Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2014., 19:40   #81
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
E i to me zanima...
Obzirom da je ovo poziv na placanje i prijetnja prisilnom naplatom na moju suprugu, mogu li oni ako skuze nasljedstvo ici na mene direktno zapljenom ili prvo prije svega moraju mene pozvati na "mirno" namirenje duga? Ili mi mogu direktno ici prsilnom naplatom?
Moraju prvo pronaći ostavinsku raspravu i utvrditi vas kao nasljenika. I kad to naprave, moraju vas prvo pozvati na namirenje duga sa svom dokumentacijom o potraživanjima. Jer je ovo bilo upućeno na vasu pok. suprugu a ne na vas.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 07:57   #82
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Postoji, samo ga treba znati i protumačiti. Naime taj članak govori o 'osobnim sposobnostima dužnika' pa je to primjerice jamac, jer jamstvo je osobno ali što to točno znači? To znači da recimo kad jamac umre, njegov nasljednik ne postaje jamac u ugovoru, ali obveze (dug) iz takvog ugovora se nasljeđuju.

U ovom slučaju čak nema niti jamca nego sudužnika (po ZOO to je pristupanje dugu), no kako rekoh po nasljednika su posljedice iste.
U ovakvim sporovima postoji i jedna sasvim druga dimenzija - pravo na pravedan sudski posupak.
Sasvim su moguća i drugačija tumačenja ovakvih zakonskih odredbi.
Sve češće nam se događa da uhodanu pravnu praksu sruše obični građani kojima su svi govorili 'plati i šuti' , npr. ugovorne kazne za parkiranje. Ili kada je Ustavni sud osporio prodaju polovine kuće - bračne stečevine - godinama nakon prodaje , suprotno odredbama zakona koji govore o povjrenju u zemljišne knjige. Itd, itd.
Nisu zakoni uklesani u kamenu da se ne mogu mijenjati, a još je važnije da su potpuno iste odredbe podložne zazličitim tumačenjima u praksi.

Koncept da netko bane građaninu nakon 7 godina sa dugom ostavitelja o kojem nitko od nasljednika nije imao spoznaja a koji je (ipak) osobnog karaktera (npr. nije evidentiran u javnim ispravama tipa gruntovnica ) narušava pravnu sigurnost.
Banalni primjer je nova praksa institucija 'Utjerivači Dugova inc.' da pokreću ovrhe i tužbe davno zastarjelih minornih neplaćenih računa protiv umrlih osoba. Nasljednik najčešće ne može čak niti podići preporučene pošiljke u vezi sa predmetom i nema pojma o čemu se radi, pa na kraju sud zbog ogluhe presudi u korist tužitelja.
Tužitelj se onda namiri od nasljednika, jer je zastara po sudskoj presudi 10 godina. I to za dug koji je već prije tužbe protiv umrle osobe godinama bio u zastari. A dug od stotinjak kuna sa kamatama i sudskim troškovima može stostruko narasti. Dužniku-nasljedniku tako je uskraćeno pravo da se poziva na zastaru duga, ili da jednostavno dug plati bez dodatnih monstruoznih troškova.
Jasno je da je takvim postupkom povrijeđen elementarni postulat pravednosti.
Vidi npr. članak 59. i 84. Zakona o naslijeđivanju, koji daju rokove zastare za osporavanje nasljedstva i zapisa.

Da ne duljim. Institut zastare duga i institut osobnog duga i postoje zato da spriječe ovakva bahata i u stvari neosnovana potraživanja. Stoga je vrlo skoro sasvim moguće i drugačije tumačenje čl. 213. ZOO - npr, da vjerovnik mora nasljednika upoznati s činjenicom postojanja duga u razumnom roku, godinu do najviše tri godine.
Pogrešno je ljude upućivati - šuti i plati. Upravo zato jer ljudi ne reagiraju, ne bore se za svoja prava i ne poznaju zakonske mogućnosti - upravo zato i dolazi do ovakvih distorzija zakona i njihove primjene u praksi.

Naravno, svaki građanin mora na kraju sam razmotriti sve opcije i odlučiti želi li se upustiti u spor koji može i izgubiti. Ali moje iskustvo mi govori da najčešće najgore prolaze oni koji se odmah predaju.
U ovom slučaju, čim smo počeli raspravljati o tome da se dug može osporavati, pojavilo se nekoliko elemenata po kojima se dug može osporiti.
Banka će u takvoj situaciji biti više kooperativna, ako ništa drugo.

