Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2005., 21:08   #41
Quote:
gogo kaže:
treba raditi.

pun mi je kufer ljudi koji ne žele raditi jer im država ne daje dosta poticaja. pa kvragu meni nitko ne daje "poticaje" da radim pa radim cijeli dan.
svi bi nešto uzgajali pšenicu (ili kukuruz za hranit svinje) , prođeš s traktorom uzmeš poticaje i cijele godine čekaš dok naraste i onda se ideš svađati kolika bu otkupna cijena po kilogramu. Kaj je to poljoprivreda?

Nek se bace na proizvodnju povrća umjesto da uvozimo.

Povrće se više isplati, to je činjenica, međutim razni Getroi, Konzumi, Merkatori uvezu povrće po dumpinškim cijenama pa domaći seljaci nemaju plasman robe. Nije nikakav problem proizvesti povrće, nego je problem to prodati. E sad ako posiješ kukuruz onda bar znaš da ćeš imati plasman u svom svinjcu pa koliko toliko zaraditi prodajom svinja.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2005., 21:12   #42
Quote:
Commodus kaže:


Kako mu je rad po hektaru 3 sata (poore, posije, ima mehanizaciju, pa sve to radi u dva prolaza njivom - dakako, ne on nego neki jadničak iz sela kojem plati litrom rakije, i požanje iznajmljenim kompabjnom)

3 sata po hektaru… pogrešno.
Rascjepkanost i usitnjenost zemlje dovodi do računice da imaš samo pola sata odlaska do njive svaki put kad ideš. I toliko kad se vraćaš. E sad vidi ako imaš 4-5 parcela oko sela površine 2-3 jutra. Pa ti vidi računicu.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2005., 21:15   #43
Quote:
gogo kaže:
zegolube,
a šta ti predlažeš? Da im damo još više para? Da im mi platimo koliko god žele, a oni najbolje da ništa ne rade. Šta će bezveze mučiti i proizvoditi kad nemaju kome prodati? Bolje da im platimo da ništa ne rade.

Nego koliko od tih seljaka RAZMIŠLJA kako prodati ono što proizvedu? Ako ne znaju sami prodati neka zaposle prodavače, neka se povežu s kumicama na placu.

Evo jedan seljak se dobro sjetio. On svoju hranu (ekološku) prodaje preko e-mail. Vikendom pošalje mail sa svime što ima u ponudi, ja naručim (e-mailom) do utorka i u četvrtak imam dostavu do mojih vrata. E sad zašto to nikome od svih tih silnih seljaka (koji neznaju prodati) nije palo na pamet? Neka se udruže i neka organiziraju prodaju svoje hrane. Međutim njima se neda zezati "na malo" oni bi najrađe poslovali na način koji je opisao commodus, posadiš (s traktorom), cijele godine čekaš dok naraste i živiš od državnih poticaja, i na kraju prodaš za masne pare. Hej pa ajmo onda svi na selo!!!

Pozdrav,
gogo
Udruženje je neophodno međutim, to dobro funkcioniše na papiru.
Pretpostavi da se udruži10 seljaka i ode u Kutinu po gnojivo.
Odu sa šleperom, i to je taman toliko koliko je njima potrebno za godinu dana.
Naravno dobijaju gnojivo po cijeni bez onih preprodavača koji nabijaju cijenu od tvornice do sela. E sad onaj u Kutini kaže «mi nemamo za vas gnojiva jer vi ste došli sada i nema vas do slijedeće godine a mi imamo stalne kupce koje ne smijemo ostaviti bez gnojiva»,
I odoše seljaci kući neobavljenog posla i kupe kod kuće od onog preprodavača koji ima «deal» sa proizvođačem.
OVO JE MALO KARIKIRANO, ali takve zajebancije su itekako prisutne.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2005., 21:18   #44
Quote:
happygoose kaže:
Mala digresija,

upravo je problem u tome sto drzava "treba odrediti sta ce seljak raditi", suprotnog sam misljenja.Trziste odredjuje sto je konkurentno i isplativo, kako ono lokalno, tako i ono globalno.

Drzava moze samo reci mi toliko i toliko otkupljujemo za svoje zalihe.

Jos nisam cula da si je neka coop, organizirala ispitivanje trzista i nasla svoju nisu.Danas se u biznisu trazi svoja nisa.
Ne odrediti šta će seljak raditi nego sa poticajima regulisati površine zasijane ovim ili onim. Ipak ne možemo očekivati od seljaka da prati trend cijena na evropskom ili svjetskom tržištu pa da onda na osnovu toga kreira svoj plan. Država lijepo kaže prije sjetve koliki je poticaj i na osnovu toga će seljaci vidjeti da li će i šta sijati.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 09:21   #45
malo se tema vraća na vrh...

