Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 00:17   #1
Kako da rijesim ovaj problem sa dugovima, bankari pomozite

Pozdrav

Molim vas pomozite mi sa savjetom. Vec sam pisao na drugim temama svoje osobne probleme i kako sam zbog ogromnih dugova zapao u veliku i skoro bezizlaznu krizu. Dobio sam pomoc i saglasnost supruge i zajedno sada trazimo rijesenje za nase probleme ali ne znamo sta je najbolji potez u ovako teskoj situaciji. Ukratko cu i u brojkama opisati nasu situaciju, kao i na moguca rijesenja do kojih smo mi dosli, no buducni da ni jednom od nas finansije nisu struka, trazimo i strucne savjete prije nego se odlucimo na neki od koraka.

Evo situacije:

Stambeni kredit oko 1.200 000 kn / promjenjiva kamara stopa je 4.00 % /optplata je na 20 god


Potrosacki kredit br 1 = oko 250.000 kn

Porosacki kredit br 2 = oko 150.000 kn

Ostali potrosacki krediti i dugovi na kreditnim karticama oko 100.000 kn (ovdje je 6-7 manjih kredita i dugovi na 4 kartice)

Na ove potrosacke kredite i kartice kamata je u prosjeku oko 20.00, na nekim je 15% a na nekima i 25%....

Zaradjujemo skupa oko 25.000 kn mjesecno

Zbog svih ovih dugova smo dosli u situaciju da od ovih primanja mozemo placati sve te dugove mjesecno sa minimalnim uplacivanjem za svaki dug, i kada to otplatimo, ostaje nam toliko da mozemo podmiriti sve mjesecne troskove za domacinstvo i ostane nesto za potrosnju. No svaki neplanski trosak ce svakog mjeseca uzburkati nasu ekonomiju. Odlucili smo se da nesto poduzmemo da bi mogli sa jedne strane otplacivati dugove a sa druge koliko se moze normalno zivjeti i da se sto vise osiguramo.

Mi smo za sada vijeli ove mogucnosti koje cu navesti (ne znamo da li su izvodljive i nismo bili u kontaktu sa bankama). No zeljeli bi cuti savjete sta je najbolje uraditi.

Plan A:
Spojiti sve kredite jedan, dakle to bi bilo oko 1.700 000 kn i u tom slucaju racunamo da bi dobili neku kamatu u prosjeku od 8% i eventualno za 20 god

Plan B
Zadrzati stambeni kredit sa kamatom od 4% i ostalih 500.000 kn otplacivati sa kamatom u prosjeku od 20%, rok otplate bi bio 10 god.

Plan C:
Naci neko novo rijesenje

Zanima me kada se porede ovi planovi A i B sta je bolje i u kojem slucaju bi mogli ustedjeti odnosno uciniti da manje placamo na kamate a da pri tome ne strepimo svakog mjeseca od vanrednih troskova?

Hvala vam mnogo na savjetima...
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 08:49   #2
Kamata 20%? To je lihva
Probati refinancirati ovo s kamatom od preko 10%,
eventualno spajati
Prerezati sve nepotrebne kartice itd
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 08:59   #3
Meni je fascinantno kako to netko tako financijski nepismen/neobrazovan
uspije imati takvo radno mjesto sa takvom plaćom.
A naobrazba VSS pretpostavljam.
Pa onda i bračni partner.

Osim ako ovo nisu cifre iz inozemstva.

Pod hitno treba u škole uvesti financijsko obrazovanje jer sve više je ljudi
sa ovakvim simptomima...bilo da su cifre manje ili veće.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 10:19   #4
Vole ljudi zivjeti na visokoj nozi. Imas 25000 kn mjesecno i upadnes u dugove? Prestrasno. Nije mi te zao ni 1%.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 15:19   #5
i
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Vole ljudi zivjeti na visokoj nozi. Imas 25000 kn mjesecno i upadnes u dugove? Prestrasno. Nije mi te zao ni 1%.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
dobro evo znaj da od 01.01.2108 ja sam imam zaradu od oko 25.000 kn mjesecno, i to nakon nakon uredno placenog poreza. I zbog porasta privatnog posla to bi u naredne 2-3 god trebalo biti sve vise mada vec od 08. mjeseca ocekujem ukupnu zaradu od oko 40.000 kn mjesecno ( placa u firmi u kojoj radim + privatni posao).

