Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2011., 14:42   #281
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Nego nostradamus....imam jedan scenario za tebe. Pretpostavimo da se stvarno te obavezne rezerve stave na 50% cime bi se izbjeglo bujanje fiktivnog novca.
Pretpostavimo da nakon toga u svim bankama hrvatske ostane jedna kuna depozita i 0 kuna kredita...znaci banke imaju spremnih 50 lipa za plasman. Pretpostavimo da ja i ti dogovorimo gradnju tvornice u vrijednosti jedne kune. Kako se ta tvornica moze uopce izgraditi?
Jednostavno. Postoji jedna realna kuna. I sa njom je moguće napraviti plaćanje, ali se ne može dići kredit od jedne kune. Ni sada se ne može, već samo 86 lipa. Ta kuna bi se preselila sa jednog na drugi račun. A može se i u kešu platiti.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:43   #282
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Dali su stimulansi uspjeli...neznam, treba dobro pogledati statistike da se moze dati neki konacan zakljucak.
upravo tako.
ili pogledati malo oko sebe.

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Zelio bih malo razmisliti o tome sto se dogadja ako se ne ubacuje novac u sustav.....hajmo uzeti onaj moj model u kojem ja proizvedem dvije ovce i zamjenim ih za 20 pilica....s time da je u sustavu novcana masa od 100 kuna...gdje je vrijednost jedne ovce 50 kuna a vrijednost jednog pilica 5 kuna. Pa nas proces razmjene ide po sistemu da ja imam dvije ovce i sto kuna, zatim za 100 kuna kupim 20 pilica a peradar nakon toga za tih 100 kuna kupi moje dvije ovce.

Sto se dogadja ako moja ovca-majka zahvaljujuci inovaciji sviranja frule za vrijeme ispase izleze 3 janjca?
Ono sto ce se dogoditi je da ce vrijednost ovaca pasti....tj. dogoditi ce se deflacija.
Druga mogucnost je da ja jednostavno bacim visak u bunar...a treca da prestanem svirati frulu...jer mi se ne isplati.
nema baš to smisla. teoretski bi trebao to napraviti, da, ali to samo dokazuje da je teorija po kojoj si došao do zaključka loša. nitko pri zdravoj pameti ne bi bacio frulu.
imaš dakle inovaciju koja ti daje dvostruko više dobara u jednako uloženog vremena.
ili možeš raditi dvostruko manje ili možeš početi "izvoziti", tj. trgovati s nekim trećim ili možeš odgojiti još nekoliko djece.

izraz "vrijednost ovaca pada" vodi u krivom smjeru.
bolji je npr. ovce su jeftinije za cijelu zajednicu.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:44   #283
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Ne znam što bi vam na ovo rekao. Očigledno krivo. HNB prodajom i kupnjom deviza stabilizira tečaj. U uslovima kada imamo trajni deficit vanjskotrgovinske bilance, tečaj se održava devizama od kredita koje je hnb- promijenila u kune za unutrašnju potrošnju. Krediti kojima HNB nabavlja devize su ino krediti državi i ostali ino krediti (bankama i firmama). Svima njima je HNB promijenila devize u kune. Kad te kune od kredita koriste za uvoz, HNB ih mijenja u devize, a kune sprema u trezor (prividno ih nema).

Sve devizne rezerve koje imamo su ostatci ino kredita.
Sto je krivo?...ti si tu sam opisao tocan nacin na koji funkcionira tecaj. Dakle zakon ponude i potraznje. Ili ti mozda mislis da posudjeni novac zapravo nije novac?
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:46   #284
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
upravo tako.
ili pogledati malo oko sebe.
A gle, ja u zivotu nisam nikada imao vecu placu niti veci standard a isto tako i ljudi oko mene...a vecina ih radi u proizvodnim zanimanjima....tako da nisam siguran da sam dobar primjer.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:50   #285
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
nema baš to smisla. teoretski bi trebao to napraviti, da, ali to samo dokazuje da je teorija po kojoj si došao do zaključka loša. nitko pri zdravoj pameti ne bi bacio frulu.
imaš dakle inovaciju koja ti daje dvostruko više dobara u jednako uloženog vremena.
ili možeš raditi dvostruko manje ili možeš početi "izvoziti", tj. trgovati s nekim trećim ili možeš odgojiti još nekoliko djece.