1. Poljoprivreda u HR je svakako rascjepkana - previše je ljudi koji se time bave da bi svi dobro živjeli. Kada se poljoprivredom bude bavilo 10tak% stanovništva tada će biti bolje. Što s ostatkom - Radnici na selu. Da li ste ikad čuli da netko na selu radi za nekoga??? ja nisam.

2. Dok klapa od 20 ljudi pjeva maslina je neobrana... nema šanse da će bit ulja

3. EU će nas žestoko stisnuti. Države EU subvencioniraju poljoprivredu JAKO. Zašto?
a) Da njihovi ljudi bolje žive i
b) Da cijenama unište eventualne konkurentske poljoprovrede susjednih zemalja. Kako inače objasniti da je njemački sir jeftiniji od našeg ili poljskog/ukrainskog/ruskog

4. Zadruge - koliko god nas vraća u prošlost ipak je to neminovno. Prosječan seljak nije školovan i nema pojma kako prodati svoj proizvod, što proizvoditi slijedeće godine, ....
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 10:22   #46
Quote:
4,05% kaže:
Ne odrediti šta će seljak raditi nego sa poticajima regulisati površine zasijane ovim ili onim. Ipak ne možemo očekivati od seljaka da prati trend cijena na evropskom ili svjetskom tržištu pa da onda na osnovu toga kreira svoj plan. Država lijepo kaže prije sjetve koliki je poticaj i na osnovu toga će seljaci vidjeti da li će i šta sijati.
i opet ponavljam poljoprivreda je BIZNIS kao i svaki drugi...trazi novac, ulaganje, znanje, vrijeme i rad i znoj....

i tako je treba tretirati...sa minimalnim upletanjem drzave...osim u smislu strategije.

I tekako bi se seljak trebao obrazovati...i posjedovati informaciju koja mu znaci zaradu...meni je uopce besmisleno o tome raspravljati..to se u biznisu podrazumjeva...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 10.10.2005. at 11:00.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 10:48   #47
Quote:
4,05% kaže:
Povrće se više isplati, to je činjenica, međutim razni Getroi, Konzumi, Merkatori uvezu povrće po dumpinškim cijenama pa domaći seljaci nemaju plasman robe. Nije nikakav problem proizvesti povrće, nego je problem to prodati. E sad ako posiješ kukuruz onda bar znaš da ćeš imati plasman u svom svinjcu pa koliko toliko zaraditi prodajom svinja.
Mislim da proizvodnja ekoloski cistog voca i povrca na veliko nema neke velike buducnosti.. tj ne moze se racunati da ce cijena ovakvih prozivoda bit placana zlatom.. razlika u cijeni za ekoloski neciste i ekoloski ciste proizvode u razvijenijim zemljama nije ogromna.

Sjetimo se samo prijeteceg pisma americke ambasade upuicenog RH kad se radilo o GMO proizvodima..

http://www.zelena-akcija.hr/ge/hrv/us-memo.html

http://www.zelena-akcija.hr/priopcen...02-12-2002.htm


Prizivodjaci GMO sjemena su mocni, najmocniji na svijetu i oni diktiraju cijene i uvjete rada danasnjeg poljoprivrednog domacinstva.
Npr:
http://www.zelena-akcija.hr/priopcenja/foepressGMO.pdf

pa i
http://www.zelena-akcija.hr/akcije/z...12.04.2005.pdf

Dakle seljak je primoran koristiti ovo ili ono gnojivo i ovo ili ono sjeme..

U UK npr postoje ekoloske farme kojie proizvode i dostavljaju organic proizvode domacinstvima.. za malog proizvodjaca ovo je OK ali vise ovakvih proizvodjaca radit ce na smanjivanju cijene ( teskocama proizvodnje s malo sredstava), pritisku svjetskih mocnika ka unistenju ovakvih malih farmica ( njima je zarada manja) i na kraju .. ako imas susjeda koji uzgaja GMO proizvode kolika je garancija da vjetar nece transformirati prasinu s njihovih usjevnih povrsina na tvoje.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 11:00   #48
Mislim da je ovo ideja sasvim vrijedna razmatranja.....ali treba se za to zanimati i neshto i nauciti...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 11:09   #49
Priznajem da nemam pojma o poljoprivredi ili životu na selu, ali par stvari me ovdje smeta... npr:

