Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2018., 00:03   #4641


Jedan od boljih clanaka na Trokolici u zadnje vrijeme. Vrlo britka theravadska doktrina o tome da - Mi nismo Jedno
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 03:45   #4642
Zen pričica Stevena Seagala :

https://www.youtube.com/watch?v=yxloUBCYuFM
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 09:10   #4643
Ako zelite da vas budisticka sekta indoktrinira, da vam stalno salju neke svoje newslettere, da vam pisu, pozivaju vas, najavljuju se, javljaju se, da se raspituju o vama... upisite se na njihovu mailing listu:

http://srednjiput.rs/vesti/pratite-nas/
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 16:13   #4644
Prijevod Apada'na knjige, jedne od knjiga iz zbirke Khuddaka Nikaye. Legende o zivotu Buddhe i arahanata: http://beta.apadanatranslation.org/
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 13:52   #4645
Koliko su Žižekove kritike budizma dobre? On recimo kaže da ljudi žele patiti.
VelikiDzorz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 14:07   #4646
Quote:
VelikiDzorz kaže: Pogledaj post
Koliko su Žižekove kritike budizma dobre? On recimo kaže da ljudi žele patiti.
Ono malo sto sam citao ne cini mi se da bas shvaca Budizam.

Al iskreno receno meni je Zizek osobno u svemu sto sa citao los. Djeluje mi kao elokventan skriboman koji kompleksnoscu ideja i manicnim autputom prikriva temeljni nedostatak anatitickog razmisljanja, argumentacije i tako tih osnovnih stvari.

Sve mu je neko zongliranje konceptima u zrakopraznom prostoru vlastitog imaginarija, na nikakvim ozbiljnim osnovama.

AL ponavljam, samo na osnovu onoga sto sam rijetko, povremeno i fragmentarno cuo/vidio/procitao, daleko od toga da poznajem njegovo djelo dovoljno za ozbiljan komentar (u tom je smislu sada i ovaj moj post isto manjkavi skribomanski upis )
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 14:32   #4647
Rekao je da ima prijatelja budista iz Japana i da su došli do toga da je osnovna ideja budizma jako slična marksizmu.

Dalai Lama se isto izjasnio kao marksist. https://www.youtube.com/watch?v=DhvlnC-oKEw
VelikiDzorz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 14:38   #4648
Ne znam, nije da se Budizam uopce nesto bavi politickom i ekonomskom teorijom.

Dalaj Lama ima jako puno politickih faktora u djelovanju s obzirom na specificnost uloge koja nije samo religijska, ne bih to uzimao u obzir.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 14:44   #4649
Borat filozofije

Quote:
VelikiDzorz kaže: Pogledaj post
Koliko su Žižekove kritike budizma dobre? On recimo kaže da ljudi žele patiti.
Ja volim Žižeka jer ga ne doživljama filozofom nego stand up komičarem neusporedive filozofske erudicije .

Kada zaboravim da je on komičar i pomislim da govori ozbiljno onda se sjećam
da kada god sam ga slušao da govori o budizmu meditaciji i sličnom da sam u sebi rekao :

On zna svašta o svačemu ali nema pojma o budizmu !

Inače o žižeku sam pisao ovdje pa možete naći zanimljvosti :

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1027487

Inače ovih dana sam pročitao genijalan opis žižeka u dvije riječi koji izvrsno oslikava svu njegovu esenciju i bitak i biće i supstanciju i apsolut

Dakle

Žižek je Borat filozofije
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 15:00   #4650
Možda nije za ovu temu, ali postoji određena Žižekova ontologija. Kaže da je malo budist. Kako ju ocjenjujete?