Zadnje uređivanje Samsung2007 : 17.01.2018. at 15:21. Reason: greska
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 15:54   #6
Samsung poslao sam ti PP oko tvog pitanja.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:49   #7
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Vole ljudi zivjeti na visokoj nozi. Imas 25000 kn mjesecno i upadnes u dugove? Prestrasno. Nije mi te zao ni 1%.
Još kad se svemu tome doda da je pola te love otišlo na njegovo kockanje...

A i zarada u tom "privatnom poslu" je isto na klimavim nogama.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:08   #8
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
Još kad se svemu tome doda da je pola te love otišlo na njegovo kockanje...

A i zarada u tom "privatnom poslu" je isto na klimavim nogama.


Nismo tu sa sudimo već da pomognemo informacijama.


Sent from my iPhone using Tapatalk
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 21:24   #9
niti da seciramo necije postove/topice .
Ja mogu secirati ono napisano a to su financije i to je ziva katastrofa, kao sto je netko napisao, osobe ocito vss , da su toliko neuke s novcima.
Ja znam ljude koji zive sa 2-3 puta manje, imaju solidnu imovinu (nekretnine i pokretnine) a dugovanja minorna!

Ne znam kaj da ti drugo kazem.
Ove kamate koje spominjes su astronomske za nase (europske) pojmove pa pretpostavljam da se radi o istocnijoj nekoj zemlji. Probajte refinancirati vise kredita u 1 sa nizom kamatnom stopom. Znaci to bi bila opcija b.
Ta opcija bi bila dobra da ste vi cvrste osobe koje nece ponovno poceti koristiti te iste kartice/minuse. A bojim se da niste takve osobe .
Al probajte.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 22:17   #10
Covjek nije trazio predrasude nego da mu se pomogne. Zacudili bi se koliko ljudi ima problema i na "razvijenom zapadu" zbog prezaduzivanja zbog zelje za luksuzom i neracionalnog trosenja, kockanja i slicno. Ima na svedskoj i norveskoj TV jedan super reality show "Lyxfällan" - "zamka luksuza" gdje dva ekonomska savjetnika pomazu osobnoj ekonomiji slicnim slucajevima kao pokretacu teme.

A pokretacu teme bi preporucio da izracuna koliki joj je mjesecni minimum za prezivljavanje - znaci kredit za stan, racuni, hrana, eventualno auto ali do posla i natrag, ni metra vise - znaci minimum minimuma prezivljavanja. Pogledati da li postoji jeftinija pretplata za mobitel, jeftiniji internet. Sve ostalo (a primanja su dobra) upotrijebiti za vracanje kredita, minusa, dugova po kreditnoj kartici. Vratiti glavnicu sto prije, pogledati mogucnosti uzimanja kredita za otplatu dugova s visokom kamatom.

Nakon sto se rijese nepovoljni krediti, poceti sa stednjom i to minimalno 10% od place.

Ako osoba ima problema sa ovisnoscu, posjetiti psihologa / psihijatra, to je preduvjet za rjesavanje ekonomskih problema.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 22:19   #11
To sa 20% je van pameti...u Hrv je za takve kredite kamata od 5 do 7 %


Sent from my iPhone using Tapatalk
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 10:16   #12
Stambeni ti je ok i njega ne bi dirao osim ako nije zadnja opcija. Moraš pod hitno pronaći način kako zatvoriti ili refinancirati ove potrošačke kredite s lihvarskim kamatama. Pošto si to ovako napisao, pretpostavljam da si spreman na neka odricanja. Pokušao bih ovim redom

1. riješiti se potrošačih kredita - cilj 500.000 kn (ufff) - kako? (teško)
- ako imaš auto skuplji od 15.000 € prodaj i kupi neki stariji do 5.000 € i umanji glavnicu za 10.000 za početak
- ako imaš nekih drugih nekretnina (vikendica, apartman, naslijeđeno zemljište), prodaj i umanji glavnicu
- ako si ženi kupovao skup nakit, unovči i smanji glavnicu jer su ovo lihvarske kamate
- ako imaš veliku kitu, unovči (ovo je sad mala šala)
- pokušaj u nekoj banci (pravoj banci, ne kod lihvara) dobiti kredit za refinanciranje preostalih obaveza (nakon umanjenja glavnice koliko god možeš), a da kamata ne bude preko 7-8%

tek tada ćeš vidjeti kolike su ti mjesećne obveze i možeš li to financirat a da imate od čega živjet od plaće do plaće.

