Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2018., 23:56   #461
Na kraju krajeva onaj tko zaista misli da može (ili zna nekoga tko može) učiniti bilo što paranormalno neka ode kod Jamesa Randija i za to će dobiti milion dolara pred kamerama i pred znanstvenicima.

https://en.wikipedia.org/wiki/One_Mi...rmal_Challenge
Mihail Suslov is offline  
Old 22.01.2018., 00:00   #462
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva onaj tko zaista misli da može (ili zna nekoga tko može) učiniti bilo što paranormalno neka ode kod Jamesa Randija i za to će dobiti milion dolara pred kamerama i pred znanstvenicima.

https://en.wikipedia.org/wiki/One_Mi...rmal_Challenge
Koliko znam, to je obustavljeno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 22.01.2018., 00:09   #463
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Da i to njihovo 'nebo' nema veze sa nebom astro fizike.
Joj, joj ... ni to nije točno ili barem ne u potpunosti.
Koristi se i tropski i sideralni zodijak.
Tropski je onaj klasični (zapadni), utemeljen na smjeni godišnjih doba - koji za nulti stupanj Ovna (početak Ovna) uzima proljetnu točku (proljetni ekvinocij, početak proljeća).
Taj zodijak nastao je prije cca 2000 godina kad se tropski i sideralni položaj poklapao.
Zbog precesije ekvinocija došlo je do razlike od gotovo 25 stupnjeva (širina gotovo jednog znaka zodijaka), pa tropski i sideralni zodijak pretežno višu nisu točno poravnati po znakovima (za neke od nas jesu), no što se planetarnih aspekata tiče (kuteva između planeta) i položaja planeta po kućama horoskopa tiče, nema razlike.
To znači da većina nas prema sideralnom položaju planeta (realnom) nije rođena u znaku u kojem prema tropskom zodijaku misli da jest, nego u znaku prije tog.

No budući da tropski zodijak polazi (i) od utjecaja godišnjih doba na čovjeka (zato je tako i utemeljen), sistem se zadržao. U skladu s tim imamo proljetne, ljetne, jesenske i zimske znakove.
Primjerice, Ovan pripada proljetnim znakovima, ljudi rođeni u znaku Ovna proljetni su 'tip' ljudi, neovisno o tome što su prema sideralnom (stvarnom) položaju rođeni u vrijeme kad je Sunce bilo u sazvježđu Riba.
Za razliku od toga, vedska astrologija temelji se na sideralnom zodijaku.

U osnovi, mogli bismo reći da se tropski zodijak više koristi kako bi se objasnio psihološki profil čovjeka (ovakav je,onakav je, njegove sklonosti, mane i slično), a sideralni zodijak koji pokazuje stvarni položaj planeta, za (točnije) astrološke predikcije (predviđanja).

No ovako ili onako, tumačenja se poklapaju oko 90%. Ovisi o tome što će se tumačiti po jednom a što po drugom, no to je sve u svemu to.

Nevjerojatno je kako svi mislite da su astrolozi totalni debili i da ni o čemu nemaju pojma, a onda u ovakvoj raspravi ispadne da vi nemate blagog pojma ni što ni kako nešto astrolozi tumače.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 22.01.2018., 00:18   #464
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koliko znam, to je obustavljeno.
Možda i je, ali sasvim sigurno ne zato što postoji paranormalno pa su se uplašili da će morati isplatiti nekoga.
Mihail Suslov is offline  
Old 22.01.2018., 08:45   #465
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Koliko znam, to je obustavljeno.
Vjerojatno u strahu od ne samo isplate već i kompletnog kolapsa fizikalizma i ateističkog pogleda na svijet!
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 22.01.2018., 08:54   #466
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
ukratko, koji bi pokazivao planetarne utjecaje za svaku državu i grad u svijetu.
Zar se ne gleda po znakovima, a ne po lokacijama? Ako je stvarno tako, kako onda objasniti bilo kakvu kataklizmu gdje je stradalo dosta ljudi?

Hoćeš reći da bi u tom slučaju horoskop pokazao da su svi znakovi na nekom području ugroženi, a drugdje nisu?

I još jednom, što je zapreka stvaranju takvog softvera?

Quote:
Mislim da se ne radi samo o gravitacijskom djelovanju, rekla bih da tu ima još nešto, bilo to mjerljivo ili nemjerljivo.
Nemjerljivo je druga riječ za neuvjerljivo.

Quote:
To mi se uklapa i s horoskopom. Primjerice, ako ljudi započni neki posao u vrijeme mladog mjeseca, imaju veću šansu za uspjeh. (Provjereno )
Da, posebno ribolov...


