Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2017., 19:43   #181
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Zašto, možda bi se malo izgubilo na pokretljivosti ali važno je da bi se sve moglo napraviti doma-ĐĐ.
Osim kupole naravno a danas ima tih modularnih sistema na tržištu, odabrati nešto prikladno.
Pokušat ću zadnji put...

Vratimo li se na početak, vozilo je zamišljeno šezdesetih godina, za bojište sedamdesetih godina. U državi koja je za vojsku imala neograničena sredstva pokušaj modernizacije istog zapeo je jer je bilo gotovo nemoguće bilo što u normalnim granicama budžeta. Zaustavimo se tu za trenutak i premotajmo u 2017. godinu.
Znači, ono što se definitivno može u ĐĐ je baš kupola. S posadom - To bi bilo suludo skupo zbog malog prstena kupole, ali šta dete zna što je prsten kupole i čemu služi, pa ćemo se ograničiti na RCWS. To je samo papreno skupo, i zbog zatvaranja otvora nastalog nestankom stare kupole, većeg kalibra SIGURNO dodaje težinu u odnosu na sadašnju. Municija većeg kalibra ne samo da je teža, nego i zauzima više mjesta, kojeg unutra N E M A ali, kako bi to dete moglo znati, dete oće kevlar, meteor, puškarnice...


Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Gdje si to pročitao o "katastrofalnom podvozju", na forumima, ostavi se toga.
Današnje kupole, većih sposobnosti, su jednako ako ne i manje teške.
Šta dete zna o problemima s kotačima i gusjenicama? Znači, nema problema.

No novi oklop i nova kupola znače novu težinu koja traži novi motor, novu transmisiju nove kotače i nove šire gusjenice

Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Da bi se eventualno povećale šanse posade za preživljavanje od mina i eksploziva.
Neznam gdje sam gledao ono naše momke negdje po africi u terencima.
Misija pri UN ili nešto, pa stavljaju ispod nogu prema kolima pancirke da ih malo zaštite ako baš nalete.
Šta dete zna o klirensu, kumulativnom mlazu, učinku mine na POD i s njim povezano etc? ništa, naravno, Dete oće kevlar. Aj dobro, bar neće volfram i tungsten zajedno

Pod m-80 možeš obložiti s koliko god kevlara hoćeš, neće pomoći protiv mine. Neće pomoći protiv bilo čega. I siroti rusi su u čečeniji kitili TENKOVSKE kupole i podove iznutra pancirkama pa im nije pomoglo. Da ima mjesta (a nema) mogao bi oblijepiti oko vozača kevlara koliko hoćeš, opet nebi pomoglo. Netko bi stavio protuminska sjedala, ili bar ovo zašarafio za strop, čime bi izgubio kapacitet prijevoza, ali ali dete oće- kevlar.


Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Teško.

pozdrav
Teško? Nova kupola, novi motor, nova transmisija, novi oklop, nova protuminska sjedala, novi kotači, nove gusjenice, nova municija koliko bi to dete platilo? Da ne pričamo o redizajnu unutrašnjosti, premještanju spremnika goriva, kompletne instalacije, svega Na vozilu starom koliko ono i koncipiranom kad ono?

cv 90 polovne je Estonija uzela za 2, 5 milijuna eura...

Bradley ili Marder možeš dobiti za džabe i ukucati u njega milijun i pol eura, nek jedan po vozilu bude za obuku, djelove...
Ali dte oće m-80 ko bombona i gotovo, nema veze što bi od njega ostala samo školjka koju bi bolje iskoristili skupljači otpada, ali, eto... Živjelo novo doba .
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 19:54   #182
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Pokušat ću zadnji put...
Nemoj, bolit će te glava i ostav se googleta.