Quote:
4,05% kaže:
3 sata po hektaru… pogrešno.
Rascjepkanost i usitnjenost zemlje dovodi do računice da imaš samo pola sata odlaska do njive svaki put kad ideš. I toliko kad se vraćaš. E sad vidi ako imaš 4-5 parcela oko sela površine 2-3 jutra. Pa ti vidi računicu.
I ja putujem na posao i s posla po pol sata svaki put, pa mi se to ne broji u radno vrijeme. Zašto bi se mene trebalo ticati koliko vremena treba nekom čovjeku da dođe od kuće do njive?

Isto tako, netko je gore napisao (ne mogu to sad naći) nešto kao "ako hoćemo da se manje ljudi bavi poljoprivredom, ponudimo im drugi posao". Dragi vi, ako ne mogu živjeti od poljoprivrede, neka si sami nađu drugi posao. Meni nitko nije nudio posao jer sirota nisam imala od čega živjeti, nego sam si ga sama našla. Zašto bi se nekome drugom nudilo i tko sam ja da mu išta nudim? Neka si svatko odabere što želi raditi u životu.
Ako se želi baviti poljoprivredom, a ne može preživjeti od nje, ima problem. Ali i ja bih se htjela baviti vezenjem goblena, no kako od toga ne mogu živjeti, našla sam nešto drugo od čega mogu.


Quote:
4,05% kaže:
Ipak ne možemo očekivati od seljaka da prati trend cijena na evropskom ili svjetskom tržištu pa da onda na osnovu toga kreira svoj plan. Država lijepo kaže prije sjetve koliki je poticaj i na osnovu toga će seljaci vidjeti da li će i šta sijati.
A zašto ne bismo to očekivali? Danas više nikome ništa ne dolazi servirano na pladnju, a naročito ne potrebne i važne informacije. Informacija je ono što je ključno i najvrijednije. A poljoprivreda je, kako je netko već rekao, posao kao i svaki drugi. U svakom poslu je ključna informacija o stanju na tržištu, konkurenciji, itd... ne razumijem zašto se poljoprivrednik ne bi o tome informirao, nego čeka da mu država kaže što da radi? Koliko sam ja ljudi sa sela upoznala, možda neki i jesu bili neobrazovani, ali nisu bili glupi pa da im netko mora govoriti što da rade. Mislim da većina ljudi ima dovoljan intelektualni kapacitet da se informira, obrazuje (u smislu da nauči koje su mu informacije bitne i kako do njih doći) i izvede smislene zaključke iz dobivenih informacija.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 19:52   #50
Quote:
vrabac kaže:
Priznajem da nemam pojma o poljoprivredi ili životu na selu, ali par stvari me ovdje smeta... npr:

I ja putujem na posao i s posla po pol sata svaki put, pa mi se to ne broji u radno vrijeme. Zašto bi se mene trebalo ticati koliko vremena treba nekom čovjeku da dođe od kuće do njive?

Isto tako, netko je gore napisao (ne mogu to sad naći) nešto kao "ako hoćemo da se manje ljudi bavi poljoprivredom, ponudimo im drugi posao". Dragi vi, ako ne mogu živjeti od poljoprivrede, neka si sami nađu drugi posao. Meni nitko nije nudio posao jer sirota nisam imala od čega živjeti, nego sam si ga sama našla. Zašto bi se nekome drugom nudilo i tko sam ja da mu išta nudim? Neka si svatko odabere što želi raditi u životu.
Ako se želi baviti poljoprivredom, a ne može preživjeti od nje, ima problem. Ali i ja bih se htjela baviti vezenjem goblena, no kako od toga ne mogu živjeti, našla sam nešto drugo od čega mogu.



A zašto ne bismo to očekivali? Danas više nikome ništa ne dolazi servirano na pladnju, a naročito ne potrebne i važne informacije. Informacija je ono što je ključno i najvrijednije. A poljoprivreda je, kako je netko već rekao, posao kao i svaki drugi. U svakom poslu je ključna informacija o stanju na tržištu, konkurenciji, itd... ne razumijem zašto se poljoprivrednik ne bi o tome informirao, nego čeka da mu država kaže što da radi? Koliko sam ja ljudi sa sela upoznala, možda neki i jesu bili neobrazovani, ali nisu bili glupi pa da im netko mora govoriti što da rade. Mislim da većina ljudi ima dovoljan intelektualni kapacitet da se informira, obrazuje (u smislu da nauči koje su mu informacije bitne i kako do njih doći) i izvede smislene zaključke iz dobivenih informacija.
aj ti isfrustrirana kujo odjebi od poljoprivrednika kad i sama kazes da nemas pojma o cemu pricas.......

