Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2015., 01:14   #21
Mislim da je ovo jako interesantna tema, pa eto vi koji imate iskustva podijelite osnovne informacije s ostalim forumašima.

@rocker1987

1) trošak otvaranja cca 3.000 funti - što je u to uključeno

2) koji su uvjeti

3) koliki je mjesečni trošak knjigovođe

4) koje poreze i u kojem postotku plaćaš

5) kolika je minimalna plaća

6) koliki su doprinosi mirovinsko i zdravstveno

7) koliki je mjesečni trošak adrese sjedišta, telefona,..

8) imaš li pravo na razmjerni dio mirovine jednog dana temeljem plaćenih doprinosa

9) ako sam dobro shvatila sav novac sjeda na Paypal koji je vezan za 2 računa (jedan u UK i jedan u HR) i onda na UK račun transferiraš lovu za poreze,doprinose i knjigovođu a na HR račun transferiraš novac za plaće

10) ako je odgovor pod 9. da - koju vrstu računa si otvorio u HR banci - poslovni žiro vezan za UK tvrtku ili privatni devizni žiro ili tekući ?

11) PDV - kako misliš kupac plaća pdv ? Jesu ti kupci građani ili firme ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 01:22   #22
Porezi su u UK na razini hrvatskih, u nekim slučajevima i malo veći, knjigovodstvo je nešto jednostavnije i nema parafiskalnih nameta i idiotskih propisa (npr ugovor o najmu, ishođenje rješenja od DZS-u i takvih gluposti). Knjigovođa je naravno jedno 10 puta skuplji. U svakom slučaju, za jedan ozbiljan posao, nema benefita.

Meni isto nije jasno kako ide to prebacivanje love na račun u Hrvatskoj...
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 01:29   #23
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je tako jednostavno. Ja sam na kraju zbog dodatnih poreznih zavrzlama ipak otvorio firmu ovdje, iako imam dobre kontakte u UK. A na kraju bi još jednostavnije bilo otvoriti u Estoniji gdje je to pojednostavljeno do kraja.
Možda danas i je najbolje u Estoniji, a možda i na Kanarima, ne mogu biti siguran, mi smo to odradili prije 3 godine.

Quote:
Naime, sva lova koja ti uđe u HR je određeni dohodak i prema hrvatskoj poreznoj upravi moraš imati neko opravdanje. Na sav dohodak moraš platiti porez na dohodak. Možda si ti na čistom s obzirom da primaš službenu plaću u UK (jel primaš?), ali opet, kako primaš plaću gore ako nemaš adresu (ili imaš?), zdravstveno osiguranje u UK a ne stanuješ tamo? To ne bi išlo, a ne bi prošlo ni kod hrvatskih vlasti.
Kakve porezne obveze imam prema Hrvatskoj? Pojasni mi, nije mi jasno, a nemam ni problem sa zakonom, sve ispitano u poreznoj upravi dva puta.

Službena plaća? Misliš kao službenik ili službeno primam plaću od firme iz UK? Ako je ovo drugo, odgovor je da.

Da, prijavljena je adresa stanovanja gore, kao boravak, iako, nisam nikad morao ni doći gore da je prijavim. Sve mi odrađeno preko agencije, samo sam poslao papirologiju.

Ne znam kako ne bi prošlo, ako gore primam plaću. Imam i u Hrvatskoj zdravstveno, a u Hrvatskoj možeš biti prijavljen, a ne živiti u državi uopće, kao što to ja radim.

Quote:
Sve te makinacije s otvaranjem firmi u inozemstvu su na tankom ledu ako želiš normalno živjeti, zarađivati i trošiti novce u Hrvatskoj.
Kakve makinacije?
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 01:35   #24
Sad ovo već spada u druge domene, ali koliko ja znam, ako si negdje prijavljen, morao bi tamo i živjeti duže od 6 mjeseci godišnje. Smiješ biti prijavljen samo na jednom mjestu, tj. ne možeš u isto vrijeme živjeti na više mjesta. U Hrvatskoj ne smiješ biti prijavljen, a ne živjeti (policija hoda po adresama i provjerava žive li tu prijavljeni), a tako je vjerojatno i u drugim državama EU.

Ako primaš plaću u UK, to je onda vjerojatno ok što se tiče hrvatskih poreznika (a možda i nije).

Ja kad sam se raspitivao, rečeno mi je da ako si recimo isplatim dobit iz firme u EU i prebacim na hrvatski račun, u HR kao fizička osoba moram platit porez na dohodak.