Yebate koliko ima ovih pijanih miljunaša, još nam je dobro kako može bit.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:05   #183
Baš malo gledam usporedno M-80A i ovaj gore linkani ULAN (ajmo reći nekakav tipičan predstavnik aktualnih IFV-ova, mogao je biti bilo koji), pa se čudim čemu opće ova rasprava?
Ovi moderni su uglavnom nalik malim tenkovima, neke putničke verzije borbenog gusjeničara, dok je M-80A više metalni čamac za spašavanje u odnosu na njih. I ne pomažu tu nikakve priče tipa: "mogli bismo malo oklop, malo kupolu, malo naturpijat motor..."... ma pogledajte mu samo hodni dio, nema tu nikakve rezerve, to je jako lako oklopljen transporterčić koji može dovest ljude do odredišta, štiteći ih tek od krhotina i kojeg zalutalog metka, metalni kišobrančić za pješaka. On je meni u rangu onog PT-76, vozilica za teže terene s malo lima naokolo da nije kabriolet, i bolje mu je da se šunja neopažen po bojišnici kako bi preživio, a ne da ga opremiš kakvim topčetom da privlači pozornost na sebe... ja bi mu skinuo kupolu skroz i zavario puškarnice baš zato da nikome ne padne na pamet pucat iz njega, nego: dovuci se s njim dokle možeš, a onda kidaj vani s pjesmom: "Noge moje, sokolovi moji...", pješak je najsigurniji kad je solo, dalje od većih meta...pogotovo ovakvih.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:06   #184
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Nemoj, bolit će te glava i ostav se googleta.

Yebate koliko ima ovih pijanih miljunaša, još nam je dobro kako može bit.

pozdrav

Nisam pokušao zbog tebe, već zbog drugih, nakon ovoga :

Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post

Da bi se eventualno povećale šanse posade za preživljavanje od mina i eksploziva.
Neznam gdje sam gledao ono naše momke negdje po africi u terencima.
Misija pri UN ili nešto, pa stavljaju ispod nogu prema kolima pancirke da ih malo zaštite ako baš nalete.
bilo je jasno da ne možeš shvatiti.
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:09   #185
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Baš malo gledam usporedno M-80A i ovaj gore linkani ULAN (ajmo reći nekakav tipičan predstavnik aktualnih IFV-ova, mogao je biti bilo koji), pa se čudim čemu opće ova rasprava?
Ovi moderni su uglavnom nalik malim tenkovima, neke putničke verzije borbenog gusjeničara, dok je M-80A više metalni čamac za spašavanje u odnosu na njih. I ne pomažu tu nikakve priče tipa: "mogli bismo malo oklop, malo kupolu, malo naturpijat motor..."... ma pogledajte mu samo hodni dio, nema tu nikakve rezerve, to je jako lako oklopljen transporterčić koji može dovest ljude do odredišta, štiteći ih tek od krhotina i kojeg zalutalog metka, metalni kišobrančić za pješaka. On je meni u rangu onog PT-76, vozilica za teže terene s malo lima naokolo da nije kabriolet, i bolje mu je da se šunja neopažen po bojišnici kako bi preživio, a ne da ga opremiš kakvim topčetom da privlači pozornost na sebe... ja bi mu skinuo kupolu skroz i zavario puškarnice baš zato da nikome ne padne na pamet pucat iz njega, nego: dovuci se s njim dokle možeš, a onda kidaj vani s pjesmom: "Noge moje, sokolovi moji...", pješak je najsigurniji kad je solo, dalje od većih meta...pogotovo ovakvih.
potpis, pogotovo ovo za skidanje topa
ako ga i upotrijebi, jako su male sanse da ce prezivjeti uzvratnu vatru
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:10   #186
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Baš malo gledam usporedno M-80A i ovaj gore linkani ULAN (ajmo reći nekakav tipičan predstavnik aktualnih IFV-ova, mogao je biti bilo koji), pa se čudim čemu opće ova rasprava?
Ovi moderni su uglavnom nalik malim tenkovima, neke putničke verzije borbenog gusjeničara, dok je M-80A više metalni čamac za spašavanje u odnosu na njih. I ne pomažu tu nikakve priče tipa: "mogli bismo malo oklop, malo kupolu, malo naturpijat motor..."... ma pogledajte mu samo hodni dio, nema tu nikakve rezerve, to je jako lako oklopljen transporterčić koji može dovest ljude do odredišta, štiteći ih tek od krhotina i kojeg zalutalog metka, metalni kišobrančić za pješaka. On je meni u rangu onog PT-76, vozilica za teže terene s malo lima naokolo da nije kabriolet, i bolje mu je da se šunja neopažen po bojišnici kako bi preživio, a ne da ga opremiš kakvim topčetom da privlači pozornost na sebe... ja bi mu skinuo kupolu skroz i zavario puškarnice baš zato da nikome ne padne na pamet pucat iz njega, nego: dovuci se s njim dokle možeš, a onda kidaj vani s pjesmom: "Noge moje, sokolovi moji...", pješak je najsigurniji kad je solo, dalje od većih meta...pogotovo ovakvih.

