Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2013., 23:48   #41
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
ovdje je samo pitanje trenutka kad je fotograf okinuo slku ... možda se radi o pokretu poslije ili prije određenog ajmo reć "stava" ili radnje...mi to nemremo znat...minus po meni ide onome ko je birao fotke za taj članak , reportažu iliti što je već .... ja ju osobno ne bih nikako stavio...ovaj "uslikani" ništ nije kriv...
Dakle mene internet ratnika i savjetnika nemaš što prosvjetliti ... jer vrlo dobro znam što pišem i govorim ... fotografija je trenutak u vremenu, ali većina tih fotki je nastalo dok ljudi pokušavaju nešto raditi, a ne dok se trude pozirati ...

Quote:
...hm daklem problematično vam je držanje puške..zašt ju nije uhvatio za prednji rukohvat kak spada...ajmo malo analizirat ono što vidimo...vanka je hladno .. vidimo da na sebi ima pancirku.pa tu gorotex jaknu .. ispod ..ma okladio bih se da ima obučenu vestu i možda još košulju i nekakvo toplije donje rublje... i ajd sad ti s time pokušaj dohvatit i držat pušku kak spada..mogu reć da baš i nije ugodno jednostavno žulja i naprežeš se..to ne ide..onda je ćopiš onak kak je najkomotnije...e sad ..zašto je dotični sve to natovario na sebe..pa rekli su mu da tak mora...mora se je postoji SOP kojeg se dužan držat...inače u modernim i pravim vojskama postoji posebna odjeća koja se oblači kada ide pancirka na vojnika..upravo iz razloga komocije prilikom rukovanja razno-raznim military stvarčicama,ulaska,izlaska,pozdravljanja...tog još nema kod nas..a valjda bude..dotle budemo ko medvjedi...(ovo moje "pametovanje" se temelji na osobnom iskustvu)
Moje iskustvo kaže da se oprema, ova ista koju dotični nosi/e može jako lijepo prilagoditi i podesiti ... nije baš ideale, ali moš izgledati ko vojnik i funkcionirati isto tako ... jedino ako ne govorimo o slučaju kada opremu obučeš prvi puta i ni ne kužiš što ti može smetati i kako to otkloniti ... općenito kada pogledam ekipu na slikama kao da ni sami ne znaju kako posložiti opremu po sebi ... džepovi za spremnike koje kud, torbica za rolu isto tako ... nitko nema IFAC, iako je isti u misiji obvezan ... neki imaju torbice za maske na pancirkama neki nemaju ... nitko nema naočala s balističkom zaštitom ... ekipa prilazi helikopteru bez ikakve zaštite za oči ...

Zadnje uređivanje Grga-os : 09.02.2013. at 00:06.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 23:50   #42
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
E ovo je već bolje.Tu se vidi da su obučeni debelo , ovaj gore ima nekakav dost dugački remen .. vjerojatno se sam malo snašao ... a ovaj dolje..malo se "muči" sa usadnikom..smeta mu ona debela "pancirna" kragna
Usadniku smeta kragna od pancirke????

A jebate iskustvo progovara iz tebe ... da si rekao da ga muče ploče u pancirki ili da je premala protuklizna površina na ramenu ajde, ali kragna smeta čovjeku da osloni kundak o rame
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 00:03   #43
Quote:
U-boat kaže: Pogledaj post
Vidim ja da ti ne razumiješ! Oni mene sa takvim slikama sprdaju haaallloooo!!!!!
O.K. frajer se namjesti fotografu, a ovaj debilčina pohitao to objaviti, ali mene je sram jer onda ispada da smo svi tukci!! Kužiš sada?
Šta nije znao uhvatiti bolju pozu? Nije jer nema pojima! U tome je poanta!

I kakav remen. Trebao je produžiti ruku na rukohvat, bolje namjestiti preklopni na rame i uzeti prirodniju pozu!




Evo Hrvatskog vojnika!
I malo analize slika ...
1. lik zažmirio na jedno oko - dakle ne zna ... stara škola ... na G36 će tako dosta dugo tražiti crvenu toču, ali naći je neće ... i smanjio si je vidno polje ... osim toga puca manevarcima i nemam pojma što uopće cilja ... na taktičkim ima zatamljena šajba, što prolazi u afganu danju, ali u zimi na gašincima uglavnom je besmisleno imati istu ...

2. očito je da ne zna gdje sa usadnikom ... muku muči jer prvi puta ima priliku koristiti tu puški i pancirku zajednu ... futrole po pancirki pobaco kao đubre po livadu ... i gore ... zanima me kako će dohvatiti onaj spremnik pod desnim laktom ... nikako, dakle sam sebe je riješio 1/2 spremnika koje ima u pričuvi ... ako misli rolu držati tu gdje je stavi torbicu totalni je kreten ... mogao bi i oko ostaviti na anteni ... a uz rolu bi trebao dobiti i onu mini MTK (ili kako se već zove) tako da mu uređaj na prsima samo smeta ... dakle oprema uopće nije podešena ... navlaku za taktičke naočale je mogao maknuti sasvim nazad a ne ovako ... i jako lijep hvat ima ... baš na rukohvat ... ali volio bi ga vidjeti kako će zadržati pušku prilikom rafala s takvim hvatom ... i za kraj obožavam vidjeti ovako formacijsko čuvanje sredstava, zaštitnik usta cijevi/ublaživač trzaja ja šipki za čišćenje ...