Zadnje uređivanje felixx : 07.03.2014. at 08:03.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 23:44   #83
Hvala vam svima na ulozenom trudu za mene, sakupio sam vjerujem dovoljno informacija. Probat cu iz ovog izaci "neokrznut". Na kraju price vratit cu se temi i prenijeti povratne informacije.
Lp
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 17:57   #84
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Hvala vam svima na ulozenom trudu za mene, sakupio sam vjerujem dovoljno informacija. Probat cu iz ovog izaci "neokrznut". Na kraju price vratit cu se temi i prenijeti povratne informacije.
Lp
Po svemu sudeći (zastara od zadnjeg plaćenog anuiteta) hoćeš. Držimo fige i javi.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 02:00   #85
pitanje u vezi naslijeđivanja duga

pozdrav

supruga je nasljedila dug od pokojne majke. i naravno upoznati smo sa zakonom, i da je dužna podmiriti dug u visini naslijeđenog dijela. postoje 2 duga koji su u istoj banci, no nebitno. jedan dug je 28000 kuna, drugi 31000 kuna, u to sam ubrojao i kamate. prvi dug je od kredita, drugi od tekućeg.

između ostalog, tu je njezin polubrat koji je tražio nužni dio s toga dobio je 1/6, što mu pripada po zakonu. no banka dug nikad nije podjelila u kojim omjerima ga trebamo isplatiti.

moje glavno pitanje je, u kojem omjeru će to biti podjeljeno? prvo sam mislio da će naravno više ona platiti od brata s obzirom da je uno više toga naslijedila od njega.

e sad ono što me kopka, da li će oni ukupni dug gledati tako da će gledati visinu vrijednosti stečene imovine? ovo pitam zato jer njezin brat koliko god u toj 1/6 zvučalo malo naslijedio je daleko više od toga koliko je dug, jer imovine ima jako jako puno.

eto, ne znam kako bih bolje objasnio, nadam se da ste shvatili i da će mi netko pomoći jer sam sve živo prekopao trazeci odgovor.
pantene85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 18:36   #86
Ovrha i nasljeđivanje

Je li u slučaju da ovrha nije do kraja isplaćena (od npr. sudskih troškova) istu po smrti ovršenika nasljeđuju njegovi pravni nasljednici te su dužni troškove otplatiti do kraja? Npr. djeca.
Mackoljubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 21:03   #87
Naslijedila sam kuću prije 7godina od majke. Sudski vještak ju e procijenio na 300.000 eura. Kuća je bila pod hipotekama za 400.000 eura. Ja sam ju prodala za 180.000 eura i u tom iznosu kupila stan od 80.000 eura. Razliku sam vratila jednom hipotekaru, dok sam drugom dopustila da se uknjži na stan. Sada mi je sud "lupio" ovhu na OIB za još nekakve ljude koji su imali ugovore sa mojom majkom na 3.000.000,00 kuna. Presuda je pravomoćna i nemam pravo žalbe. Tu lovu nikada nisam vidje, a niti te ljude. Što da radim? Nemam lovu za odvjetnike jer sam nezaposlena i samohrana majka. Imate li kakve ideje? besplatne i - ljudske . Moooolim Vas.
abosilj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 19:51   #88
Quote:
abosilj kaže: Pogledaj post
Nitko?!?!
a sto bi ti trebao netko reci!? sve sama znas.
dosla si prevarom do stana.
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 00:31   #89
pozdrav svima nadam se da če mi netko bar moči malo olakšat ili pomoč sa nekim savjetom, suprug mi je preminuo iznenada prije godinu dana bio je sin jedinac.odlučili smo diči kredit i podiči kat u kuči njegovih roditelja što smo i napravili međutim sve je na njegovom ocu bilo. kad je trebala bit ostavinska rasprava dogovor je bio usmeni između mene i njegovih roditelja da ako ja preuzmem dugove i ostanem snjim poslje njegove smrti sve pripada meni što sam i pristala jer nema nikakve druge rodbine i sve dugove preuzela na sebe i otplačujem ali međutim sad je druga priča dugovi su nameni a oni su mi sad do znanja dal da su se predomislili i da če dati sve na prodaju a kredit za kuču nežele preuzeti a ni mene isplatit i što sad dal ja idem na ulicu a kredit otplačujem ili...

