Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2007., 17:18   #41
nisam citao, mozda je netko i napisao..

nema apsolutno nikakve prepreke, barem ne s hrvatske strane da tvoj gospodin muz prebaci kolko god hoce eura na tvoj devizni racun u HR..
ili ti sa svojeg tekuceg u inozemstvu na svoj racun u HR..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 17:19   #42
Quote:
D023 kaže: Pogledaj post
ne da je moguce nego ce te i kaciti...

Gledaj na to ovako u HR, ako imaš lovu, oporeziti će ti je, ako ju dobiješ opet će je oporeziti, ako ju posudiš pa vratiš, opet ju oporezuju, duplo oporezuju što stignu, a ovo će te sigurno kačiti porez.

Možeš ili podignuti lovu s računa pa donijeti gotovinu, što je isto ilegalno nositi puno gotovine preko granice, možeš, možeš uzeti zlato pa ga prebaciti, ako je tvoje, mislim da ne moraš ništa a i ne pada vrijednost... porez ne treba platiti na nešto što je tvoje, vrijednost ne pada, a ovdje ga prebaciš u cash...

Ja bi donio cash iz te nespomenute zemlje na tvom mjestu... bilo to legalno ili ne.

Mislim, nisam pravnik ni ništa, ali koliko znam, mene uvijek kači porez na sve što se može... a ako netko ima neka druga saznanja u vezi ovog bankovnog transfera, volio bi i ja to čuti..
po kojoj osnovi ce je oporezivati?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 17:24   #43
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Suprugovo otvaranje nerezidentnog računa ti baš i nije opcija jer dev.doznakom ne možeš transferirati novce sa svog računa na drugi svoj račun u drugoj zemlji. Bar ne bez hrpe papirologije, kaj nije vrijedno toga. Ova opcija sa slanjem novca na tvoj račun je izvediva, al nakon nekolko uzastopnih transakcija kao poklon od 2-3000 eura banka će se osigurati i prijaviti transakcije poreznoj i SSPN-u. I tek onda ti sjednu za vrat. I po meni najbolja opcija prijenos gotovine
otkud vi ljudi vadite ovakve informacije?

na sav taj novac porez je placen i ti mozes s njim raditi sta te volja.. jel placas porez kad kreditnom karticom placas po svijetu?

kad je nekoga banka isla prijavljivati poreznoj? pogotovo nekog tko drzi puno novaca u istoj?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 17:27   #44
mi smo nedavno prebacivali svotu puno vecu od 3 tisuce eura sa ino racuna na moj devizni i nitko nije spominjao nikakav limit,poklon,pomoc,porez.....
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 18:59   #45
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
otkud vi ljudi vadite ovakve informacije?

na sav taj novac porez je placen i ti mozes s njim raditi sta te volja.. jel placas porez kad kreditnom karticom placas po svijetu?

kad je nekoga banka isla prijavljivati poreznoj? pogotovo nekog tko drzi puno novaca u istoj?
Ja sam ovdje napisao slučaj kad bi transakcije bile uzastopne. Kao takve same po sebi postaju sumnjive. A dev.doznake i nisu baš tak masovne, pa takve stvari upadaju u oko.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 19:43   #46
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Ja sam ovdje napisao slučaj kad bi transakcije bile uzastopne. Kao takve same po sebi postaju sumnjive. A dev.doznake i nisu baš tak masovne, pa takve stvari upadaju u oko.
po kojem zakonu se to ne smije raditi? postoji li takav? pitam jer ne znam za bilo koji zakon koji takvo sto brani..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 21:02   #47
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
po kojem zakonu se to ne smije raditi? postoji li takav? pitam jer ne znam za bilo koji zakon koji takvo sto brani..
Zakon o bankama? Ne brani takvo što nego obvezuje banku da takvo što prijavi. Banka prvo štiti sebe a tek onda klijenta. I nisi me baš najbolje shvatio, čini mi se. Ne kažem da se takvo nešto ne smije ili sl, nego da tek ako se odluči na taj način prebaciti lovu baš onda si može navući "probleme" tj. ono kaj zapravo želi izbjeći. I nigdje nisam spomenuo da bi se tu trebao platiti nekakav porez. Naravno da ne treba. Al ipak postoje nekakva ograničenja tj. protokoli kojih se treba držati. Kaj tebi stvarno logično zvuči da ako ćemo po zakonu, na granici ti moraju i gaće pregledat da ne uneseš nekaj za kaj nemaš propisnu papirologiju, al zato komotno možeš otići u banku i prebacivati novce kak ti se prohtije "bez da te itko išta pita"? Meni ne
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 21:44   #48
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Zakon o bankama? Ne brani takvo što nego obvezuje banku da takvo što prijavi. Banka prvo štiti sebe a tek onda klijenta. I nisi me baš najbolje shvatio, čini mi se. Ne kažem da se takvo nešto ne smije ili sl, nego da tek ako se odluči na taj način prebaciti lovu baš onda si može navući "probleme" tj. ono kaj zapravo želi izbjeći. I nigdje nisam spomenuo da bi se tu trebao platiti nekakav porez. Naravno da ne treba. Al ipak postoje nekakva ograničenja tj. protokoli kojih se treba držati. Kaj tebi stvarno logično zvuči da ako ćemo po zakonu, na granici ti moraju i gaće pregledat da ne uneseš nekaj za kaj nemaš propisnu papirologiju, al zato komotno možeš otići u banku i prebacivati novce kak ti se prohtije "bez da te itko išta pita"? Meni ne
moraju prijavljivati? evo ne znam ,a li ne bih se bas kladio..