Kakve makinacije? Eto takve da me je bilo strah ići u takve poteze, da odradim posao, a ne mogu legalno doći do love.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 01:42   #25
Ovo ti je svugdje u domeni ne znam.

Problem prvi je što ta djelatnost ne traži ured.

Problem drugi je što ja ne živim u EU 6 mjeseci godišnje, ili u prijevodu, uskoro nigdje možda neću živjeti 6 mjeseci godišnje. Šta onda? Dok sam živio i u Hrvatskoj, nije bilo duplog oporezivanja, čak i dok nismo bili u EU, firma je otvorena cca 8-9 mjeseci prije nego smo ušli u EU.

Problem treći je taj što meni to knjigovođa rješava, pa ne mogu reći detalje, ali znam da nam uzmu 20% na ukupni prihod.

Problem četvrti, mi smo pitali u Makarskoj, Splitu i Osijeku, svugdje je odgovor bio da nema duplog oporezivanja. Ne znam sad, je li proez na dobit isti u HR kao i u UK, 20%?

Dokle ide, ide, samo ne znam što ne bi išlo, imam dokaze o prihodima, uplaćenom porezu, prometu... šta mi mogu?

Ovo o provjerama po adresama je smijurija, kako će me i kad provjeriti? Na putovanju sam, pola godine - godinu dana, po zakonu ne moram čak ni odjaviti prebivalište.

Mene je više strah naših debilnih inspektora, koji će ti tražiti grešku dok je ne nađu, čisto jer vide da solidno zarađuješ, pa da te malo opale po ušima. Ovdje je benefit nikakav, u odnosu na cifre, ali mir od naših debila sigurno vrijedi neku solidnu cifru godišnje, samo je pitanje koliko će te i kada opaliti.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 01:49   #26
Problem je kod nas što u Poreznoj upravi sad već imaju uvid u sve živo vezano uz tvoj OIB (svi bankovni računi, kartične transakcije, dizanje s bankomata itd) tako da je samo pitanje hoće li se pozabaviti određenom osobom.

Dok ti uplate idu na prijavljene žiro račune (recimo studentski, za najam i slično) ili plaća na tekući, ti si pokriven. Sve ovo što dolazi "od nekud" na tekući, devizni ili slično, jednog dana te mogu pitati šta je to, odakle ti - a ja rađe ne bih da se moram upuštati u dokazivanje s njima.

Ja se bavim istim poslom ko i ti, i znam šta to znači, osjećaš se ko budala kad moraš potpisivati ugovor o najmu poslovnog prostora sam sa sobom i takve stvari. Ali na kraju, uz malo kreativnosti, ukupni troškovi za jdoo stvarno nisu veliki, možda fiksno 5000kn godišnje za porez na firmu, poslovne račune i knjigovođu i 20% ukupnog poreznog opterećenja.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 02:03   #27
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
@rocker1987
1) trošak otvaranja cca 3.000 funti - što je u to uključeno

Glupo će zvučati, ali sve, od otvaranja firme, računa u banci... morat ćeš potražiti agencije za to, imaš za sve države vrlo jednostavne pretrage, Irska i UK su nama najlakše, zbog jezika.

Sva papirologija od nas odrađena, oni ti traže tvoje kopije i potvrde, ništa posebno, iskreno, ti samo šalješ, oni odrađuju.

Imaš stvarno masu paketa koje oni nude, pa moraš vidjeti šta tebi paše. Može uči i adresa, poštanski broj, telefon, možeš plaćati sekretaricu, koju će odrađivati osobe plaćene od njih, itd, itd... izbor je nevjerojatan.

Detalje bi morao pitati kolegicu, jer je ona brinula oko toga, a koliko mi je rekla, baš nešto briga i nije imala, s obzirom da je ovdje kod nas imala obrt, a to joj je bila muka živa.

2) koji su uvjeti

Da imaš para/prihoda.

3) koliki je mjesečni trošak knjigovođe

Nama 100 funti mjesečno, s obzirom da smo dvoje i nije neki trošak. To je skupa sa godišnjim izvješćem, faksiranjem svega što nam treba, provjere ako nešto zapne i sat vremena mjesečnih konzultacija free ako treba.

4) koje poreze i u kojem postotku plaćaš

Income tax: http://www.ukstudentlife.com/Work/Employment.htm

National Insurance: https://www.gov.uk/national-insuranc...ribution-rates

Ovi podaci su ti točni.

