Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2017., 13:00   #901
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Pa bilo je i vrijeme!

Ne znam sto su cekali 70 godina...
Hoće li Njemačka u idućih 10 000 godina morat plačat ratne reparacije kojekomu???
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 13:10   #902
Cudno kako isti zahtjev nisu podnijeli Rusima...

(uz pretpostavku da je vijest tocna, djeluje mi sumnjivo)
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 04:46   #903
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Cudno kako isti zahtjev nisu podnijeli Rusima...

(uz pretpostavku da je vijest tocna, djeluje mi sumnjivo)
Rusi ih trenutno ne tlače a nedavno im je u posjeti bio Trump a ne Putin tako da je i to možda jedan od razloga. Vidiš da su ameri udarili na njemačku ekonomiju a Poljska im u ovom trenutku dobro dođe kao saveznik. I ne samo Poljska nego sve članice koje su trenutno na udaru EU. Ako ameri uspiju odcijepiti potez Baltik-Jadran pa prema istoku, to je automatski raspad EU a samim time i raspad EU vojske kao i globalne ekonomske sile. To bi bilo odlično i za nas da konačno prestanemo biti njemačke kuje samo s amerima treba igrati oprezno.
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 10:28   #904
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Rusi ih trenutno ne tlače a nedavno im je u posjeti bio Trump a ne Putin tako da je i to možda jedan od razloga. Vidiš da su ameri udarili na njemačku ekonomiju a Poljska im u ovom trenutku dobro dođe kao saveznik. I ne samo Poljska nego sve članice koje su trenutno na udaru EU. Ako ameri uspiju odcijepiti potez Baltik-Jadran pa prema istoku, to je automatski raspad EU a samim time i raspad EU vojske kao i globalne ekonomske sile. To bi bilo odlično i za nas da konačno prestanemo biti njemačke kuje samo s amerima treba igrati oprezno.
Trebamo u sureadnji s Poljskom, Mađarskom, Češkom, Slovačkom, eventualno i Bugarskom oprezno igrat i s Rusijom i SAD-om. Na neki način biti novi nesvrstani.

Ili mini-nesvrstani.

Ako je Yuga u ono vrijeme mogla balansirat zašto nebismo mogli mi. Nas ima nešto ispod četiri milijuna, Poljaka 38,6; Slovaka 5,4, Čeha 10,5, Mađara u Mađarskoj 9,7, Bugara 7,1. Nadalje malo više surađivati sa Francuskom tako da se u EU klatno ravnoteže pomakne sa njemačke malo na francusku prevlast.

Pa da vidimo da se usude zucnuti o Europi dviju brzina. O tome da se razvijenije članice razvijaju još brže, a rubne i siromašne članice postanu odlagališta za deset godina staru hranu i kojekakve druge gluposti.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 20:22   #905
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Zato sto to nisu krscanske vrijednosti. Krscanske vrijednosti su npr. diskriminacija homoseksualaca. Diskriminacija ljudi koji ne zele u brak. Sve je super dok si i ti krscanin. Cim si malo drugaciji, diskriminacija. Pa u Bibliji imas unistenje citave populacije planeta koja se nije drzala jednog nacina zivota. Pa imas unistenje dva (plus 2) grada koji su bili esencija dobrog provoda, neobaveznog (homoseksualnog) seksa i zabave, cemo danas tezimo u zapadnom svijetu. Cim si drugaciji, meta si.
Narativ u Bibliji ne kaže da su Sodoma i Gomora bili "esencija dobrog provoda, neobaveznog (homoseksualnog) seksa i zabave", možda jesu, ali ne govori se o tome. Nego se govori o tome da su Sodomljani i/ili Gomorani dočuli da njihov sugrađanin Lot ima neke goste, pa su od njega zahtijevali da im ih se preda "da ih se namiluju". Znači govori se o namjeri spolnog odnosa bez pristanka druge strane, silovanju. A to je, složit ćemo se, najbliže pojmu provoda, seksa i zabave kakvu danas njeguje npr. Isil, kad naiđu na Jazide.