izraz "vrijednost ovaca pada" vodi u krivom smjeru.
bolji je npr. ovce su jeftinije za cijelu zajednicu.
Po tvojoj logici nikada nebi moglo doci do ekonomske depresije i pada proizvodnje..tko je lud ove godine proizvoditi manje nego prosle? A ipak se te stvari dogadjaju!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:52   #286
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Sto je krivo?...ti si tu sam opisao tocan nacin na koji funkcionira tecaj. Dakle zakon ponude i potraznje. Ili ti mozda mislis da posudjeni novac zapravo nije novac?
Jedino što ne znate je da zakon ponude i potražnje narušava HNB svojim intervencijama (prodaje i otkupa deviza) da bi radila zakonsku funkciju održanja tečaja i stabilnosti cijena. Tj. politika utječe na rad HNB-a, a ne zakon ponude i potražnje. Pogledajte rad Srpske narodne banke. Kod njih tečaj kliže (na dolje), a imaju isto sranje kao i mi. Oni imaju politiku kliznog tečaja. Teoretski bi njihva C.B. trebala sačuvati više deviza, jer nepovoljan tečaj smanjuje uvoz, ali cijelu situaciju ubija novac potreban za profit u državi. Zakonom nije predviđen i država se mora zaduživati da bi se pojavio nekakav profit u državi. Pojava tih deviza opet omogućava da se one troše za uvoz i tako tome nikad kraja.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:52   #287
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Sto je krivo?...ti si tu sam opisao tocan nacin na koji funkcionira tecaj. Dakle zakon ponude i potraznje. Ili ti mozda mislis da posudjeni novac zapravo nije novac?
Da si 1% vremena provedenog na pisanju 14.000 postova iskoristio i zaista pogledao neke knjige, linkove, web stranice,...što god....vjerojatno ne bi sad "odjednom" vrtio u krug stvari koje vrtiš.

Sa druge strane, očigledno iskazuješ znatiželju svojim pitanjima, a ne djeluješ mi kao tupakshakure.

Iz svega navedenog najbliži si mi hijackeru ili nježnijem obliku provokatora
__________________
Napravite REGISTAR STRANAČKIH ČLANOVA !!!
Darcuese is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:59   #288
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
tko je lud ove godine proizvoditi manje nego prosle? A ipak se te stvari dogadjaju!
Ako možeš zaraditi isto sa manjom proizvodnjom, zašto ne. To je danas u trendu. Trebaš manje ljudi, manji su ulazni troškovi. Taj sistem rade banke. Dignu kamate. Zašto plasirati kredite i smanjivati rezervu, kad isti efekt postižeš dizanjem cijene. Naravno, to se napravi složno na tržištu.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:12   #289
Quote:
Darcuese kaže: Pogledaj post
Da si 1% vremena provedenog na pisanju 14.000 postova iskoristio i zaista pogledao neke knjige, linkove, web stranice,...što god....vjerojatno ne bi sad "odjednom" vrtio u krug stvari koje vrtiš.

Sa druge strane, očigledno iskazuješ znatiželju svojim pitanjima, a ne djeluješ mi kao tupakshakure.

Iz svega navedenog najbliži si mi hijackeru ili nježnijem obliku provokatora
Pa zapravo jesam pomalo provokator....mislim, lako ti je provocirati ljude kada se prica o ekonomiji....to je kao da provociras ljude koji proucavaju horoskop! Mada, recimo opet..Nostradamusa ne provociram...on mi se cini ok sugovornik!