"Vraćamo li se onda ovime na neki način Heideggeru, koji kaže “zašto bitak, a ne radije ništa”?
– To je dobro pitanje. Moj odgovor bi bio, i tu sam malo budist: pa gdje vi vidite kakav bitak? Bitak jest ništa. I zaista to mislim. Tu me Badiou uvjerio i tek sam sada shvatio što Badiou želi reći kad govori o multiciple, mnoštvu. Radi se o mnoštvu koje je izvorno, ne samo u smislu “uvijek ih je bilo mnogo”, nego u smislu mnoštva koje nije mnoštvo iz jednog, u tom smislu za Badioua atomizam nikad nije materijalistička pozicija. Atomizam znači upravo da se analizom dođe do jednog, a onda je mnoštvo mnogo tih jednih, a teško je misliti mnogo koje je već samo u sebi mnogo i kad ga analiziraš uvijek možeš naći nešto i ništa. Znači iza mnogoga nije neki jedan, nego samo ništa. Mnogo je pojavljivanje ničega. Ta ontologija bi meni odgovarala."
VelikiDzorz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 16:49   #4651
Quote:
VelikiDzorz kaže: Pogledaj post
Možda nije za ovu temu, ali postoji određena Žižekova ontologija. Kaže da je malo budist. Kako ju ocjenjujete?

"Vraćamo li se onda ovime na neki način Heideggeru, koji kaže “zašto bitak, a ne radije ništa”?
– To je dobro pitanje. Moj odgovor bi bio, i tu sam malo budist: pa gdje vi vidite kakav bitak? Bitak jest ništa. I zaista to mislim. Tu me Badiou uvjerio i tek sam sada shvatio što Badiou želi reći kad govori o multiciple, mnoštvu. Radi se o mnoštvu koje je izvorno, ne samo u smislu “uvijek ih je bilo mnogo”, nego u smislu mnoštva koje nije mnoštvo iz jednog, u tom smislu za Badioua atomizam nikad nije materijalistička pozicija. Atomizam znači upravo da se analizom dođe do jednog, a onda je mnoštvo mnogo tih jednih, a teško je misliti mnogo koje je već samo u sebi mnogo i kad ga analiziraš uvijek možeš naći nešto i ništa. Znači iza mnogoga nije neki jedan, nego samo ništa. Mnogo je pojavljivanje ničega. Ta ontologija bi meni odgovarala."
Slažem se s njim, iako do ničega dolazim različitim duhovnim tehnikama, a ne filozofijom.
way2go is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:51   #4652
Quote:
VelikiDzorz kaže: Pogledaj post
Znači iza mnogoga nije neki jedan, nego samo ništa. Mnogo je pojavljivanje ničega. Ta ontologija bi meni odgovarala.
Baci pogled par postova iznad, na clanak iz budisticke revije Tricycle - Mi nismo Jedno
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:58   #4653
Evo sada jedne prave ponude i programa za posvecene budiste i sve one koji to zele postati...

Slovenski theravadski samostan Samanadipa pokrece jednogodisnji program treninga za upasake, neka vrsta kao dopisne skole za posvecene laike. S time da bi se min. 4 x godisnje polaznici i fizicki nasli u ovom budistickom samostanu. Upisi su otvoreni do 8. travnja, a vise o programu mozete vidjeti - OVDJE

Navodno ce se i Zizek upisati
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2018., 20:54   #4654
Možda je neko već postavio ove linkove...

Dhammapada (srpski)

Dhammapada (engleski)
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 00:39   #4655
Prica o lami Oselu

Dharma Documentaries donosi dva zanimljiva filma koji jos jednom potvrdjuju besmislenost kulta tulkua u vajrayani. Zanima me sta biva s tim redovima kada ih otkace njihovi zapadni tulkui? Ovaj momak je jos jedan od onih koji nisu pristali glumiti u ulozi koju su mu nametnuli, a sigurno nece pristati niti predvidjeti svoje ponovno utjelovljenje. Sto tada biva? Pretpostavljam da red nastavlja dalje postojati, bez ponovnog utjelovljenja poglavara. Drugim rijecima, morat ce birati poglavare na jedini razuman nacin, izmedju zivucih redovnika, a ne dovoditi djecu na celo reda. Uskoro ce im se pod utjecajem zapadnog racionalizma i tibetski tulkui poceti "skidati"... pa ce to mozda dovesti do odumiranja ovog srednjovjekovnog obicaja u vajrayani?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 00:31   #4656
Preporucujem blog srbijanskog budistickog monaha Nanamolija koji zivi na Sri Lanki. Blog je na engleskom jeziku. Na ovom linku je njegov prijevod Majjhima Nikaye (zbirke Buddhinih govora srednje duzine). Srbijansko budisticko drustvo Srednji put uskoro ovu zbirku Buddhinih govora izdaje i u prijevod na nas jezik:

https://pathpress.wordpress.com/cate...olis-majjhima/
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 19:55   #4657
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
smatram da bi bilo važno vratiti budizam na ovaj pf. volim pročitati kaj piše na toj temi, bude korisnih mišljenja, obavijesti, komentara, linkova... ponekad, rijetko doduše, i napišem nešto, no ne dijelim mentalitet i poglede ekipe s religije te tamo ne želim zalaziti samo zbog te teme.

