Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2009., 18:31   #21
Ne, ne slažem se s tim.
Ako tvrdimo da ništa nije prvo i da je uvijek nešto moralo postojati prije (koje je onda nešto stvorilo poslije), ulazimo u logičan paradoks ili nelogičnost da ništa nije moglo biti prvo i da ne postoji prvi uzrok a kako je onda sve nastalo!??
Dakle, taj prvi prauzrok pa definiciji da je prvi i da je prauzrok stvaranja nije nikako mogao biti stvoren već oduvijek postoji.
A sad, kako sam došao do te teze ili razmišljanja, to je već malo duža priča i objašnjenje za koje sad nemam dovoljno prostora ni vremena.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 00:44   #22
Tehnički gledano, Shamanatrix je u pravu jer svemir postoji uistinu oduvijek. Nije postojalo "prije" svemira u kojem svemir ne postoji kao niti što ne postoji sjevernije od sjevernog pola. Tako da si već u startu zapeo i dalje ti i nema smisla razvijati teoriju na krivoj tezi.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 15:49   #23
Ne bih rekao.
Prostor i vrijeme su obilježja ovog svemira, koji je nastao nakon BB tj. velikog praska.
Ne možemo govoriti da je svemir postojao i prije BB jer je to protivno zakonima fizike ali da je postojalo nešto drugo, iz čega je nastao današnji svemir, to da.
No je li to neka vrsta ''prasvemira'', svemirske juhe kako to nazivaju neki znanstvenici, univerzalna izvorna energija kako je ja nazivam, viša svjesnost, Bog ili ćemo to nazvati drugačije, nije bitno, bitno da se slažemo da je nešto moralo postojati, što je iniciralo stvaranje današnjeg svemira, kakvog mi poznajemo.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 17:40   #24
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao.
Prostor i vrijeme su obilježja ovog svemira, koji je nastao nakon BB tj. velikog praska.
Ne možemo govoriti da je svemir postojao i prije BB jer je to protivno zakonima fizike ali da je postojalo nešto drugo, iz čega je nastao današnji svemir, to da.
No je li to neka vrsta ''prasvemira'', svemirske juhe kako to nazivaju neki znanstvenici, univerzalna izvorna energija kako je ja nazivam, viša svjesnost, Bog ili ćemo to nazvati drugačije, nije bitno, bitno da se slažemo da je nešto moralo postojati, što je iniciralo stvaranje današnjeg svemira, kakvog mi poznajemo.
Da, i to nešto prije mogu biti M-brane a ne mora biti svjesno biće. Čekaj malo, nevjernicima se predbacuje da ne znaju definirati niti opisati svijest a ti bi rekao da je nešto "prije" svemira svjesno. Svjesno u kom smislu? Kao što si ti?

Aj kad si već tu, odgovori mi zašto bi Bog napravio svemir? Što ga je nagnalo
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 17:58   #25
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Aj kad si već tu, odgovori mi zašto bi Bog napravio svemir? Što ga je nagnalo
Did Steve tell you that?
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 19:23   #26
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post

Aj kad si već tu, odgovori mi zašto bi Bog napravio svemir? Što ga je nagnalo
Da, to je dobro i vrlo cesto postavljano pitanje teistima.
Da li je zelio da mu se netko divi i klanja i aplaudira? Da li je u pitanju low self esteem? I sta mu vrijedi 'divljenje' programiranih robota? Da li mu je bilo doasdno?


I zasto upravo ovakav svijet, pun patnje? Da li je patnja poanta tog stvaranja, jer toga ne bi nikada ni bilo, da nije stvoreno? Ubojstva, bolesti, elementarne nepogode, pedofilije, silovanja, mucenja...temeljem ovoga: ili imamo u pitanju jedno izrazito maliciozno i svirepo stvorenje (kao sto vjeruju gnosticari) ili jednog glupana, koji nije mogao predvidjeti sta ce se dogadati, i koji vise nista ne moze poduzeti da se navedene mizerije ne dogadaju?

Negdje na netu sam procitala: 'Ako smo mi bozija djeca, bog je child abuser'.

Isto vriedi i za neku 'svijest' koja bi 'stvorila' univerzum.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 19:26   #27
El creador (sapunica, 1. dio)

U prvoj epizodi ove nove meksičke sapunice, Stvoritelj ili Bog stvara svijet.
Što Ga je nagnalo? Otprilike isto ono što obične ljude nagoni da rade djecu, a umjetnike da slikaju. Stvaralački eros, da tako kažemo. Stvoritelj osjeća užitak, zato što će si napraviti nešto jako lijepo što će biti samo Njegovo i što će moći imati samo On i raditi s time što bude htio, ali poslije shvaća da ne smije biti sebičan i da bi bilo lijepo kad bi to podijelio još s nekim.