Zadnje uređivanje huba bub : 19.09.2014. at 01:01.
huba bub is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 00:58   #90
Quote:
huba bub kaže: Pogledaj post
pozdrav svima nadam se da če mi netko bar moči malo olakšat ili pomoč sa nekim savjetom, suprug mi je preminuo iznenada prije godinu dana bio je sin jedinac.odlučili smo diči kredit i podiči kat u kuči njegovih roditelja što smo i napravili međutim sve je na njegovom ocu bilo. kad je trebala bit ostavinska rasprava dogovor je bio usmeni između mene i njegovih roditelja da ako ja preuzmem dugove i ostanem snjim poslje njegove smrti sve pripada meni što sam i pristala jer nema nikakve druge rodbine i sve dugove preuzela na sebe i otplačujem ali međutim sad je druga priča dugovi su nameni a oni su mi sad do znanja dal da su se predomislili i da če dati sve na prodaju a kredit za kuču nežele preuzeti
osim usmenog dogovora, kome je pripalo sta na papiru?
__________________
http://www.poslovnazona.hr/
super USRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:01   #91
Quote:
huba bub kaže: Pogledaj post
pozdrav svima nadam se da če mi netko bar moči malo olakšat ili pomoč sa nekim savjetom, suprug mi je preminuo iznenada prije godinu dana bio je sin jedinac.odlučili smo diči kredit i podiči kat u kuči njegovih roditelja što smo i napravili međutim sve je na njegovom ocu bilo. kad je trebala bit ostavinska rasprava dogovor je bio usmeni između mene i njegovih roditelja da ako ja preuzmem dugove i ostanem snjim poslje njegove smrti sve pripada meni što sam i pristala jer nema nikakve druge rodbine i sve dugove preuzela na sebe i otplačujem ali međutim sad je druga priča dugovi su nameni a oni su mi sad do znanja dal da su se predomislili i da če dati sve na prodaju a kredit za kuču nežele preuzeti
Hitno pronaći advokata da ne bi ostala bez kuće, a vraćala kredit na kuću.

p.s.

Ako ste digli krediti za kuću , a kuća je na ocu, onda je on morao dati suglasnost. Druga je stvar ako ste uzeli nenamjenske kredite.
Jer je sve to važno u procesu dokazivanja vašeg udjela u vlasništvu kuće.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:05   #92
Quote:
super USRO kaže: Pogledaj post
osim usmenog dogovora, kome je pripalo sta na papiru?
sve pripada meni to jest samo auto je nameni jer je to jedino bilo njegovo
huba bub is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:13   #93
Quote:
huba bub kaže: Pogledaj post
sve pripada meni to jest samo auto je nameni jer je to jedino bilo njegovo
ono sto bih ja....
nasao advokata koji bi im poslao opomenu pred tuzbu, samo to.
nakon toga starci ce promjenit ce plocu.
__________________
http://www.poslovnazona.hr/
super USRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:15   #94
Quote:
abosilj kaže: Pogledaj post
Naslijedila sam kuću prije 7godina od majke. Sudski vještak ju e procijenio na 300.000 eura. Kuća je bila pod hipotekama za 400.000 eura. Ja sam ju prodala za 180.000 eura i u tom iznosu kupila stan od 80.000 eura. Razliku sam vratila jednom hipotekaru, dok sam drugom dopustila da se uknjži na stan. Sada mi je sud "lupio" ovhu na OIB za još nekakve ljude koji su imali ugovore sa mojom majkom na 3.000.000,00 kuna. Presuda je pravomoćna i nemam pravo žalbe. Tu lovu nikada nisam vidje, a niti te ljude. Što da radim? Nemam lovu za odvjetnike jer sam nezaposlena i samohrana majka. Imate li kakve ideje? besplatne i - ljudske . Moooolim Vas.
Kakav zajeb. Prihvatiti se nasljestva koje manje vrijedi od svih dugova umrle osobe !?!
Ako si nezaposlena i stan ti je pod hipotekom neke druge stranke, onda ti taj stan ne mogu uzeti. Jer nije tvoj. Mogu ti samo leći na 1/3 plaće kada je budeš imala. Ili auto.
Osim toga bi trebalo provjeriti u javnog bilježnika koji je vodio ostavinsku raspravu gdje mu je bio popis vjerovnika i popis imovine za umrlu osobu.
Jer se svakome onda može dogoditi da prihvati nasljedstvo pokojne tete a to bude stari auto vrijedan 2000 eura. A poslije se jave vjerovnici i kažu ti: teta je imala stari auto, ali i još 100 000 eura duga nama.
Ja mislim da to mora biti zakoski regulirano.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:15   #95
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Hitno pronaći advokata da ne bi ostala bez kuće, a vraćala kredit na kuću.

p.s.