2. Ako ti opcija 1 ne vrijedi probaj drugi način.
Koliko ti je ostalo glavnice na stambenom? Koliko ti vrijedi ta nekretnina? Možda možeš prodati nekretninu, zatvoriti stambeni, zatvoriti većinu potrošačkih kredita ili sve pa onda diči novi stambeni za jeftiniju nekreninu (recimo za 500.000) jbg... odricanja kako god okreneš... možda ćeš za par godina nakon čišćenja s tim primanjima opet biti u prilici kupiti nekretninu za 1,5 M kn.
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:38   #13
Hvala na svim komentarima do sada..

ne bih trosio rijeci i energiju na ove komentare koji nemaju veza za postavljenom temom i pitanjima jer ja ovo ne pisem iz zajebancije nego sam dosao u takvu situaciju da se hvatam za svaku slamku spasa jer moj je zivot dosao na icivu i nedostajalo je samo par koraka da odem u nepovrat..Srecom probudio sam se iz te kome u kojoj sam bio godinama, otvorio sam oci i mozak mi je proradio..Poceo sam da se mijenjam i uspijevam..Imam nade i volje i iz dana u dan vjerujem da cu se izvuci i spasiti svoju obitelj, i stan i sve sto imam...Naravno steta je ogromna ali sa ovakvom voljom i elanom to ce se nadknaditi...

ovako, prodaja nekretnina nije aktuelna, nazalost..To je ono zadnje rijesenje..istima posjedujemo tu nekretninu sa cijom prodajom bih vratio sve dugove odmah i bio bih situaciji da uzmem novi stambeni kredit i uzmem novi stan, solidan, ali to nije aktuelno rijenje stoga necu trositi rijeci na tu temu...

Sto se tice drugih okmentara, kartice su davno sve unistene i pocijepane...Rekoh da se mijenjam iz korijena, pa zadnjih 10tak dana zivim sa 200 kn i moram reci da mi nista ne nedostaje..Donedavno je bilo dana kada sam na kocku i glupsti u jednom danu znao trositi i vise od po 5000 kn na dan..No ti su dani iza mene i ja sam novi covjek koji se navikana na jako skorman zivot i jako mi dobro ide...Dakle moja potrosnja je na minimumu i samim tim se stedi ogroma novac..Samo je problem naci pravi nacin da se ti dugovi vracaju kako bih sto manje gubio...

Svjestan sam da su ti dugovi sa kamatama od 20% i vise cisto lihvarski, ali su i ostali..Za mene su nakon svega, banke kao i kasina i kladionice i osiguravajuca drustva i druge slicne institucije, cista prevara i pljacka....Stoga cim se rijesim dugova, banke ce umrijeti za mene, koliko god to tesko bilo..Ali dobro mi ide, sve su kartice unistene i nista mi ne nedostaje...

Te kamate su 20% su uglavnom na kratkorocnim kreditim koji su na po godinu ili svije a tolike su kamate i na kreditnim karticama....Prioritet mi je njih rijesiti...
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 00:31   #14
Quote:
Samsung2007 kaže: Pogledaj post
Hvala na svim komentarima do sada..

ne bih trosio rijeci i energiju na ove komentare koji nemaju veza za postavljenom temom i pitanjima jer ja ovo ne pisem iz zajebancije nego sam dosao u takvu situaciju da se hvatam za svaku slamku spasa jer moj je zivot dosao na icivu i nedostajalo je samo par koraka da odem u nepovrat..Srecom probudio sam se iz te kome u kojoj sam bio godinama, otvorio sam oci i mozak mi je proradio..Poceo sam da se mijenjam i uspijevam..Imam nade i volje i iz dana u dan vjerujem da cu se izvuci i spasiti svoju obitelj, i stan i sve sto imam...Naravno steta je ogromna ali sa ovakvom voljom i elanom to ce se nadknaditi...