Glede boldanog ...
M-80 je čak jasno opisan kao: LAKO OKLOPLJENO
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:11   #187
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Šta dete zna o problemima s kotačima i gusjenicama? Znači, nema problema.

No novi oklop i nova kupola znače novu težinu koja traži novi motor, novu transmisiju nove kotače i nove šire gusjenice
Zaboravih reći da mi poznanik bio vozač na ovom čudu: valjda su starije verzije imale originalno neki slabiji motor (Hispano-Suiza mi nekako zvoni u glavi?), pa su na nekoj vježbi na ledini nepovratno zapeli... i gusjenice mu spadaju brže nego li gaćice francuskoj sobarici, ili pravo ili parkiraj, nema manevra...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:14   #188
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Zaboravih reći da mi poznanik bio vozač na ovom čudu: valjda su starije verzije imale originalno neki slabiji motor (Hispano-Suiza mi nekako zvoni u glavi?), pa su na nekoj vježbi na ledini nepovratno zapeli... i gusjenice mu spadaju brže nego li gaćice francuskoj sobarici, ili pravo ili parkiraj, nema manevra...
ma pusti sad to, nemoj da dete zamara glavicu dok računa kako za 100 kuna na maminu karticu nagurati na m80 što više kevlara i meteor!!!
I za sitnu promjenu motora iz HS u Famos (MB) i transmisije trebalo je samo 5-10 godina, da je bar sedamdesetih postojao mamin amerikan ili dajners i forum rješili bi to u jedno poslijepodne i još nabacali kevlara kolko duša oće , ali stigne dete sve to ispraviti, samo nek vidi može li novi motor, nova transmisija, novi kotači, nove gusjenice, nova unutrašnjost, novi oklop, novi RCWS na 12 ili 24 rate i koliko je kevlara gratis na tri pancirke oprane perwolom?
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:21   #189
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Zaboravih reći da mi poznanik bio vozač na ovom čudu: valjda su starije verzije imale originalno neki slabiji motor (Hispano-Suiza mi nekako zvoni u glavi?), pa su na nekoj vježbi na ledini nepovratno zapeli... i gusjenice mu spadaju brže nego li gaćice francuskoj sobarici, ili pravo ili parkiraj, nema manevra...
M-80 HS 115-2 260 ks (60 km/h)
M-80A FAMOS 10V003 315 ks (64 km/h)

__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.

Zadnje uređivanje MadMax- : 06.11.2017. at 20:32.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 09:17   #190
Mislim da Hrvatska moze priustit samo Marder 1a3 uz neki paket modernizacije, kao kupola 30 mm umjesto 20?
https://www.armyrecognition.com/germ..._10312164.html
Steta sto sveđani uz gripena nisu ponudili CV 90.
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:47   #191
Koliko košta kupola 30mm za AMV? Pa onda pričaj o nadogradnji sa 20 na 30...
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:14   #192
Ako marder 1a3 ide za 1 euro, koliko kosta nadogradnja oklopa na marder 1a5 standard, uz dodatak Rheinmetall RMK30 kupole umjesto postojece mk 20?
Koliko je to priustivo i svrhovito za nase potrebe?


Ako nam uopce treba zamjena za postojecih 108 M-80 (koji bi u slucaju zamjene bili pricuva zajedno sa t-55)?

I koja je alternativa osim njemacke kune za hrvatskih 108 BVP, s obzirom da bi 108 novih IFV Puma kostali u rangu 12 novih F-16, a CV 90 nam ne nude rabljene u tolikom broju? A jos manje ce ga nudit kad odbijemo gripena.
Jedino da kupimo 12 puma umjesto 108 komada, i tako sve imamo na komade 12 ili 16...
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 14:07   #193
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Ako marder 1a3 ide za 1 euro, koliko kosta nadogradnja oklopa na marder 1a5 standard, uz dodatak Rheinmetall RMK30 kupole umjesto postojece mk 20?
Koliko je to priustivo i svrhovito za nase potrebe?