I tako nastaju razna bića, ali neka od njih samo lepršaju uokolo, trube u trubice i sviraju harfu, uživaju i ne mare previše za konverzaciju sa svojim Stvoriteljem, dok druga skoro uopće ni ne shvaćaju ljepotu Stvaranja. Zato Stvoritelj svega napravi i čovjeka po uzoru na Sebe, koji može vidjeti da je svijet lijep, a s kojim Stvoritelj može čak i razgovarati i dozivati ga. Nakon nekog vremena Čovjek zvan još i Adam se prestane odazivati, sve češće se skriva u grmlje i govori: "Stari, pusti me na miru, imam posla". Stvoritelj potom shvaća da je čovjek, zapravo, sličan njemu i da bi i on htio ljepotu svijeta podijeliti s nekim, pa mu napravi i partnericu, zvanu Eva ili Evita.

U drugom nastavku: La serpiente y el manzanar

Zadnje uređivanje N'dugu : 29.03.2009. at 19:33.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 20:51   #28
Poimanje postanka svijeta tumačim na svoj način. Mislim da su neke stvari u Bibliji preneseno značenje, možda svemir jest nastao Velikim praskom, ali i taj prasak je nešto, tj. Netko morao pokrenuti. A taj Netko je On.
 
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 21:43   #29
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Da, i to nešto prije mogu biti M-brane a ne mora biti svjesno biće. Čekaj malo, nevjernicima se predbacuje da ne znaju definirati niti opisati svijest a ti bi rekao da je nešto "prije" svemira svjesno. Svjesno u kom smislu? Kao što si ti?

Aj kad si već tu, odgovori mi zašto bi Bog napravio svemir? Što ga je nagnalo
Evo ti mog odgovora sa jednog drugog posta.
Rekao bih da odgovor nije tako kompliciran i da je u stvari vrlo jednostavan.
Bog je svemoguć, apsolutan...
Ako je to tako, zašto bi onda uopće išao stvarati svemir i nas ljude?
Zbog ljubavi.
Da, to je jedino što Bog nije mogao sam ostvariti.
On ima svu moć u svemiru, imao ju je i prije stvaranja, i nakon toga i pravo je pitanje zašto toliko gubi vremena s nama ljudima, koji smo ga, ako pažljivo čitate bibliju, toliko puta iznevjerili i odbacili?
Jednostavno, ljubav je jedna od onih stvari za koje, da bi se ostvarila, trebate dvoje.
Dakle, imamo Boga, usamljenog Boga prije stvaranja, koji može pričati jedino sam sa sobom i onda, nakon stvaranja Bog stvara idealni rajski vrt Eden i stvara tamo Adama i Evu.
I umjesto da Adam i Eva iskoriste to što imaju i uživaju, oni koriste svoju slobodnu volju koju imaju ( a imaju je jer bez slobodne volje nema ni prave ljubavi) i kreću svojim putem, bez Boga.
I što imamo za posljedicu?
Svijet bez ljubavi, svijet pun mržnje, ogorčenja, ratova...
A što Bog radi?
Jedino što može?
Šalje ljudima proroke i na kraju svog sina- Isusa da bi se ljudi pokajali i vratili njemu.
Zašto bi se Bog toliko trudio oko nas a da nema neki veliki razlog?
Nije li ljubav dovoljno veliki osjećaj koji vas može natjerati na najveće žrtve i najduže čekanje, pa i da žrtvujete svog jedinorođenog sina, pa i da čekate 6000 biblijskih godina?
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 04:14   #30
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Evo ti mog odgovora sa jednog drugog posta....
Ti i blue_bird niste shvatili moje pitanje. Čak i da je radi ljubavi, zbog čega bi Bog napravio ljude? To je bilo trik pitanje koje nažalost nisi shvatio.

Poanta je bila da shvatiš da je postojanje svemira ili brutalna činjenica ili posljedica nečeg drugog: npr. Božje odluke. No ako isto pitanje postavimo na samu Božju odluku onda možemo ponovo izabrati brutalnu činjenicu a u tom slučaju je kreiranje svemira nešto neizbježno Bogu te time njegova "sudbina" ili zaključiti da ga je nešto drugo nagnalo.

