Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2017., 00:03   #341
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Dakle nakon austrijskih i njemackih izbora, jos jedan potop ljevice.
Prije bih rekao uzdizanje suverenih nacionalni drzava, za razliku od nas.

Gotova je unitaristicka briseloidska ideologija.
__________________
Ignore :ecobarbarus,koka36,Mc Ozy,McAucliffe,cave troll,guzica3,judolino,kiss me,kumek,Stipe23,swap,twistdrum,ViktorViktorija,Ša bović Adis,Xenoborg,manchild,Sforza Aspang,Darcuese,PETIT-BEURRE
marko-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 06:32   #342
Sad su Česi pokazali šta misle o briselskoj politici. No, sumljam da će idioti shvatiti poruku.

Zadnje uređivanje martie81 : 22.10.2017. at 06:43.
martie81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 17:09   #343
Quote:
martie81 kaže: Pogledaj post
Sad su Česi pokazali šta misle o briselskoj politici. No, sumljam da će idioti shvatiti poruku.
Idioti ne hebu nikoga, odnosno hebu svakoga.
Ne zanimaju njih ni Cesi ni ljudi ni nitko, oni rade sta je njih volja.

Valjda ce i tome doci kraj prije silom nego milom nazalost.
__________________
Ignore :ecobarbarus,koka36,Mc Ozy,McAucliffe,cave troll,guzica3,judolino,kiss me,kumek,Stipe23,swap,twistdrum,ViktorViktorija,Ša bović Adis,Xenoborg,manchild,Sforza Aspang,Darcuese,PETIT-BEURRE
marko-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:40   #344
Zanimljiv lik ovaj Babiš. U bivšem sistemu komunist, a onda se 90tih obogatio i postao kapitalist.

Stranka ANO mu je libertarijanska, euroskeptična, antisistemska i antibirokratska.

U Hrvatskoj stranci ANO najviše sliči stranci Pametno, osim što je Pametno proeuropski nastrojena stranka. Pametno nažalost nema medije i kapital iza sebe, kao ANO sa Babišom ima.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 15:44   #345
Socijal-Demokratske stranke stvarno proživljavaju teške gubitke diljem Europe. Francuska, Nizozemska, Njemačka, Češka... To nisu padovi od tek nekoliko %, već i po 15-20%
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:11   #346
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Socijal-Demokratske stranke stvarno proživljavaju teške gubitke diljem Europe. Francuska, Nizozemska, Njemačka, Češka... To nisu padovi od tek nekoliko %, već i po 15-20%
Pa kad ne nude ništa, osim standardnih gluposti tipa tolerancija, različitost i što više imigracije iz zemalja trećeg svijeta, a to njihovim domicilnim narodima sve više i više smeta.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:16   #347
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Zanimljiv lik ovaj Babiš. U bivšem sistemu komunist, a onda se 90tih obogatio i postao kapitalist.

Stranka ANO mu je libertarijanska, euroskeptična, antisistemska i antibirokratska.

U Hrvatskoj stranci ANO najviše sliči stranci Pametno, osim što je Pametno proeuropski nastrojena stranka. Pametno nažalost nema medije i kapital iza sebe, kao ANO sa Babišom ima.
Zanimljivo da je lik inače porijeklom ali i rođenjem Slovak.

Odnosi ta dva naroda su doista jako dobri.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 14:28   #348
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da je lik inače porijeklom ali i rođenjem Slovak.

Odnosi ta dva naroda su doista jako dobri.
Pola Slovačke studira u Pragu ili Brnu i to im dođe pod skroz normalno.
Jednako tako ih brdo i radi u Češkoj, iako plaće zapravo nisu mnogo veće.
Na studentskim razmjenama uvijek se grupiraju zajedno, kao da su ista država.
Mislim da su oni mentalno i dalje ista država. Uostalom kao i nekada, nemaju granice, kad pričaju međusobno pričaju na svojim jezicima.....samo ih imena država odvaja.