Quote:
Ti planeti i nebeska tijela tijekom putovanja nebeskim svodom, ovisno o udaljenosti, dolaze u međusobne odnose koje nazivamo konjukcijom, kvadratom, trigonom, opozicijom, sekstilom i tako dalje
Pojmovi preuzeti iz efemeridne astronomije. Ili obratno. Trivijalno, za djecu.

Quote:
Pri takvim odnosima njihove vibre, energije, zračenja, što god to bilo, u osnovi se slažu (skladne su) ili se ne slažu (neskladne su).
Primjerice, kad dva planeta čine kvadrat (kutna udaljenost od 90 stupnjeva) njihove 'energije' se sukobljavaju.
Tako 'sukobljene', odašilju takvu energiju i ta energija na svakog ponaosob zatim djeluje ovako ili onako, ovisno o njegovoj temeljnoj energetskoj špranci (a to je po astrologiji ona s kojom smo došli na svijet, kao jedinstveno ljudsko biće).
Šalju nemjerljivu energiju na svakog pojedinca, ali ponajviše sukladno onome kad si rođen.

Shvaćaš li koliko to smješno i neuvjerljivo zvuči?


Quote:
Svi smo mi na kraju krajeva, energetska bića i nekako 'zračimo', nekad pozitivno, nekad negativno ili u svakakvim kombinacijama.
Sve što ima temperaturu iznad apsolutne nule zrači...


Quote:
E sad, kad bi ta vibra ili energija bila mjerljiva nekim instrumentom ... to bi štošta toga reklo, zar ne?
Dok ne bude, najbolje da to i ne spominjemo.

Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali sve i da imaju nekakve učinke, kakve veze s nečim danas ima položaj neke planete u trenutku tvojeg rođenja? Nikakve, taj dio je baš sasvim promašen u ideji vezanoj uz nekakve učinke.
Da. U momentu začeća se dijele karte, rođenje nije nikakav poseban trenutak

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Nego, evo ti nešto zanimljivo. Kako se na Wall Streetu koriste astologijom.

Misliš da se ljudi vole igrat s lovom ili što?

http://www.wallstreetandtech.com/ris.../d-id/1267008?
Da, ima takvih. Mislim ima i luđih, a luđi rade i gore. Neki se savjetuju s raznim guruima, neki sa horoskopom, neki sa trećim vrstama praznovjerja.

ZAjedničko im je da dugoročno nisu u plusu. Kratkoročno možda i mogu biti, zbog teorije koja se zove random walk. Nobelovac Eugene Fama je postavio tezu potpuno efikasnog tržišta čije je kratkoročno kretanje nasumično i inherentno nepredvidljivo, pa se možeš služiti čim god hoćeš, osuđen si na neuspjeh. I zaista u 99% slučajeva i jest tako.

Međutim, najuspješniji hedge fondovi svih vremena se nisu služili glupostima, nego kvantnitativnom analizom. Drugim riječima, zapošljavaju astrofizičare umjesto astrologa.

Trend zapošljavanja matematičara, fizičara, statističara i sličnih zanimanja od 80-tih godina na Wall Streetu dominira.

Njihov rad se podosta taji, ali jedno je sigurno - ne rade horoskope

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što se tiče bolesti - da, od jako puno bolesti čovjek ozdravi bez ikakvih lijekova i mislim da ljudi previše gutaju kojekakve tabletice.

Posebno se to odnosi na antibiotike i na psihofarmatike. Gotovo svaku upalu zdrav, dobro uhranjen organizam može savladati sam, bez antibiotika.

A o gutanju psihofarmatika bolje i ne pisati - to je postala prava pošast.

I sad, tko zna koliko tih antibiotika uopće niti ne djeluju već se organizam izliječio sam.I tko zna koliko je psihofarmatika u stvari - placebo.
Još jednom, placebo ne djeluje tako kako ti misliš, napisao sam već.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 22.01.2018., 08:56   #467
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Vjerojatno u strahu od ne samo isplate već i kompletnog kolapsa fizikalizma i ateističkog pogleda na svijet!
Ne radi se o strahu, nego mrtvom kapitalu. Da netko ima zaista paranormalne sposobnosti, Randiev milijun bi mu bio potpuno nezanimljiv. Bilo kakva predikcijska moć bi mu mogla osigurati enormne svote na tržištu kapitala u vrlo malo vremena.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 22.01.2018., 09:06   #468
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Vjerojatno u strahu od ne samo isplate već i kompletnog kolapsa fizikalizma i ateističkog pogleda na svijet!
Koliko ono postotaka Amerikanaca izjavljuje da su vjernici? Druge države (recimo Južne Amerike) da i ne spominjem.

