Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2016., 16:51   #61
Te ni ne računam, jasno. Šta će taj u Njemačkoj ili negdje gdje je taj posao nepotreban?

Onaj tko ide na minimalac u Njemačku, sigurno nema solidnu opciju u Hrvatskoj, sunce mu žarko, zar moram sve crtat?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 16:53   #62
Pa o tome i pričamo. Pogledaj ponovno post na koji smo se "okomili".

U svakom slučaju, ne bih nikad otišao u DE raditi 260 sati za 1500 ojra kad kod nas za 200 sati mogu zaraditi 1000.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 16:56   #63
Zato sam i pitao autora posta, koji je to posao, koji će netko raditi, ne 260, nego normalno cca 180 sati, u Njemačkoj, za minimalac, a da ima plaću u Hrvatskoj od 6000 kn?

Pa taj nije normalan, što drugo reći, i to još u Munchen.

Još samo fali ekipa koja se odseli u Monaco i čudi se što ne može živjeti normalno sa plaćom konobara i napojnicama.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 16:58   #64
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Forumas je spominjao troskove zivota u Munchenu, a njegov ekvivalent bi onda bio Zg. Navela sam i minimalnu satnicu u Zg x 260 sati koliko taj radi u Munchenu, troskove zivota i dodje na isto. Premalo je 3900 kn, ali i 1500 eura ta konkretnu ustedjevinu u Munchenu.
Da, ali u Zagrebu netko ne može živjeti od 3120 kn brutto koliko je minimalac u Hrvatskoj.

Quote:
Anton, naravno da nije Zg Hr, ja sam veliki pobornik decentralizacije, ali pricalo se o Munchenu. Svjesna sam debelo da nema posla itd, razumljiva je pecalba.
Sve van Zagreba loše, osim par zona sreće. Istočno od Kutine je užas.

Quote:
Dobro, u Slavoniji u gradicu od cca 15.000 stanovnika placa od 4000 kn s kupovnom moci bila jednaka onom od 6000 kn u Zg.
Pa ne znam baš. Npr., jel znaš da ti Vukovar ima košaricu u rangu Zagreba? A radi se o gradu duhova na krajnjem istoku Hrvatske.

Morate uzeti u obzir činjenicu, da nekretnina nema baš u malim gradovima i ajmo uzeti u obzir plaću od 4000 kn netto.

Računaj da ćeš dati 1000 kn na garsonijeru, cca 300 kn na režije ( ljetni period ). Isto tako moraš uzeti u obzir, da je ovdje mobilnost nužna i ljudi često putuju na posao u drugo mjesto, jer naprosto nemaš izbora ( a autobusi i vlakovi su nepostojeći ili je vozni red užasan - npr. zadnji bus iz Vukovara za Osijek ide u 17:40 ). Ako ti nisu plaćeni putni troškovi ( a kad radiš kod privatnika često i nisu ), to ti je još cca 500 kn mjesečno - amortizacija s gorivom ( to je minimum minimuma za auto, računaj da je samo registracija kad ju svedeš na mjesečnu razinu cca 200 kn mjesečno ), za hranu ti treba cca 1000 kn mjesečno.

Mobitel neću računati, ajde reći ćemo da imaš onih 70 kn na bonove, pa ga maknimo iz računice.

4000-1000-300-500-200-1000= 1000 kn

Pošto internet nisam računao u režije, oduzmi tu još 200 kn, jer u malim sredinama za razliku od Zagreba, nemaš toliko mogućnosti, pa si osuđen na T-Com.

Što nas dovede do 800 kn koje ti ostane za odjeću, obuću, popravke, svatove, krizme, krštenja, rođendane i sve ine nepredviđene troškove.

Uzeo sam u obzir činjenicu da osoba ne puši, ne pije i ne izlazi. Drugim riječima, da nema poroka i društveni život.

Eh da, i mislim da je medijan plaća u Hrvatskoj 3000 kn netto.

4000 kn netto u malim sredinama, pogotovo na istoku Hrvatske ima jaaaako malo ljudi, a ti koji imaju su zaposleni u državnoj, javnoj i inoj upravi i službi i njima je u principu dobro, iz jasnih razloga.