Ako nam uopce treba zamjena za postojecih 108 M-80 (koji bi u slucaju zamjene bili pricuva zajedno sa t-55)?

I koja je alternativa osim njemacke kune za hrvatskih 108 BVP, s obzirom da bi 108 novih IFV Puma kostali u rangu 12 novih F-16, a CV 90 nam ne nude rabljene u tolikom broju? A jos manje ce ga nudit kad odbijemo gripena.
Jedino da kupimo 12 puma umjesto 108 komada, i tako sve imamo na komade 12 ili 16...
Prvo je priuštivo ali kupola ne mora biti njemačka.
Malo standarizacije bi dobro došlo pa kad već stavljamo na Patrije Elbitovu kupolu zašto ne bi i na Marder (popust na količinu).

Glede boldanog ...
Da, treba nam zamjena ali M80 i društvo ne bi bili u pričuvi.
Za mene su prihvatljiva samo 2 rješenja:

1.


2.

__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 14:30   #194
kupola 30 mm bi svakako trebala ici, cija tko zna, napamet sam stavio rheinmetall, a nadam se da ce ici i bar 1a5 standard oklopne zastite, inace koji je smisao bez poboljsanja oklopa?
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 14:39   #195
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
kupola 30 mm bi svakako trebala ici, cija tko zna, napamet sam stavio rheinmetall, a nadam se da ce ici i bar 1a5 standard oklopne zastite, inace koji je smisao bez poboljsanja oklopa?
Sve što je trenutno dostupno na tržištu rabljenih je nekoliko svjetlosnih godina ispred M-80 (osim M113 ako ga netko uopće nudi, a on čak i nije IFV).

Baš sam vidio i članak u Defenderu na tu temu.
Rekao bih da je tekst ok da nisu usrali šefa i stanicu ovom rečenicom:
Quote:
Zašto na kraju krajeva ne razmotriti korištenja BVP na kotačima umjesto na gusjenicama?
Cijeli tekst - https://www.defender.hr/naslovnica-i...ativa-za-hkov/
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 14:47   #196
Najbolji je Marder 1 A5A1, taj uz pojacani oklop i unutrasnjost ima jos i klimu
Koliko kosta sa A3 na A5A1 standard uz kupolu 30 za nekih cca 108 komada?

Usput receno cime ces opremit pricuvne pukovnije, ili ce dovijeka biti pjesacke?
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 15:05   #197
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Najbolji je Marder 1 A5A1, taj uz pojacani oklop i unutrasnjost ima jos i klimu
Koliko kosta sa A3 na A5A1 standard uz kupolu 30 za nekih cca 108 komada?

Usput receno cime ces opremit pricuvne pukovnije, ili ce dovijeka biti pjesacke?
Ne znam koja je cijena dizanja na A5A1.

Za početak će žuljati guzice na drvenim klupama u kamionima. Dalje od toga se ne usudim prognozirati ali ako želimo da sve bude kako Bog zapovijeda trebat će osigurati i nešto oklopa za njih.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 15:12   #198
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Ne znam koja je cijena dizanja na A5A1.

Za početak će žuljati guzice na drvenim klupama u kamionima. Dalje od toga se ne usudim prognozirati ali ako želimo da sve bude kako Bog zapovijeda trebat će osigurati i nešto oklopa za njih.
Kako ces osigurat kad bi m-80 za metu umjesto u pricuvu
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 15:28   #199
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Kako ces osigurat kad bi m-80 za metu umjesto u pricuvu
Ja svojim kolegama želim da dočekaju starost. U M-80 je to malo teško očekivati.
Bi li ti sjeo u BVP kojeg s boka probija pancirno zrno kalibra 7.62 mm, a s prednje strane 20 mm?
Patriju s boka ne probija ni 30 mm.

Znaš li na čemu sjede pješaci u M-80?
Na rezervoaru s gorivom.



Znaš li što je još smješteno u odjeljku s desantom?
Akumulatori.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.

Zadnje uređivanje MadMax- : 14.12.2017. at 15:48.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:37   #200
Quote:
Patriju s boka ne probija ni 30 mm.
Ovisi sa koje udaljenosti, sa 10 km sigurno ne.

Nego, gdje je rezervar goriva na patriji?

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.