Po današnjem mejnstrim, lijevo-liberalnom narativu ispada da se mase kršćana, posebno katolika, predvođene svojim vjerskim poglavarima stoljećima nisu bavile ničim drugim nego traženjem i spaljivanjem pripadnika LGBT-populacije.
Hm, hm, kako mi se nekako činilo da to nije baš tako, išao sam preko wikipedije pronaći nešto o povijesti zakona protiv homoseksualnosti, posebno s obzirom na grozni (brrr!) Srednji vijek i Katoličku crkvu. I, u inače jako obilnim i razvedenim LGBT-temama ( https://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_LGBT_topics ), malo ili ništa se može naći o tome. Jedino, u članku https://en.wikipedia.org/wiki/Sodomy...riminalization stoji sljedeći citat, s četiri tvrdnje koje se pozivaju na izvore:
Quote:
Most sodomy related laws in Western civilization originated from the growth of Christianity during Late Antiquity.[11] Note that today some Christian denominations allow gay marriage and the ordination of gay clergy.[12]
Starting in the 12th Century, The Roman Catholic Church launched a massive campaign against sodomites, especially homosexuals.[13] Between the years 1250 and 1300, Homosexual activity was radically criminalized in most of Europe, even punishable by death.[14]
Potkrijepa, bilješka, za prvu tvrdnju vodi na google-knjige: https://books.google.hr/books?id=BZT...ianity&f=false gdje se nalazi tek šira teoretska rasprava o temeljnim postavkama zakona protiv homoseksualizma na Zapadu, što zapravo i nije toliko vezano uz navedenu tvrdnju.
Za treću tvrdnju nudi se https://books.google.hr/books?id=1ha...uality&f=false s opet ne mnogo više od općenitoga i rekla-kazala.
Za četvrtu se poziva na jednu(!) stranicu u jednoj(!) knjizi (John Boswell, Christianity, Social Tolerance, and Homosexuality (1980) p. 293.), koja nema otvoren pristup, pa ne možemo ovdje vidjeti što se navodi.

I to je sve o zakonskom progonu homoseksualizma u Mračnom srednjem vijeku u kojem je vladala Mračnjačka katolička crkva, a što se može naći na mjestu na kojem bi se trebao naći relevantan povijesni pregled toga.
Tu mogu biti dvije stvari. Ili je to slabo istraženo (doista, takav dojam se pregledavajući prije spomenuto nameće), što je neobično obzirom na razvoj usmjerenih istraživanja u povijesti, povijesnih škola, dakle i povijesti homoseksualizma, ili se o tome jednostavno nema što za reći.

I, što će onda biti na stvari sa zakonima protiv homoseksualizma? Izgleda da se oni u Europi počinju javljati tek s modernizacijom i apsolutizacijom država, najranije od 16. stoljeća i to primarno u protestantskim zemljama. Na engleskoj wikipediji navodi se kao prvi https://en.wikipedia.org/wiki/Buggery_Act_1533 Henrika VIII. iz 1533. ukinut 1828. i tada zamijenjen drugim, koji je za u njemu opisano djelo predviđao smrtnu kaznu do 1861. (inače onaj iz 1533. bila je ukinula Henrikova nasljednica katolkinja Marija, da bi ga ubrzo ponovno uvela protestantkinja Elizabeta I.).

Također (neda mi se sad više tražiti i davati pojedinačne poveznice) među člancima na prije spomenutom popisu koji se bave legislativom vezanom uz homoseksualizam može se naći kako npr. Poljska, koja sudeći po lijevo-liberalnoj propagandi danas klizi u fašizam, nikad u povijesti nije imala ni jedan zakon koji bi se doticao homoseksualizma.
Još, može se tu negdje naći i anketa među stanovništvom po svjetskim državama treba li homoseksualizam biti kazneno djelo. Fašističko - klerikalna Hrvatska je tu predzadnja, s postotkom, mislim od 6%, onih koji smatraju da homoseksualizam treba biti kažnjiv. Zadnji je (nekad fašistički, ali još uvijek katolički) Portugal, s najnižim postokom onih koji smatraju da homoseksualnost treba biti kažnjiv. Itd, itd...

Znači ostrašćeni protestanti, osobito anglosaksonci, na tekućoj vrpci spaljuju vještice i vješaju homoseksualce, što katoličke zemlje puno manje rade, ako i uopće rade. No odjednom izvrnu kapute pa ispiranjem mozga kroz NGO tečajeve te drugim metodama stvaraju vjernu vojsku gnjavatora običnog svijeta koji je oduvijek iz pristojnosti gledao samo svoje, ne tuđe posle, a koje ako i gleda, radi to sa sućutnim pogledom.

