Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2013., 22:48   #81
Zašto se to plaća čak do 3500 kn za javnog bilježnika kod ostavinske rasprave? Je li to maksimalni iznos? Koliko od toga ide samo njemu? Mislim ako se ne proda odmah stan ili tako nešto možda se i nema odmah tih 3500 kn maksimalno koje oni očekuju. I sta ako se ne nađu ti svi papiri koje on očekuje da mu se donesu? Onda se mora naknadno donositi papire koji fale ili se sve mora istovremeno donijeti?

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 15:20   #82
Nama je došlo da moramo platiti 3245 kn. Htjela je da to platim već sutradan. Ja sam rekla da ću platiti kada dođem po rješenje kada bude gotovo. Rekla je da može i tako. Ne znam zašto bi prije plaćala.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 12:18   #83
molim ispravak ako sam pogresno shvatila.

na nekoliko mjesta sam procitala da se naknada jb krece oko 3500 kn, a opet na nekoliko drugih mjesta da ovisi o vrijednosti naslijedjenog.

znaci li ovo drugo (ako je tako) da, ako je vrijednost nasljedstva velika, naknada bude u okviru (prema gornjoj "granici") tih 3500 ili znatno vise?

unaprijed hvala.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 15:53   #84
@ COUNTRYWOMAN
max iznos JB nagrade je 3500 kn.

Koliko će ista iznositi, ovisi o ostavinskoj masi, i procjeni (odokativnoj) javnog bilježnika.
Takva su moja iskustva.
npr. stan u zg 50 m2, grobno mjesto ........800 kn
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 19:55   #85
pozdrav, mene zanima da li je jeftinije obaviti prijenos imovine za života korisnika ili čekati da ne kažem šta ...
__________________
"Da Bog da crko Rock And Roll kad ga svatko svira..."
bluesman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 15:11   #86
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
kod ostavinske rasprave mjesno nadležni sud određuje, po nekom ključu, kod kojega će JB završiti koji predmet.

dakle, JB odredi neki datum za ostavinsku i osoba/e XX i ostali /ako ih ima/ dobiju poziv za zakazani termin.

savjet: ne otići na zakazanu raspravu.

taj i ostale koje AKO budu zakazane od strane JB.

nakon toga dobivate poziv na ostavinsku koja se vodi na sudu.

gdje je taksa mnogostruko manja.


provjereno
Kolike su naknade onda na sudu ako se neode kod javnog biljeznika.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 16:22   #87
Trošak ostavinske rasprave i više nasljednika a sve placam ja ?!

Postovani,

sljed događanja oko ostavinske rasprave:

20/02/14 prvo i jedino ročište gdje u dogovoru sa javnom biljeznicom placam svoj dio (1/2) od dva nasljednika troškove ročišta i dobivam racun za isto na iznos od 1635kn.

Drugi nasljednik nije platio nista do dana danasnjeg.

08/06/14 dobivam postom preporuceno racun od istog javnog biljeznika na iznos od 1635kn smatrajuci da sam dobio racun za vec placeno i nereagiram.

Danas 10/12/14 dobivam od istog javnog biljeznika preko drugog javnog biljeznika rijesenje (a koji je sastavio drugi odvjetnik) o ovrsi za nepodimreni racun koji sam dobio 08/06/14.

Svaki nasljednik je dobio svoj dio ostavstine sta se vidi iz rijesenja o nasljeđivanju u iznosu 1/2.

Podnosenjem prigovora javnom biljezniku koji je pokrenuo ovrhu a na upitu da li je i drugi nasljednik dobio isto ovrhu odgovor je da ga nemaju evidetiranog,drugim rijecima nije pokrenuta ovrha nad njim.

Pitanje glasi:Tko od nasljednika i kako placa svoj dio troska i zasto ispada da ja moram platiti cjelokupni trosak postupka ?!

Unaprijed zahvaljujem na savjetu i informaciji.