Ljudi koji rade kod privatnika, malo ih je sa 4000 kn netto plaćom.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 22:55   #65
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
ajde ne budali. koja mrtva bauštela, kakvi bakarači?
danas u zemljama svi jednako konkuriramo za posao. skoro svim EU članicama. reci ti meni kad si tako pametna kad dođe švicarac/šveđanin/britanac/švabo na more sa svojim parama... kako to izgleda? sigurno isto kao kad dođe lega iz osijeka iz zagi iz bedekovčine. ako je u dotičnim državama viši standard onda je viši standard i tamo su isti poslovi plaćeni više, neki tri puta, neki pet puta, neki deset ili više puta.
ja popravljam jebene bicikle i meni se nudi posao od 11200 kuna neto.
danas radim u zg za 3500 kuna. da bi ZADRŽAO ISTI STANDARD u mjestu ukoje bi se preselio potrebno mi je 4500 kuna. dakle 11200-4500 je razlika U STANDARDU. hoći li zadržati standard i spremiti pare ili ću živjeti malo bolje nego ovdje je na meni.
nekom doktoru/inženjeru/VSS struci je ta razlika puno veća.

stoga ne pričaj gluposti. nitko ne drka na život vani nego je vani normalna država i normalni ljudi.

jebote koja god tema se otvori nađe se pet seljačina s brda i dođu pametovat kak je njihovo brdo najljepše i najviše i ovce su tamo najmekše. toliko koncentrirane gluposti u tako malo mjesta stane da je to zapravo čudo.
Placa ti je zakurac, ali da nemres jos tolko dic na fusu ne vjerujem?
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 08:23   #66
Po ovom istraživanju ako se uzme prosjek plaće i prosjek troškova npr u Njemačkoj je 1,42 puta isplativije živjeti nego u Hrvatskoj:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...ti/885993.aspx

Prosjek troškova je 1,53 puta veći u Njemačkoj a prosjek plaće je 2,18 puta veći nego kod nas.

Ne ulazim u detalje niti u istinitost i ispravnost istraživanja.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 11:58   #67
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, ne bih nikad otišao u DE raditi 260 sati za 1500 ojra kad kod nas za 200 sati mogu zaraditi 1000.
Pod uvjetom da imaš gdje odraditi 200h svaki mjesec i dobiti 1000€

P.S
Ti si ono iz Slavonskog Broda?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 12:07   #68
mnogi zaboravljaju da će ovi šta rade vani imat penzije strane a ovi šta rade kod nas domaće koje će biti dosta za dvi paštet i živit ispod mosta zbog mirovinskog sustva koji se zaniva na novim osiguranicima kojih će bit sve manje, a ovi šta rade vani za minimalac će imat penzije preko iljadu erura i kad se vrate ovde moce solidno živit.
__________________
Obrati se i vjeruj evanđelju
Ako tko misli da je mudar među vama na ovome svijetu, neka bude lud da bude mudar. Jer mudrost ovoga svijeta ludost je pred Bogom. Ta pisano je ; On hvata mudre u njihovom lukavstvu. I opet; Gospodin poznaje namisli mudrih one su isprazne.
dernakamal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 13:22   #69
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Pod uvjetom da imaš gdje odraditi 200h svaki mjesec i dobiti 1000€

P.S
Ti si ono iz Slavonskog Broda?
Da, upravo sam se zato i javio tu. Naravno da je tako nešto teže naći u Slavoniji, ali nije nemoguće.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 19:49   #70
Mislim da u ĐĐ 90% radnika koji rade u SB smatraju dobrim ako im na račun sjedne više od pola toga, za tih 200 sati(a oni su još dobro plaćeni )
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 18:17   #71
Quote:
dernakamal kaže: Pogledaj post
mnogi zaboravljaju da će ovi šta rade vani imat penzije strane a ovi šta rade kod nas domaće koje će biti dosta za dvi paštet i živit ispod mosta zbog mirovinskog sustva koji se zaniva na novim osiguranicima kojih će bit sve manje, a ovi šta rade vani za minimalac će imat penzije preko iljadu erura i kad se vrate ovde moce solidno živit.
Da, ali imaj u vidu da je drzava (konacno) ukinula "povlasteno" oporezivanje penzija povratnika, takod a se sada oporezuju isto kao i domace, i da razlika vise nece biti tako drasticna kao do sada.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 23:18   #72
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Da, ali imaj u vidu da je drzava (konacno) ukinula "povlasteno" oporezivanje penzija povratnika, takod a se sada oporezuju isto kao i domace, i da razlika vise nece biti tako drasticna kao do sada.
Ovisi kako se sve okrene, ali moguce da ce se neke penzije oporezovati samo vani.
http://www.vecernji.hr/hrvatska/do-k...i-porez-497979
Prema interpretacijama poreznih stručnjaka jedino su mirovine zarađene u Njemačkoj izuzete od obaveze plaćanja poreza na dohodak i pripadajućeg prireza u Hrvatskoj jer ga prema međudržavnom sporazumu plaćaju isključivo u Njemačkoj.

Odnosno, po Njemackom zakonu mirovine zaradjene u Njemackoj podljezu oporezovanju u Njemackoj.
Po medjudrzavnom sporazumu Njemacke i Hrvatske o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, tko je porezni obveznik u jednoj zemlji, nije porezni obveznik u drugoj.