Jedini razlog zašto Hrvati nemaju isti odnos sa Slovencima je jer smo mi dolje debili i idioti. Treba bit otvoren i tako to reć. Česi i Slovaci su si međusobno otvorili granice već 2004. oko radnih dozvola, a Slovenci nama neće do 2020. Što reći nego Balkan.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 15:27   #349
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Pola Slovačke studira u Pragu ili Brnu i to im dođe pod skroz normalno.
Jednako tako ih brdo i radi u Češkoj, iako plaće zapravo nisu mnogo veće.
Na studentskim razmjenama uvijek se grupiraju zajedno, kao da su ista država.
Mislim da su oni mentalno i dalje ista država. Uostalom kao i nekada, nemaju granice, kad pričaju međusobno pričaju na svojim jezicima.....samo ih imena država odvaja.

Jedini razlog zašto Hrvati nemaju isti odnos sa Slovencima je jer smo mi dolje debili i idioti. Treba bit otvoren i tako to reć. Česi i Slovaci su si međusobno otvorili granice već 2004. oko radnih dozvola, a Slovenci nama neće do 2020. Što reći nego Balkan.
Nema tu neke misterije, rastali su se kao normalni ljudi i ostali su prijatelji. Pametan narod i Česi i Slovaci.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 21:37   #350
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Pola Slovačke studira u Pragu ili Brnu i to im dođe pod skroz normalno.
Jednako tako ih brdo i radi u Češkoj, iako plaće zapravo nisu mnogo veće.
Na studentskim razmjenama uvijek se grupiraju zajedno, kao da su ista država.
Mislim da su oni mentalno i dalje ista država. Uostalom kao i nekada, nemaju granice, kad pričaju međusobno pričaju na svojim jezicima.....samo ih imena država odvaja.

Jedini razlog zašto Hrvati nemaju isti odnos sa Slovencima je jer smo mi dolje debili i idioti. Treba bit otvoren i tako to reć. Česi i Slovaci su si međusobno otvorili granice već 2004. oko radnih dozvola, a Slovenci nama neće do 2020. Što reći nego Balkan.

Hm hm, nije bas tako jednostavna slika. Cesi (sama imam cetvrtinu ceske krvi) ti ne ljube previse Slovake, smatraju ih "manje vrijednim","zaostalijim", ali oni su pristojan i kulturan narod, pa ta misljenja ne iskazuju javno. Ne mozes suditi po studentskim razmjenama, jer i Hrvati i Slovenci su na takvim razmjenama best frendovi itd.
Razliciti su Cesi i Slovaci po mnogo cemu.
I velika je stvar sto su se Cesi i Slovaci razisli u miru, bez ikakvih granicnih prijepora itd, ali nije tocno da su zeljni sjedinjenja u jednu drzavu. I Cesi su u Cehoslovackoj bili u povlastenijem polozaju nego Slovaci i Moravci.
Cesi i Slovaci se jezicno ne razumiju bas tako dobro. Razumjet ce se, ali ne uvijek s lakocom. Tocnije: puno vise Slovaka zna ceski, nego obratno, jer je u doba Cehoslovacke bila izrazito jaka bohemizacija, ali i mi se vrlo lako mozemo sporazumjeti sa Slovacima, jezik nam je slicniji slovackom nego slovenskom (knjizevni hrvatski).
Sve u svemu, Cesi i Slovaci imaju razumne i dobrosusjedne odnose.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:11   #351
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Hm hm, nije bas tako jednostavna slika. Cesi (sama imam cetvrtinu ceske krvi) ti ne ljube previse Slovake, smatraju ih "manje vrijednim","zaostalijim", ali oni su pristojan i kulturan narod, pa ta misljenja ne iskazuju javno. Ne mozes suditi po studentskim razmjenama, jer i Hrvati i Slovenci su na takvim razmjenama best frendovi itd.
Razliciti su Cesi i Slovaci po mnogo cemu.
I velika je stvar sto su se Cesi i Slovaci razisli u miru, bez ikakvih granicnih prijepora itd, ali nije tocno da su zeljni sjedinjenja u jednu drzavu. I Cesi su u Cehoslovackoj bili u povlastenijem polozaju nego Slovaci i Moravci.
Cesi i Slovaci se jezicno ne razumiju bas tako dobro. Razumjet ce se, ali ne uvijek s lakocom. Tocnije: puno vise Slovaka zna ceski, nego obratno, jer je u doba Cehoslovacke bila izrazito jaka bohemizacija, ali i mi se vrlo lako mozemo sporazumjeti sa Slovacima, jezik nam je slicniji slovackom nego slovenskom (knjizevni hrvatski).
Sve u svemu, Cesi i Slovaci imaju razumne i dobrosusjedne odnose.
Korektan ispravvak, ali ispada da se praktički slažemo, samo u "rukavicama".
Oke ovo za razmjene sam možda dao glupu usporedbu to stoji, ali nisam ni govorio o tome da žele bit ista država. Govorio sam da se po mnogome ni ne osjeti da to više i nisu.
Znam da im jezik nije sasvim isti, ali ako sam vidio Čehe i Slovake kako pričaju na nekom jeziku (koji nije engleski) i to mlađa generacija, očito je to dosta slično.
I da slovački sam već iskusio da nam je vrlo blizak i u Bratislavi je uglavnom preporuka da je bolje pričati sporo hrvatski nego engleski sa starijim stanovništvom (40+). I da, sa Česim se nemre tak pričat.
Pretpostavljam da se u Slovačkoj i dalje uči češki kao drugi strani jezik jer mi inače nije jasno otkud čak i mlađa generacija zna taj jezik. Primjerice Slovenci uglavnom nemaju pojma o hrvatskom ako nisu 40+.

