Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2008., 18:20   #1
Nova odlikovanja OSRH

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...32170/index.do

"Od jeseni bi se i to trebalo promijeniti jer se izrada Pravilnika o odlikovanjima za sudjelovanje u međunarodnim mirovnim misijama, na kojemu u Ministarstvu obrane i Glavnom stožeru Oružanih snaga RH intenzivno rade od travnja, polako bliži kraju."

Zna li možda netko nešto više?

"Dok se nazivi budućih odlikovanja manje-više znaju, trenutačno se radi na njihovu dizajnu, u kojemu će biti i neki tradicijski motivi, poput pletera, hrvatskog grba, palmina lista."

???
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 18:27   #2
Da, čuo sam da će od jeseni pripadnici međunarodnih mirovnih misija dobivati određene medalje, u biti "priznanja" za sudjelovanje u misijama.

Ne vidim u tome ništa loše
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 18:27   #3
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post

Zna li možda netko nešto više?
pa ljepo ti pise

Kad se u kakvoj svečanijoj prigodi, u nekoj od ratnih zona razbacanih diljem svijeta, okupe pripadnici vojnih kontingenata različitih država koji sudjeluju u međunarodnim mirovnim operacijama, samo Hrvati na odorama nemaju nikakvo obilježje koje bi znalcu odmah reklo u kojoj je mirovnoj misiji bio, je li učinio neko posebno hrabro djelo, je li se iskazao u humanosti ili je, možda, bio ranjen...

a skuzili su da odlicja koja su jos iz vremena DRa nisu pogodna za dodjelu za neka djela u mirovnim misijama
pa aj sad da napokon i to naprave

edit:
kakvog J palminog lista
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 18:39   #4
Ma potpuno se slažemo da našim vojnicima trebaju dati odlikovanja za mirovne misije u kojima su sudjelovali. Samo me zanima kako bi to sve trebalo izgledati jer se u članku spominju različiti rangovi i medalje za određene vojnike koji su se na neki način istaknuli tijekom tih operacija. Znači li to da se dosadašnja odlikovanja za hrabrost neće dodjeljivati vojnicima iz mirovnih operacija tj. hoće li ta odlikovanja ostati "rezervirana" samo za sudionike DR?

Nešto o pukovniku Ratimiru Benčiću:
http://www.vecernji.hr/newsroom/news...28671/index.do
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 18:55   #5
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Znači li to da se dosadašnja odlikovanja za hrabrost neće dodjeljivati vojnicima iz mirovnih operacija tj. hoće li ta odlikovanja ostati "rezervirana" samo za sudionike DR?
po mom su ta odlikovanja vec podjeljena i nebi ih trebalo djelit za
npr. iskazanu hrabrost u nekoj mirovnoj misiji

zato se valjda i ide na dizanj drugacijih medalja
koja bi npr. uz hrvatska obiljezja kao sto su pleter i grb imali i obiljezja zemlje u kojoj je doticni sudjeloval
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 15:15   #6
Pitanje, što u današnjem licemjernom svijetu bez morala (ne mislim na ljude nego na državne institucije) uopće predstavljaju ordeni, spomenice i priznanja?
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 21:28   #7
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Pitanje, što u današnjem licemjernom svijetu bez morala (ne mislim na ljude nego na državne institucije) uopće predstavljaju ordeni, spomenice i priznanja?
Isto što i prije 17-18 godina za vrijeme DR,ništa... i sve
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 21:40   #8
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Isto što i prije 17-18 godina za vrijeme DR,ništa... i sve
bas tak
vrjedi ona stara
ko blize vatri bolje se ogrije
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 17:26   #9
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
po mom su ta odlikovanja vec podjeljena i nebi ih trebalo djelit za
npr. iskazanu hrabrost u nekoj mirovnoj misiji

zato se valjda i ide na dizanj drugacijih medalja
koja bi npr. uz hrvatska obiljezja kao sto su pleter i grb imali i obiljezja zemlje u kojoj je doticni sudjeloval

Ne znam, ne bih se u potpusnosti složio s tobom...
Kad sad imamo vani kompletne satnije na Golanu i u Afganistanu, ne vidim zašto ne bi ( ako ne daj Bože ) upadnu u neku zasjedu ili sudjeluju u borbi, ljudi koji naprave iznimni pothvat koji je spasio život kolega dobili recimo medalju za hrabrost.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 18:02   #10
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
ljudi koji naprave iznimni pothvat koji je spasio život kolega dobili recimo medalju za hrabrost.
neznam zakaj se ne slazaes samnom
ja sam samo napisal da sad treba drugi dizajn medalja
nisam napiso da nekog netreba odlikovat za ucinjeno neko djelo

npr. medalja za hrabrost
misija afganistan
napravit medalju sa motivima RH i afganistana u odredenom obliku

npr. medalja za hrabrost
misija golanska visoravan
isti oblik uz obiljezja RH i hm (i jednih i drugih )
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 20:14   #11


ovako to triba izgledati

Osobno mislim da ordenja trebaju biti rijetka, nikad nebi davao medalje za npr. provedenu vježbu (kao u jna), vojnik bi dobio medalju ako je dokazano ubio određeni broj neprjatelja...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 20:50   #12
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
vojnik bi dobio medalju ako je dokazano ubio određeni broj neprjatelja...
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 21:08   #13
Ima li negdje popis svih vojnih odlikovanja koje dodjeljuje RH?
I postoji li kakva mogućnost usporedbe sa odlikovanjima npr. američke vojske
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 21:30   #14
http://hr.wikipedia.org/wiki/Odlikov...blike_Hrvatske
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2008., 22:33   #15
IMHO,medalja za hrabrost trebala bi biti napravljena jednom za uvijek,podatci o ratu,misiji itd. bili bi na plaketi koja ide uz to.Također bih uveo i odlikovanje za ranjavanje(nešto kao purpurno srce)koje bi isto tako bilo "univerzalno".Predložak za ta odlikovanja potražio bih u prošlosti,ali ne kao ova sada lente,veleredi,kurci,palci nego prave vojničke medalje.Opčenito mislim da premalo držimo do naše vojne povijesti
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 11:26   #16
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
IMHO,medalja za hrabrost trebala bi biti napravljena jednom za uvijek,podatci o ratu,misiji itd. bili bi na plaketi koja ide uz to.Također bih uveo i odlikovanje za ranjavanje(nešto kao purpurno srce)koje bi isto tako bilo "univerzalno"
pa radi se na ise tipova odlikovanja kolko sam ja njih skuzil
a nije ti loze ovo na plaketi
jos bolje bi bilo na zemjenici medalje
jer bas da ces teglit medalje sa sobom
a zamjenice tak i tak kakse stavis i skines
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 15:04   #17
Jedno pitanje? Je li se u našoj vojsci još uvijek dodjeljuje spomenice domovinske zahvalnosti za službu od 5, 10, 15 i 20 godina uzorne službe?
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 18:05   #18
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje? Je li se u našoj vojsci još uvijek dodjeljuje spomenice domovinske zahvalnosti za službu od 5, 10, 15 i 20 godina uzorne službe?
djeli se lova
a pismeno za sada kolko je meni poznato ne
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 18:53   #19
Ne, znam meni je tak ok vidjeti na odori te kockice. Možda se boje da netko ima npr. medalju za 10 godina služenja, a čin pukovnika .
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 13:22   #20
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje? Je li se u našoj vojsci još uvijek dodjeljuje spomenice domovinske zahvalnosti za službu od 5, 10, 15 i 20 godina uzorne službe?
Novčana nagrada je redovita, bez kašnjenja, a papirnato priznanje kad stigne
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.