Ako ste digli krediti za kuću , a kuća je na ocu, onda je on morao dati suglasnost. Druga je stvar ako ste uzeli nenamjenske kredite.
Jer je sve to važno u procesu dokazivanja vašeg udjela u vlasništvu kuće.
kredit je bio nenamjenski
huba bub is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:18   #96
Quote:
huba bub kaže: Pogledaj post
kredit je bio nenamjenski
Zajebano. Trebaju ti svjedoci i vještaci koji će dokazati da ste vi digli kat kuće sa tim nenamjenskim kreditom.

Roditelji kao vlasnici kuće je mogu prodati, ali onda moraju tebe isplatiti. A uz to te moraju iseliti. A to neće ići baš glatko. A i kupac neće baš lako kupiti kuću gdje mora iseliti jedan kat na silu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:20   #97
Quote:
huba bub kaže: Pogledaj post
kredit je bio nenamjenski
cuvaj bilo kakve racune od te gradnje/uredenja
__________________
http://www.poslovnazona.hr/
super USRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:41   #98
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zajebano. Trebaju ti svjedoci i vještaci koji će dokazati da ste vi digli kat kuće sa tim nenamjenskim kreditom.

Roditelji kao vlasnici kuće je mogu prodati, ali onda moraju tebe isplatiti. A uz to te moraju iseliti. A to neće ići baš glatko. A i kupac neće baš lako kupiti kuću gdje mora iseliti jedan kat na silu.
problem je utome što oni mene neželi isplatit a nežele ni kredit isplatit ako prodaju kuču kratko i jasno žele sve ostavit sebi od prodaje. hvala unaprijed svima
huba bub is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 10:23   #99
Quote:
huba bub kaže: Pogledaj post
problem je utome što oni mene neželi isplatit a nežele ni kredit isplatit ako prodaju kuču kratko i jasno žele sve ostavit sebi od prodaje. hvala unaprijed svima
Ti si tipičan primjer ulaganja supružnika u braku u nekretninu koja je u vlasništvu nekog od njihovih roditelja. I ovi se jednog dana rastave. I ovaj čiji su roditelji vlasnici nekretnine misli da nije ništa dužan svome bivšem životnom drugu(drugarici) jer eto , kuća nije na njemu upisana, nego na ocu.

Čeka te dakle mukotrpan posao dokazivanja koliko si ti i tvoj pok. supug uložili u tu kuću. Kredit ti je dobar dokaz, ali ne i dovoljni jer moraš dokazati da je novac išao u kuću, a ne u putovanja na Havaje ili za školovanje djece.
A što je sa djecom. Ako je imate, to je dodatna otežavajuća okolnost za deložaciju. Ali je samo možete djecom malo prolongirati, nikako poništiti.

Quote:
abosilj kaže: Pogledaj post
Naslijedila sam kuću prije 7godina od majke. ...................................... besplatne i - ljudske . Moooolim Vas.
Proanalizirao sam vaš slučaj !!!
Dakle , ne radite , kažeta da ste situirani !?!??
Imate ovrhu na nasleđivanje.
A vidim da imate i alimentaciju na sina od 15 godina koju traži vaš bivši, koji ima plaću 20 000 kuna !??
Nisu ljudi budale da neće skužiti da nešto nije u redu sa vašim financijama !!
Evo zašto: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=3001

Zadnje uređivanje krena : 19.09.2014. at 10:46.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 11:40   #100
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ti si tipičan primjer ulaganja supružnika u braku u nekretninu koja je u vlasništvu nekog od njihovih roditelja. I ovi se jednog dana rastave. I ovaj čiji su roditelji vlasnici nekretnine misli da nije ništa dužan svome bivšem životnom drugu(drugarici) jer eto , kuća nije na njemu upisana, nego na ocu.

Čeka te dakle mukotrpan posao dokazivanja koliko si ti i tvoj pok. supug uložili u tu kuću. Kredit ti je dobar dokaz, ali ne i dovoljni jer moraš dokazati da je novac išao u kuću, a ne u putovanja na Havaje ili za školovanje djece.
A što je sa djecom. Ako je imate, to je dodatna otežavajuća okolnost za deložaciju. Ali je samo možete djecom malo prolongirati, nikako poništiti.



Proanalizirao sam vaš slučaj !!!
Dakle , ne radite , kažeta da ste situirani !?!??
Imate ovrhu na nasleđivanje.
A vidim da imate i alimentaciju na sina od 15 godina koju traži vaš bivši, koji ima plaću 20 000 kuna !??
Nisu ljudi budale da neće skužiti da nešto nije u redu sa vašim financijama !!
Evo zašto: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=3001
nažalost djece nemamo jer nakon samo godine dana braka suprug je preminuo da imamo djecu znam bila bi druga priča
huba bub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.