Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2018., 00:31   #5341
Pozdrav, pitanje. Prijavljen sam na minimalac od 2,600kn, i bio sam na bolovanju par puta u proslom mjesecu, i dobio sam placu svejedno 2,600, iako je bolovanje placeno 70%, zar nisam onda trebao dobit manje od 2,600 ili se poslodavac naplatio na nacin da je onda uplatio 70% u mirovinsko za tih par dana?
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 01:57   #5342
70% je minimalni iznos koji ti poslodavac mora isplatiti za vrijeme bolovanja, ali ako hoće, može ti isplatiti i 100%.
Davanja poslodavac plaća na isplaćenu plaću.
Neki fin poslodavac, treba mu se priznati.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 16:33   #5343
Ako netko moze pomoci sa
Pitanjem o neodređenom zaposlenju nakon 3 godine (po zakonu o radu, clanak 12).

Drzavna firma je u pitanju. Zaposlenje bez prekida većih od 2 mjeseca i prosle su 3 godine.
Jedina stvar je sto se ugovori na određeno potpisuju za zamjene...

Je li isto vrijedi zakon iz clanka 12??

Jer ima onaj dio
osim ako je to potrebno zbog zamjene privremeno nenazočnog radnika ili

Znači li to da tih 3 godine niš ne vrijedi? Jer su zamjene radnika.
Olio FTL is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 19:11   #5344
pozdrav. radim trenutno na odredeno u firmi A. razmisljam o prelasku u firmu B nakon isteka ugovora pa me zanima slijedece.
1.postoji li mogucnost da nastavim raditi u firmi A do isteka ugovora a pritom poceti istovremeno raditi i u B firmi gdje bi u B firmi radio na ugovor o djelu?
2.postoji li bilokakva mogucnost rada u dvije firme istovremeno i kako bi to bilo moguce (pravno)?
3.opcenito, moze li se napraviti ugovor o radu gdje je poslodavac nakon odredenog perioda obvezan podici placu na vecu razinu? taj period i ta veca placa naveli bi se u ugovoru.

zahvaljujem na pomoci.

Zadnje uređivanje synchrony : 20.01.2018. at 19:21.
synchrony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 17:55   #5345
1. moguće je
2. pitanje 2. ti je zapravo isto kao i pitanje 1.
3. naravno da može
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 15:52   #5346
Pozdrav!
Imam jedno pitanje. Zanima me pošto imam ugovor na određeno do 1.5.18. da li se može taj ugovor raskinuti prije isteka i da dobijem ugovor za stalno? Radi se o državnoj firmi. Hvala na odgovorima
Raptorhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:05   #5347
Ako je državna firma, onda imate ili pravilnik ili kolektivni ugovor. Pogledaj tamo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:27   #5348
ugovor mi ističe 31.3. jer tada završava projekt na kojem radim....trajao je godinu dana i dobila sam ugovor na toliko...poslodavac me obavijestio da mi za zadnji mjesec rada ne može računati osobni odbitak pri isplati plaće, jer se ona isplaćuje 3.4., a tada moja PK kartica više neće biti fizički kod njih, jer mi je trebaju vratiti na dan odjave tj. 31.3.

pozvali su se na upute koje su dobili od porezne

Nakon što radnika odjavi s obveznog mirovinskog osiguranja poslodavac više ne može koristiti osobni odbitak pri isplatama koje će slijediti nakon dana odjave (npr. u slučaju raskida radnog odnosa sa 31.12. pri isplati plaće za prosinac u siječnju poslodavac ne može koristiti osobni odbitak, već se radnik svoje pravo konzumirati kod drugog (sadašnjeg poslodavca) ili u posebnom postupku godišnjeg obračuna poreza na dohodak.


Po ovome će meni plaća biti 1100 kn manja, jer će mi se oporezivati cijela plaća, a vratit će mi preplaćeni iznos kada, na ljeto 2019!!!!!

Ne samo da ostajem bez posla, već me i drzava kazni dodatno....

moje pitanje: može li mi isplatiti plaću za 3.mj. na dan 31.3., pa da mi bude uračunat osobni odbitak?
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 18:05   #5349
Ne. Jer će ti vjerovatno polovicom 3. isplatiti plaću za veljaču, a ne možeš u jednom mjesecu koristiti 2 osobna odbitka.

A ovo na što se poslodavac poziva bilo je i do sada tako. Osobni odbitak se priznavao samo onda ako je u trenutku isplate poslodavac imao PK. Ako je radnik odjavljen i odnio PK , prije isplate zadnje plaće osobni odbitak se nije smio priznavati. Al su to mnogi radili jer nitko nije kontrolirao.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 18:14   #5350
Ma ko to vrag uopće gleda
Na kraju, onda nek te odjavi sa 01.04. i taj dan isplati plaću za 03. mjesec.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 20:33   #5351
Nevjerojatno probat cu s 1., ako ce htjeti nama se placa isplacuje 1. u mjesecu ili prvi sljedeci radni dan....sto ce u tom slucaju biti 3.4.
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 19:49   #5352
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma ko to vrag uopće gleda
Gleda Porezna uprava. Ne mogu se priznat dva osobna odbitka u jednom mjesecu. Ako se to i dogodi, porezna uprava lijepo pošalje uplatnicu za razliku poreza i onda se ljudi čudom čude od kud sad to.