ako i moraju, zasto bi te se to ticalo ako ne postoji ZAKON koji kaze da se to ne smije?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 21:54   #49
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
iz iskustva....

malo me bunite s nerezidentnim računom ... to je kunski račun, zar ne? za njegovo otvaranje potreba je nekakva papirologija koju treba donijeti

za otvaranje deviznog računa stranaca, mislim da treba putovnica, može se otvoriti u bilo kojoj poslovnici, u banci ti dodijele "neki" broj i to je to .. dobijš klasičnu karticu i pin..radiš s lovom što hoćeš ... ili se nešto u zadnje vrijeme promijenilo?
welcome back

pa čuj, koliko znam može biti i devizni

još proljetos pitah osobnu bankaricu u zabi oko nerezidentnog računa, kazala je da nije problem, ali ne može se u svim poslovnicama zabe otvoriti, samo u većim

čovjek dobije karticu i pin, mene opunomoći, dobim isto karticu i pin, i dižem lovu kak i kad hoću

eto, tako je rekla bila,
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 00:09   #50
Evo pronašao sam par stavaka zakona i neke podzakonske akte koji bi mogli malo potvrdit ono kaj sam prije več rekao.

Iz Zakona o deviznom poslovanju:

Jednostrani prijenosi imovine

(1) Jednostrani prijenosi imovine prijenosi su imovine iz Republike Hrvatske u inozemstvo ili iz inozemstva u Republiku Hr­vat­sku koji nemaju obilježja izvršenja posla između rezidenta i nerezidenta, a mogu biti osobni i fizički prijenosi imovine.

(1.1) Osobni prijenosi imovine (bezgotovina) su prijenosi imovine iz Republike Hrvatske te u Republiku Hrvatsku na osnovi poklona i pomoći, rente, nasljedstva, podmirenja duga useljenika u matičnoj zemlji, prijenosa imovine iseljenika u inozemstvo i dohotka osoba zaposlenih u Republici Hrvatskoj koje nisu rezidenti.
S osnove poklona i pomoći, sukladno dopuštenim iznosima za fizičke prijenose imovine, slobodno je prenositi do 3000 Eura, odnosno 15000 Kn. Za prenošenje većih iznosa u stranim sredstvima plaćanja, odnosno u kunama, s osnove pomoći i poklona, potrebno je pribaviti odobrenje Hrvatske narodne banke.


Još nekaj iz Zakona o sprječavanju pranja novca:

Način obavješćivanja o sumnjivim transakcijama

(1) O transakcijama za koje postoji sumnja da se radi o pranju novca obveznici obavješćuju Ured elektroničkim prijenosom podataka ili preporučenom pošiljkom, telefaksom i preko teklića.

(2) O sumnjivim transakcijama iz članka 8. stavak 3. Zakona obveznici obavješćuju Ured telefonom, telefaksom i na drugi primjeren način prije nego obave transakcije.

(3) Nakon obavljanja transakcija iz stavka 2. ovoga članka obveznici su dužni obavijestiti Ured na obrascu na jedan od načina predviđenih u stavku 1. ovoga članka.

-------------------------

(1) Ured će, u suradnji s obveznicima i nadzornim tijelima ovlaštenima za nadzor obveznika u provedbi Zakona, sastaviti listu indikatora za prepoznavanje sumnjivih transakcija iz članka 4. stavak 5. Zakona.

(2) Listu indikatora iz stavka 1. ovoga članka obveznici su dužni primjenjivati kao osnovne smjernice za prepoznavanje transakcija i osoba u svezi s kojima postoje razlozi za sumnju da se radi o pranju novca.

(3) Lista indikatora sastavni je dio općeg akta obveznika, koja se dopunjava i prilagođava prema novim tipologijama pranja novca.

