Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2008., 20:00   #21
I ja sam upravo ostala paf. Digli smo auto kredit prošle godine i upravo sam gledala papire, kamata je bila 5,10.
Narasla je na 7,6, a ovo bi sad bilo previse.
Jedino zahvaljujem nekoj ludoj sreći kaj smo imali dosta novaca pa smo digli samo 1/3 na kredu.
Kaj sad? Kako doći do love i isplatiti kredit do kraja godine?

Piše da vrijedi stara kamata do kraja godine.
panama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 14:57   #22
A od kad je to povećanje na snazi?
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 01:17   #23
navodno da nova kamata ide samo na nove kredite, a ovo što je već u otplati ostaje po starom.
nadam se da je istina!

digla sam kredit po akcijskoj kamati 5,6 i otplatila dve rate i narasla je na 7,6! luda sam bila!
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:17   #24
u banci nemaju pojma o 11% kamata.
na stranicama banke pise da kamata vrijedi od 1.1.2009.
panama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:07   #25
Quote:
panama kaže: Pogledaj post
u banci nemaju pojma o 11% kamata.
na stranicama banke pise da kamata vrijedi od 1.1.2009.
I da li se onda zna šta je na kraju sa tim? Ja kad sam kupio auto prije nekih pola godine kamata je bila 7,3%, a ako je sad 11% onda ne znam od kud da dalje plaćam ratu
Božo* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 19:24   #26
sad sam zvala pbz, nove kamate su samo za nove kredite! za kredite u otplati se za sada neće mijenjati.
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 00:45   #27
Quote:
ana81 kaže: Pogledaj post
sad sam zvala pbz, nove kamate su samo za nove kredite! za kredite u otplati se za sada neće mijenjati.
hvala na info.
Božo* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 15:20   #28
Nove cijene papirnih izvoda za firme u Fini i PBZ-u

Dakle ljudi, bankari bez granica (PBZ i FINA kao servis) od ovog mjeseca naplaćuju papirne izvode umjesto 1,5kn 4kn. Razlog je više nego providan. U cilju očuvanja šuma drakonski se povećava cijena papirnih izvoda koje štampa Fina ili PBZ. A niti je papir poskupio, a niti su nam šume u HR ugrožene. A najgore elektronski izvodi koštaju kunu i moraš ih štampat na papiru jer sve knjigovodstvene isprave moraju biti papirante (jer alternative za mehanički medij još nema - ako odbacimo glinene pločice i kamenje).
Dakle takav bezobrazluk je meni povećao trošak žiro računa sa cca 90kn na 130kn. Ništa zabrinjavajuće kada se to isto ne dešava i svima vama ostalima. Zbog toga sam i predao prijavu državnom ispektorijatu. Usluga štampanja izvoda je poskupila 166%. A najzanimljivije je kako su baš došli do okrugle 4 kune. Tako su mogli zaokružiti na 10 ili 20 kuna.
Takav potez je sasvim ne ekološki jer za štampanje izvoda svaki korisnik mora imati printer koji dodatno zagađuje kartrižima i kvari se.

Uz to PBZ banka svim firmama naplaćuje 10kn (Ispostavljanje naloga za prijenos na temelju ugovornih ovlasti) što u pojednostavljeno predstavlja naplatu naplate. Tj. to nije usluga već samo provođenje već naplaćenih usluga. U ugovoru se nigdje ne spominje takva naplata već se govori da će se usluga naplate učiniti odmah po usluzi. Apsurd je da bi korisnika ta ista usluga koštala 10 puta jeftinije kada bi sam zadao nalog, ali banka tu opciju ne nudi. Taj potez bi mogao okarakterizirati primjerom bakice koja kupuje u dućanu kruh i prodavačica joj ljubazno uzme novce iz novčanika te si dodatno naplati 10 kuna za uslugu vađenja novca iz novčanika. Taj slučaj su u HNB-u okarakterizirali kao poslovnu politiku banke u koju se ne mogu mješati. Bez obzira što je očigleno da osnova za naplatu 10kn nema.

