Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2017., 09:47   #221
ct i zracenje

Je li netko od vas morao ici dvaput na ct u kratko vrijeme? Naime,radila sam rengen sinusa u kolovozu,magnetnu rezonancu mozga u 12.mj.i za mjesec dana ct sinusa s kontrastom. Nakon op.sinusa dobila sam infekciju i poslali su me na hitni ct sinusa i orbita,tako nesto,znam da su gledali je li ocni zivac ostecen.I sad sam u panici i ne mogu prestati razmisljati o tome koliko sam ozracena. Jer sam u djetinjstvu dosta rengena isto napravila,najvise rengena kicme zbog skolioze(znam da mi nisu stavili zastitu za jajnike jer sam to radila privatno,svakih 6mj.jer me mama slala kiroprakticaru),zatim rengen zubi i jednom rengen koljena prije 9god... Sad sam sva u strahu. Ne bih ove ct-e napravila da nije bilo hitno i vazno. Koliko sam sve skupa ozracena,gdje da potrazim savjet,npr.radiologa? Zanima me mogu li si nekako pomoci,npr.prehranom i sl. Mogu li za koji mj.planirati trudnocu ili trebam cekati par mj? Je li se netko nasao u slicnoj situaciji? Imam 33god. I inace sam prilican panicar pa me je ovo totalno prestrasilo...
paulina5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:38   #222
Quote:
paulina5 kaže: Pogledaj post
Je li netko od vas morao ici dvaput na ct u kratko vrijeme? Naime,radila sam rengen sinusa u kolovozu,magnetnu rezonancu mozga u 12.mj.i za mjesec dana ct sinusa s kontrastom. Nakon op.sinusa dobila sam infekciju i poslali su me na hitni ct sinusa i orbita,tako nesto,znam da su gledali je li ocni zivac ostecen.I sad sam u panici i ne mogu prestati razmisljati o tome koliko sam ozracena. Jer sam u djetinjstvu dosta rengena isto napravila,najvise rengena kicme zbog skolioze(znam da mi nisu stavili zastitu za jajnike jer sam to radila privatno,svakih 6mj.jer me mama slala kiroprakticaru),zatim rengen zubi i jednom rengen koljena prije 9god... Sad sam sva u strahu. Ne bih ove ct-e napravila da nije bilo hitno i vazno. Koliko sam sve skupa ozracena,gdje da potrazim savjet,npr.radiologa? Zanima me mogu li si nekako pomoci,npr.prehranom i sl. Mogu li za koji mj.planirati trudnocu ili trebam cekati par mj? Je li se netko nasao u slicnoj situaciji? Imam 33god. I inace sam prilican panicar pa me je ovo totalno prestrasilo...
Kolicina zracenja koju si tada primila je zanemariva u odnosu na benefit koji od toga imas i na ukupnu kolicinu zracenja koju u svakodnevnom zivotu primis iz svog okolisa.
Zivi normalno, hrani se zdravo i kreci se. Nemas razloga za brigu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:25   #223
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Kolicina zracenja koju si tada primila je zanemariva u odnosu na benefit koji od toga imas i na ukupnu kolicinu zracenja koju u svakodnevnom zivotu primis iz svog okolisa.
Zivi normalno, hrani se zdravo i kreci se. Nemas razloga za brigu.
Hvala puno,odmah sam smirenija ka to cujem! Iako mislim da ovi rengeni u djetinjstvu nisu bili uopce potrebni,ali proslost ne mogu promijeniti pa pokusavam ne razmisljati o tom. Jedino me zanima sto s trudnocom jer na internetu dobivam oprecne informacije,od toga da je potrebno pricekati pol godine do toga da se moze vec za mjesec dana ;ako netko zna?
paulina5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:34   #224
Situacija slična kao tebi dogodila se masi pacijenata, dakle ionizirajuća snimanja što potrebna, što nepotrebna..
Bolje je, za svaki slučaj, odgoditi trudnoću.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 21:23   #225
Quote:
paulina5 kaže: Pogledaj post
Hvala puno,odmah sam smirenija ka to cujem! Iako mislim da ovi rengeni u djetinjstvu nisu bili uopce potrebni,ali proslost ne mogu promijeniti pa pokusavam ne razmisljati o tom. Jedino me zanima sto s trudnocom jer na internetu dobivam oprecne informacije,od toga da je potrebno pricekati pol godine do toga da se moze vec za mjesec dana ;ako netko zna?
Što si primila, primila si.
Neće se to "smanjiti" čekanjem tako da možeš normalno ostati trudna kada za to budeš spremna.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 23:01   #226
Možda čudno pitanje, oštećuje li RTG odjeću? Npr. na snimanje ortopana da li obući neku skuplju majicu jer ako oštećuje hoće li se prije ocufati i slično? Pretpostavljam da pranje ne igra ulogu.. Znam da je čudno pitanje, al eto
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:26   #227
Ne oštećuje
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 08:36   #228
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Možda čudno pitanje, oštećuje li RTG odjeću? Npr. na snimanje ortopana da li obući neku skuplju majicu jer ako oštećuje hoće li se prije ocufati i slično? Pretpostavljam da pranje ne igra ulogu.. Znam da je čudno pitanje, al eto
Al ostecuje stitnjacu. Endokrinolog mi je rekao da svaki put kad mi slikaju glavu sto ukljucuje i ortopan, obavezno trazim zastitu za stitnjacu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:16   #229
Jasno, jasno.. A za robu sam se u međuvremenu sjetila da po aerodromima naslikavaju kofere ko ludi pa bi valjda pola robe otišlo..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:39   #230
Bok ljudi, zanima me sljedeće - morat ću uskoro na rtg pluća, ali imam tri mikrodermalna pirsa odmah iznad lijeve cice. Oni se ne mogu izvaditi nego su urasli u kožu. Moram li ih skinuti prije rtg-a? Što se može dogoditi ako ih ne skinem, hoće li upiti zračenje i lagano me zauvijek trovati ili kako to točno ide?
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 16:07   #231
Našla fora tablicu http://znano.st/matematika-fizika-ke...nih-izvora/72/
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 18:03   #232
Quote:
mahunarka kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, zanima me sljedeće - morat ću uskoro na rtg pluća, ali imam tri mikrodermalna pirsa odmah iznad lijeve cice. Oni se ne mogu izvaditi nego su urasli u kožu. Moram li ih skinuti prije rtg-a? Što se može dogoditi ako ih ne skinem, hoće li upiti zračenje i lagano me zauvijek trovati ili kako to točno ide?
Neće upiti zračenje, jedino što smetaju za očitanje snimke pa se zato traži da se skine sav metal.
Ne obzirom na veličinu pirsa neće predstavljati neki veći problem, samo treba pokazati odnosno reći o čemu se radi da ne bi zbunjivalo radiologa koji očitava snimku.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 18:05   #233
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post