Pozdrav.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 09:48   #88
Evo da ja napišem svoje iskustvo s javnim bilježnikom vezano za ostavinsku raspravu.
Nakon smrti oca mama i ja smo pravni nasljednici kuće s okućnicom i grobnog mjesta.Cijela ostavinska rasprava s pisanjem rješenja trajala je 20 minuta i za to nam je naplaćeno 3.160,00kn s PDV-om.
Raspravu nije vodila bilježnica već njena pomoćnica koja nije htjela konkretno odgovoriti ni na jedno pitanje. Kad smo je zamolili da nam napravi jednu-dvije kopije rješenja izderala se na nas da nam to ne treba i uvalila nam u ruke šest primjeraka originala, a na zamolbu da iste stavi u neki fascikl rekla je da nema.
Tako ispada da za jednostavan i vremenski kratak posao zaposlenice u uredu javni bilježnik zaradi 3 soma. Lijep posao, nema što!
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 13:24   #89
Nevjerojatno je kako se država lako odriče novca na jednu stranu, a na drugu stranu guli građane porezima gdje stigne..Naravno, mislim na javno
bilježničke nagrade..
Nakon smrti majke, na ostavinskoj za rješenje je plaćeno bilježniku 700 kuna za nagradu..
Zašto to ne rade sudovi kao nekad, te zašto se taj novac ne uplaćuje u proračun, ako se već treba platiti..
Stari šesnaestogodišnji auto corsa, dvije tisuće kuna na računu banke, te pola grobnice..S tim da ovo pola grobnice ulazi u nekretninu (kako bilježnik kaže), iaklo to nije, jer nitko ne posjeduje zemlju gdje je grob, već je to vlasništvo lokalne općine, a imaš samo pravo korištenja groba..
Sve to skupa 700 kuna nagrade..
Lijepo..

Dodajem: Naravno i da naslovljeni javni bilježnik nije u par puta dolaženja ni viđen, sve odrađuju nepoznati zaposlenici..Bilježnik je vjerojatno na Kanarima, jel'..

Zadnje uređivanje Monro : 26.05.2015. at 13:28. Reason: dodatak
Monro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 11:15   #90
@ monro
super ste prošli ako Vam je to neka utjeha.

Moja kolegica nakon svog supruga, stan od 42 m2 u Rudešu gradnja 60-tih, par dionica Hrvatskih branitelja, i par dionica propalog Ikoma, ušteđevina ništa, auto riješio suprug za života.
Uz troje djece, od koje dvoje školuje, gđa bilježnik je opalila max naknadu 3.500 kn bez previše truda i muke, jer su se djeca odrekla u korist majke tj. moje kolegice.
I na Rješenje je čekala danima, nikako poslat Rješenje na gruntovnicu, tek nakon 4 mj. je riješeno gruntovno..........prestrašno.

Eto toliko da znate, da mi moja kolegica sa 700 kn bila super zadovoljna.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 18:42   #91
@ tomislav10

Šteta što ostaju anonimni, trebalo bi ih poimence navesti, da ljudi koji idu tamo unaprijed znaju što mogu očekivati - pa bi se možda bolje pripremili, možda konzultirali s nekim unaprijed.
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 23:46   #92
Quote:
Toblerona kaže: Pogledaj post
@ COUNTRYWOMAN
max iznos JB nagrade je 3500 kn.

Koliko će ista iznositi, ovisi o ostavinskoj masi, i procjeni (odokativnoj) javnog bilježnika.
Takva su moja iskustva.
npr. stan u zg 50 m2, grobno mjesto ........800 kn
pa dobro koji k???

znači bilježnici će lupati visoke cijene da ostvare veću "nagradu"?

i koliko od tih 3500kn ide u proračun, a koliko je "nagrada"??
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2016., 23:23   #93
Sazrelo je vrijeme da javne bilježnike počnemo oslovljavati sa rođaci ili rođeni..
Ispada, kako vidimo, da su nam u rodu..Svima..
Dobijaju svoj nužni dio od svake imovine..

Bliži mi se opet neka ostavinska pa sam opet na ovom pdf-u, i opet, frustriran dotičnima..

Javne rođene se ne može izbjeći..
Monro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 17:21   #94
Maksimalna nagrada javnog biljeznika jest 2.500,00 kn i nagrada ne smije biti veca od tog, a sto se tice troskova, tu spadaju troskovi dostave poziva na rociste/a i dostave rjesenja o nasljedjivanju (npr. koristenje postanskih usluga) i oni su ti koji mogu varirati, ali sama nagrada JB ne smije biti veca od navedene cifre.

Na samu javnobiljeznicku nagradu i troskove jos se racuna i PDV od 25% i to je konacan zbroj cijene ostavinskog postupka.