Zbog takvih situacija je ovo tumačenje i objavljeno.
Netko će tu biti oštećen, a mnoge će spasiti jer neće dobivati razliku poreza za uplatu.

Godina ima 12 mjeseci, i svatko ima pravo na 12 osobnih odbitaka (uz eventualna uvećanja za uzdržavane članove i djecu..)Porezna to, itekako prati.
Isto ko što i prati primitke po svim osnovama, pa se mnogi čude što im djeca ne mogu bit olakšica , a ista ta djeca prešla zakonski limit s primicima. I onda opet uplatnica za platit razliku poreza i opet se svi čude.

A poslodavac isplaćuje plaću tako kao isplaćuje. Ne može se nekom radniku spuhnut da bi on drugačije samo zato što odlazi iz firme. Svim radnicima isplata plaće treba ići isti dan, sve drugo moglo bi se shvatiti kao pogodovanje, diskriminacija ili šta ja znam šta sve ne.

Zakon je takav kakav je. Kad prijedlozi izmjena budu u javnoj raspravi i na e savjetovanju treba se uključit i reć koju pametnu, dat prijedlog, kopirat neki pametan prijedlog , a ne samo šutiti.

Struka računovođa se javila, okuplja se, predlaže, razgovara.. napravilo se već nešto.
Pa dajte i vi svi ostali. Porezi se tiču svih vas i nas. Nemojte samo šutiti. Uključite se u rasprave.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 12:33   #5353
Postavio sam ovo pitanje, ali nema odgovora: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...9&postcount=13

Rad uz mirovinu – rad umirovljenika – rad u mirovini
Nakon više upita vezano uz legalni rad umirovljenika, tj. rad uz mirovinu, donosimo kratke informacije u vezi zaposlenja, tj. obavljanja djelatnosti umirovljenika.
umirovljenici mogu raditi na osnovu ugovora o radu ili ugovora o djelu
umirovljenicima (korisnicima starosne i prijevremene starosne mirovine) koji se zaposle i za njih postoji obveza plaćanja osiguranja, isplata mirovine se za vrijeme trajanja rada obustavlja, te nastavlja nakon prestanka zaposlenja
izuzetak su umirovljenici koji su ušli u “punu” starosnu mirovinu (dakle ne važi za prijevremenu) kod kojih se za zaposlenje do pola redovnog radnog vremena ne zaustavlja isplata mirovine


Ako sam dobro razumio , umirovljenici bilo koje vrste mogu raditi sa ugovorom o djelu. Ali ne mogu raditi kao obični zaposlenici (sa radnom knjižnicom ) , osim onih koji su u starosnoj mirovini , ali smiju raditi pola radnog vremena !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 10:00   #5354
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Gleda Porezna uprava. Ne mogu se priznat dva osobna odbitka u jednom mjesecu. Ako se to i dogodi, porezna uprava lijepo pošalje uplatnicu za razliku poreza i onda se ljudi čudom čude od kud sad to.
Ma to se slažem. Ja velim ko vrag gleda ovo da l je odjava napravljena 31.03., a njoj plaća i odbitak npr 05.04.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 19:28   #5355
Pozdrav svima.
Potpisao sam aneks ugovora o radu kojim se mijenja placa, te takodjer da aneks ugovora stupa na snagu 1.2.2018. Da li bih izmijenjenu placu trebao dobiti vec za veljacu ili tek za ozujak?
Creepy Turtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 20:48   #5356
Pa šta ti misliš - ako je od 01.02?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 12:01   #5357
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma ko to vrag uopće gleda
Na kraju, onda nek te odjavi sa 01.04. i taj dan isplati plaću za 03. mjesec.
Slažem se!
Japod is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 22:29   #5358
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma to se slažem. Ja velim ko vrag gleda ovo da l je odjava napravljena 31.03., a njoj plaća i odbitak npr 05.04.
Vjerovatno će ugradit kontrolu u JOPPD. (ako već nisu, nemam takav slučaj pa nemam iskustvo).
No, ima i uputa porezne uprave (na stranici porezne uprave ) gdje piše da se osobni odbitak može priznati uz neke uvjete.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2018., 11:26   #5359
Imam ugovor na odredjeno do kraja mjeseca,potpisala sam i novi koji ce vrijediti od prvog.No,dobila sam sad daleko bolju poslovnu ponudu.Na koji nacin mogu raskinuti ugovor koji jos nije poceo teci?
Venera23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 00:07   #5360
Najbolje ti je početi od razgovora s poslodavcem - reci da želiš da poništite taj novi ugovor.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:39.