5) kolika je minimalna plaća

Ovo ti nemam pojma točan podatak iz prve ruke, google kaže: https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

6) koliki su doprinosi mirovinsko i zdravstveno

Stavio sam pod točku 4, ovisi o prihodima.

7) koliki je mjesečni trošak adrese sjedišta, telefona,..

Ovo ti ovisi od agencije do agencije, svi imaju neke svoje pakete, cjenike, kao kod nas trgovine na malo.

8) imaš li pravo na razmjerni dio mirovine jednog dana temeljem plaćenih doprinosa

Da.

EDIT: Na ovo samo dodatak, minimum 15 godina moraš plaćati porez, da bi imao pravo na mirovinu, ali to se valjda podrazumijeva, ali eto, čisto da napomenem.

9) ako sam dobro shvatila sav novac sjeda na Paypal koji je vezan za 2 računa (jedan u UK i jedan u HR) i onda na UK račun transferiraš lovu za poreze,doprinose i knjigovođu a na HR račun transferiraš novac za plaće

Tako je, sad je li to 100% po PSu, nemam pojma, ali tako je nama rečeno. Godišnji promet prebacimo na banku u UK, da se promet prikaže, plati se porez, vratiš nazad na paypal i šibaš u HR transakcijama po $2500. Jebiga, ne ide brže.

Evo malo više od 3 godine, zasad nikakvih problema, da kucnem u drvo.

Iskreno, imam račun i u Mađarskoj banci, kažu da je slična situacija tamo, ali, iskreno, ne vjerujem ni jednima, no tko je siguran igdje?

Razmišljam da šaljem direkt za Srbiju, ali to je još manje sigurno.

10) ako je odgovor pod 9. da - koju vrstu računa si otvorio u HR banci - poslovni žiro vezan za UK tvrtku ili privatni devizni žiro ili tekući ?

Privatni devizni tekući imam.

11) PDV - kako misliš kupac plaća pdv ? Jesu ti kupci građani ili firme ?

Oboje, USA, Kanada, Argentina, EU, nebitno. Uračunaš u cijenu usluge. Tu se ne zezamo, naplatimo, platimo i doviđenja.

Zadnje uređivanje rocker1987 : 28.12.2015. at 02:14.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 02:09   #28
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Problem je kod nas što u Poreznoj upravi sad već imaju uvid u sve živo vezano uz tvoj OIB (svi bankovni računi, kartične transakcije, dizanje s bankomata itd) tako da je samo pitanje hoće li se pozabaviti određenom osobom.

Dok ti uplate idu na prijavljene žiro račune (recimo studentski, za najam i slično) ili plaća na tekući, ti si pokriven. Sve ovo što dolazi "od nekud" na tekući, devizni ili slično, jednog dana te mogu pitati šta je to, odakle ti - a ja rađe ne bih da se moram upuštati u dokazivanje s njima.

Ja se bavim istim poslom ko i ti, i znam šta to znači, osjećaš se ko budala kad moraš potpisivati ugovor o najmu poslovnog prostora sam sa sobom i takve stvari. Ali na kraju, uz malo kreativnosti, ukupni troškovi za jdoo stvarno nisu veliki, možda fiksno 5000kn godišnje za porez na firmu, poslovne račune i knjigovođu i 20% ukupnog poreznog opterećenja.
Ma sve je to meni jasno, ja samo kažem, šta mi mogu napraviti? Odakle ti pare? Evo ti prihodi, porezi, svi papiri od početka firme, imam kod sebe, a mogu tražiti i od njih gore u UK unazad, otkad firma postoji. Gledaj do Judgment Daya, zaboli me.

Softveri legalni, sve sa računima, imam račune od svega što je ikad igdje kupljeno za firmu i ako im treba, evo ti.

Dokle ide jdoo? Ne znam je li to postojalo kad smo mi otvarali, 9. ili 10.2012.

Svejedno, morali bi u sustav PDVa ovdje sigurno, s obzirom na prihod... ma neka, draže mi je da me ne jebu ovdje, nego da ovi naši znaju šta i koliko. Ok, znaju, ali to nema veze s njima.

Ako im nešto ne paše, neka se jave knjigovođi i odvjetniku i neka kolutaju očima dokle hoće. Ako treba, možemo se i suditi godinama, nemam problem s tim, pa makar na Strasbourgu navlačio zatezne kamate, bolje mi to nego bilo kakav drugi način oplođivanja love.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 12:31   #29
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Dokle ide jdoo? Ne znam je li to postojalo kad smo mi otvarali, 9. ili 10.2012.

