Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2009., 20:03   #61
Unhappy Ukratko!

Najčešće se radi o krivoj procjeni anesteziologa prilikom doziranja anestetika (hipnotika) potrebnog za održavanje odgovarajuće dubine anestezije. Ako se koristi mišićni relaksans (lijek koji paralizira sve mišiće osim srčanog i glatkih mišića crijava, krvnih žila i sl.) onda dobijemo situaciju relaksiranog bolesnika koji ne može voljno pomaknuti niti jedan mišić, a budan je i sve čuje. Stresna situacija za bolesnika. Ako je bolesnik dobio dovoljno analgetikka (jaki opijati) onda ne osjeća bol, no ako ni doza analgetika nije dostatna onda ga i boli i to je grozna situacija za samog bolesnika, a nakon anestezije i za anesteziologa. Razlozi zbog kojih se to može dogoditi su: 1)"štedljiv" anesteziolog koji štedi na "anesteticima" i pri tome ne prati tijek anestezije i operacije i ne odgovara pravovremeno na promjenu trenutnog stanja ili zaboravi ponoviti dozu anestetika (greška anesteziologa i takve anesteziologe izbjegvati u širokom luku); 2) neki bolesnici brzo metaboliziraju lijekove pa ih nikako zasititi anesteticima (pogotovo alkoholičari te bolesnici na kroničnoj terapiji čija jetra razgrađuje lijekove puno brže nego kod ostalih); 3) bolesnikovo opće stanje prije anestezije (ptr. teška iskrvarenja, traume, stari i iscrpljeni bolesnici - u startu zhtjevaju puno niže doze anestetik kako bi se osigurala adekvatna anestezija, a ipak održale zadovoljavajuće životne funkcije) ili nagle promjene općeg stanja tijekom anestezije povezane s operacijskim zahvatom (veliki gubitak krvi koji zahtjeva obilnu nadoknadu krvi i tekućine tako da se anestetici,moglo bi se reći, ispiru iz tijela) koje zahtijevaju brzo prilagođavanje doze anestetika i gdje je odgovor na primjenjeni anestetik uvijek različit i ne siguran. 4) Tehnička greška anesteziološke opreme i sl.
Kao što se vidi posao anesteziologa je dinamičan i složen i zahtijeva pažljivo praćenje bolesnikovog stanja i pravovremeno reagiranje. Iako većina ljudi misli da nije bitno tko ih anestezira, već tko ih operira, ne shvaćaju da svoj život povjeravaju u ruke čovjeka o kojem ništa ne znaju (i to bukvalno, jer u njegove ruke povjeravaju svoju svijest i što je bitnije svoje DISANJE) i misle da nije toliko bitan.
Carski rez: 1)ako se ide na opću anesteziju: žena najčešće dobije jednu dozu hipnotika i relaksansa, a anestezija se produbljuje i dodaju se analgetici tek nakon vađenja bebe. Ako ginekolozi ne uspiju izvaditi bebu dovoljno brzo moguće su svakave situacije, najčešće buđenje i osjećaj boli.
2)ako se ide na regionalnu anesteziju (spinalna ili epiduralna): bolesnica je budna, no donji dio trbuha i noge su joj oduzete te ne može micati nogama i ne osjeća bol. To omogućuje izvođenje operacije, a mama odmah može vidjeti bebu i staviti je na prsa. Prilikom davanja lokalnog anestetika i dok anestezija "ne uhvati" ljudi osjećaju toplinu, mravinjanje, trnce u nogama i donjem dijelu tijela. To nije kriva doza nego uglavnom normalna reakcija prilikom širenja anestetika. Može se naravno dogoditi da anestetik "ne uhvati", da širenje anestetika ne bude adekvatno ili je zbog nekog razloga ne moguće izvesti regionalnu anesteziju tada se prelazi na opću anesteziju.
Izbor opća ili regionalna anestezija ovisi o hitnoći, stanju trudnice i bebe, iskustvu anesteziologa i dogovoru između rodilje, anesteziologa i ginekologa.
Toliko o tome, ukratko
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 20:46   #62
Ako netko želi štogod saznati o anesteziji dr_pelo je pravi lik za upitati. Kako liječnici u golemom %-tku ili ne znaju ništa ili znaju jako malo o anesteziji...jasno je da gornji text može napisati samo anesteziolog.