Bojim se da do kolapsa ateističkog pogleda na svijet ne može ni doći jer ga, statistički gledano (a statistika je bitan alat znanosti), niti nema.
mravac8 is offline  
Old 22.01.2018., 09:19   #469
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne radi se o strahu, nego mrtvom kapitalu. Da netko ima zaista paranormalne sposobnosti, Randiev milijun bi mu bio potpuno nezanimljiv. Bilo kakva predikcijska moć bi mu mogla osigurati enormne svote na tržištu kapitala u vrlo malo vremena.
Moguće je da oni koji imaju paranormalne moći nisu zainteresirani za novac. Osim toga, ne možemo znati da milijuneri, milijarderi i multimilijuneri nisu koristili paranormalne moći da bi se obogatili.

Jer bogataši tako i tako nemaju neke zajedničke specijalne osobine za koje bi čovjek mogao reći da služe bogaćenju.

Uzmimo za prmijer Trumpa, najpoznatijeg svjetskog bogataša. Je li posebno pametan? Je li posebno obrazovan? Ima li kakvih vidljivih posebnih vještina?

Da ne znate tko je, bi li na temelju njegove osobnosti i njegovog ponašanja mogli reći da je bogataš?
mravac8 is offline  
Old 22.01.2018., 09:25   #470
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da žene unatoč urođenoj osjetljivosti za ono 'nevidljivo', naspram recimo muškaraca koji u pravilu ne razumiju ni o čemu se tu radi, žene i zanima ta tematika, horoskopa.
Što će reći da ne drže života konce u rukama svojim.
A znaš kakve smo.

Ti sve imaš pod kontrolom? Cool
Illana is offline  
Old 22.01.2018., 10:16   #471
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva onaj tko zaista misli da može (ili zna nekoga tko može) učiniti bilo što paranormalno neka ode kod Jamesa Randija i za to će dobiti milion dolara pred kamerama i pred znanstvenicima.

https://en.wikipedia.org/wiki/One_Mi...rmal_Challenge
Ustanovila sam da toliko malo znam o paranormalnom da ne znam niti što se obuhvaća tim nazivom.

Ok wikipedija kaže da tu spadaju telepatija i vidovitost te sposobnost djelovanja na objekte bez fizičke sile.

Ako se ne varam, ne postoje škole za telepatiju, vidovitost i telekinezu.

Dok škole za čitanje i pisanje postoje, čitati i pisati uči se odmalena. Iako nije uvijek bilo tako. I vjerujem da se, u početku povijesti pisanja dakle u doba kada su ljudi počinjali pisati, na ljude koji su znali pisati i čitati gledalo kao na nekoga tko ima - paranormalne sposobnosti. Danas je čitanje i pisanje normalna ljudska djelatnost a većina nas koji se time služimo i zaboravili smo kako je to bilo učiti slova i učiti čitati i pisati. Koliko truda je trebalo da naučimo kontrolirati ruku da piše ravna slova, koliko truda nam je trebalo da pročitamo napisani tekst, kako smo ispočetka samo sricali slova ( m - a - m -a) da bi tek kasnije mogli pročitati čitavu riječ odjednom (mama).

Što hoću reći?

Ako su paranormalne sposobnosti sposobnosti koje tek nastaju ili koje ljudi tek uče koristiti, logično je da ne znamo kako ovladati njima i kako se istrenirati da ih svakodnevno upotrebljavamo onako lako kao što čitamo i pišemo.

Osim toga, moguće je da se građa mozga ili barem neuronske veze trebaju promijeniti. Kažu da je naš predak već prije 50 tisuća godina imamo mozak s kojim je mogao čitati i pisati, ali, eto, 45 tisuća godina nije se koristio tom sposobnošću. Naši predci prije toga nisu imali mozak koji je mogao obavljati funkciju čitanja i pisanja ........
mravac8 is offline  
Old 22.01.2018., 11:00   #472
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Moguće je da oni koji imaju paranormalne moći nisu zainteresirani za novac.
Baš nitko nikad? Malo vjerojatno. Osim toga, tržište kapitala je osim stjecanja novca jedan od najvećih izazova u teoriji kompleksnosti. Izgleda da ove paranormalne ne zanima ništa. Ni novac, ni rješavanje problema, ni sprječavanje katastrofa.

Quote:
Osim toga, ne možemo znati da milijuneri, milijarderi i multimilijuneri nisu koristili paranormalne moći da bi se obogatili.
Najvjerojatnije nisu, inače ne bi stali tu gdje jesu, napravili bi još puno toga.