Svejedno, morali bi u sustav PDVa ovdje sigurno, s obzirom na prihod... ma neka, draže mi je da me ne jebu ovdje, nego da ovi naši znaju šta i koliko. Ok, znaju, ali to nema veze s njima.
Nije tad postojao jdoo.

Baš me zanima što će reći netko ovdje stručniji na tvoj odgovor gore, ja bi isto razmislio ozbiljno o tako nečemu s obzirom da mi je sav posao u UK.

Nego, što se tiče PDV-a, ući u sustav i nije neki problem - za elektroničke usluge koje isporučuješ u inozemstvo uopće ne moraš obračunavati PDV nego tu obvezu prebaciš na kupca (ako je i on u sustavu).
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 15:22   #30
Možda je lakše zbog sustava PDVa, iskreno, nisam baš upućen, ali tražili smo i pravni savjet i obe osobe su rekle da ne vide tu nikakav problem i da to tako funkcionira.

Sad, znamo svi da kod nas zakon svatko tumači na svoj način, 3 suca, tri tumačenja, pa bi bilo dobro da neki poreznik to malo protumači, ali opet kažem, dosad nismo imali problem.

Baš ću sad kad odradimo godišnji obračun, dobijem papire, otić do porezne vidit šta će mi reći, ali to tek tamo u veljači, jer idem na put.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 16:53   #31
a što je s npr zdravstvenim osiguranjem ovdje?
kako je to riješeno?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 16:54   #32
Quote:
spaladina kaže: Pogledaj post
Ja živim u Švedskoj od svoje 4. godine. Imala sam želju vratiti se u Hrvatsku, iako su svi oko mene govorili da sam luda. Probala sam i evo nakon 6 mjeseci vratila se u Švedsku. Nije bilo lako priznati poraz, ali oni oko mene su bili u pravu, preteško je.

U Švedskoj sam tvrtku otvorila iz svog doma, ispunjavanjem formulara putem interneta. Sve je bilo gotovo u roku 3 dana, i zbilja mislim sve. Nije bilo potrebno ići do Fine, pa do javnog bilježnika, suda, porezne uprave, gradske uprave itd. Od svega toga me pomalo zabolila glava. A najbolje od svega, nikoga nije briga gdje vam je skladište. Važno je da se pridržavate zakona o potrošačima i slično, a skladište možete imati u sobi u stanu, u podrumu, garaži, ispod kreveta, gdje hoćete.

Mislim, bila bi luda da sam se ovdje zezala s mtu i drugim glupostima, kada postoji svijet gdje su zakoni prilagođeni godini u kojoj živimo.
e, tako je u normalnim državama, da...

hoće li hrvatska ikad krenuti im putem? :/
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 17:30   #33
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
a što je s npr zdravstvenim osiguranjem ovdje?
kako je to riješeno?
Snađeš se, kao svi u Hrvatskoj.

Sad ozbiljno. Imam dvoje ljudi u obitelji koji imaju paušalni obrt, pa sam prijavljen na jednom od njih, plaćam minimalno zdravstveno i mirovinsko.

Iako, možeš se slobodno prijaviti kao nezaposlen i nitko ti ništa ne može.

Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
e, tako je u normalnim državama, da...

hoće li hrvatska ikad krenuti im putem? :/
Hoće, 2050. mi ćemo dostići BDP iz 2008. ponovo.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 21:17   #34
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Dok ti uplate idu na prijavljene žiro račune (recimo studentski, za najam i slično) ili plaća na tekući, ti si pokriven. Sve ovo što dolazi "od nekud" na tekući, devizni ili slično, jednog dana te mogu pitati šta je to, odakle ti - a ja rađe ne bih da se moram upuštati u dokazivanje s njima.
Nema problema dok god plaćaš porez na dohodak (12% + prirez), a ako nisi rezident onda ni to. Što se tiče izvora prihoda, to se prijavljuje poreznoj na nekakvom obrascu (prijava u registar poreznih obveznika).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 21:47   #35
Ajde baš ću pitat u poreznoj opet, jebo ih patak, ako su toliko nesposobni da odmah sve to kažu, onda su idioti.

Šta bi ja sad trebao, platiti porez unazad 3 godine, jer tamo rade ljudi od kojih ne možeš dobiti točnu informaciju?
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 23:55   #36
Postoji ugovor o izbjegavanju dovstrukog oporezivanja između UK i Hr (preuzet onaj iz Juge još i taj je na snazi)

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stra...rezivanje.aspx

Neki bitni članci:
Članak 4.