Nadam se da će i nadalje sudjelovati u ovim našim temama.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 21:53   #63
edit: skužila sam da nisam baš ontopic. bu nova tema pa će se bacit tamo ili da tu ostanem?

evo imam ja pitanje kada imamo stručnjaka za anesteziju ovdje

kako znati da je anesteziolog dobar i da će paziti na mene? npr, ja sam završila kod jednog slučajno, prvotno sam trebala biti kod druge doktorice. kako sam napravila i sa kirurgom, tako sam mislila fino guglati i anest. da vidim da li postoje njegovi pacijenti koji imaju nekakve dojmove. o kirurgu gomila teksta na forumima, o anesteziologu- ko da ne postoji čovjek (našla sam njegova otprilike 2-3 rada). očito se na anesteziologe ne polaže takva važnost.
to je čovjek koji je na prvu djelovao simpatično i u redu, ali kasnije sam shvatila da me uopće ne sluša. nema pojma o bolesti zbog koje idem na operaciju, a sumnjam da sam prva. dok sam mu pokušala objasniti neke stvari- njemu na jedno uđe, na drugo izađe i kaže kako to njega ne zanima i da mora biti onako kako je on rekao.
i šta reć?
vjerujem ja da je čovjek stručan i sve, ali s obzirom da nikad nisam bila pod anestezijom, osim zubarskom ako se to tako može nazvati, uopće nemam predodžbu da li je njegov odnos prema meni u redu ili ne, kako će to izgledati, da li očekuje neke komplikacije, da li sam rizična, zašto mi on zbog nekih stvari ne želi dati pristanak a prva anesteziologinja je rekla da to nije problem (i koliko vidim kod drugih, nije), itd...

opet, čini mi se da je bolji od onog moje mame, koja je izašla iz ordinacije pol minute nakon što je ušla.

općenito, anesteziologija mi je definitivno neki "mistični", obavijen velom tajni, dio medicine
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 01:46   #64
Quote:
dr_pelo kaže: Pogledaj post

...1)"štedljiv" anesteziolog koji štedi na "anesteticima" i pri tome ne prati tijek anestezije i operacije i ne odgovara pravovremeno na promjenu trenutnog stanja ili zaboravi ponoviti dozu anestetika (greška anesteziologa i takve anesteziologe izbjegvati u širokom luku);
Gdje dobijem uvid u listu štedljivih anesteziologa? Ili onih koje trebam izbjegavati u širokom luku? Sorry ako zvuči kao zafrkancija, ali uopće nije. Ovo su ipak vaše interne spike, koje ja ni s dobrim odvjetnikom ne mogu dokazati.

Ako je mojoj majci po dogovoru jedan liječnik trebao izvesti operaciju katarakte, pa je to na kraju izvela sasvim druga liječnica, kako da budemo sigurni da nas isto ovo ne čeka i s anesteziologom?

A da stvar bude gora, majka je osjećala jaku bol prilikom same operacije i sve one pričice o bezbolnom laserskom zahvatu padaju u vodu. Ili je možda nešto zeznuo anesteziolog, tko će ga znati

Ispričavam se zbog svog tona, ali je ovo s anestezijom i maminim okom još prilično svježe, a uskoro ju čeka operacija i drugog oka, pa sam malo u panici kako će ona to podnijeti. Nakon onolike boli, cijeli je dan bila u groznici i jedva je došla k sebi. Liječnica je rekla da, eto, 'gospođa malo lošije podnosi bol' (sic!). Pa zar nas anestezija ne bi trebala osoboditi bilo kakave boli, bez obzira na visinu praga naše tolerancije na isti? Ja sam se baš bila zabrinula da majka neće možda pasti u šok. Uostalom, i sama sam prije dosta godina imala kirurški zahvat na potkoljenici, ali lokalna anestezija nije bila uhvatila i vjerujte mi, doživjeti skalpel iz prve ruke je nešto što nikome ne bih poželjela.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 16:46   #65
Izmjena naslova teme sugerira da ćemo ju iskoristiti kako bi napravili mjesto gdje će se raspravljati razna pitanja vezano uz anesteziju. Dr_pelo je lik koji će gledati pronaći malo vremena za odgovoriti na upite.

