Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2017., 19:25   #81
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Ne samo što bi trebala nego bez nje ni ne može. A ti veliš ovo, citiram:
Quote:
fbuki kaže:
Nema problema. Živjeti se može sa egom i bez ega. Isto, živjeti se može gluhonijem i obrnuto...
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
E to ne može nikako. Probala sam ti objasniti zašto. Ali tvoja definicija ega se razlikuje od moje. Ti pod egom podrazumijevaš nešto sasvim drugo nego ja ...... jedino tako mogu objasniti činjenicu da zamišljaš da je ljudsko postojanje u kojem ne postoje JA i neJA moguće bez da čovjek utrne, postane biljka koja bez asistencije jedva održava život u tijelu.

Vadiš citat iz konteksta ("Nema problema") koji je bio odgovor na tvoje "retoričko" pitanje: "U čemu je problem"?

Quote:
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Isto kao što integrira hodanje, slušanje, razmišljanje, apstrahiranje, govor .... tako integrira i ego ... U čemu je problem?

Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Nema problema. Živjeti se može sa egom i bez ega. Isto, živjeti se može gluhonijem i obrnuto...
Hajde, radi razgovijetnosti trebao sam ostalo staviti u novi redak.

Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Postoje svjedočanstva da je Ramana Maharishi kad se prosvjetilo meditirajući na svoju smrt, mjesecima trebao oko sebe ljude koji su brinuli za njegove osnovne potrebe jer je bio kao biljka nesposoban da išta prepozna, kategorizira, ma niti da vidi išta iz ove stvarosti ....
Famozno prosvjetljenje...
Svašta se govori o tom i trpa u to.

Quote:
Kad se Jiddu Krishnamurthi prosvjetlio i ego nestao, kraj njega su bili dvoje bliskih učenika koji su brinuli o njemu mjesecima kao o bolesniku, jer je bio u stanju u kojem više nije mogao funkcionirati ....
Mislim da njemu nije kliknula lampica prosvjetljenja. )))

Quote:
Kad se UG Krishnamurthi prosvjetlio i njegovo malo JA se ugasilo, samo je ležao u krevetu, gorio od unutarnje vatre i nestajao . Da nije bilo žene kod koje je uselio i koja je brinula o njemu to bi mu se i desilo.....
Čini se da je bio boležljiv. Čovjek više nije bio mlad, ni zainteresiran...

Quote:
Kad se Gopi Krishna usred meditacije na krunsku čakru prosvjetlio, zbog toga što je nestao ego i izgubile se granice - mjesecima je bio u rasulu da ga žena nije hranila, prala, oblačila isto bio bi se ugasio, uvenuo kao fikus....
To nije prosvjetljenje! Nego širenje jastva... Da, tu se pogubio i postao disfunkcionalan, jer nije bio naučen na takva stanja svijesti. Po toj priči nije se znao vratiti u funkcionalnu normalu. Ako nije.

Quote:
Tako ..... eto to ti je stanje bez ega ...jednota i tako to .....Liči na ludilo ......katatoniju ..... pa sad ti vidi.
Naklapaš

Quote:
.... dobro, tebi je to istočnjački shit, imaš neke svoju definiciju ega, imaš svoje interpretacije ... pa onda mah .... to je to ... Ne da mi se više ....
I meni je većma dosadilo...

Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
To je onda zapravo nije svijest, čista ili ne, nego samo obično ništavilo. A moram priznati da imam problema pronaći smisao u pronalaženju rezervnih naziva za pojam koji doslovce po definiciji predstavlja potpuno odsustvo odnosno nepostojanje bilo čega odnosno svega pa tako i svijesti.
"Sinonimi" za to su: neimaština, svijest bez svijesti ili besvijest, nesvijest...
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 11:01   #82
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
"Sinonimi" za to su: neimaština, svijest bez svijesti ili besvijest, nesvijest...
Sinonimi za ništavilo? Nisam siguran da takvi uopće postoje, bar ne u nekom iole smislenom obliku i svakako ne u nekom većem broju. Moguće tek apsolutna praznina.
Nije lako naći sinonim za nešto što praktički po definiciji predstavlja nepostojanje odnosno potpunu odsutnost postojanja bilo čega odnosno svega.
To je jednostavno - ništavilo.
Speare Shaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:01   #83
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Da, odgojiti dijete u današnjem društvu i nije baš jednostavno. No, mislim da je najbolji odgoj taj da mu se ne nameću baš nikakve identifikacije (osim s obitelji što se ne može izbjeći).
Dakako, oni će si ih i sami naći, ali barem će im ostati u sjećanju da ih nisu imali i bit će tolerantniji. Tako barem ja mislim.
Da naravno a trebalo bi se izbjeći. Što samo znači da djecu nije lako odgojiti ili bolje reći dati im smjer... da se sami nađu.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 08:41   #84
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Tu jednotu shvaćam, pokušavam shvatiti, kao (jednu) osnovu svega, iliti svijest po sebi. Umjesto tog pojma, zdravorazumski, odgovarao bi pojam povezanost, (međusobna) povezanost svega sa svačim. Znači stanje svijesti s osjećajem (spoznajom) da smo svi povezani -- to u aktivnom stanju duha, uma, svijesti, tijela. Dok značenje jednote predstavlja suprotnost mnoštvu raznolikosti.
Povezanost određuje tebe na način gdje postoji veza između tebe i svega ostalog. A pojam "jednote" određuje tebe u svemu ostalom. To je bitna razlika.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 20:36   #85
Quote:
Speare Shaker kaže: Pogledaj post
Sinonimi za ništavilo?
Ne, nisu. Bila je to šala.

Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Povezanost određuje tebe na način gdje postoji veza između tebe i svega ostalog. A pojam "jednote" određuje tebe u svemu ostalom. To je bitna razlika.
Što je ta jednota? Kako to jednota određuje nas u svemu ostalom?
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 08:16   #86
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
Što je ta jednota? Kako to jednota određuje nas u svemu ostalom?
Htio sam kazati kako biti povezan sa "x" nije isto što i biti "x" i da je tu greška prilikom interpretacije pojma jednote.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 19:48   #87
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Da naravno a trebalo bi se izbjeći. Što samo znači da djecu nije lako odgojiti ili bolje reći dati im smjer... da se sami nađu.
Možda je bolje ne davati im smjer jer to bi bio naš subjektivan dojam o dobrom. Jednostavno im dati primjer da se ne identificiramo previše s ičim, a pogotovo da ne sudjelujemo u masovnim histerijama.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:03.