Problem imaš u linearnom razmišljanju i jedini izlaz je u nelinearnosti. No u tom slučaju se izbjegava prvotna problematika linearnosti koja je i bila problem (as in što je uzrok svemira).
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 05:09   #31
Zamislite da je sve nestalo i ostao si samo Ti.
Nigdje nikoga, nema ni svemira, nigdje ništa.
Što ćes učiniti?
Napraviti BB da ti ne bude dosadno?
ili i dalje čamiti u beznadju?
london-vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 05:29   #32
Quote:
london-vienna kaže: Pogledaj post
Zamislite da je sve nestalo i ostao si samo Ti.
Nigdje nikoga, nema ni svemira, nigdje ništa.
Što ćes učiniti?
Napraviti BB da ti ne bude dosadno?
ili i dalje čamiti u beznadju?
Ja bih si napravio osjećaj beskonačnog orgazma i uživao...
Bolje nego zajebavanje s ljudima.

Zapravo filozofska pitanja imaju jednostavne odgovore. Zanimljiva je anegdota s Russellom:

"There is a story that on one of his lecture tours of America, Russell found himself at dinner sitting next to the principal of a respectable girls' college, who asked him : ' Why did you give up philosophy?' To which he is supposed to have replied : ' Because I discovered fucking. ' "



Ali da se vratimo na ponešto ozbiljnija pitanja

Quote:
Zato se temi nastanka univerzuma ne može pristupiti s naučne strane već samo metafizičke tj pomoću vjere.
Odakle taj zaključak? Zašto bi im se moglo uopće ikako pristupiti? A ovo brkanje religije s metafizikom je opravdano kao brkanje dječjih bajki s egzistencijalističkim romanom. Na samu pomisao takve blesave zabune sjetim se Sartreove Mučnine. Ili je to samo moja mučnina?
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.

Zadnje uređivanje Davor000 : 30.03.2009. at 05:47.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 12:33   #33
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ti i blue_bird niste shvatili moje pitanje. Čak i da je radi ljubavi, zbog čega bi Bog napravio ljude? To je bilo trik pitanje koje nažalost nisi shvatio.

Poanta je bila da shvatiš da je postojanje svemira ili brutalna činjenica ili posljedica nečeg drugog: npr. Božje odluke. No ako isto pitanje postavimo na samu Božju odluku onda možemo ponovo izabrati brutalnu činjenicu a u tom slučaju je kreiranje svemira nešto neizbježno Bogu te time njegova "sudbina" ili zaključiti da ga je nešto drugo nagnalo.

Problem imaš u linearnom razmišljanju i jedini izlaz je u nelinearnosti. No u tom slučaju se izbjegava prvotna problematika linearnosti koja je i bila problem (as in što je uzrok svemira).
Ti postavljaš pitanja na koja ti se ja trudim dati odgovor a onda ti počinješ filozofirati.
Ako nemaš neko konkretno pitanje ili argument, koji je onda tvoj doprinos ovoj temi?
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 13:03   #34
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Ti postavljaš pitanja na koja ti se ja trudim dati odgovor a onda ti počinješ filozofirati.
Ako nemaš neko konkretno pitanje ili argument, koji je onda tvoj doprinos ovoj temi?
A što će ti drugo odgovoriti kada ti kao motiv Božijeg djelovanja navodiš ljubav.
Isto kao da si naveo da je stvorio svemir iz dosade, iz sjete, iz dišpeta, iz mržnje. ili se možda, ups, malo zanio, pa pretjerao.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:27   #35
Ako se slažemo da je Bog svjesno biće( na sliku i priliku stvori ih-Adama i Evu) i da Bog stoji iza stvaranja svijeta i ako pitamo o motivu, to i ne može biti ništa drugo osim nešto povezano sa osjećajima.
Kakvo pitanje-takav odgovor!
Ako ti se ne sviđa, traži dalje ali uvjeravam te da bolji odgovor nećeš dobiti.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:01   #36
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ti i blue_bird niste shvatili moje pitanje. Čak i da je radi ljubavi, zbog čega bi Bog napravio ljude? To je bilo trik pitanje koje nažalost nisi shvatio.

Poanta je bila da shvatiš da je postojanje svemira ili brutalna činjenica ili posljedica nečeg drugog: npr. Božje odluke. No ako isto pitanje postavimo na samu Božju odluku onda možemo ponovo izabrati brutalnu činjenicu a u tom slučaju je kreiranje svemira nešto neizbježno Bogu te time njegova "sudbina" ili zaključiti da ga je nešto drugo nagnalo.

Problem imaš u linearnom razmišljanju i jedini izlaz je u nelinearnosti. No u tom slučaju se izbjegava prvotna problematika linearnosti koja je i bila problem (as in što je uzrok svemira).