Bit će ko Dr Phil iz Oprah showa .......a ja ću eto biti Oprah......
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 18:08   #66
Quote:
nephthys kaže: Pogledaj post

evo imam ja pitanje kada imamo stručnjaka za anesteziju ovdje

kako znati da je anesteziolog dobar i da će paziti na mene?
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Gdje dobijem uvid u listu štedljivih anesteziologa? Ili onih koje trebam izbjegavati u širokom luku?
Ovo mogu i ja kao Oprah odgovoriti dok dr Phil ne stigne...

Uvid tko je kakav anesteziolog, kako radi, jel bezveznjak ili stručan...nažalost ne može se dobiti nikako drugačije nego da pitaš nekog "insajdera" iz bolničkog miljea, štoviše baš onoga koji na anesteziji ( ili u najgorem slučaju na kirurgiji ) radi.
Anesteziolozi su ljudi iz sjene i kako dr_pelo veli gotovo nitko pojma nema tko ih je anestezirao i održavao tlak, puls, disanje i sve ostalo dok je kirurg ( za kojeg se sasvim sigurno prethodno raspitalo uzduž i poprijeko ) kopao, rezao i šivao...
Pa kako su to ljudi iz sjene...od nekih ljudi iz sjene ( insajdera ) valja se raspitati o (ne)kvaliteti.

Ukoliko pak poželite da za vas skrbi baš određeni anesteziolog za koga ste čuli najbolje...jedini način je da prethodno popričate baš s njim i kažete što želite pa da se prema tome dotični taj dan može rasporediti u operacijsku dvoranu gdje ste vi.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 19:33   #67
Na žalost!

Nema liste "štedljivih" anestziologa. Ovo "štedljiv" se ne odnosi toliko na davanje anestetika koji održavaju anesteziju dovoljno dubokom, jer nijednom aesteziologu nije ugodno kad je bolesnik budan za vrijeme operacije. Tako da su te situacije izuzetno rijetke, no kad se dogode jako neugodne. Kao što smo rekli. Večinom ovo "štedljiv" se odnosi na dostatno doziranje analgetika tijekom operacije tako da nakon buđenja bolesnici trpe bol.
To je još dodatno potencirano činjenicom da nakon napuštanja sobe za buđenje (koja je pod nadzorom anesteziologa) bolesnik uglavnom odlazi na odjel gdje ni/je pod nadzorom svog kirurga koji brine između ostalog o analgeziji. Kako to oni rade, ne želim o tome.
Na žalost Trebor je u pravu, da bi znali kako koji anesteziolog kotira i kako radi trebate se raspitati u samoj bolnici, najbolje direktno na odjelu za anesteziju. Eventualno postoji mogućnost da kroz razgovor s kirurgom saznate koga bi Vam on preporučio i uputi Vas kako da dogovorite baš tog anesteziologa.
Na žalost u većini naših bolnica anesteziolozi tek na jutarnjem sastanku saznaju u kojoj su sali, a koga trebaju anestezirati i radi čega je bolesnik na operaciji tek kad se susretnu s njim u sobi za premedikaciju. Često tako funkcioniraju i kirurzi te u tome leži odgovor zašto me jedan gleda, drugi prima u bolnicu, a treći operira.
Malo je bolja situacija u većim bolnicama ili na visoko specijaliziranim radilištima (kardiokirurgija, transplantacija ) gdje obično radi samo četiri do pet anesteziolga i svi rade podjednako te nema razloga birati nekog poosebnog.
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 20:25   #68
Quote:
dr_pelo kaže: Pogledaj post
Nema liste "štedljivih" anestziologa. Ovo "štedljiv" se ne odnosi toliko na davanje anestetika koji održavaju anesteziju dovoljno dubokom, jer nijednom aesteziologu nije ugodno kad je bolesnik budan za vrijeme operacije. Tako da su te situacije izuzetno rijetke, no kad se dogode jako neugodne. Kao što smo rekli. Večinom ovo "štedljiv" se odnosi na dostatno doziranje analgetika tijekom operacije tako da nakon buđenja bolesnici trpe bol.
To je još dodatno potencirano činjenicom da nakon napuštanja sobe za buđenje (koja je pod nadzorom anesteziologa) bolesnik uglavnom odlazi na odjel gdje ni/je pod nadzorom svog kirurga koji brine između ostalog o analgeziji. Kako to oni rade, ne želim o tome.
Na žalost Trebor je u pravu, da bi znali kako koji anesteziolog kotira i kako radi trebate se raspitati u samoj bolnici, najbolje direktno na odjelu za anesteziju. Eventualno postoji mogućnost da kroz razgovor s kirurgom saznate koga bi Vam on preporučio i uputi Vas kako da dogovorite baš tog anesteziologa.
Na žalost u većini naših bolnica anesteziolozi tek na jutarnjem sastanku saznaju u kojoj su sali, a koga trebaju anestezirati i radi čega je bolesnik na operaciji tek kad se susretnu s njim u sobi za premedikaciju. Često tako funkcioniraju i kirurzi te u tome leži odgovor zašto me jedan gleda, drugi prima u bolnicu, a treći operira.
Malo je bolja situacija u većim bolnicama ili na visoko specijaliziranim radilištima (kardiokirurgija, transplantacija ) gdje obično radi samo četiri do pet anesteziolga i svi rade podjednako te nema razloga birati nekog poosebnog.
znači, to što me jedan anesteziolog pregledavao ne mora značiti da će me on i voditi kroz operaciju?
ah, to zdravstvo....