A sad, kako se odreduje visina javnobiljeznicke nagrade? Na temelju vrijednosti cjelokupne ostavinske imovine. Ako vec imate samo nekretninu koja vrijedi oko 45 tisuca eura, tada se vrijednost ostavinske imovine procjenjuje sa iznosom od preko 290 tisuca kuna sto automatski znaci i najveci iznos javnobiljeznicke nagrade.

Ako imate ikakve sumnje u cijenu ostavinskog postupka, uvijek mozete zatraziti i specifikaciju troskova.
__________________
You can have anything you want if you are willing to give up the belief that you can’t have it.
Chocolate_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:52   #95
[QUOTE=Mentor77;48869330]Kolike su naknade onda na sudu ako se neode kod javnog biljeznika.[/QUO
Jako zanimljivo
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 15:27   #96
Rok za ostavinsku

Zna li netko u kojem roku javni bilježnik kojem je dodijeljen predmet mora sazvati ostavinsku raspravu? I da li je (u nekoj komori / nečemu / sudu ) moguće unaprijed doznati kom javnom biježniku je dodijeljen predmet.
rintintina is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2018., 19:03   #97
Quote:
rintintina kaže: Pogledaj post
Zna li netko u kojem roku javni bilježnik kojem je dodijeljen predmet mora sazvati ostavinsku raspravu? I da li je (u nekoj komori / nečemu / sudu ) moguće unaprijed doznati kom javnom biježniku je dodijeljen predmet.
predmet se dodijeljuje prvo sudu njemu šalje matični ured u kojem je prijava smrti bila, a onda ga on prosljieđuje jb kao povjereniku suda .
tako da možete pitati gdje ste prijavili smrt kojem sudu je otišlo (obično ide sudu gdje je pokojnik imao posljednje prebivalište), a onda je sud proslijedio JB (a to možete i pratiti preko e-predmeta, ako imate broj spisa naravno O-XX/18)...
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 00:16   #98
Smijurija od države, kad bude propadala znam sigurno da neću plakat, odnosno sigurno će se svirati i pjevat kod mene... Znači ostavinska rasprava s oporukom , za neko zemljište u dalmatinskoj zagori ( oko 4 hektara većinom šume i krša sa malim i nikakvim obradivim površinama) sa ruševinom od kuće u kojoj se ne može živjeti jer je propala od 40m2 (znači upitno bi li to itko kupio i je li vrijednost toga veća od kikirikija) - i lola lijepo to odrapi sa - 3250kn , mrtav hladan kao kuća i dosta zemlje (ne bi da je u centru Dubrovnika)... oni to odokativno određuju, žali se upravi vodovoda ....

hahahahha vrh suludosti i bezobrazluka , ali ne krivim toliko pohlepnog JB jer od njih ne očekujem korektnost jer da su korektni ne bi bili javni bilježnici, nego je to jad i ludilo od države , koja toliko dere ali ne čak za sebe nego za JB ... legalizirana deračina za frendove uhljebe na najjače...
ersteone is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2018., 17:28   #99
Naknada javnom biljezniku kod ostavinske rasprave

Nasla sam odgovor
__________________
...try walking in my shoes
Ani2306 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2018., 12:27   #100
Quote:
ersteone kaže: Pogledaj post
Smijurija od države, kad bude propadala znam sigurno da neću plakat, odnosno sigurno će se svirati i pjevat kod mene... Znači ostavinska rasprava s oporukom , za neko zemljište u dalmatinskoj zagori ( oko 4 hektara većinom šume i krša sa malim i nikakvim obradivim površinama) sa ruševinom od kuće u kojoj se ne može živjeti jer je propala od 40m2 (znači upitno bi li to itko kupio i je li vrijednost toga veća od kikirikija) - i lola lijepo to odrapi sa - 3250kn , mrtav hladan kao kuća i dosta zemlje (ne bi da je u centru Dubrovnika)... oni to odokativno određuju, žali se upravi vodovoda ....

hahahahha vrh suludosti i bezobrazluka , ali ne krivim toliko pohlepnog JB jer od njih ne očekujem korektnost jer da su korektni ne bi bili javni bilježnici, nego je to jad i ludilo od države , koja toliko dere ali ne čak za sebe nego za JB ... legalizirana deračina za frendove uhljebe na najjače...
pa možeš tražiti procjenu vrijednosti zemljišta od porezne uprave. al 40000 kvadrata zemljišta vrijedi sigurno više od 280 000 kn, stoga je i točna tarifa JB. a to što je ministarstvo propisalo takve tarife je drugi par opanaka.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.