odličan prikaz
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 00:14   #234
Super, hvala Gerta!
mahunarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 15:56   #235
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Al ostecuje stitnjacu. Endokrinolog mi je rekao da svaki put kad mi slikaju glavu sto ukljucuje i ortopan, obavezno trazim zastitu za stitnjacu.
Po zakonu RH inzinjer med.radiologije nije duzan dati zastitu za stitnjacu,a i prosao sam puno bolnica i nigdje se to ne radi.
Zastita za gonade je obavezna bez obzira na dob.

Previse gledate i slusate dr.Oza,bitno da svi hrle na 128-slojni CT cija nativna toraksa daje dozu jednaku pozadinskom zracenju za 3-4 godine,a trazite zastitu za stitnjacu...
emissary is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 17:39   #236
Bitno je da ti znaš nas i što radimo pa si daješ za pravo to pisati.. To što se nešto nigdje ne radi nije moj problem, inače svugdje gdje TRAŽIŠ zaštitu za štitnjaču, obično i daju, aha pazi to..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 18:13   #237
Quote:
emissary kaže: Pogledaj post
Po zakonu RH inzinjer med.radiologije nije duzan dati zastitu za stitnjacu,a i prosao sam puno bolnica i nigdje se to ne radi.
Zastita za gonade je obavezna bez obzira na dob.