hvala na odgovorima
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 01:37   #69
Preanesteziološki pregled!

Svaka anestezija bi u pravilu trebala "započeti" preanesteziološkim pregledom. Ako se radi o hladnoj (elektivnoj, dogovorenoj) operaciji taj pregled bi trebalo obaviti minimalno tjedan dana prije predviđene operacije/anestezije kako bi se mogli pribaviti (ako je to potrebno) još neki nalazi, mišljenja ili korigirati terapija. U većini bolnica postoji anesteziološka ambulanta u kojoj se obavljaju ti pregledi. U nekima rade anesteziolozi koji rade samo to i nejčešće ne idu u salu tako da je minimalna šansa da Vas on anestezira. Međutim u drugim rade anesteziolozi koji su taj dan raspoređeni u ambulantu i koji ostale dane rade u sali. Tada je šansa da Vas on anestezira puno veća. ako Vam se zbog nekog razloga svidi možete ga zamoliti da Vas on/ona anestezira.
Mišljenje anesteziologa iz ambulante ne mora biti konačno (svašta se može promjeniti između pregleda i operacije), već konačnu odluku donosi anesteziolog koji Vas anestezira neposredno prije operacije.
Kod hitnih operacija anesteziološki pregled se obavlja, brzinski, neposredno prije zahvata.
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 02:02   #70
Operacija katarakte!

Može se obaviti u općoj anesteziji. To naravno uključuje prisutnost anesteziologa i bolesnici tijekom zahvata ne osjećaju bol.

Može se obaviti i u lokalnoj (tzv. topičkoj anesteziji) kod koje operater oftalmolog prvo ukapa u oko lokalni anestetik, a zatim operira. Tada anesteziolog nije prisutan te loše izvedena anestezija pri kojoj bolesnici osjećaju bol i neugodu ide na dušu" operatera. Na žalost neki operateri (a i anesteziolozi) kod neadekvatne lokalne ili regionalne anestezije umjesto da ponove dozu (ili uspavaju bolesnika) uvjeravaju bolesnike da ih u biti ne boli ili da imaju nizak prag boli. Po mom skromnom mišljenju krajnje ne humano.

Može se obaviti i u regionalnoj anesteziji pri kojoj se lokalni anestetik iglom ubrizgava oko živaca iza oka. Ne radi se često i u puno centar.

Gospođo fermina-daza pretpostavljam da je Vaša mama prethodnu operaciju imala u lokalnoj anesteziji. Ako to njezino opće zdravstveno stanje dopušta (mora obaviti preanesteziološki pregled u nadležnoj anesteziološkoj ambulanti) može inzistirati na općoj anesteziji. U tom slučaju neće osjećati bol tijekom operacije, a nakon operacije analgetike ordiniraju odjelni liječnici.
Sretnno.
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 11:29   #71
@Dr_pelo, puno Vam hvala na svim odgovorima Sada ću znati razgovarati s budućim maminim kirurgom i nadam se da ću je uspjeti poštedjeti još jednog horora 'bezbolne' operacije.

