom suludom upitniku.

No, kad velim da ne kontam, za početak ne kontam niti zašto bi mi uopće porezna slala ikakvo ljubavno pismo, bilo meni, bilo ljudima u sličnoj situaciji. Ako već šalju ljubavna pisma, zar doista to rade samo ovako iz milja da se vidi kako nisu zaboravili na nas? Nekako se da naslutiti kad ih šalju, znači ipak se nečemu nadaju. Pa nije to novogodišnja čestitka.

Sent from my C6903 using Tapatalk
bijeli zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 07:25   #94
Salju da bar par lemminga ispuni to i uvali se u pizdariju i birokratsku zavrzlamu. Ima par postova na netu da salju svim koji imaju isto ime ko netko do kojeg su imena dosli preko razmjene podataka o bankovnim racunima u drzavama EU (zato jer ti podatci nemaju OIB, makar mi je cudno da nemaju broj putovnice i datum rodjenja ali neznam kak to tocno ide u EU).

A to zasto bi ti slali - zato jer mogu a ak odgovoris, onda se ti jebi sa dokazivanjem poreznog rezidentstva i slicnim glupostima koja ce ti nasa birokracija zakuhat.
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 08:23   #95
Morate li platiti porez u RH ako radite vani?

Jedan kolega je napisao: Kako je poziv dosao tako je i zavrsio u kontejneru

I to unutar roka od 8 dana. Sve po zakonu


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 09:20   #96
Quote:
bijeli zeko kaže: Pogledaj post
Čitajući neke postove ispada da je jedini kriterij hrvatsko državljanstvo.
koliko sam uspjela pohvatati konce, kriterij je rezidentnost. Dakle oporezivat će se osobe koje su rezidenti u Hrvatskoj ili u njoj borave barem 183 dana godišnje. Kada se hladne glave pogledaju neki slučajevi, stvarno ima onih koji love u mutnom, od onih koji koriste usluge hrvatskog zdravstvenog sustava do onih koji imaju nekretnine u recimo NJemačkoj i koje iznajmljuju, a zapravo žive u Hrvatskoj jer su na teritoriju države od ožujka do studenog. Problem je što su takvi odbili u MUP-u napraviti prijavu da su vani, u strahu da će u tom slučaju plaćati veće komunalne naknade na nekretnine koje posjeduju u HR. Isti takvi sada će masovno kukati da im država hoće otimati od usta kada zatraže porez na prihode od iznajmljivanja tih nekretnina vani.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 19:53   #97
Malo se previše paničari kao i sa osobnim iskaznicama što je bilo. Takve stvari ste trebali proučiti pri samom odlasku. Porezi, zdravstveno, prebivalište...
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:01   #98
Najnoviji izvjestaji koje mi je forwardirao kolega s grupe. Evo kopija dolje:

Meni vrag nije dao mira i nazovem ja opet danas poreznu i pitam ja njih da li je kasno da se u 4 mjesecu javim u suprugovo ime da se riješi to oko poreza... Gđa je rekla da ja kao njegova supruga moram imati punomoć.. OK, nema veze... Zatim me opet pitala jesmo se mi ovdje trajno preselili, objasnila sam joj da je suprug ovdje 5 godina, da je unazad 8 mjeseci zaposlen u njemačkoj firmi, a sve ostale godine je preko hrvatske firme išao na teren, te da smo mi ovdje privremeno 1, 2 ,5 godina, da se nismo odjavili sa policije. E sad, onaj najbolji dio, nakon što je provjerila o čemu se radi u pismu koje smo dobili iz porezne i koje nitko nije mogao otvoriti, ispostavilo se da se radi o duplom oporezivanju. Rečeno mi je da suprug mora iz njemačke porezne uprave dostaviti dokumente poreza na dohodak od 2011-2014 godine, za 2015 još ne važi jer se tek obrađuje, a za onaj period koji je zaposlen kod STRANOG poslodavca mora donijeti svoje platne liste prevedene na hrvatski jezik i to sve priložiti skupa. Svaki mjesec ćemo dobivati neke formulare koji se popunjavaju i dostavljaju poreznoj upravi u roku od 8 dana od primitka platne liste !!!!???? U početku će nam pokazati kako se popunjava taj formular (znači bit ćemo educirani da bi nam oni mogli uzimali naš novac), jer je formular težak za ispunit, može se preuzeti preko interneta... E sad pitanje, ko će nama platit prijevod tih platnih lista ???!!! Zašto se popunjavaju ti formulari svaki mjesec ??!! Koga briga koliko netko ovdje zarađuje?!! Zašto bi morali prikazivati našu zaradu ovdje??!! Da je bilo bolje u lijepoj našoj, zarađivali bi tamo i tamo bi plaćali porez!! Ovo zaista nema smisla...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:03   #99
Jos jedan komentar o rezidentnosti:

Dok god obitelj zivi u hr to cete morati dostavljati svaki mjesec......


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:20   #100
Novi komentari koje salje kolega:

Mi nemamo pojma sta da sad napravimo.. Pa nece svaku platnu listu sto dobije slati njima podatke kolike ima prihode ovdje i popunjavat formulare.. Jel oni znaju koliko kosta prijevod jedne stranice.. Pa to je ludnica.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:33.