Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2004., 15:44   #1
Proizvodnja zdrave hrane

Planiram za par godina vratiti se na selo i baviti se uzgojem zdrave hrane.

Ima li tko kakva iskustva u tome, isplatili se to kod nas, obzirom na naš mentalitet?

Što kažete, braćo i sestre?
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 17:33   #2
isplati se uz dobar marketing. Mavrovicu posao ide dobro (a pomaze i to sto su proizvodi zaista kvalitetni...)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 00:36   #3
Posto mi je to struka da se i ja ukljucim malo! Poznato je da je proizvodnja zdrave hrane apsolutni hit u Europi i isto tako poznato je da su proizvodi pod deklaracijom zdrave hrane skuplji od ovih standardnih proizvoda posto su prinosi u toj proizvodnji manji, sto kod nas nazalost stvara i najveci problem jer je kupovna moc nasih ljudi mala i takvi se proizvodi kod nas jako tesko probijaju. U Hrvatskoj nikakav problem nije proizvesti zdravu hranu jer hvala bogu nasa tla su jos uvijek cista i nezagadena sto bi itekako neke druge zemlje da imaju takve uvijete dobrano iskoristile, no kod nas je takva proizvodnja jos uvijek totalno na margini!
Nije problem proizvesti, problem je prodati!
__________________
Ja to mogu ja to hocu
tihomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 12:36   #4
Quote:
kemik kaže:
Mavrovicu posao ide dobro (a pomaze i to sto su proizvodi zaista kvalitetni...)
E sad...o te dvije stavke bi se dalo itekako raspravljati.Sto se tice same proizvodnje eko-hrane ideja je super ali to ti je kod nas vise entuzijazam nego realnost-isplativost.

J-C sto bi tocno proizvodio i kolike bi bile povrsine koje bi obradivao
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 14:51   #5
Nije mi jasno, pa ne moze svak sad krenut u proizvodnju zdrave hrane? Imas li neko zaledje - brdo love za sve strucnjake koji trebaju kao savjetodavci ili si sam strucnjak tipa neka prehrambena struka?

Pa nije zdrava hrana valjda sadit krumpir na njivi iza kuce? Ja sebi tu predstavljam laboratorij, kontrole, brdo strucnjaka ... ili je to posadi i ne zalijevaj nicim "opasnim"?
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 15:01   #6
ko ti brani da svoj proizvod ne prodaješ strancu?

za sada je kod nas još uvjek u modi jesti puno i jeftino. rijetki paze na to da jabuka ima crva u sebi. draža im je velika jabuka. a velku jabuku dobiš ak ju špricaš 20 puta godišnje, podrezuješ, gnojiš itd...
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 16:05   #7
Quote:
kemik kaže:
isplati se uz dobar marketing. Mavrovicu posao ide dobro (a pomaze i to sto su proizvodi zaista kvalitetni...)
Njega mi svi spomenu kad kažem da bi se bavio ovim poslom.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 16:08   #8
Quote:
Lucky kaže:
E sad...o te dvije stavke bi se dalo itekako raspravljati.Sto se tice same proizvodnje eko-hrane ideja je super ali to ti je kod nas vise entuzijazam nego realnost-isplativost.

J-C sto bi tocno proizvodio i kolike bi bile povrsine koje bi obradivao
Povrće, za početak manje površine dok ne bih vidio kako će ići posao.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 16:12   #9
Quote:
suncica kaže:
Nije mi jasno, pa ne moze svak sad krenut u proizvodnju zdrave hrane? Imas li neko zaledje - brdo love za sve strucnjake koji trebaju kao savjetodavci ili si sam strucnjak tipa neka prehrambena struka?

Pa nije zdrava hrana valjda sadit krumpir na njivi iza kuce? Ja sebi tu predstavljam laboratorij, kontrole, brdo strucnjaka ... ili je to posadi i ne zalijevaj nicim "opasnim"?
Nisam ja baš svak, nešto sam valjda i naučio za četiri godine faksa. Brdo stručnjaka ti baš i ne treba, potrebnije je brdo šljakere.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 15:59   #10
Quote:
J-C kaže:
Povrće, za početak manje površine dok ne bih vidio kako će ići posao.
Pa sam posao je jako dobar.Brdo strucnjaka ako si u toj bransi ti ne treba.Jedino sto ce ti stvarno trebati i to puno je kapital.Mozda najveci problem lezi u tome da ce ti u kratkom vremenu i velike povrsine biti nedovoljne.Treba se koncentrirati na to da prodajes gotov proizvod ( s te strane gledano treba ti i laboratorij i par strucnjaka) a ne sirovinu.