Bilo bi zgodno navesti da su anesteziolozi u Americi izuzetno cijenjeni i tome shodno, i izuzetno plaćeni za svoj rad. Prije nekoliko godina sam čitala da je jedan liječnik, 'naše gore list', postao prava anesteziološka zvijezda u USA i da su ga pacijenti čekali koliko god je trebalo (i, naravno, koliko im je to bolest dozvoljavala) kako bi ih baš on anestezirao, tj. vodio kroz cijeli anesteziološki tretman (je l' se tako kaže?). Nažalost, zaboravila sam mu ime. A kod nas ja pojma nemam tko je tko u svijetu anesteziologije, dok plastične kirurge skoro da znam pa sve, iako me ovakva kirurgija uopće ne zanima. Eto, što su ti trendovi i mediji!

Još jednom, hvala na strpljivom odgovaranju. I lijepo mi pozdravite Oprah ...
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 15:17   #72
evo da se i ja ukljucim....
vecina oftalmoloskih operacije se izvodi u lokalnoj anesteziji, kako je vec naveo dr pelo i sukladno tome anesteziolog nema tu nikakvu odgovornost. a sto se tice pregleda u anestezioloskim ambulantama, nije pravilo ali je dosta cesta pojava da nju vode anesteziolozi koji ne idu u sale zbog inih razloga i poslijedicno vas taj doktor nece vodit kroz operaciju.
A sto se tice rizika za "budjenje" tijekom operacije, u nasim operacijskim dvoranama se uglavnom ne koristi neuroloski monitoring kojim se u svakom trenutku registrira dubina anestezije vec to nadgledaju anesteziolozi, i iskusni lijecnici su bolji i od strojeva u monitoriranju istog. Medjutim, ponekad se zbog nekog nenadnog dogadjaja tijekom operacije odgodi recimo analgezija ili anestetik na apr minuta i to moze biti razlog tzv plitke anestezije. U novije vrijeme su popularni postali novi neki anestetici, npr propofol, koji cesto dovode do plice anestezije time vise jer su cesto subdozirani pacijenti. Mnogo je faktora koji se moraju uzeti u obzir tijekom izvodjenja anestezije i cesto lijecnici, posebici mladji, zbog bojazni od rizika anestetika subdoziraju pacijente i onda se dogadjaju ovakvi nemili dogadjaji.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 20:40   #73
Pitanje za dr.Pelu,da li za svaku operaciju u općoj anesteziji daju i paralitik svih mišića?jer sam na netu gledala neke stranice,ugl., žena kojoj su otklanjali oko je osjećala operaciju,a nije se mogla micat,pa neko na operaciji kuka, sinusa,ugl. različite operacije,a ne samo za srce. tako da mi nije jasno,zašto za operaciju,npr.grla paralizirati sve mišiće u tijelu ???
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 00:26   #74
nisam dr pelo, ali evo pokusat cu odgovorit.
ne radi se paraliza za sve operacije, ovisi o nekoliko stvari. Ako ce operacijski zahvat biti kratak, ako nije kirurgu potrebna relaksacija.... moze se raditi tzv totalna intravenska anestezija, kratka iv anestezija, uglavnom propofolom, u trajanju od nekoliko minuta. Ako ce se otvarati tjelesne supljine, ako se radi o ORL operaciji pri kojoj bolesnik ne moze biti pri svijesti, onda se odlucuju za OET anesteziju. Analgezija ide uz svaku anesteziju, samo sto paraliza ne mora. nisam ja naveo sve moguce razloge, vec samo uvid jedan.... ako postoji konkretno pitanje tu smo da pokusamo odgvoriti...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 02:50   #75
Relaksans!