POREZNI DOMICIL

(1) Prema ovom sporazumu, izraz """"rezident države ugovornice"""" označava, ovisno o odredbama st. (2) i (3) ovog člana, svaku osobu koja, prema zakonu te države, podliježe u njoj oporezivanju po osnovi svojeg prebivališta, boravišta, sjedišta uprave ili bilo kojega drugog obilježja slične prirode. Izrazi """"rezident Jugoslavije"""" i """"rezident Ujedinjenog Kraljevstva"""" imaju odgovarajuća značenja.

(2) Ako je prema odredbama stavka (1) ovog člana fizička osoba rezident obiju država ugovornica, njezin se status određuje na ovaj način:

(a) smatra se daje rezident države ugovornice u kojoj ima stalno mjesto stanovanja. Ako ima stalno mjesto stanovanja u objema državama ugovornicama, smatra se daje rezident države ugovornice s kojom su njezine osobne i ekonomske veze tješnje (centar životnih interesa);

(b) ako se ne može odrediti u kojoj državi ugovornici ima sjedište životnih interesa, ili ako ni u jednoj državi ugovornici nema stalno mjesto stanovanja, smatra se daje rezident države ugovornice u kojoj ima uobičajeno boravište;

c) ako ima uobičajeno boravište u objema državama ugovornicama ili ga nema ni u jednoj od njih, smatra se da je rezident države ugovornice čiji je državljanin;

d) ako je državljanin obiju država ugovornica ili ni jedne od njih, nadležni organi država ugovornica riješit će pitanje sporazumno.

3. Ako je prema odredbama stava (1) ovog člana osoba koja nije fizička osoba rezident obiju država ugovornica, smatra se daje rezident države ugovornice u kojoj se nalazi njezino sjedište stvarne uprave.
Članak 10.

DIVIDENDE

(1) Dividende što ih plaća društvo koje je rezident države ugovornice rezidentu druge države ugovornice mogu se oporezivati u toj drugoj državi.

(2) Dividende što ih plaća društvo koje je rezident države ugovornice mogu se oporezivati u toj državi i u skladu sa zakonom te države, ali iznos tako razrezanog poreza ne može biti veći od:

(a) 5 posto od bruto iznosa dividenda ako je njihov stvarni korisnik društvo (izuzimąjući partnerstvo) koje kontrolira izravno ili neizravno najmanje 25 posto glasačke snage društva koje isplaćuje dividende;

(b) 15 posto od bruto iznosa dividenda, u svim drugim slučajevima.
(3) Sve dok fizička osoba rezident u Ujedinjenom Kraljevstvu ima pravo na porezni kredit prema dividendama koje plaća društvo rezident u Ujedinjenom Kraljevstvu primjenjuju se ove odredbe ovog stava, u skladu sa stavom 4. ovog člana, umjesto odredaba stava 2. ovog člana, ako se odredbe stava 2. odnose na dividende što ih plaća društvo koje je rezident Ujedinjenog Kraljevstva, tj. rezident Jugoslavije što prima dividende od društva koje je rezident Ujedinjenog Kraljevstva, pod uvjetom da je stvarni korisnik dividenda, ima pravo na isti iznos porezonog kredita na koji bi imala pravo fizička osoba rezident u Ujedinjenom Kraljevstvu da je primila te dividende, umanjene za odbitak (koji se tretira kao porez) do 15 posto od ukupnog iznosa ili vrijednosti dividenda i iznosa poreznog kredita.
Članak 15.

NESAMOSTALNE OSOBNE DJELATNOSTI

(1) U skladu s odredbama čl.16,17,18,19 i 20, osobni dohoci i druga slična primanja koja ostvari rezident države ugovornice iz radnog odnosa oporezuju se samo u toj državi,

osim ako nije zaposlen u drugoj državi ugovornici. Ako je zaposlen u drugoj državi ugovornici, takva se primanja mogu oporezivati u toj drugoj državi jer su u njoj ostvarena.
(3) Poduzeća države ugovornice, čiju imovinu potpuno ili djelomice posjeduju ili kontroliraju, neposredno ili posredno, jedan ili više rezidenata druge države ugovornice, u prvospomenutoj državi ugovornici ne podliježu oporezivanju ili obvezi u vezi s oporezivanjem koji su drugačiji ili teži od oporezivanja i obveze u vezi s oporezivanjem kojima druga slična poduzeća prvospomenute države podliježu ili mogu podlijegati.