INDIKATORI ZA PREPOZNAVANJE NEGOTOVINSKIH TRANSAKCIJA
.
.
.
15. Učestale doznake u i van zemlje , koje su u manjim iznosima i kontinuirane (tzv. povezane transakcije), sa ciljem prikrivanja stvarne količine sredstava u transakciji.



Btw, literatura je dovoljno friška i svi ovi zakoni su još uvijek na snazi.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 00:18   #51
moze onda samo objasnjenje zakaj mene nije nitko nis pitao?da mi ne bi sda dosli na vrata kucat
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 15:58   #52
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
welcome back




Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
pa čuj, koliko znam može biti i devizni

još proljetos pitah osobnu bankaricu u zabi oko nerezidentnog računa, kazala je da nije problem, ali ne može se u svim poslovnicama zabe otvoriti, samo u većim

čovjek dobije karticu i pin, mene opunomoći, dobim isto karticu i pin, i dižem lovu kak i kad hoću

eto, tako je rekla bila,
e, tak je i meni moja rekla no otvoriti se može u svim poslovnicama ... jer odvojeno imaju samo neke stvari (tipa brokeri, pravne osobe; nerezidenti jesu posebno, ali za pravne osobe te za kunsko poslovanje fizičkih osoba)
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 16:12   #53
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Jel ovo sigurno? kolko ja znam kao pomoć ili poklon iz hrvatske možeš poslati tih max.3000 eur. .
Rekla iz iskustva ... znači bila, probala...
pomoć, poklon je kada Ti šalješ van Hrv.



Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Još nekaj.. Uplata kao pomoć ili poklon bi u startu bila sumnjiva transakcija, jer novce uplačuje supružnik a ni ona nema, ako sam dobro skužio, boravište u hrvatskoj ("...jer kroz nekoliko godina planiramo zivjeti u RH").
Zašto bi bila sumnjiva?? Što ima sumljivo u tome da muž ženi šalje novce ... to je po meni čisto OK ...
u ostalom kako banka zna da je on njezin muž?? možda joj je brat, bratić ... kakve veze sad to ima.. ne kužim

slažem se, da se kontinuirani prilivi mogu tretirati kao sumnjive transakcije, ali kroz koje vrijeme

Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Ovdje bi bila riječ o nerezidentnom deviznom računu. Da, može se otvoriti samo sa putovnicom, al ne dobiva se nikakva kartica i pin nego samo potpisni karton (da bi dobio pin trebaš imati prijavljenu adresu u hr na koju će ti se taj pin poslati, a bez pina nema ni kartice)
mislim da si potpuno u krivu ... kakvi potpisni kartoni??
Zašto misliš da banke šalju pin-ove samo na adresu prijavljenu kod MUP-a? A alternativna adresa, adresa za korespodenciju ...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 17:25   #54
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
slažem se, da se kontinuirani prilivi mogu tretirati kao sumnjive transakcije, ali kroz koje vrijeme
Da sad ne kopam ponovo po literaturi, mislim da je ovak nekak išlo obrazloženje: "transakcije koje odstupaju od uobičajenih prometa po računu" il tak nekaj. A i sama pomoč/poklon je negdje čini mi se bila obrazložena kao JEDNOKRATNA pomoć ili poklon i ako nekoliko puta mjesečno šalješ te "poklone" očito je da se radi o onom dijelu zakona o "prikrivanju stvarnog iznosa transakcije"

Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
mislim da si potpuno u krivu ... kakvi potpisni kartoni??
Zašto misliš da banke šalju pin-ove samo na adresu prijavljenu kod MUP-a? A alternativna adresa, adresa za korespodenciju ...
Potpisni karton..onaj komadić papira sa brojem računa koji koristiš kad nemaš bankomat kartice (još ti se nije izradila isl.). Slažem se da ono sa adresom i nije neki izgovor za neizrađivanje kartice jer postoje i alternative, al taj dio spada u odluke banke. Ne znam za sve, al za dvije pouzdano znam da nerezidentu nikad neće izdati nikakvu karticu nego samo te potp.kartone.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 20:25   #55
Hvala svima sto ste se ukljucili u raspravu. Ja sam mislila kako ne znam odgovor na banalno pitanje ali sad po postovima vidim da ovo pitanje kao ni dosta drugih u RH nije bas kristalno jasno.