Jeli potrebno uvijek relaksirati bolesnikaprilikom opće anestezije? Kao što je već naveo ante dumbledore nije. To ovisi o vrsti i dužini operacije, općem stanju bolesnika i anesteziologovom izboru.
Za neke kraće zahvate, do otprilike pola sata, kod kojih se ne otvaraju tjelesne šupljine u principu se ne koristi relaksans. Koriste se intravenski anestetici ili lako hlapljivi anestetici koje bolesnik udiše. Ventilacija (neki od oblika umjetnog disanja) se osigurava običnom staromodnom maskom ili laringealnom maskom. Naravno ako se ukaže potreba (neočekivano produženje operacije ili nemogućnost izvođenja zahvata bez relaksacije) dodaje se relaksans.
Za dugotrajnije zahvate preko sat vremena, kod kojih se otvaraju tjelesne šupljine, kod kojih kirurg zahtjeva apsolutnog mirnog bolesnika (operacije na srdnjem uhu ili neurokirurške operacije) koristi se relaksacija. U tom slučaju je izbor tzv. opća endotrahealna nestezija (OET) prilikom koje se ventilacija postiže postavljanjem tubusa (cijevi) u traheu (dušnik), a kroz tubus se bolesniku dostavljaju kisik i najčešće anestetici u obliku plinova koji održavaju adekvatnu dubinu anestezije. Sam čin intubacije se izvodi uz upotrebu relaksansa, a ponavljanje relasansa tijekom operacije ovisi o gore navedenom. Postoji opcija opće intravenske anestezije gdje se anestezija održava nekim od intravenskih anestetika (najčešće propofol), a kroz tubus se dostavlja samo smjesa kisika i zraka. Relaksacija isto kao i gore navedeno.
Prilikom izvođenja opće endotrahealne anestezije bolesnik je spojen na anesteziološki aparat putem kojeg se vrši umjetna ventilacija i nadziru bolesnikove životne funkcije.

Operacija grla (ne znam konkretno na šta se odnosi) se radi u općoj endotrahealnoj anesteziji i relaksans se koristi za intubaciju. Daljnja upotreba relaksans ovisi o gore navedenom.

Htio bih reći nešto o propofolu: prekrasan intravenski anestetik osigurava brzo uspavljivanje i brzo buđenje nakon čega su ljudi potpuno svjesni (često nastave pričati tamo gdje su stali prije nego su zaspali).Od njega se ne povraća i anestetik je izbora za one koji povraćaju nakon nestezije. Od njega se i lijepo sanja (ako neko ima sreće).
Nije Michael Jackson bio lud kad je izabrao propofol, jedino se zeznuo u izboru doktora. Da je izabrao anesteziologa umjesto kardiologa još bi bio živ.
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 03:05   #76
slazem se ovo za izbor doktora za Jacksona, blesavi su ti ameri, kome sve daju da daje lijekove, da ne spominjem mid level anesthesia providers, iako su i oni bolji izbor od kardiologa.... propofol samo ne volim kao indukcijski lijek, ali je super za odrzavanje i TIVA.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 07:50   #77
Quote:
dr_pelo kaže: Pogledaj post
Nije Michael Jackson bio lud kad je izabrao propofol, jedino se zeznuo u izboru doktora. Da je izabrao anesteziologa umjesto kardiologa još bi bio živ.


Siguran sam da ćemo se složit da postoji cijela lepeza situacija gdje ljudi loše prođu ako slučajno ili namjerno naprave isti izbor kao M.J...

Gototo sam siguran da bi to i doc_1 mogao potvrditi...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:32   #78
Quote:
dr_pelo kaže: Pogledaj post
...
Može se obaviti i u regionalnoj anesteziji pri kojoj se lokalni anestetik iglom ubrizgava oko živaca iza oka. Ne radi se često i u puno centar.

Gospođo fermina-daza pretpostavljam da je Vaša mama prethodnu operaciju imala u lokalnoj anesteziji. Ako to njezino opće zdravstveno stanje dopušta (mora obaviti preanesteziološki pregled u nadležnoj anesteziološkoj ambulanti) može inzistirati na općoj anesteziji. U tom slučaju neće osjećati bol tijekom operacije, a nakon operacije analgetike ordiniraju odjelni liječnici.
Sretnno.

Da, mama je imala operaciju u lokalnoj anesteziji. No, zbog visokih godina (82) i angine pectoris, njezina kardiologinja i je preporučila lokalnu anesteziju, ali i prisustvo anesteziologa tijekom cijeloga zahvata. Zato sam i zabrinuta zbog boli koja se javila tijekom operacije i koju je mama tako teško podnijela.