Poljoprivrednici nemogu zivjeti od poljoprivrede zato kaj strukture u vlasti stite uvoznike koji na uvozu smeca iz evrope zaraduju ekstra profite....

npr Klaric koji je financirao mesicevu kampanju, bivsi ministar poljoprivrede pankretic je takodjer uvoznik, a o matanima da ne govorimo...
 
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 20:59   #51
U potpunosti se slazem.

Quote:
Lucky kaže:
Reforma poljoprivrede?

Nuznost.Poljoprivredom se u svim razvijenim drzavama bavi oko 5% stanovnistva.To su seljaci koji pod sobom imaju velike obradive povrsine.
Dakle u Hr nuzno je okrupniti zemljiste,sva starija domacinstva ionako nisu konkurentna pa ce i biti na nekoj socijali.
Poljoprivredom ce se moci baviti samo jaca domacinstva sa velikim obradivim povrsinama.
Jako bi bilo dobro kad bi se ljudi ovisno o krajevima i o proizvodima koji su tu zastupljeni odlucili povezivati u zadruge i suradivati.
Kad vidis jedna Toscana ili u Austriji kako stvari funkcioniraju.
Po meni je najbitnije od proizvoda napraviti brand name i zastitit proizvod po geografskom porijeklu i po sorti.Tu trebamo puno uciti od talijana.
Trebalo bi napraviti i jedan sustav kontinuirane naobrazbe i stalnog usavrsavanja seljaka.Danas je gospodarstvo islo korak dalje a zahtjevi koji se postavljaju pred seljaka su nza dobar dio njih preveliki.
zajec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 23:07   #52
Sektor poljoprivrede u svijetu donosi mnogo nize profite od npr IT-a, farmacije ili biomedicine ali ima veliku stratesku vaznost, te poboljsava ukupnu alokaciju resursa,
EU ima vise interesa da subvecionira poljoprivrednike nego uvozi hranu iz vana makar bila povoljnija, jer bi se stvarao golem trgovinski deficit.

Poljoprivreda kao i ostale ekon.grane u Hrvatskoj tehnoloski zaostaje, jedino ulaganjem u znanje moze se brze zapoceti s profitabilnom proizvodnjom i doseci EU prinose po hektaru. Da mocnici lokalne samouprave stipendiraju kojeg dipl.agron. godisnje vise ne bi bilo na odmet, ali i da se pokrene masovnija edukacija starijih.

Buduci sam iz Dalmacije procjenjujem da je ambiciozan plan sadnje tisuce hektara maslinika i vinograda prije ulaska u EU nazalost neostvariv.
Nemamo npr. dovoljno sadnica maslina ni loznih cijepova za to ostvariti.
Problem je i u premalim, rascjepkanim posjedima, reforma zemljisnih knjiga dobro napreduje ali i uz cisto stanje u gruntovnicama i na kastastru potrebna su desetljeca da bi se na jednom otoku zemljiste okrupnilo, zamijenile parcele i proizvodnja ucinila profitabilnom.
Problem je naravno i u mentalitetu i kulturi zivota, tako da svi zele zivit u gradu a poljoprivredom se vise nema i tko baviti, a na selu ostanu oni s osnovnom skolom...

O nedostatku marketinga i stvaranja brandova necu ni govoriti, uz same poljoprivrednike i njihove udruge zadatak je i HGK-a da pomogne.
Daleko smo od ideala da milijunima turista na Jadranu ponudimo (i vise naplatimo) kvalitetnu hranu Made in Croatia.
Tvornica SMS je nazalost iznimka, ali da zavrsim s dozom optimizma, ako jedan moze uspjeti mogu i svi ostali. Ne otkrivat toplu vodu nego ucit i radit


Quote:
Lucky kaže:
Reforma poljoprivrede?