Sad slobodno, znalački i argumentirano, nastavite o Mračnom klerofašističkom srednjem vijeku i o tadašnjim progonima LGBT-zajednice.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 01:23   #906
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Rusi ih trenutno ne tlače a nedavno im je u posjeti bio Trump a ne Putin tako da je i to možda jedan od razloga. Vidiš da su ameri udarili na njemačku ekonomiju a Poljska im u ovom trenutku dobro dođe kao saveznik. I ne samo Poljska nego sve članice koje su trenutno na udaru EU. Ako ameri uspiju odcijepiti potez Baltik-Jadran pa prema istoku, to je automatski raspad EU a samim time i raspad EU vojske kao i globalne ekonomske sile. To bi bilo odlično i za nas da konačno prestanemo biti njemačke kuje samo s amerima treba igrati oprezno.
Zasto tocno mislis da je Americi u ovom trenutku u interesu raspad EU? Pa EU im je je jedan od rijetkih pouzdanih saveznika. Raspadom bi prakticki izgubili utjecaj na kontinentu.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 02:38   #907
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Zasto tocno mislis da je Americi u ovom trenutku u interesu raspad EU? Pa EU im je je jedan od rijetkih pouzdanih saveznika. Raspadom bi prakticki izgubili utjecaj na kontinentu.
Pitanje je na mjestu. Medjutim ocito je da se u zadnje 2-3 godine ciljano udara na Europu (migranti, VW "afera", a sad i ove neke balkanske sprehe u Poljskoj). Pitanje je tko i zasto? Ja bi rekao svi pomalo, a EU s trenutnim liderima (barem ovima koji su u prvom planu) djeluje poprilicno pogubljeno i nespremno, zlobnici bi rekli cak i prodano. Btw. cigani su nekidan i sluzbeno rekli da je OK da tzv. Istocna Europa (nebi da je Europa kontinent velicine Azije pa ju je porebno dijeliti na Istok i Zapad) dobiva skart od proizvoda, takve stvari smo u ex-Yu zvali rovarenje iznutra.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 09:01   #908
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Zasto tocno mislis da je Americi u ovom trenutku u interesu raspad EU? Pa EU im je je jedan od rijetkih pouzdanih saveznika. Raspadom bi prakticki izgubili utjecaj na kontinentu.
Zbog ekonomsko-vojne prirode. EU je jak saveznik ali isto tako može biti jak protivnik, pogotovo ako poboljšaju odnose sa rusima što im je definitivno u interesu. EU također ima ogromnu birokraciju koja je prepreka mnogočemu dok bi suradnja sa pojedinim državama išla puno jednostavnije. Nije amerima u interesu jaka Europa nego poslušna.
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:22   #909
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Zbog ekonomsko-vojne prirode. EU je jak saveznik ali isto tako može biti jak protivnik, pogotovo ako poboljšaju odnose sa rusima što im je definitivno u interesu. EU također ima ogromnu birokraciju koja je prepreka mnogočemu dok bi suradnja sa pojedinim državama išla puno jednostavnije. Nije amerima u interesu jaka Europa nego poslušna.
Rusija je agresivna diktatura i nije nikako prirodni saveznik EU. U slucaju raspada EU Amerika bi eventualno zadrzala kakav takav utjecaj nad nekoliko drzava, ali generalno bi izgubila kontrolu nad vecinom teritorija. Ne vidim stvarno interesa u tome. Naravno, posto u zadnje vrijeme gube utjecaj diljem svijeta, nije iskljuceno da su jednostavno izgubili kompas i rade budalastine.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 08:19   #910
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Rusija je agresivna diktatura i nije nikako prirodni saveznik EU. U slucaju raspada EU Amerika bi eventualno zadrzala kakav takav utjecaj nad nekoliko drzava, ali generalno bi izgubila kontrolu nad vecinom teritorija. Ne vidim stvarno interesa u tome. Naravno, posto u zadnje vrijeme gube utjecaj diljem svijeta, nije iskljuceno da su jednostavno izgubili kompas i rade budalastine.
Ma je ali neće rusi na Europu jer nemaju kapacitete, to su samo huškanja američkih vojnih lobija. Rusija je izuzetno opasna ali u obrambenom smislu. Mi zbog toga ne trebamo strahovati dok s druge strane možemo imati veliku korist jer su puni prirodnih resursa a s obzirom da smo susjedi tu su i cijene najpovoljnije.

Ovo što pričam da ameri možda hoće razbiti EU su samo nagađanja jer nitko ne zna što se krije ispod stola ali kad pogledaš u kojem smjeru se kreće EU to i nije tako luda ideja.
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 01:55   #911
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Rusija je agresivna diktatura i nije nikako prirodni saveznik EU. U slucaju raspada EU Amerika bi eventualno zadrzala kakav takav utjecaj nad nekoliko drzava, ali generalno bi izgubila kontrolu nad vecinom teritorija. Ne vidim stvarno interesa u tome. Naravno, posto u zadnje vrijeme gube utjecaj diljem svijeta, nije iskljuceno da su jednostavno izgubili kompas i rade budalastine.
Evo na što sam upravo naletio;
Another Country Could Be On Its Way Out Of The EU
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 08:08   #912
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Ma nema sanse. Obicni clickbait. PL je ekonomski toliko vezana za EU da bi im izlazak znacio instant katastrofu. Da ne spominjem free movement radme snage. Nema sanse.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:52   #913
Ma nema šanse biti rata u BiH. Miran je ovdje narod, nema konflikta, nema šanse da će netko zaratiti. Jel se sjećaš toga. Đes ti ono bio 91?