Je li moguće inzistirati na ovoj regionalnoj anesteziji kako se nemila situacija s bolom ne bi ponovila? Zahvat će biti obavljen na Sv. Duhu (prijašnja operacija bila je u Vinogradskoj, a za sljedeću je majka bila naručena tek za 15 mjeseci, pa smo promijenili bolnicu).
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 14:43   #79
Za regionalni blok kod operacije katarakte morate pitati oftalmologa na Sv. Duhu, ako se to tamo ne radi, odnosno nemaju čovjeka koji to zna raditi onda ništa.
Ja bih ipak predložio da obavite pregled kod anesteziologa. Ponesete sve najnovije nalaze odvedete mamu, recite kako je sve prošlo zadnji put i onda se dogovorite o svemu. Ako je Vaša mama još uvijek koliko toliko vitalna, tolerira umjerenu tjelesnu aktivnost i ako se radi o stabilnoj angini pektoris koja se ne javlja često i mama nema potrebe za čestim uzimanjem NTG-a, moglo bi proći uz kombinaciju opće i lokalne anestezije (anesteziolog uspava bolesnika kombinacijom anestetika koji najmanje utječu na stabilnost hemodinamike (srčani učinak, krvni tlak), a kao analgezija posluži lokalni anestetik ukapan u oko. To je kombinacija koja je učinkovita, a zahtjeva manje doze anestetika.
Znači prvo dogovor s oftalmologom, zatim kod annesteziologa.
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 17:45   #80
Quote:
dr_pelo kaže: Pogledaj post
Svaka anestezija bi u pravilu trebala "započeti" preanesteziološkim pregledom. Ako se radi o hladnoj (elektivnoj, dogovorenoj) operaciji taj pregled bi trebalo obaviti minimalno tjedan dana prije predviđene operacije/anestezije kako bi se mogli pribaviti (ako je to potrebno) još neki nalazi, mišljenja ili korigirati terapija. U većini bolnica postoji anesteziološka ambulanta u kojoj se obavljaju ti pregledi. U nekima rade anesteziolozi koji rade samo to i nejčešće ne idu u salu tako da je minimalna šansa da Vas on anestezira. Međutim u drugim rade anesteziolozi koji su taj dan raspoređeni u ambulantu i koji ostale dane rade u sali. Tada je šansa da Vas on anestezira puno veća. ako Vam se zbog nekog razloga svidi možete ga zamoliti da Vas on/ona anestezira.
Mišljenje anesteziologa iz ambulante ne mora biti konačno (svašta se može promjeniti između pregleda i operacije), već konačnu odluku donosi anesteziolog koji Vas anestezira neposredno prije operacije.
Kod hitnih operacija anesteziološki pregled se obavlja, brzinski, neposredno prije zahvata.
U praksi je tako da te u anesteziološkoj ambulanti primi jedan ( u mom slučaju je to bio dr koji radi samo u ambulanti, ne bude na opracijama), u bolnici na anesteziološkom pregledu drugi (u mom slučaju je to bio mladi doktor koji ne bude na operaciji, radi samo te pripremne razgovore), a na samoj operaciji bude neko treći koga vidiš prvi i posljednji put kad već legneš na stol, sve pod dejstvom onog pripremnog lijeka. Mislim, da mi se medo panda pojavio iznad glave sa rečenicom: "Dobar dan. Ja sam vaš anestezolog." Ja bih rekla: "ok."

I nemoguće je doći do anesteziologa! Jednostavno nema ih, stalno su dežurni, ili trefiš dan nakon nego ludog dežurstva, ne možeš ih uhvatiti nikako. Rasuti su na sve strane.

Najveći apsurd je u tome što u bolnici (moje iskustvo je sa ginekologijom u Vinogradskoj) kod zakazivanja operacije daju nekakav papir na kojem pišu prava pacijenta, obaveze, tijek svega toga i onda skužiš da je anesteziolog mozak operacije. Piše lijepo da treba obići pacijenta dan pred operaciju, to se u praksi ne desi. Ja sam čak išla sa tim papirom pitati glavnu sestru kog vraga to dijele, kad to tako ne funkcionira, niti na kraju krajeva znaš ko će te anestezirati. Kao, postoje nekakvi koraci, dobiješ sve napismeno, al nije baš tako u praksi.

Da ne bude zabune, moje iskustvo je jako pozitivno. Nisam imala nikavih problema, sve je proteklo u savrsenom redu, samo eto, ja sam se osjećala nesigurno jer nisam znala ko će upravljati mojim disanjem dok nisam stigla u salu (a tad mi je već bilo sasvim svejedno). Bilo mi je potrebno da razmjenim koju riječ sa osobom koja će me nekoliko sati održavati, a to se nije desilo.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.