Quote:
Jer bogataši tako i tako nemaju neke zajedničke specijalne osobine za koje bi čovjek mogao reći da služe bogaćenju.
Self made milijarderi u pravilu imaju neke posebne sposobnosti, ali i dosta sreće da su bili na pravom mjestu u pravo vrijeme.

Quote:
Uzmimo za prmijer Trumpa, najpoznatijeg svjetskog bogataša. Je li posebno pametan? Je li posebno obrazovan? Ima li kakvih vidljivih posebnih vještina?
Trump je naslijedio cca 100 milijuna i uspio je nekoliko puta bankrotirati. Ovi koji nisu self-made ja niti ne računam.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 22.01.2018., 11:54   #473
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali to bi značilo da je situacija s obzirom na južnu i sjevernu hemisferu različita, tj. obrnuta. A opet, puno više utjecaja bi imala konkretna klima i mikroklima... život u zonama blizu polova, nasuprot onima blizu ekvatora... tu je i činjenica da ljudi u današnje vrijeme imaju malo povezanosti s prirodom (dobro, to si i sam naveo) u smislu da većina ljudi većinu vremena provodi u zatvorenom.



To je nekako dosta nategnuto... moguće da je u vremenima kad su ljudi više živjeli u prirodi, na otvorenom, imalo nekakav utjecaj, ali ne vjerujem da bi se na temelju tog faktora ('utopljenog' u sve ostale) mogli prepoznavati nekakvi tipovi osobnosti u psihološkom smislu...


Pa da, to i kazem, nekad je mozda na nekom lokalitetu se mozda pojavila neka ne narocito znacajna pravilnost koju je ipak netko primjetio i na tome krenuo graditi pricu koja je otisla puno dalje od onog sto se inicijalno primjetilo.

Mada ovako odokativno, vec sam to govorio, nebo je bilo TV prije nego je postojao TV. nebeska tijela suncevog sustava su oduvijek plijenila paznju jer su se gibala "po svom" (kao da imaju svoju volju) dok se zvijezde gibaju skupa kao pozadina.

Odnosi pozicija planeta u suncevom sustavu gotovo nepresusno generiraju nove "kombinacije" iz trenutka u trenutak (dok su zvijezde fiksne). Svaki trenutak koji se desio ima svoj odnos pozicija planeta i samim time astrolog ima "materijal" za razlicitu pricu za svaki trenutak (slicno kao "random seed").

To otprilike dodje kao da imas random generator tj. generator slucajnih brojeva koji proizvodi 50 znamenkaste brojeve. I svaki put kad se nesto desi pogledas koji je broj trenutno generiran: i onda primjecujes pravilnosti/sinkronicitete - kad poplavi rijeka - aha - druga znamenka je bila 2 a treca 5, isto kao i zadnji put kad je bila velika kisa negdje drugdje, to je to, dvojka i petica oznacavaju "to". Kad se desi pozar, aha 8. znamenka je bila 3, a 3 je znak pozara, ako je 8. znamenka onda je to velik pozar i sl. I tako, pocnu se pronalazit pravilnost iz nicega...Kad se neka pravilnost dovede u pitanje (ne ponovi) vec se nadje neka znamenka u tih 50 koja je razlog zasto ipak znameke 2 i 5 nisu poplavile, eto zato jer je znamenka 5 bila 0 a 0 znaci nista od poplave i tako pravilo evoluira - idemo dalje. Nije cudo da je numerologija bliska astrologiji...Samo astrologija ne koristi random brojeve nego pozicije *nebeskih tijela* pa je time misticnija i uvjerljivija...A sto su dogadjaji bitniji to je veci ljudski poriv naci uzrocno-posljedicnu vezu izmedju dva sasvim nevezana dogadjaja...

Opcenito..ljudi ponekad misle ako nose iste gace kad je hrvatska zadnji put pobijedila da ce i ovaj put pobjedit i slicno.