Dakle tko ima njemacku mirovinu placa na nju porez u Njemackoj i ne placa vise nista u Hrvatskoj na tu mirovinu.

Zadnje uređivanje Adelholzener : 10.04.2016. at 23:29.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 08:35   #73
Ovi što tu kenjkaju o uvjetima u Njemačkoj očito nikad nisu radili u Hrvatskoj ili su na nekoj uhljebničkoj poziciji.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 11:26   #74
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Zato sam i pitao autora posta, koji je to posao, koji će netko raditi, ne 260, nego normalno cca 180 sati, u Njemačkoj, za minimalac, a da ima plaću u Hrvatskoj od 6000 kn?

Pa taj nije normalan, što drugo reći, i to još u Munchen.

Još samo fali ekipa koja se odseli u Monaco i čudi se što ne može živjeti normalno sa plaćom konobara i napojnicama.
Da se osvrnem na iskazane brojke.
Stavio sam 6000kn u RH na 250 sati rada jer osoba radi u Njemačkoj 250 sati i iskazao sam zaradu za tu satnicu, te nebi bilo relevantno iskazivati u Hrvatskoj zaradu za 180 sati rada.

U RH je radio posao u ugostiteljstvu, restoran i catering, 10 sati dnevno, 1 dan tjedno slobodan, što i izađe oko 250 sati. Primanja su bila oko 6000.
U Njemačkoj su mu za satnicu od 210sati trenutno primanja oko 1600€. Na to treba uračunati dječji doplatak od 360€ mjesečno. I mini job 40 sati mjesečno još recimo 350€. To je overall 2310€ što je 17500kn.

Ako svedemo na standardno, 180 satno radno vrijeme, u RH bi imao plaću 4000-4500kn, u Njemačkoj bi imao 1350€ plus 360€ dječji doplatak što je 1700€, cca 13000kn.

I to sam uzeo za primjer Zg-Mun i relativno normalno plaćen posao u RH. Šta da govorimo o nekom manjem mjestu i slabije plaćenom posao u RH gdje osoba radi za manje od 3000kn i otiđe živjeti u manje mjesto u Njemačkoj gdje mu je plaća kao i u Munchenu(obzirom da govorimo o minimlacu), a stan povoljniji. Razlike bi bile još veće.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 12:04   #75
jeste to sve tako. samo zaboravljas da fizicki poslovi, a catering je sta ? pa fizika, dakle fizicki poslovi nisu nigdje nesto ekstra placeni. plus napominjes jebacki djecji doplatak, izracunaj si koliko bi dobio u HR, plus extra mini job
ajd nadji minijob u HR. ajde baja. recimo, to je nesto sto me najvise smeta, posla je uvijek bilo i ima ga i danas ali nista nije uredjeno, zasto mi nemamo minijob od recimo 1000kuna ili 1500 kuna mjesecno ? regulirano na drzavnom nivou toliko i toliko sati drljanja i ko oce i kome treba i sposoban je fizicki moze uredno da zaradi jos neke pare, ne zaboravimo mini job je neoporeziv u njemackoj, dakle lova na ruke od-do. poslodavci kojima treba neko 8 sati tjedno za neke pizdarije fino si nadju ljude na trzistu, nema jebacine sa porezom i slicno, cista lova. naravno da je kriza kad nemos da zaradis ni da oces. naravno da je u njemackoj bolje jer si doso da zaradis pare, a pare dolaze i sve je kako treba, a kad probas da se vratis i vidis koliko manje mogucnosti imas - ne para, mogucnosti da dodjes do para, naravno da ljudima nije do povratka. naravno da se ljudi trgaju da rade i ono sto doma ne bi nikad, jer lova kaplje, jer se radi za pare a ne zato sto je nekom dosadno u zivotu, itd itd.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 12:05   #76
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa o tome i pričamo. Pogledaj ponovno post na koji smo se "okomili".

U svakom slučaju, ne bih nikad otišao u DE raditi 260 sati za 1500 ojra kad kod nas za 200 sati mogu zaraditi 1000.
Iskazao si prilično nerealne brojke.
1.Da bi imao za 200 sati rada kod nas plaću 1000€ tj 7500kn trebao bi imati satnicu od 37,38kn što ima mali postotak ljudi, što je oko 50% veća satnica od neke prosječne za naše uvijete i ako sam dobro izračunao 75% veća od minimalca koji je oko ili manji od 15kn(2500kn/180)
2. Za 260 sati nije 1500€, ne znam odakle si to izvukao. Napisao sam u postu iznad, za 250 sati u Njemačkoj izađe oko 2300€.