Nuznost.Poljoprivredom se u svim razvijenim drzavama bavi oko 5% stanovnistva.To su seljaci koji pod sobom imaju velike obradive povrsine.
Dakle u Hr nuzno je okrupniti zemljiste,sva starija domacinstva ionako nisu konkurentna pa ce i biti na nekoj socijali.
Poljoprivredom ce se moci baviti samo jaca domacinstva sa velikim obradivim povrsinama.
Jako bi bilo dobro kad bi se ljudi ovisno o krajevima i o proizvodima koji su tu zastupljeni odlucili povezivati u zadruge i suradivati.
Kad vidis jedna Toscana ili u Austriji kako stvari funkcioniraju.
Po meni je najbitnije od proizvoda napraviti brand name i zastitit proizvod po geografskom porijeklu i po sorti.Tu trebamo puno uciti od talijana.
Trebalo bi napraviti i jedan sustav kontinuirane naobrazbe i stalnog usavrsavanja seljaka.Danas je gospodarstvo islo korak dalje a zahtjevi koji se postavljaju pred seljaka su nza dobar dio njih preveliki.
zajec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2005., 11:51   #53
Quote:
LostCase kaže:
aj ti isfrustrirana kujo odjebi
Hvala na komplimentu

Quote:
LostCase kaže:
od poljoprivrednika kad i sama kazes da nemas pojma o cemu pricas.......
Da priznajem, no za ono o čemu pričam mislim da nije bitno da li pričam o poljoprivredi ili turizmu ili brodogradnji ili ... ono što sam ja gledajući sa strane iščitala je jal i gnjev (možda opravdani, ne kažem) bez inicijative da se nešto konstruktivno napravi (osim ako blokiranje cesta nije konstruktivno, a dugoročno mislim da nije). Stav "recite vi meni šta da radim" mi je malo bezze, mislim da bi se ljudi trebali sami pobrinut da imaju od čega živjeti. Kažu da ni Bog ne pomaže onima koji si ne pomognu sami.

Quote:
LostCase kaže:
Poljoprivrednici nemogu zivjeti od poljoprivrede zato kaj strukture u vlasti stite uvoznike koji na uvozu smeca iz evrope zaraduju ekstra profite....

npr Klaric koji je financirao mesicevu kampanju, bivsi ministar poljoprivrede pankretic je takodjer uvoznik, a o matanima da ne govorimo...
Tvoje mišljenje, ne znači da se (ne) slažem, ali to si mogao reći i bez uvreda
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2005., 20:00   #54
Quote:
vrabac kaže:

Tvoje mišljenje, ne znači da se (ne) slažem, ali to si mogao reći i bez uvreda
Oke oke ispricavam se zbog uvreda

Probat cu ti objasnit jos par stvari....

1. Poljoprivreda ima veliku stratesku vaznost i zato se nijedna ozbiljna zemlja nemoze odreci poljoprivrednika i pustit ih da propadnu...uzmimo primjer Velike Britanije koja je do 2. svjetskog rata vecinu hrane uvozila jer im je to bilo jeftinije....Al kaj se dogodilo za vrijeme drugog svjetskog rata?? Njemci su podmornicama unistavali trgovacke konvoje , i britanci su , da nebi pocrkali od gladi morali obnoviti poljoprivredu.... Zato sve europske zemlje subvencioniraju svoju poljoprivredu

2. pravi poljoprivredni proizvodaci ne zele ovakvu raspodjelu subvencija, gdje dobivas novac po hektaru , sadnici il po grlu neke zivotinje nego oni zele da se subvencioniraju mineralna gnojiva, repromaterijal, gorivo..... Zasto? Zato sto bas nitko ne provjerava dali su ti silni hektari psenice i kukuruza zbilja posadjeni pa tako ako imas deset hektara neobradjene zemlje samo prijavi da ces posaditi kukuruz i dobis 10 000 kn za nis....To naravno ne pase onima koji zbilja nesto i rade jer velik dio love za poticaje ne posluzi svojoj svrsi....
 
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 10:17   #55
Trebaju seljaci osnivati udruge po selima i sami se organizirati.
Ne mogu se samo oglašavati, da im kasni poticaj, da je premali, da nema kome prodati, da cijena nije dobra, kombajn puno dođe, gorivo bla..rješenja je blokada cesta.
Ja bi samo napravio zaobilaznu cestu oko štrajkaša pa nek stoje kolko hoće. Mogu ih donekle razumijet, no danas nitko nikog ne pita. Ak kamionđija treba prevest robu u roku, ne može zbog štrajkaša na cesti. Pa kaj im je on kriv?! On će nahebat od poslodavca. Jel netko frajeru prvo kupi kamion, pa nek vozi?!
jOŠ DA MU I POSAO NAĐE?! Niko nikog danas ne hebe..
Trebaš se snaći ili propasti.
Martymad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.