Zadnje uređivanje addx : 22.01.2018. at 12:11.
addx is offline  
Old 22.01.2018., 12:06   #474
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Osim toga, moguće je da se građa mozga ili barem neuronske veze trebaju promijeniti. Kažu da je naš predak već prije 50 tisuća godina imamo mozak s kojim je mogao čitati i pisati, ali, eto, 45 tisuća godina nije se koristio tom sposobnošću. Naši predci prije toga nisu imali mozak koji je mogao obavljati funkciju čitanja i pisanja ........
Vrlo često ponavljaš ovaj dio. Mozak je anatomski isti zadnjih 50000 godina, tu se možemo složiti. Hardver je isti. Softver je različit. Connectome se očito mijenjao.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 22.01.2018., 12:11   #475
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U kojim dijelovima mozga su smješteni karakter, strpljenje i senzualnost?
To je bilo tek banaliziranje radi poante koju sam iznosio - dijelovi tijela pa tako i mozga, znaci funkcije tijela i funkcije mozga se razvijaju rekurzivno i sekvencijalno. Ne bi rekao da je ijedna od tih stvari koje sam spomenuo u banalizaciji bas lokalizirana u tocno odredjenom dijelu mozga vec da su rezultat kombiniranog ili umrezenog djelovanja vise dijelova mozga. Ok senzualnost je mozda lokalizirana negdje odmah nizvodno od gdje se primaju inputi izvana no, za karakter i strpljenje je uopce upitno sta pod tim pojmovima mislimo. Meni su recimo uvijek govorili da sam strpljiv kao dijete jer sam eto, imao strpljenja s igrackama i drugim stvarima, sastavljao bi ih koliko treba, ne bi nikad popizdio i porazbijao sve u frustraciji i sl. Kasnije sam imao strpljenja ucit programirat principom pokusaja i pogreske itd. Ja to pak nisam dozivljavao kao strpljenje vec snaga volje, fokus, a za strpljenje bi rekao da ga zapravo i nemam previse, za mene je to vise sposobnost odgadjanja zadovoljstva a tu sam vrlo los tj. nestrpljiv. Npr te igracke koje sam slagao bi ja slagao satima, ali ne bi mogao izdrzati da ne pocnem slagat, samo bi o tom razmisljao. Sad je li to strpljenje ili nije? A karatker je jos kompliciranija stvar, to je vise nekakav skup osobnosti od kojih svaka moze imati neko svoje "zariste" a njihovo ukupno prevladavanje cini karakter.
addx is offline  
Old 22.01.2018., 12:13   #476
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Vrlo često ponavljaš ovaj dio. Mozak je anatomski isti zadnjih 50000 godina, tu se možemo složiti. Hardver je isti. Softver je različit. Connectome se očito mijenjao.
Točno. Samo bi još naglasila da se i softver i harever mijenjaju vrlo sporo u skladu sa evolucijom, odnosno njenom sporošću.

I da možemo očekivati da će se i dalje mijenjati i haradver i softver, preciznije rečeno da se i dalje mijenjaju. Proces je stalan.
mravac8 is offline  
Old 22.01.2018., 12:18   #477
Dokle god ljudi vide samo ono sto zele vidjeti, metafizicko im ostaje fantazija.

Tema se jos uvijek vrti oko foklora i jos uvijek je fiksacija na predvidjanje dogadja i potpuno je izignorirana bit Astrologije.

I u ovoj diskusiji jasno je manifestirana problematika radi koje su se mnoge ozbiljne stvari uvijek drzale dalje od raje. Raju fasciniraju "super moci", ne zanimaju ju vidjeti svijet.
omen4k is offline  
Old 22.01.2018., 12:25   #478
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Dokle god ljudi vide samo ono sto zele vidjeti,
...ljudi će biti lakovjerni i praznovjerni i vjerovat će u stvari poput astrologije, koja ne funkcionira, kao što je kroz navedene primjere pokazano.
- Sizif - is offline  
Old 22.01.2018., 12:33   #479
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Vrlo često ponavljaš ovaj dio. Mozak je anatomski isti zadnjih 50000 godina, tu se možemo složiti. Hardver je isti. Softver je različit. Connectome se očito mijenjao.
S ovim u vezi postoji jedno pitanje na koje nikad nisam dobivao dobar odgovor.

Zašto je čovjek imao mozak koji je sposoban čitati, pisati, računati integrale, skladati polifone melodije... u vremenima kad te sposobnosti nije koristio i nisu mu bile važne za život i opstanak? Gledano kroz prizmu evolucije, za to nema nekog logičnog odgovora...

Recimo, hipotetski i primjera radi da na kontinentu koji je izoliran i na kojem je oduvijek postojalo samo nisko raslinje nađeš životinje poput žirafa... kako bi se taj fenomen mogao objasniti?
- Sizif - is offline  
Old 22.01.2018., 12:42   #480
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...ljudi će biti lakovjerni i praznovjerni i vjerovat će u stvari poput astrologije, koja ne funkcionira, kao što je kroz navedene primjere pokazano.
Nece nesuvisla retorika pretvoriti fantazije u stvarnost, koliko god puta preskocila ploca.
omen4k is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.