Nema smisla iskazivati dobro plaćen posao u RH i minimalac u Njemačkoj, što neki rade. Da uzmemo najjednostavniji i najlakši primjer, minimalac. Sa minimalcem u RH od 2500kn životariš i boriš se kako preživjeti mjesec, možeš platiti stan, režije i nekako razvuči ostatak da imaš za prehraniti se i preživjeti mjesec. S minimalcem u Njemačkoj, bez ikakvih doplataka, olakšica ukoliko si oženjen i sl. imaš 1200€, oko 9000kn. S tom plaćom možeš normalno živjeti, jesti, priuštiti si neka osobna zadovoljstva, uštediti si za mobitel, komp, auto, otić na more, staviti nešto sa strane itd...
Na stranu to što svi gledaju na to kao idem se obogatiti u Njemačku, kupit stan, apartman na moru, novi auto i sl. Ako kod nas radiš iz mjeseca u mjesec da bi računao kako se prehraniti taj mjesec, a vani si možeš priuštiti sve normalne želje i mirno leći navečer i zaspati bez da se vrtiš do 2 u noći kako se izvući, onda je to prilična razlika u kvaliteti života.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 12:14   #77
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
jeste to sve tako. samo zaboravljas da fizicki poslovi, a catering je sta ? pa fizika, dakle fizicki poslovi nisu nigdje nesto ekstra placeni. plus napominjes jebacki djecji doplatak, izracunaj si koliko bi dobio u HR, plus extra mini job
ajd nadji minijob u HR. ajde baja. recimo, to je nesto sto me najvise smeta, posla je uvijek bilo i ima ga i danas ali nista nije uredjeno, zasto mi nemamo minijob od recimo 1000kuna ili 1500 kuna mjesecno ? regulirano na drzavnom nivou toliko i toliko sati drljanja i ko oce i kome treba i sposoban je fizicki moze uredno da zaradi jos neke pare, ne zaboravimo mini job je neoporeziv u njemackoj, dakle lova na ruke od-do. poslodavci kojima treba neko 8 sati tjedno za neke pizdarije fino si nadju ljude na trzistu, nema jebacine sa porezom i slicno, cista lova. naravno da je kriza kad nemos da zaradis ni da oces. naravno da je u njemackoj bolje jer si doso da zaradis pare, a pare dolaze i sve je kako treba, a kad probas da se vratis i vidis koliko manje mogucnosti imas - ne para, mogucnosti da dodjes do para, naravno da ljudima nije do povratka. naravno da se ljudi trgaju da rade i ono sto doma ne bi nikad, jer lova kaplje, jer se radi za pare a ne zato sto je nekom dosadno u zivotu, itd itd.
Pa izračunao sam ti koliko bi dobio u RH, jesam uzeo u usporedbu 250sati rada u RH za 6000kn.
Dječji doplatak je kod nas 200kn.
Mini job je neoporeziv da, ali do svote od oko 400€, sve iznad se normalno oporezuje.
Ja zapravo ne znam što si ti htio reći sa svojim postom?
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 12:45   #78
Quote:
tokyobynight kaže: Pogledaj post
Nema smisla iskazivati dobro plaćen posao u RH i minimalac u Njemačkoj, što neki rade.
I ono sto se u pravilu uivijek zaboravlja je mirovina, mirovina za koju se doduse zna da se nigdje nece izvuc koliko se uplatilo, ali njemacke mirovine ce definitivno biti znacajno vece od domacih (cak i da ih se pocne jednako oporezovati, za sada su Njemacke jos uvijek izuzete). Samo sto mi se cini da vrlo malo ljudi uopce razmislja o buducnosti .
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 13:00   #79
Quote:
tokyobynight kaže: Pogledaj post
Pa izračunao sam ti koliko bi dobio u RH, jesam uzeo u usporedbu 250sati rada u RH za 6000kn.
Dječji doplatak je kod nas 200kn.
Mini job je neoporeziv da, ali do svote od oko 400€, sve iznad se normalno oporezuje.
Ja zapravo ne znam što si ti htio reći sa svojim postom?
da se isplati radit u DE. to sam htio rec. o perspektivi da ne govorim, HR i DE su nebo i zemlja.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 14:46   #80
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
I ono sto se u pravilu uivijek zaboravlja je mirovina, mirovina za koju se doduse zna da se nigdje nece izvuc koliko se uplatilo, ali njemacke mirovine ce definitivno biti znacajno vece od domacih (cak i da ih se pocne jednako oporezovati, za sada su Njemacke jos uvijek izuzete). Samo sto mi se cini da vrlo malo ljudi uopce razmislja o buducnosti .
Ne znam kako se sada krecu mirovine, ali znam primjer gdje osoba prima svoju i dio supružnikove mirovinu plus još nekakvu pomoć na temelju godina, zdravlja itd, ima preko 2000€ primanja.
Mirovina za preko 10 godina rada u RH iznosi 100€
A taj dio o primanju 2 mirovine možemo u RH samo sanjati.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.