J-C cime se tocno bavis i koji fax si zavrsio
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2004., 16:23   #11
Quote:
tihomir kaže:
Posto mi je to struka da se i ja ukljucim malo! Poznato je da je proizvodnja zdrave hrane apsolutni hit u Europi i isto tako poznato je da su proizvodi pod deklaracijom zdrave hrane skuplji od ovih standardnih proizvoda posto su prinosi u toj proizvodnji manji, sto kod nas nazalost stvara i najveci problem jer je kupovna moc nasih ljudi mala i takvi se proizvodi kod nas jako tesko probijaju. U Hrvatskoj nikakav problem nije proizvesti zdravu hranu jer hvala bogu nasa tla su jos uvijek cista i nezagadena sto bi itekako neke druge zemlje da imaju takve uvijete dobrano iskoristile, no kod nas je takva proizvodnja jos uvijek totalno na margini!
Nije problem proizvesti, problem je prodati!
"nasa su tla cista i nezagadjena" a to ono kao oksimoron.

Vece glupost je samo ona koju neprestano kao mantru ponavljaju papgaji kako smo mi ekoloski cista zemlja, naravno ako se izuzme nepostojanje dovoljnih deponija smeca,da svki treci gradjanin nase zemlje zivi pored smetlista, da nam dragi seljaci i gradjani bez rijesene kanalizacije, svoje septicke jame izljevaju u kanale pored kuca i to je normalna praksa...itd.....
Da je normalana praksa zakopavanja zivotinjskih lesina u plitke grobove, jer nitko nema love za odvoz do jedine kafilerije u zemlji, a da ne pricamo kako su nam tla i podvodne vode zagadjene jer nitko ne kontrolira upotrebu i doziranje mineralnih gnojiva,pesticida,fungicida i inih kemikalija...samo na papiru.
Cini mi se da je situacija po analogiji kako smo skolovana nacija sa jedva 8% visoko obrazovanih.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 22:06   #12
Proizvodnja zdrave hrane kod nas nije za svakoga. I u opce sama poljoprivreda i narocito povrtlarstvo. Ne mozete biti kao Mavrovic , jer nemate para ko on. A i to nije bitno. Bitan je rad, rad, i samo rad. A sve ostalo dolazi poslije.
Sto je bitno u povrtlarstvu:
1. puno radne snage
2. puno slobodnog vremena
3. super prodanja lokacija
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 14:29   #13
a na Zlatu Nanic ste zaboravili? to da li se isplati ili ne, dovoljno je pogledati njezino imanje. mi smo dolazili kod nje kupovati povrce davnih dana, a od tada pa do sada to imanje vise nije za prepoznati koliko se prosirilo. organizira stalno tecajeve, odlazi na sajmove zdrave hrane. samo ja vise nikad ne nis kupila od nje. kao u to vrijeme se furala na sve organske namirnice, povrce, ostali proizvodi, ulje, bla, bla, da bi na kraju vidjeli kako za przenje koristi obicno Zvjezda suncokretovo ulje, a taj isti proizvod bi prodavala pod organsko.

Mislim da kod nas nema dobre kontrole hrane koja se proizvodi na taj nacin. Vani su propisi puno strozi.
Zelda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 16:14   #14
Quote:
Zelda kaže:
a na Zlatu Nanic ste zaboravili? to da li se isplati ili ne, dovoljno je pogledati njezino imanje. mi smo dolazili kod nje kupovati povrce davnih dana, a od tada pa do sada to imanje vise nije za prepoznati koliko se prosirilo. organizira stalno tecajeve, odlazi na sajmove zdrave hrane. samo ja vise nikad ne nis kupila od nje. kao u to vrijeme se furala na sve organske namirnice, povrce, ostali proizvodi, ulje, bla, bla, da bi na kraju vidjeli kako za przenje koristi obicno Zvjezda suncokretovo ulje, a taj isti proizvod bi prodavala pod organsko.
Zlata me jednom prešla kad mi je prodala mladu mrkvu po 60Kn/kg. A većina težine je otpadala na listove. Kao, listovi su super, bolji su od same mrkve. Mrkva je bila odvratna, skoro nejestiva.
Par puta sam još vidio na sajmovima i zamijetio sam da toj ženi novac viri iz očiju. Nema šanse da mi više išta proda.
dj108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 16:57   #15
Quote:
Lucky kaže:
Pa sam posao je jako dobar.Brdo strucnjaka ako si u toj bransi ti ne treba.Jedino sto ce ti stvarno trebati i to puno je kapital.Mozda najveci problem lezi u tome da ce ti u kratkom vremenu i velike povrsine biti nedovoljne.Treba se koncentrirati na to da prodajes gotov proizvod ( s te strane gledano treba ti i laboratorij i par strucnjaka) a ne sirovinu.

J-C cime se tocno bavis i koji fax si zavrsio
U pravu si.Završio sam agronomiju, radim nešto van struke.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 11:16   #16
frendica uzgaja kokosi. kooperanti su odredili cime ih hraniti, kako ih drzati, koliko prostora moraju imati za kretanje....
sve sto proizvede to i proda.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.