Da, zasada Poljska ima interes i gospodarski profitira od EU. Ali EU je u rasulu, nalazi se u sličnoj situaciji kao i SFRJ 1991.

Ja bih čak rekao da je situacija sad mnogo gora. EU ima EURO-krizu koja nije rešena evo veće 7 godina. Italija grca u dugovima, a to je treća ekonomija po veličini. Druge godine imaje izbore i tko zna što će se desiti. O Grčkoj, Španjolskoj i Portugalu uopće ne trebamo govoriti - oni su u banani.

Onda imaš tzv. migrantsku krizu koja će za godinu dve potpunu implodirati cijelu Europu. Izlazak UK iz EU ostaviće rupu u proračunu, Francuska i Italija sigurno niti žele, a i niti mogu pokriti je. Njemačka je ekonomski div, ali na staklenim nogama. Onako kako ju je Churchill htio: Fet, aber impotent - djebelu, ali impotentnu. Upitno je koliko će i oni moći i htjeti uskočiti.
Merkel najverojatnije dobija izbore, i neka samo nastave propagandnu protiv PiS i ponavljaju kao papiga podjelu migranata u EU, pa lako mogu za Poljsku i ostale V4 države preovladatai nedostaci iznad povoljnosti EU članstva.
Živi bili pa vidjeli.
linuks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:02   #914
da 'oće V4 napraviti zasebnu uniju u kojoj bi bilo dobro da budu i Hrvatska, Slovenija, možda i Austrija i Litavnija. Bila bi to dobra unija i ako išta bila bi pravednija nego ova kolonijalistička unija iako ne bi ekonomski bila ni blizu kolonijalističkoj uniji
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 13:39   #915
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Rusija je agresivna diktatura i nije nikako prirodni saveznik EU.
kad putin ima potporu 70% biračkog tijela to se zove dikatura
a kad je hollanda podržavalo manje od 10% francuza to je bila demokracija

ps: rusija ima vojni proračun u razini francuske
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 15:03   #916
Poljska i dalje odbija izbjeglice - 'Koliko još gradova moraju postati mete terorističkih napada da bi se EU probudila?'
Quote:
Poljska vlada je zatražila od Europske komisije da obustavi pravni postupak protiv nje koji je pokrenut zbog odbijanja primanja izbjeglica na temelju kvota o njihovoj relokaciji.

Ukoliko Europska komisija ne prekine pravni postupak, Poljska je najavila da će svoj stav braniti pred Europskim sudom pravde, objavilo je u srijedu poljsko ministastvo vanjskih poslova.

Poljska, Češka i Mađarska protive se planu EU-a o relokaciji izbjeglica koje su smještene u Italiji i Grčkoj. Te tri države dobile su rok da do lipnja počnu primati izbjeglice ili će biti kažnjene. Budući da se to nije dogodilo, u srpnju je Europska komisija pokrenula pravni postupak protiv Poljske, Mađarske i Češke.

Poljski ministar unutarnjih poslova Mariusz Blaszczak u srijedu je priopćio da je plan EU-a o relokaciji izbjeglica opasan. "Pariz, Stockholm, Bruxelles, Berlin, Manchester, Barcelona..., koliko još europskih gradova moraju postati mete terorističkih napada da bi se Europska unija probudila", upitao je poljski ministar Blaszczak.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 09:10   #917
Poljski predsjednik otvoreno prijeti EU-i (čitaj: Njemačkoj i Francuskoj): - ukoliko želite "EU s vise brzina" očekujte uskoro nove brexite:
Quote:
Polish president says 'multi-speed' EU will lead to break-up of bloc
https://www.reuters.com/article/us-p...-idUSKCN1BG2AJ

... tako da 'reforma poljskog pravosudja' može lako/uskoro postati isključivo legalno-legitimna stvar same Poljske.
dielektrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 02:45   #918
Novinarska patka i to slabo pećena.
Kao prvo ne prijeti, jer bi odmah sva medija u Poljskoj o tome govorila/pisala, a kao drugo joś dugi niz godina Poljskim politićarima je potrebno radi niz razloga (uglavnom ekonomskih), da PL bude u EU.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 06:52   #919
Poćela je "braun washing" kampanija PIS u vezi promjena u pravosudju

PIS je poćeo "bombardirati" javnost pomoću billboard-eva, platnim spotovima na TV, radiu i internetu, zaśto je potrebna promjena zakona u vezi pravosudja.