tema budizma, bez da ulazimo u to koliko neki budistički pravac sadrži elemenata religije, po naravi i stilu komunikacije prije spada ovdje ili na filozofiju nego li na religiju.

@beljki, hvala na trudu koji si do sada uložio u forum
Željko Andričević, voditelj budističkog centra chan (kineske) tradicije u svojemu javnom predavanju od 04.02.2015 kaže da je budizam - religija ali nije - vjera.

https://www.youtube.com/watch?v=l683jWkNj3A&

Zanimljivo u svakom slučaju.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 23:50   #4658
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Željko Andričević, voditelj budističkog centra chan (kineske) tradicije u svojemu javnom predavanju od 04.02.2015 kaže da je budizam - religija ali nije - vjera.

https://www.youtube.com/watch?v=l683jWkNj3A&

Zanimljivo u svakom slučaju.
Mora da mi je paznja odlutala, preslusao sada al mi promakao taj komentar
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 00:10   #4659
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Mora da mi je paznja odlutala, preslusao sada al mi promakao taj komentar
Preslušat ću ponovno i ja, sad si me doveo u sumnju da li je iz toga predavanja, preslušao sam ih do sada dvadesetak, a svako je od 2 sata, nadam se da ipak nisam pogriješio.


Al ostalo mi je u sjećanju jer sam ranije uočio da su RH registrirani kao - vjerska zajednica:

Detalji vjerske zajednice na dan 26.03.2018

Evidencijski broj : 31 OIB: 52740244682

Naziv: BUDISTICKA ZAJEDNICA
DHARMALOKA Sjedište: Ðorðiceva 23, Zagreb
Datum upisa : 30.01.2004 Služba osobe: Predsjednik

Organizacijski oblici

Ev.broj Naziv Sjedište Status
31.1 BUDISTICKI CENTAR Ðorðiceva 23, Zagreb AKTIVNA

Zadnje uređivanje Vještac : 26.03.2018. at 00:10. Reason: gramatika
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 03:11   #4660
Enivej dobar uvod u chan.

Jedino sto na momente mitologiju naziva povijescu - budisticka historiografija je vise manje odbacila kompletnu povijesnu mitologiju zena kao izmisljenu - od Indije preko Bodidarme do zadjeg partijarha i price oko njegovog nasljedja, stoga u interesu istine mislim da treba uvijek tim starijim pricama pristupati kao poucnim ilustracijama, a ne nuzno stvarnim dogadjajima.

No posebno mi je zanimljiva i bitna jedna sitnica koju je usput spomenuo - kako je monah u prici o "trazenju vlastita uma" imao 30 godie prakse i proucavanja kao podlogu.
Naime to je nesto sto cesto zainteresirani za zen na zapadu zanemaruju, a u stvari je kljucno.
Percepcija zena koju sam imao kao klinac citajuci izvdvojene zen pricice i percepcuja koju sam dobio kasnije u stvarnom zen redu su vrlo razlicite. Smatram nemogcim shvatiti kontekst svega toga bez poznavanja zaledja, bez teorije i prakse, cak i ako se isti u nekm trenutku odbacuju. Puno tih prica poput ove o pranalazenju uma sasvim drugacije zvuce nakon upoznavanja sa madjamakom, sunjatom itd sa teorijske strane kao i sa praksom nego sto zvuce citajuci takve price u zrakopraznom prostoru nepoznavanja opceg budistickog i specificnog kineskog pvijesno-kulturnog konteksta.

No ovo je vec za temu o budizmu, nisam bas siguran sto rad ovdje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.