Kako je spomenuta 'ljubav' ja sam probala to postaviti u kontekst ovog naseg univerzuma - i jok, omnibevevolenstnost + omniscentnost jednog takvog entiteta - aka svijesnog bica/boga nije moguca, uzimajuci u obzir patnju, koja je sveprisutna.

...pa sam tako dalje gledala neke druge moguce motive koji bi stajali iza ovakve 'kreacije'...omnibenevolentnost nije perekvist postojanja boga.

No, ja razumijem sto ti pitas - naime da li je bog djelovao iz nuznosti - ako jest, tada nije omnipotentan i uzrok njegovog djelovanja lezi izvan njega samog...dalje, smatram da je omnipotencija izvan svake logike i neobranjiva hipoteza. Moze li bog moci ne - postojati?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:18   #37
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Ako se slažemo da je Bog svjesno biće( na sliku i priliku stvori ih-Adama i Evu) i da Bog stoji iza stvaranja svijeta i ako pitamo o motivu, to i ne može biti ništa drugo osim nešto povezano sa osjećajima.
Kakvo pitanje-takav odgovor!
Ako ti se ne sviđa, traži dalje ali uvjeravam te da bolji odgovor nećeš dobiti.
A zašto bi uopće Bog imao neki motiv da nešto stvara. Samo postojanje motiva implicira da je Bog nesavršen, a nešto nesavršeno ne može biti Bog. Dok si rekao keks uletiš u paradoks.
Puno je ozbiljnije ovo što navodi blue bird. A to je da li je pitanje Boga nužnost (ona je to primjenila na pitanje da li je Bog nužno morao stvoriti svijet), ali svodi se na isto. Znači što bi za ovaj svijet bilo nužno da bi on opstojao i što bi bio zajednički imenitelj svega što postoji (filozofi bi rekli bitak). Vjerojatno bi tu trebali tražiti Boga, ako postoji.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:47   #38
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
A zašto bi uopće Bog imao neki motiv da nešto stvara. Samo postojanje motiva implicira da je Bog nesavršen, a nešto nesavršeno ne može biti Bog. Dok si rekao keks uletiš u paradoks.
Puno je ozbiljnije ovo što navodi blue bird. A to je da li je pitanje Boga nužnost (ona je to primjenila na pitanje da li je Bog nužno morao stvoriti svijet), ali svodi se na isto. Znači što bi za ovaj svijet bilo nužno da bi on opstojao i što bi bio zajednički imenitelj svega što postoji (filozofi bi rekli bitak). Vjerojatno bi tu trebali tražiti Boga, ako postoji.
Ne bih rekao da postojanje motiva implicira nečiju nesavršenost.
Svi se slažemo da je Isus bio savršen, a njegova najveća odlika je bila ljubav i zbog nje ga ne smatramo nesavršenim, naprotiv!
Što bi bio zajednički imenitelj svega što postoji?
Opet bi to bila ljubav.
Kako?
Vrlo jednostavno.
Ako promatraš svijet, najmanje poznate jedinice života, atomi žive za dobrobit višeg bića, da bi osigurali njegovu opstojnost i napredak.
Tako atomi, na određeni način žive za složenije i više oblike života, molekule, a one opet za jednostavnije oblike života, recimo amebe.
Oni opet za biljke, biljke za životinje biljojede, one za grabežljivce as na vrhu te piramide je čovjek.
Dakle, niže oblike života uvijek apsorbiraju bića na višem stupnju, i to im omogućuje rast i napredak.
U čitavom svemiru postoji takav odnos partnera na nižem i višem stupnju, njihovo međusobno davanje i primanje, između objekta i subjekta, i upravo na takvim odnosima sve postoji i razvija se.
Na kraju, svi bivaju apsorbirani u najvišem entitetu, Bogu.
Ljubav nije samo neki osjećaj već i energija, sila koja povezuje i drži sve na okupu i koja kao takva drži i čitav svemir zajedno.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:04   #39
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Što bi bio zajednički imenitelj svega što postoji?
Opet bi to bila ljubav.
Zanimljivo. Ovakvo shvaćanje ljubavi ima i Dan Simmons u svojoj space-operi o planeti Hyperion (Hyiperion, Pad Hyperiona, Endymion i Uspon Endimyona).
Pročitaj. Ako zbog ničeg drugog onda zbog nevjerojatne mašte. A tu je naravno i Keats.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:16   #40
To je moj odgovor i objasnio sam zašto.
Ako ti imaš bolji odgovor, reci ga, pa da diskutiramo i o tome.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.