Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2018., 21:19   #341
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ma to je "virtue signaling", odnosno "gledajte me kako sam ja dobra osoba jer patim zbog svjetskih problema". Obično se iza te maske kriju ljudi željni pažnje, a ne nikakav moralni osjećaj. Zdrav razum još manje.
Pusti ti to... Malo tko radi nešto u što ne vjeruje... Ovi što su u to uživljeni su srasli s tom maskom.
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 21:23   #342
Quote:
duhovnjakinja kaže: Pogledaj post
Pusti ti to... Malo tko radi nešto u što ne vjeruje... Ovi što su u to uživljeni su srasli s tom maskom.
A moguće je i to. Poznavala sam jednu takvu osobu. Privatno je bila teško đubre.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 21:29   #343
To mi je onako teško probavljivo... Što vidim da ljudi doista vjeruju u stvari koje rade i vjeruju da rade dobre stvari i da su zato dobri... Onda se nađu kritičari (nije da ja nisam) koji kažu da glume i time se ograde od njih..."nedobrih"...

Taština odlazi posljednja...
Ne postoji nitko tko ne vjeruje da je najmoralnija osoba koju zna ili bar u svom ćorsokaku... Pa makar vjerovala u "opstanak najizdržljivijih"
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 21:34   #344
Quote:
duhovnjakinja kaže: Pogledaj post
To mi je onako teško probavljivo... Što vidim da ljudi doista vjeruju u stvari koje rade i vjeruju da rade dobre stvari i da su zato dobri... Onda se nađu kritičari (nije da ja nisam) koji kažu da glume i time se ograde od njih..."nedobrih"...

Taština odlazi posljednja...
Ne postoji nitko tko ne vjeruje da je najmoralnija osoba koju zna ili bar u svom ćorsokaku... Pa makar vjerovala u "opstanak najizdržljivijih"
Ja ne mislim da sam moralna. Samo da pokušavam napraviti najbolje što je moguće u određenim okolnostima. Što drugi u mojoj blizini misle, nemam pojma jer nisam telepat.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 21:37   #345
Nisam mislila na tebe Moral je na neki način i porok...
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 21:44   #346
Quote:
duhovnjakinja kaže: Pogledaj post
Nisam mislila na tebe Moral je na neki način i porok...
Nisam ni mislila da si mislila. Ovo s porokom baš ne razumijem... iako Cherie je imala neki dobar post o konceptu vrline i dobrote u Taoizmu. Kao, to je samo zamjena za pravu stvar.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 21:55   #347
Baš tako, moral kao uputa za djelovanje, je supstitut ako do djelovanja ne dođe.
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 21:57   #348
Druga stvar, moral nije ljubav, ali ljubav je moral... Zato tako boli
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 18:15   #349
Ima kod Augustina jedan zgodan argument da je sve što postoji dobro.

"I postalo mi je jasno da su dobre one stvari koje se mogu raspadati. Kad bi one bile najviše dobro, ne bi se mogle raspadati, a kad ne bi uopće bile dobre, ne bi se također mogle raspadati. Kad bi naime bile najviše dobro, bile bi neraspadljive, a kad uopće ne bi bile dobre, ne bi u njima bilo ničega što bi se moglo raspadati. Raspadanje naime donosi štetu, a ako ne bi umanjivalo dobro, ne bi donosilo štetu. Dakle, ili raspadanje ne nanosi nikakvu štetu, što ne može biti, ili, što je posve sigurno, sve što se raspada lišava se nekoga dobra. Ako bi pak stvari bile lišene svakoga dobra, uopće ih više ne bi bilo. Jer kad bi dalje postojale i više se ne bi mogle raspadati, bile bi bolje nego prije, jer bi trajno ostale neraspadljive. A što je luđe nego reći da bi stvari, izgubivši svako dobro, postale bolje? Dakle: ako se stvari liše svakoga dobra, neće ih uopće biti; dakle: dok postoje, dobre su. Dakle: što god postoji, dobro je, a ono zlo kojemu sam tražio podrijetlo, nije biće, jer kad bi bilo biće, bilo bi dobro. Jer ili bi bilo neraspadljivo biće i prema tome veliko dobro, ili bi bilo raspadljivo biće koje se opet ne bi moglo raspadati ako ne bi bilo dobro."
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.