Možemo očekivati da će i sve druge banke povećati cijenu izvoda po poslovnom računu te bih volio da se skupi kritična masa korisnika koji to ne odobravaju i da se o tome ozbiljno progovori.
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 09:25   #29
Nije to ništa, ja za svoj poslovni račun u OTP banci koristim internet bankarstvo, i otkad imam token pojavila se dodatna stavka u obračunu mjesečne naknade, upravo taj famozna stavka "papirni izvod", evo za prošli mjesec u kojem nisam imala prometa nego plaćanje doprinosa, količina: 10 kom. Ja u banku niti ne odlazim osim kad podižem gotovinu s računa, papirnate izvode printam sama kod kuće, ali nevjerojatno kako pljačkaju ljude s nekim nevidljivim nametima.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 12:30   #30
ja sam u rba,također sve rješavam preko neta
ovo ti je mislim naknada po transakciji 1kn (bar je u rba tako)
slažem se da bi se trebali pobuniti,jer recimo moje knjigovodstvo hoće sve papirnato da ima
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 12:35   #31
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ja sam u rba,također sve rješavam preko neta
ovo ti je mislim naknada po transakciji 1kn (bar je u rba tako)
slažem se da bi se trebali pobuniti,jer recimo moje knjigovodstvo hoće sve papirnato da ima
Pa izvadi mu s neta,isprintaj i pošalji.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 13:21   #32
Tehnološka diskriminacija

Slažem se da se može preuzeti izvod sa neta, ali šta je sa starijim obrtnicima i privrednicima koji se uopće ne koriste internetom i ne žele ni pokušati. Ovdje se događa teška diskriminacija po tehnološkoj opremljenosti. Ti ljudi i onako skupo plaćaju papirne naloge, a sada su im za 166% digli i cijenu izvoda.
Ja sam osobno koristio bankovne izvode (Fina) do sada jer je bilo jednostavno otići i podići ih, bez gubljenja vremena za računalom. Isto tako, kvar računala mi ne bi uopće poremetio poslovanje i mogao bih bez neke panike popraviti računalo.
Meni se tako visoka cijena papirnih izvoda čini kao čisto iznuđivanje novaca. Banka bi trebala uslugu financijskog servisa odrađivati potpuno, a ne polovično. Evo primjera. Ostaviš auto kod autoelektričara da ti sredi podizače stakala. On to napravi i kaže ti evo podizači sad rade i to košta 100kn , a vi imate dvije mogućnosti za dovršetak usluge: Ja vam mogu zatvoriti tapecirung, ali znam da to možete i vi sami pa ću vam zbog toga računati taj posao još 200kn. Ako želite proći jeftinije, za 50kn ću vam dati uputu po kojoj ćete vratiti tapecirung na mjesto. Za to vam treba nešto alata koji se može naći u svakoj željezariji. Pitam se samo, koliko od nas misli da bi potez tog autoelektričara bio moralan, a čista je analogija sa potezom banke da se cijena izvoda na papiru nenormalno poveća (na, pazi, okruglu brojku 4kn). Znači, banka je financijski servis napravila polovično, a za standardni dovršetak te ucjenjuje visokom cijenom.
Primjera ima bezboj. A što je etična poslovna politika, a što nije, to je pravo pitanje. Treba se pobuniti protiv neetičnih poteza bilo koga, jer ako nema otpora samo nebo je granica za buduće bankarske poteze (vidimo i po kamatama).
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 15:07   #33
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Slažem se da se može preuzeti izvod sa neta, ali šta je sa starijim obrtnicima i privrednicima koji se uopće ne koriste internetom i ne žele ni pokušati. Ovdje se događa teška diskriminacija po tehnološkoj opremljenosti. Ti ljudi i onako skupo plaćaju papirne naloge, a sada su im za 166% digli i cijenu izvoda.
Ja sam osobno koristio bankovne izvode (Fina) do sada jer je bilo jednostavno otići i podići ih, bez gubljenja vremena za računalom. Isto tako, kvar računala mi ne bi uopće poremetio poslovanje i mogao bih bez neke panike popraviti računalo.
Meni se tako visoka cijena papirnih izvoda čini kao čisto iznuđivanje novaca. Banka bi trebala uslugu financijskog servisa odrađivati potpuno, a ne polovično. Evo primjera. Ostaviš auto kod autoelektričara da ti sredi podizače stakala. On to napravi i kaže ti evo podizači sad rade i to košta 100kn , a vi imate dvije mogućnosti za dovršetak usluge: Ja vam mogu zatvoriti tapecirung, ali znam da to možete i vi sami pa ću vam zbog toga računati taj posao još 200kn. Ako želite proći jeftinije, za 50kn ću vam dati uputu po kojoj ćete vratiti tapecirung na mjesto. Za to vam treba nešto alata koji se može naći u svakoj željezariji. Pitam se samo, koliko od nas misli da bi potez tog autoelektričara bio moralan, a čista je analogija sa potezom banke da se cijena izvoda na papiru nenormalno poveća (na, pazi, okruglu brojku 4kn). Znači, banka je financijski servis napravila polovično, a za standardni dovršetak te ucjenjuje visokom cijenom.
Primjera ima bezboj. A što je etična poslovna politika, a što nije, to je pravo pitanje. Treba se pobuniti protiv neetičnih poteza bilo koga, jer ako nema otpora samo nebo je granica za buduće bankarske poteze (vidimo i po kamatama).
Pa može dati mail adresu knjigovođe.
Zar knjigovođe ne moraju biti informatički pismeni i opremljeni?
Ne znam,ali mislim da je to moguće.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 15:19   #34
Bankama su papirnati izvodi i nalozi ogroman trošak naprema elektronskim (tu ubrajamo i veći promet na šalterima a samim time i plaće bankovnih službenica na šalterima).
Zato tako velike cijene. Ne bi li primorali što više subjekata da pređu na internet poslovanje.
Hej is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 17:05   #35
Evo ja sam bila u OTP banci, da raspravim stavku fantomskih papirnatih izvoda. Šalterska službenica nakon nekoliko provjera ustanovi da izvodi zaista ne postoje niti su igdje u poslovnicama preuzimani.....nakon telefoniranja u Upravu obavijesti me da se radi o pogrešci u programu, nekakva greška u tablicama koju su programeri ubacili. (!!!)