Mislim da su i oni shvatili da glavni problem Čehoslovačke nisu bili Česi, nego ipak vanjski neprijatelji da tako kažem
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 23:07   #352
Ceski i slovački se dosta razlikuju. Daleko lakse cemo razumjeti slovački nego ceski.
Istina je kako su oba naroda (tocnije oba i Moravci) u Cehoslovackoj imali "zajedničkog" neprijatelja-Ruse (zeljezna cizma). To je isto moguci razlog (od vise njih) za raspad drzave u miru.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 02:26   #353
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da je lik inače porijeklom ali i rođenjem Slovak.

Odnosi ta dva naroda su doista jako dobri.
Dobri su sada, ali kroz povijest se nisu previše voljeli. Bila je ona peticija o obnovi Čehoslovačke, pa i nije baš naišla na prelijepe komentare.

Prva Čehoslovačka ti je bila blaža verzija Jugoslavije, Slovaci su bili uz Njemačku u 2SR., napali skupa sa Nijemcima Poljake...u drugoj Čehoslovačkoj se rastali jer nisu imali etničkih sporova. Da je veliki dio Čeha ili Slovaka ostao s druge srane granice, pitanje kako bi to ispalo.

Čehoslovačka je vrlo kompliciran slučaj jer su u prvoj državi bili i Nijemci i Mađari i Rusini i Poljaci koje su matice poticale na nevjernost državi.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 02:40   #354
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Korektan ispravvak, ali ispada da se praktički slažemo, samo u "rukavicama".
Oke ovo za razmjene sam možda dao glupu usporedbu to stoji, ali nisam ni govorio o tome da žele bit ista država. Govorio sam da se po mnogome ni ne osjeti da to više i nisu.
Znam da im jezik nije sasvim isti, ali ako sam vidio Čehe i Slovake kako pričaju na nekom jeziku (koji nije engleski) i to mlađa generacija, očito je to dosta slično.
I da slovački sam već iskusio da nam je vrlo blizak i u Bratislavi je uglavnom preporuka da je bolje pričati sporo hrvatski nego engleski sa starijim stanovništvom (40+). I da, sa Česim se nemre tak pričat.
Pretpostavljam da se u Slovačkoj i dalje uči češki kao drugi strani jezik jer mi inače nije jasno otkud čak i mlađa generacija zna taj jezik. Primjerice Slovenci uglavnom nemaju pojma o hrvatskom ako nisu 40+.