Po logici moj muz bi mi trebao bez problema prebaciti svotu na devizni (ja jesam rezident RH) jer je porez vec placen u zemlji gdje su pare zaradjene a RH ima potpisan sporazum s tom zemljom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ako banka i prijavi transakciju zato sta je poveca zar ne moze obrazlozenje biti da mi moj supruznik salje pare,a mozemo lijepo potvrditi da je porez placen.Koliko ja znam 5% poreza na poklone ne vazi za supruznike a ne znam s kojim drugim bi me mogli kacit u RH. Mogla bih pitat osobnog bankara u ZABI ali iz iskustva znam da ako pitam 3 'strucne' osobe dobit cu 3 razlicita odgovora pa se pouzdam vise u vas.

I jos nestom ja sam jedno pola godine radila za jednu americku firmu vani i uredno dobivala oko 5.000 usd na moj devizni mjesecno bez da je itko ista pitao.
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 19:14   #56
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
po kojoj osnovi ce je oporezivati?
Naći će načina, bio bih glup da sada idem govoriti svoje pretpostavke kada se ne kužim u to, ali znam da su meni, kolegama, poznanicima pronalazili načine za oporezivanje ovakvih gluposti i ako na ovu temu svrati netko s više znanja, reći će ti bolje po kojim osnovama. Ono što mene zanima, je kako to izbjeći.
D023 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 20:52   #57
Quote:
Mznatizeljna kaže: Pogledaj post
Hvala svima sto ste se ukljucili u raspravu. Ja sam mislila kako ne znam odgovor na banalno pitanje ali sad po postovima vidim da ovo pitanje kao ni dosta drugih u RH nije bas kristalno jasno.

Po logici moj muz bi mi trebao bez problema prebaciti svotu na devizni (ja jesam rezident RH) jer je porez vec placen u zemlji gdje su pare zaradjene a RH ima potpisan sporazum s tom zemljom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ako banka i prijavi transakciju zato sta je poveca zar ne moze obrazlozenje biti da mi moj supruznik salje pare,a mozemo lijepo potvrditi da je porez placen.Koliko ja znam 5% poreza na poklone ne vazi za supruznike a ne znam s kojim drugim bi me mogli kacit u RH. Mogla bih pitat osobnog bankara u ZABI ali iz iskustva znam da ako pitam 3 'strucne' osobe dobit cu 3 razlicita odgovora pa se pouzdam vise u vas.

I jos nestom ja sam jedno pola godine radila za jednu americku firmu vani i uredno dobivala oko 5.000 usd na moj devizni mjesecno bez da je itko ista pitao.
Mislim da ti najbolje znaš od svih koji su se uključili u forum. Nema ovdje nikakvih problema, on novac jednostavno uplati, a Vi ga jednostavno trošite. Za veće svote ne treba ništa dokazivati HNB jer se novac već nalazi na računu, osim možda da je Vaš a za to Vam je dovoljna potvrda da ste novac digli sa računa. HNB_u banke (ili bilo koja druga tvrtka) prijavljuju samo jednokratne gotovinske transakcije (gotovina na račun) veće od 105000 EUR.
__________________
Bravoo
grgomartinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 01:46   #58
Kako dobiti svoje pare iz inozemstva

Ovako, sigurno je ova tema sigurno već postojala, ako je....jebga

Imam jedan problem. Kako živimo Bogu iza nogu, preko PayPala je nemoguće dobit pare za Hrvatsku.

Zanima me dali postoji ikakva altrenativa prek koje ja mogu dobit svoje pare.
Imam PBZ Electron karticu, njom se služim za plaćanje prek paypala i druge kupovine. Kako imam 18 godina, još ne radim u srednjoj školi sam pa se baš ne kužim u to bankarstvo i druge stvari.

Znači dali Američanci mogu meni ikako poslat novce ( a da nije ček) il im moram reć da mi nešto kupe za 400$

Hvala
TH14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 04:12   #59
Još da mi objasniš kakve ovo veze ima s Internetom ?
Šaljem kolegama, pa nek oni odrade dalje...
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 23:08   #60
Hej th14... da, naravno da ti mogu poslati novac - direktno iz svoje banke u americi u tvoju.

Odeš u banku i otvoriš si devizni račun, onda pitaš da ti kažu (ili isprintaju na papir) koji su tvoji podaci potrebni američkoj banci da bi ti mogla poslati novac. Mejlaš te informacije svome američkom prijatelju i to ti je to.

Ja imam devizni u privrednoj banci i evo što mi je bilo potrebno da mi jedan prijatelj pošalje novac iz amerike:

- tvoje ime prezime i adresa
- tvoj IBAN kod i SWIFT kod privredne banke (to ti kažu na šalteru koji je).

Novac mi je stigao za manje od tjedan dana.
__________________
The Battle of the Line. Earth's final stand against the Minbari. The sky was full of stars. Every star an exploding ship. And each ship... one of ours.
"Hold the line... no one gets through, no matter what!"
Babylon 5
nikpalj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.