Obećavaju u njima, da gradjani viśe neće ćekati godinama na svoje parnice, da će biti mnogo brże "odradjivane", da će biti pravedljivije itd, itd.

A svako pametniji u Poljskoj zna da im se radi, da donesu zakone u vezi pravosudja na svoju korist.
Da mogu manipulirati predmetima, koji su za njih vażni, da mogu "żonglirati" koga da se i kao sudi i da mu se presudi ili oslobodi itd.

Jer PIS je u novom zakonu, koji predsjednik nije potpisao, uveo da će politićari a ne sudije odlućivati, tko će biti postavljan gdje za suca, tko će napredovsti npr na Viśi Sud, kojeg suca će moći prebaciti na drugi sud ili ga ćak dati na "prijevremenu mirovinu" itd.

Sve to gore navedeno może se staviti u slijedeću rećenicu/"zakon":

Suci! Sluśat ćete i raditi sve kako mi każemo (politićari/PIS) inaće Vam se lośe piśe!

Eto to je ukratko zamisao "revolucionarnog" zakona PIS u vezi sudova i sudaca.

Totalna diktatura je na vidiku...

EDIT: U naslovu je pogreśka. Trebalo je biti "brainwashing".

PS: Zaboravio sam możda najvażnije. Ako se provede "njihov" zakon o pravosudju, imati će u rukama izborni sud (ili kako se każe), te će moći utjecati na primjer na stvari povezane sa ishodom izbora -politićkih naravno.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.

Zadnje uređivanje Benny : 09.09.2017. at 07:04.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 12:35   #920
Poljska abeceda i gramatika -kao zanimljivost i kratki odmor od njihove politike

Potaknut jednom temom o abecedi objavljujem ovo kao zanimljivost ali i może nekom nekada poslużiti ako se npr nadje u Poljskoj.
==============

U Poljskoj abecedi ima:
2 slova "h": "h" i "ch" -izgovaraju se jednako.
2 slova "u": "u" i "ó" -izgovaraju se jednako.
2 slova "ž": "ż" i "rz" -izgovaraju se jednako.

Imaju 4 meka slova:
- "č[": "ć"
A "ci" se ćita kao "ći".
- "ž": "ź"
A "zi" se ćita kao "ži" s tim, da se slovo "ž" izgovara meko.
- "š": "ś"
A "si" se ćita kao "ši" s tim, da se slovo "š" izgovara meko.
- "đ": "" -inaće "đ" piśu ""
A "dzi" se ćita kao "đi" s time da slovo "đ" izgovara se meko.
"Dź" su u stvari dva slova, ali ćita se kao jedno, kao npr kod nas "lj"

Imaju "zavijajuća" slova:
"ą" -ćita se slićno kao "ou"
"ę" -ćita se slicno kao "eu"

Poljska gramatika je jako teśka.
Nekoliko direktora śkola su mi rekli, da u cijeloj Poljskoj ima samo par osoba, koje znaju u potpunosti (bez greśaka) Poljski jezik i gramatiku.

Kako mi u pisanju radimo preteżno greśke u pisanju "ć" i "č", oni rade gomilu greśaka s razlićitim slovima kao i gramatikom.

I joś jedna zanimljivost:
Skoro 100% Poljaka za niśta na svijetu ne zna izgovoriti naś "lj", makar svatko od njih probao par desetaka puta

========
Śto se tiće njihovih politićkih novosti:
Predsjednik Duda je ko fol sasluśao razlićita miśljenja, koja mu trebaju pomoći u donośenju odluka o novom zakonu o pravosudju, a svatko upućeniji ili objektivniji zna da je to "politićki paravan" radi dobrog glasa i "izgleda" prema javnosti/narodu

Njegov savjetnik "izlajao se" (poslije sastanka Dude s Kaczyńskim), da će se predsjednik skloniti predlozima PIS u vezi tog zakona.

Moje zapażanje je takvo, da je sam Duda ili neki njegov savjetnik izmislio vrlo lukav potez/"preobrazbu".
Kako je prije predsjednik Duda iz automata nastojao zadovoljiti skoro iskljućivo svog śefa (Kaćinjskog), tako sada nastoji i malo zadovoljiti narod, kako bi imao veću/śiru podrśku/simpatije.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.

Zadnje uređivanje Benny : 23.09.2017. at 12:54.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.