ovako, prodaja nekretnina nije aktuelna, nazalost..To je ono zadnje rijesenje..istima posjedujemo tu nekretninu sa cijom prodajom bih vratio sve dugove odmah i bio bih situaciji da uzmem novi stambeni kredit i uzmem novi stan, solidan, ali to nije aktuelno rijenje stoga necu trositi rijeci na tu temu...

Sto se tice drugih okmentara, kartice su davno sve unistene i pocijepane...Rekoh da se mijenjam iz korijena, pa zadnjih 10tak dana zivim sa 200 kn i moram reci da mi nista ne nedostaje..Donedavno je bilo dana kada sam na kocku i glupsti u jednom danu znao trositi i vise od po 5000 kn na dan..No ti su dani iza mene i ja sam novi covjek koji se navikana na jako skorman zivot i jako mi dobro ide...Dakle moja potrosnja je na minimumu i samim tim se stedi ogroma novac..Samo je problem naci pravi nacin da se ti dugovi vracaju kako bih sto manje gubio...

Svjestan sam da su ti dugovi sa kamatama od 20% i vise cisto lihvarski, ali su i ostali..Za mene su nakon svega, banke kao i kasina i kladionice i osiguravajuca drustva i druge slicne institucije, cista prevara i pljacka....Stoga cim se rijesim dugova, banke ce umrijeti za mene, koliko god to tesko bilo..Ali dobro mi ide, sve su kartice unistene i nista mi ne nedostaje...

Te kamate su 20% su uglavnom na kratkorocnim kreditim koji su na po godinu ili svije a tolike su kamate i na kreditnim karticama....Prioritet mi je njih rijesiti...
neko malo izmišlja,ali nastavi nema veze

https://www.teb.hr/propisi-i-informa...od-172017.aspx

Zadnje uređivanje Pametan Nick : 19.01.2018. at 00:42.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 01:22   #15
isti ti ne piše iz hr
osobno mislim da je pametnije potražiti savjete na forumu/grupama u zemlji gdej se živi nego ovdje, jer je sako tržište zasebno
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:20   #16
Opcija A odokativno
-> ukupno kamate cca 1700000
-> rata cca 15000 mjesečno

Plan B
-> kamata 770000 stambeni + 470000 potrošački (nek je 15%, to je po priči najbolja opcija)
-> rata prvih 10 god 18000, zatim 10 god 10000

Kad kažeš da se sad jedva pokrivate, što to znači, koliko vam treba mjesečno za život? Ovi iznosi koje spominješ, to je preostala glavnica ili? Kolika je vrijednost nekretnine? Ne vjerujem da ste kreditno sposobni za plan B, plan A je pretpostavljam hipotekarni kredit, što bi značilo da nekretnina vrijedi više ili barem 1700000? Po meni moraš pod broj 1, broj 2 i broj 3 ići do banke/banaka i vidjet što su ti uopće opcije. Vrlo lako moguće da si u svemu ovome bio i neuredan platiša, tako da je pitanje što ti je ostvarivo. Vidim da ne želiš odustati od nekretnine i računaš na neko buduće povećanje prihoda, mislim da bi trebao računati sa worst case scenariom, što ako prihodi padnu? Kažeš u jednom postu da skupa zarađujete 25000 a u drugom da ti sam zaradiš 25000, znači li to da imate jedan prihod? Ako očekuješ od 8. mjeseca 40000 mjesečno, onda ne vidim u čemu je problem, kažeš da možete izgurat, izgurajte par mjeseci i živjet ćete opet dobro..
Hater Deluxe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:03   #17
Probajte izabrati jedan dug i po njemu smanjivati
dug dok ga ne otplatite do kraja; taj pristup osigurava da
se vide rezultati. Naravno, idealno je izabrati dug s velikom kamatom
ali nije nužno
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:12.