E sad treba vidjeti koji je tvoj status - čiji si rezident prema pravilima tog ugovora, u svakom slučaju i ako si rezident HR ne mogu te oporezivati dvostruko, već samo razliku ako je recimo ovdje veći porez na nešto...

Što se tiče doprinosa također otkad je EU ako plaćaš doprinose u UK i radiš tamo oni bi trebali izdati A1 potvrdu kojom ovdje dokazuješ da su oni nadležni za naplatu i onda ovdje ne plaćaš iste.

Ali to sve ovisi o statusu....premalo je parametara za reći...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 00:08   #37
Mi smo počeli tako da je samo kolegica bila prijavljena, jer prihodi nisu bili dostatni da odmah oboje idemo na to. Također, bio je problem i u tome što nismo imali stalno posla, malo imaš, malo nemaš i tako.

Kad smo ušli u EU, onda sam se ja prijavio, jer je i porastao promet i nisam se morao zezati sa pustom papirologijom, bilo je lakše.

E sad, da ti pravo kažem, sve te papire nisam ni gledao ni čitao u detalje, samo sam pogledao onako, je li sve stiglo što mi treba, pa da pitam.

Ja sam to njima odnio, oni su to pogledali, rekli da po tome nemam šta plaćati i to je to. Opet kažem, 3 porezne uprave su u pitanju, dva pravna savjeta.

Ako oni ne znaju šta govore, ne znam ni ja. Ne moram ja to sve znati, postoje ljudi koji za to služe.

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
E sad treba vidjeti koji je tvoj status - čiji si rezident prema pravilima tog ugovora, u svakom slučaju i ako si rezident HR ne mogu te oporezivati dvostruko, već samo razliku ako je recimo ovdje veći porez na nešto...

Što se tiče doprinosa također otkad je EU ako plaćaš doprinose u UK i radiš tamo oni bi trebali izdati A1 potvrdu kojom ovdje dokazuješ da su oni nadležni za naplatu i onda ovdje ne plaćaš iste.

Ali to sve ovisi o statusu....premalo je parametara za reći...
Tako je meni i rečeno, ne mogu te oporezovati za istu stvar dva puta.

Stvar je u tome da je to tamo usluga, kao i ovdje i nema načina gdje piše da bi ja zapravo i trebao tamo živjeti, da bi tamo radio. Pa mogu raditi i s kruzera koji kruži oceanom, kome onda da platim porez? Da se prijavim na njegovu adresu i hladim jajca?

Ima potvrda da je tamo sve plaćeno i oni su mi rekli da je to ključan papir, a sad da je trebalo ići na dodatnu cifru plaćanja, našao bi neko drugo rješenje, ne to.

Da bi mi sad opalili i taj porez retroaktivno, platio bi, nije ni to problem, ali onda se postavlja milijun drugih pitanja.

Nebitno, ionako idem s odjavom sa HR adrese, jer sam u Srbiji dobio sve papire i isto me ne mogu zezati s tim, jer je i Srbija potpisala masu ugovora s EU i nema zafrkancije oko toga, ovdje samo moram platiti njihova davanja za zdravstveno kao da nisam osiguran normalno, nego će me ispasti 35-50 eura mjesečno i miran sam.

Na kraju krajeva, ionako planiram sve kod privatnika ići, jer su im cijene smješne za preglede, a čekanje reda od 3-5 sati mi nije opcija, kao ni čekanje na pregled par mjeseci do 2 godine.

Ništa, opet ću ih ići pitati, pa ću vidjeti šta će mi reći sad kad budem nakon nove otišao dolje, pa javim.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 19:04   #38
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Pa mogu raditi i s kruzera koji kruži oceanom, kome onda da platim porez?
Ovisi o tome koju zastavu vije.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 19:39   #39
Vanuatu.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 20:42   #40
čitam već danima i pokušavam sve ovo shvatiti ali nikako mi ne ide
npr. firma za posredovanje u internet kupnji registrira se u UK , s obzirom da je većina kupaca iz Hr mora otvoriti i nerezidentni račun u Hr ,zanima me kome onda ta firma plaća porez ? Pretpostavljam UK jer je firma tamo registrirana , ali treba li platiti porez i naim lešinarima s obzirom na račun u Hr ?
Evo ako netko konkretno zna odgovor na ovo pitanje puno bi mi pomoglo u odluci
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.