btw. nemam namjeru gubiti vrijeme citajuci knjige o "znanosti" u kojoj jedna knjiga govori jedno a druga potpuno oprecno ovom prvom..
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:16   #290
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa zapravo jesam pomalo provokator....mislim, lako ti je provocirati ljude kada se prica o ekonomiji....to je kao da provociras ljude koji proucavaju horoskop! Mada, recimo opet..Nostradamusa ne provociram...on mi se cini ok sugovornik!
Sva je sreća pri tome da imaš nik, a ne pravo ime. Neki ljudi znaju imati nizak prag tolerancije. Pokazala su to događanja na Facebooku.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:22   #291
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Sva je sreća pri tome da imaš nik, a ne pravo ime. Neki ljudi znaju imati nizak prag tolerancije. Pokazala su to događanja na Facebooku.
Imam ja i pravo ime....
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:26   #292
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Jedino što ne znate je da zakon ponude i potražnje narušava HNB svojim intervencijama (prodaje i otkupa deviza) da bi radila zakonsku funkciju održanja tečaja i stabilnosti cijena. Tj. politika utječe na rad HNB-a, a ne zakon ponude i potražnje. Pogledajte rad Srpske narodne banke. Kod njih tečaj kliže (na dolje), a imaju isto sranje kao i mi. Oni imaju politiku kliznog tečaja. Teoretski bi njihva C.B. trebala sačuvati više deviza, jer nepovoljan tečaj smanjuje uvoz, ali cijelu situaciju ubija novac potreban za profit u državi. Zakonom nije predviđen i država se mora zaduživati da bi se pojavio nekakav profit u državi. Pojava tih deviza opet omogućava da se one troše za uvoz i tako tome nikad kraja.
Da...i?...i HNB je dio sustava. I za njih vrijede ista pravila.
Nemoze HNB odrzavati prejaki tecaj kune a da nema devizno pokrice za to, kao sto ni SNB nije mogla odrzati nerealan tecaj dinara...ovi potonji su bili probali, pa su im se rezerve tako brzo pocele topiti da su brzo odustali od toga. Sve sto oni mogu je povremenim intervencijama smanjiti voilatilnost tecaja...pa kada malo vise naraste prodaju nesto deviza, a kada previse padne otkupe nesto.

Nema bjezanja od zakona ponude i potraznje...sto god napravio, uvijek ce te sustici.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 25.02.2011. at 15:42.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:52   #293
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Po tvojoj logici nikada nebi moglo doci do ekonomske depresije i pada proizvodnje..tko je lud ove godine proizvoditi manje nego prosle? A ipak se te stvari dogadjaju!
ne vidim poveznicu.
rekao sam da nitko pri zdravoj pameti ne bi odbacio inovaciju koja mu omogućava ili uštedu vremena ili uštedu resursa. inovacija ne vodi u ekonomsku depresiju, nego u napredak i tako je uvijek bilo.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:52   #294
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Imam ja i pravo ime....
Kako god da se zoveš, što god da jesi i kako god da okreneš, zasad pokazuješ znakove simpatičnog trola i budalaša...

Naravno, ako nastaviš tim tempom posumnjat ću na idiotizam.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:55   #295
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
ne vidim poveznicu.
rekao sam da nitko pri zdravoj pameti ne bi odbacio inovaciju koja mu omogućava ili uštedu vremena ili uštedu resursa. inovacija ne vodi u ekonomsku depresiju, nego u napredak i tako je uvijek bilo.

Nisi dobro proučio teoriju koju predlaže u prolazu....doduše nisam je ni ja shvatio...ali čini se da je priznao kako je on ni sam ne razumije...
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 15:59   #296
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Nisi dobro proučio teoriju koju predlaže u prolazu....doduše nisam je ni ja shvatio...ali čini se da je priznao kako je on ni sam ne razumije...
Da bi shvatio moju teoriju moras prije svega shvatiti matematiku i fiziku. A to ti je kladim se uvijek bila "ahilova peta!" A i inace je to problem "ekonomista" sto su sa matematikom na razini djece iz osnovne skole......krivim fakultete.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 25.02.2011. at 16:15.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:03   #297
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
ne vidim poveznicu.
rekao sam da nitko pri zdravoj pameti ne bi odbacio inovaciju koja mu omogućava ili uštedu vremena ili uštedu resursa. inovacija ne vodi u ekonomsku depresiju, nego u napredak i tako je uvijek bilo.
To sto ti govoris ima smisla..ali nisi primjetio da u mom primjeru ta inovacija zapravo omogucava produkciju proizvoda za koji nema potraznje na trzistu! Ti u mom primjeru povecavanjem proizvodnje ne mozes povecati svoje bogatstvo...samim time ti se ne isplati povecavati proizvodnju. Ok, mozda je moja greska...mozda sam se trebao malo preciznije izjasniti...mislio sam da je to ocito!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:12   #298
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
To sto ti govoris ima smisla..ali nisi primjetio da u mom primjeru ta inovacija zapravo omogucava produkciju proizvoda za koji nema potraznje na trzistu! Ok, mozda je moja greska...mozda sam se trebao malo preciznije izjasniti...mislio sam da je to ocito!
imali smo frulicu od koje se ojari duplo više ovaca