Previse gledate i slusate dr.Oza,bitno da svi hrle na 128-slojni CT cija nativna toraksa daje dozu jednaku pozadinskom zracenju za 3-4 godine,a trazite zastitu za stitnjacu...
Po zakonu RH pacijent ima pravo na sve informacije o kontraindikacijama i nuspojavama dijagnostickih postupaka, a lijecnik i med. tehnicar koji ih izvodi ih je duzan dati. U tom smislu pacijent ima pravo zatraziti zastitu, sto osobno i radim na preporuku SVOG endokrinologa i do sad sam je na zahtjev uredno dobila.
Ne znam zasto se referirate na dr.Oza, nitko ga nigdje nije spomenuo, no ako je u njegovoj emisiji bila preporuka tog tipa, ocito nije usamljen u tom stavu nego i drugi kolege dijele misljenje.
Isto tako ne razumijem kakve veze ima viseslojni CT i njegovo zracenje s mojim postom. To sto "svi" hrle ocito na neciju uputnicu samo govori o lijecnickoj kompetenciji koja to pravda i informiranosti pacijenata.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 06:32   #238
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Bitno je da ti znaš nas i što radimo pa si daješ za pravo to pisati.. To što se nešto nigdje ne radi nije moj problem, inače svugdje gdje TRAŽIŠ zaštitu za štitnjaču, obično i daju, aha pazi to..
Evo kroz par ustanova u kojima sam bio i to vecinom KBC-ovi,nigdje se ne daje zastita za stitnjacu ,sto mislim da ti ne mozes reci jer nemas pojma o tome podrucju jer da se radi mimo HR zakona vec odavno bi dobili po njusci od fizicara,radiologa itd. ( npr.daje se kompletna zastita za tijelo,a ne za stitnjacu ).

A kad si toliko upucena,zasto ne trazis zastitu na CT-u pogotovo kod "snitanja"abdomena,toraksa i mozga ? Ocigledno si pametnija od ergele radiologa/fizicara i ostalih srodnih struka ?

Ali eto dr.Oz rekao moze pa ce se HR zakon mijenjati...
emissary is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 07:25   #239
Quote:
emissary kaže: Pogledaj post
Evo kroz par ustanova u kojima sam bio i to vecinom KBC-ovi,nigdje se ne daje zastita za stitnjacu ,sto mislim da ti ne mozes reci jer nemas pojma o tome podrucju jer da se radi mimo HR zakona vec odavno bi dobili po njusci od fizicara,radiologa itd. ( npr.daje se kompletna zastita za tijelo,a ne za stitnjacu ).

A kad si toliko upucena,zasto ne trazis zastitu na CT-u pogotovo kod "snitanja"abdomena,toraksa i mozga ? Ocigledno si pametnija od ergele radiologa/fizicara i ostalih srodnih struka ?

Ali eto dr.Oz rekao moze pa ce se HR zakon mijenjati...
Problem je u tome sto ljudi nisu upoznati sa svojim pravima, a oni koji jesu je rijetko tko asertivan u svom pristupu.
Sto se dr.Oza tice, kad se vec toliko drvi po meni bespotrebno po njemu, medju ostalim je trn u oku onim lijecnicima i raznoraznim med.tehnicarima, jer je cesto puta u svojim izlaganjima taknuo u pravo koji si mnogi umisljaju da su svojom edukacijom stekli- da odlucuju umjesto svog pacijenta, umjesto da pruze uslugu prvo u smislu informacije i puste da covjek sam za sebe odluci.

To sto ne postoji zakonska obligiranost ponuditi zastitu ne iskljucuje zakonsku obavezu davanja informacije o kontraindikacijama i nuspojavama po kojima onda pacijent ima pravo sam zatraziti i dobiti zastitu.

Sto se CTa tice, za kvalitetno obavljanje snimke, potrebno je ukloniti sve metalne predmete sa svog tijela. Dakle argument bas ne drzi vodu, jer da bi se rtg obavio kvalitetno, zastita na drugom dijelu tijela nije smetnja. Zasto se ne bi zastitili ako je moguce? Zaboga, to je suvislo i logicno.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 08:47   #240
Quote:
emissary kaže: Pogledaj post
Evo kroz par ustanova u kojima sam bio i to vecinom KBC-ovi,nigdje se ne daje zastita za stitnjacu ,sto mislim da ti ne mozes reci jer nemas pojma o tome podrucju jer da se radi mimo HR zakona vec odavno bi dobili po njusci od fizicara,radiologa itd. ( npr.daje se kompletna zastita za tijelo,a ne za stitnjacu ).

A kad si toliko upucena,zasto ne trazis zastitu na CT-u pogotovo kod "snitanja"abdomena,toraksa i mozga ? Ocigledno si pametnija od ergele radiologa/fizicara i ostalih srodnih struka ?

Ali eto dr.Oz rekao moze pa ce se HR zakon mijenjati...
Dobro čemu ovakav ton razgovora?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.