Mislim da su i oni shvatili da glavni problem Čehoslovačke nisu bili Česi, nego ipak vanjski neprijatelji da tako kažem
Boldano baš nije istina. Debela većina razumije srpski i hrvatski, ali njima je to isti jezik. Uglavnom koriste srpsku jezičnu konstrukciju ''idem da, moram da''...ne moraju znati pričati, ali književni hrvatski debela većina razumije. I to ne govorim o južnjakima, već o etničkim Slovencima. Doduše, nisam bio po selima, pa za to ne mogu tvrditi.

U Sloveniji sam skoro svaki tjedan, tako da ne pričam na pamet. Teže je nama naučiti slovenski, nego njima hrvatski.

Češki je sličniji poljskom nego slovačkom. Zato se i iznenadio kada sam vidio kako Česi i Poljaci pričaju na svojim jezicima, doduše uz neke gestikulacije.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:53   #355
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Dobri su sada, ali kroz povijest se nisu previše voljeli. Bila je ona peticija o obnovi Čehoslovačke, pa i nije baš naišla na prelijepe komentare.
.
Možemo reći da su odnosi dobri, jer se nije forsiralo ujedinjavanje. Da su ostali kao Čehoslovačka, odnosi bi vjerovatno bili gori.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 11:16   #356
Čudno. Moram negdje provjeriti onda zašto sam vidio u 2 navrata mlađe naraštaje Čeha i Slovaka da pričaju na svojim jezicima.
Vjerojatno uče češki kao drugi strani jezik ili tako nešto.

Posebno ovo za češki i poljski nisam znao mada je logično.

Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Boldano baš nije istina. Debela većina razumije srpski i hrvatski, ali njima je to isti jezik. Uglavnom koriste srpsku jezičnu konstrukciju ''idem da, moram da''...ne moraju znati pričati, ali književni hrvatski debela većina razumije. I to ne govorim o južnjakima, već o etničkim Slovencima. Doduše, nisam bio po selima, pa za to ne mogu tvrditi.

U Sloveniji sam skoro svaki tjedan, tako da ne pričam na pamet. Teže je nama naučiti slovenski, nego njima hrvatski.

Češki je sličniji poljskom nego slovačkom. Zato se i iznenadio kada sam vidio kako Česi i Poljaci pričaju na svojim jezicima, doduše uz neke gestikulacije.
A gle. Opet priznajem nije reprezentativan uzorak ljudi (vjerujem da i bolje znaš ako si tamo svaki drugi dan), ali uvijek kad pitam moje kolege kako pričaju sa Slovencima- većina kaže engleski. Ali to realno može biti ne samo radi jezičnih razlika.
Doduše pod kolege ne mislim na Zagorce jer ovdje brdo nas (osim mene) zna slovenski. I to mlađa generacija, a starija da ne pričam.
Ovi na granici znaju sa 5-10 godina već 3 jezika....njihov humčanski, slovenski i normalno hrvatski.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:45   #357
?
Hrvati sa Slovencima pricaju hrvatski, a Slovenci slovenski i razumiju se.
To ce ti potvrditi i brojni iznajmljivaci koji imaju slovenske goste, kao i osoblje u hrvatskom turizmu (spominjem ih jer ogromna većina njih ne zna kajkavski).
Engleski mozda forsiraju neki mladi kojima je nobl pricati tim jezikom, kao sto se davno smatralo da je pricati na latinskom nobl .
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:32   #358
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Možemo reći da su odnosi dobri, jer se nije forsiralo ujedinjavanje. Da su ostali kao Čehoslovačka, odnosi bi vjerovatno bili gori.
Da, istina.
OK, oni su izašli iz iste države, imaju isti korijen, a samo ih je splet okolnosti oblikovao da jedni padnu pod Austriju, drugi pod Mađarsku i to se baš osjeti.