tri opcije mi padaju na pamet:
ovce postaju jeftinije, sada svi mogu prehraniti više djece. više radne snage = napredak.

izvoz - jedan dio ovaca prodaje se, u štajaznam, susjednu pokrajnu.

ne znam koliko se treća opcija može primjeniti na ovce, ali ako je proizvođač otkrio metodu za proizvoditi duplo proizvoda u isto vremena, može održati istu proizvodnju dok god ima monopol nad frulicom (vjerojatno ne dugo) i imati puno slobodnog vremena.

točno gdje je tu put za ekonomsku depresiju, ja pojma nemam.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:18   #299
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
imali smo frulicu od koje se ojari duplo više ovaca

tri opcije mi padaju na pamet:
ovce postaju jeftinije, sada svi mogu prehraniti više djece. više radne snage = napredak.

izvoz - jedan dio ovaca prodaje se, u štajaznam, susjednu pokrajnu.

ne znam koliko se treća opcija može primjeniti na ovce, ali ako je proizvođač otkrio metodu za proizvoditi duplo proizvoda u isto vremena, može održati istu proizvodnju dok god ima monopol nad frulicom (vjerojatno ne dugo) i imati puno slobodnog vremena.
točno gdje je tu put za ekonomsku depresiju, ja pojma nemam.
Slazem se sa ove tvoje opcije...ali postoji i sljedeca opcija...koju sam ja spomenuo.
Pastir dodje na trznicu sa tri ovce a farmer mu i dalje donese samo 20 pilica....to je to...nema vise pilica na trzistu osim tih 20. Na to pastir kaze....ne isplati mi se proizvodnja ove trece ovce! I odbaci frulu!

I nemoj mi sada uvaljivati neki izvoz...onih 20 pilica predstavljaju kompletno trziste za neki proizvod. U mom slucaju predstavljaju novcanu masu.

Da bi ekonomija bila uspjesna i da bi se uspjesno podigla proizvodnja....nije dovoljno da samo pastir podigne svoju efikasnost vec to mora napraviti i proizvodjac pilica. Mada naravno postoji i mogucnost da pastir jednostavno kaze...sto je tu je...evo tri ovce za tih 20 pilica...i onda imamo deflaciju!

Medjutim, moj osobni cilj ovog modela je vise pokazati da izostanak dotoka novca moze rezultirati destimulacijom proizvodnje.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 25.02.2011. at 16:28.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:28   #300
Mislim da bi se trebali držati teme. Kakve veze imaju piceki i ovce sa monetarni i bankarskim sustavom? To je roba kao i svaka.

Tko ne shvaća da povećanje produktivnosti otvara mogućnosti za dizanje standarda, taj uopće nema što postati na ovu temu. Ulaženje u pojedinačne odluke subjekata uopće ne mijenja situaciju u kojoj jesmo.

Dalje, ponuda i potražnja je identična akciji i reakciji u fizici. Sve je moguće objasniti u mehaničkom svijetu akcijom i reakcijom. Ali to ne objašnjava kako se stvara mehanički stroj koji ima smislenu i korisnu funkciju. Tako i ponuda i potražnja. Da postoji i nećemo se baviti s njom. Otvorite si temu za to. I prestanite trolati ovu temu.

Forumaši bi htjeli sigurno čuti pametnije stvari nego objašnjenje kako zamijeniti tri ovce za 20 pilića.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.