Nakon što sam predala Zahtjev za ukidanje te stavke, dođem doma i proučim malo poslovnu dokumentaciju unatrag do otvaranja računa 2005.g., i ustanovim da su mi na ime te fantomske stavke popelješili 94 kn u četiri godine! Zanemariv iznos za toliko razdoblje, ali interesanta greška u programu, zar ne? Tko uopće primjeti iznose od 0,25 - 2 kn mjesečno među ostalim stavkama.....

Poslala sam banci mail s upitom što da radim radi refundacije tog iznosa i sad me živo zanima što će mi odgovoriti.
Ako se uzjogune, idem ravno u Potrošački kod i novinarima.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 19:03   #36
financijski kolaps

Quote:
sic kaže: Pogledaj post
Slucajno sam otiso na stranicu i lijepo se iznenadio.s 8 na 11.To je samo PBZ ili ce i druge banke slijediti?
Uzmi kredit po 11%, jer je PBZ trenutno najpovoljniji što se tiće kredita. A banke će definitivno dizati kamate pošto im je promet pao. A promet je pao zbog novih zakona i banke su tim zakonom jako ogranićene pri plasmanu kredita.

Banke moraju zaraditi što znaći manje kredita, ali veće kamate!
__________________
kredit
josip007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 18:10   #37
Quote:
josip007 kaže: Pogledaj post
Uzmi kredit po 11%, jer je PBZ trenutno najpovoljniji što se tiće kredita.
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 21:07   #38
@lucas ... mir

Quote:
josip007 kaže: Pogledaj post
A promet je pao zbog novih zakona i banke su tim zakonom jako ogranićene pri plasmanu kredita.
ja bih voljela znati o kojem je zakonu riječ ... ako može link ili nešto
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 00:32   #39
Vjerovatno covjek misli na ogranicenje rasta plasmana od 12% godisnje koje je HNB uveo prije 2-3 godine. To doduse nije imalo nekog efekta jer su se firme pocele zaduzivat direktno vani. Kako je kuna odklizala par posto, a vecina kredita koje su dale banke su sa valutnom klauzulom, automatski su plasmani banaka narasli za priblizno isti iznos tako da ih je i to mozda trenutno malo steglo (pogotovo prema stanovnistvu).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 10:09   #40
Privredna banka Zagreb (PBZ) - iskustva

Do sad smo to mogli besplatno a sad je to 4 kn do rujna a onda 8kn (mjesečno). Ako se do 1.7. ne uključimo u ovo onda to možemo uz još jednu naknadu od 45kn članarine.


Dajte mi prijedlog banke u koju mogu prijeći a da mi ta banka ovo ne naplaćuje?

I imate li kakve spoznaje oko procedure - prebacivanje tekućeg računa plaće s PBZ-a na neku drugu banku?



Hvala!
__________________
1+1=11
m515 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.