Doduše, Moravci će reći da su zasebni etnos, ali dio češke nacije.

Ne znam je li istina, ali Češka ima navodno priznatih 14 manjinskih jezika, među njima i vijetnamski.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Čudno. Moram negdje provjeriti onda zašto sam vidio u 2 navrata mlađe naraštaje Čeha i Slovaka da pričaju na svojim jezicima.
Vjerojatno uče češki kao drugi strani jezik ili tako nešto.

Posebno ovo za češki i poljski nisam znao mada je logično.



A gle. Opet priznajem nije reprezentativan uzorak ljudi (vjerujem da i bolje znaš ako si tamo svaki drugi dan), ali uvijek kad pitam moje kolege kako pričaju sa Slovencima- većina kaže engleski. Ali to realno može biti ne samo radi jezičnih razlika.
Doduše pod kolege ne mislim na Zagorce jer ovdje brdo nas (osim mene) zna slovenski. I to mlađa generacija, a starija da ne pričam.
Ovi na granici znaju sa 5-10 godina već 3 jezika....njihov humčanski, slovenski i normalno hrvatski.
Je, Poljaci su mi isto objašnjavali da im je češki bliži, istina ovi Poljaci su sa češko-poljske granice, da slovački i ukrajinski razumiju, ali ti recimo dosta Poljaka ne razumije šlesko narječje i kašubijsko (to ti je kraj gore oko Gdanjska). Česi i Slovaci se normalno razumiju.

Za vrijeme čehoslovačke se gurao zajednički jezik, radile nove riječi, izbacivali germanizmi i hungarizmi, koliko se sjećam tek su za vrijeme komunizma Slovaci kodificirali standardni jezik.

Moravci isto imaju svoju varijantu govora.
Moram priznati da slovački kada slušam je bliži hrvatskom, iako mi je češki razumljiviji kada čitam. Možda je do mene...
Slovenski je bliži češkom.

A, gle, ja sam stvarno dosta gore, imam kontakte, i još dosada s niti jednim Slovencem nisam pričao na engleskom, štoviše uvijek inzistiram da mi govore na slovenskom. I uvijek se razumijemo, tu i tamo ako se potkrade neka riječ. Doduše, ja slovenski znam dosta dobro (kaj ti je biti pol Zagorec ). Jedini problem imam sa Prekmurcima, ti se niti samo među sobom ne razumiju, što više to je neki prijelaz na mađarski...

Super za ovo znanje, jezici su stvarno bogatstvo.

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
?
Hrvati sa Slovencima pricaju hrvatski, a Slovenci slovenski i razumiju se.
To ce ti potvrditi i brojni iznajmljivaci koji imaju slovenske goste, kao i osoblje u hrvatskom turizmu (spominjem ih jer ogromna većina njih ne zna kajkavski).
Engleski mozda forsiraju neki mladi kojima je nobl pricati tim jezikom, kao sto se davno smatralo da je pricati na latinskom nobl .
Ma naravno, nije baš toliko nerazumljiv. Doduše, za tečno govorenje treba savladati dosta pravila, tipa dvojine koja je stvarno muka. To pričanje na engleskom mi ima smisla ako dva sugovornika stvarno ne mogu naći zajednički jezik, pa ajde, inače mi je stvarno razina glumljenja snobova.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 09:43   #359
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Češki je sličniji poljskom nego slovačkom. Zato se i iznenadio kada sam vidio kako Česi i Poljaci pričaju na svojim jezicima, doduše uz neke gestikulacije.
Nisi ozbiljan, jelda?
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 09:45   #360
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Posebno ovo za češki i poljski nisam znao mada je logično.
Mislim da to nisu ni Cesi znali.

Kolika je to glupost je dovoljno reci da u vijestima priloge iz Slovacke (a cesto i Madarske) rade Slovaci na slovackom za cesku televiziju. Ne sjecam se 1. slicnog primjera sto se tice poljskog.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.