Zadnje uređivanje Grga-os : 09.02.2013. at 00:15.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 00:13   #44
Quote:
U-boat kaže: Pogledaj post
Ajd neka mu je sretno u misiji!
Ali i onima s kojim ide tako dobro uvježban i pripremljen ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 00:45   #45
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Usadniku smeta kragna od pancirke????

A jebate iskustvo progovara iz tebe ... da si rekao da ga muče ploče u pancirki ili da je premala protuklizna površina na ramenu ajde, ali kragna smeta čovjeku da osloni kundak o rame
..hm..ploča je prošlo svršeno vrijeme..i tu si teško možeš pomoć..jednostavno se moraš priviknut...a l vidiš i sam da čovjeku nešto smeta .usadnik je jedva naslonio na vrh ramena ...a triba bit na onom crnom ... e a sad zašto nije .. jel ono kragna od pancirke sfrkana il je kragna od jakne..iskreno ne mogu razlučit .. i da ljudi si to nabacaju zbrda zdola i bože pomozi..nekad bude da jedan drugom čupaju spremnike ... komedija...sve je to koktel raznih stvari...neadekvatna oprema ... organizacija na vrat na nos..logistička noćna mora...kratkovidnost i sljepoća više kuće...obuka totalno promašena...a sad ja ti samo kažem da ono što sam napisao temeljim na svome iskustvu...jednostavno znam da ona kragna koja ide pomoću čička na pancirku može smetat ... ako malo ne pripaziš
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 00:54   #46
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Dakle mene internet ratnika i savjetnika nemaš što prosvjetliti ... jer vrlo dobro znam što pišem i govorim ... fotografija je trenutak u vremenu, ali većina tih fotki je nastalo dok ljudi pokušavaju nešto raditi, a ne dok se trude pozirati ...



Moje iskustvo kaže da se oprema, ova ista koju dotični nosi/e može jako lijepo prilagoditi i podesiti ... nije baš ideale, ali moš izgledati ko vojnik i funkcionirati isto tako ... jedino ako ne govorimo o slučaju kada opremu obučeš prvi puta i ni ne kužiš što ti može smetati i kako to otkloniti ... općenito kada pogledam ekipu na slikama kao da ni sami ne znaju kako posložiti opremu po sebi ... džepovi za spremnike koje kud, torbica za rolu isto tako ... nitko nema IFAC, iako je isti u misiji obvezan ... neki imaju torbice za maske na pancirkama neki nemaju ... nitko nema naočala s balističkom zaštitom ... ekipa prilazi helikopteru bez ikakve zaštite za oči ...
..pojam balističkih i taktičkih očala u HV-u..hmm...eee dobra tema za obradit..vanka mjeresigurnosti nalažu korištenje zaštite za oči i zaštite za uši prilikom gađanja i vježbi sa manevarskom municijom...na terenu su očale obvezne...ako dođe do ozljede oka a nisi imao očale bude problema...a kod nas..ajme...zadužuju se prilikom odlaska vanka najjeftiniji modeli očala ESS..i uglavnom se koriste protiv jakog sunca..mislim da većina i nije svjesna da pružaju još nekakvu vrstu zaštite...a pokušaj korištenja istih doma na strelištu rezultira zabranom istih a korištenje antifona salve smijeha i dobacivanja...ispravi me ako nije ovako.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 08:34   #47
ja ću samo reći,staro i ugojeno...zašto je u nas običaj da prof.vojnik mora u vojsci dočekat penziju.Odradi jedan dva ugovora i adio mare ili upiši fakultet pa napreduj.Ja mislim da jedino u nas ima vojnka,pozornika i razvodnika sa 40 i više godina.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 09:31   #48
A tek ovo, urnebesno, bolje nego u pratizanskim filmovima.....

http://www.vecernji.hr/data/slika/104/517137.jpg
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 09:35   #49
Veliki vojni poslovi dogovarani su mimo natječaja!

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/v...---274071.html

po meni dosta loš novinarski tekst koji se svodi na prepucavanje, rekla kazala tj. premalo argumenata.... tresla se brda rodio se miš

ak ništa bar se donekle u javnost iznose problemi pa nam je jasnije šta je uzrok lošem stanju
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.

Zadnje uređivanje bana002 : 09.02.2013. at 09:40.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 11:06   #50



Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
I malo analize slika ...
1. lik zažmirio na jedno oko - dakle ne zna ... stara škola ... na G36 će tako dosta dugo tražiti crvenu toču, ali naći je neće ... i smanjio si je vidno polje ... osim toga puca manevarcima i nemam pojma što uopće cilja ... na taktičkim ima zatamljena šajba, što prolazi u afganu danju, ali u zimi na gašincima uglavnom je besmisleno imati istu ...

2. očito je da ne zna gdje sa usadnikom ... muku muči jer prvi puta ima priliku koristiti tu puški i pancirku zajednu ... futrole po pancirki pobaco kao đubre po livadu ... i gore ... zanima me kako će dohvatiti onaj spremnik pod desnim laktom ... nikako, dakle sam sebe je riješio 1/2 spremnika koje ima u pričuvi ... ako misli rolu držati tu gdje je stavi torbicu totalni je kreten ... mogao bi i oko ostaviti na anteni ... a uz rolu bi trebao dobiti i onu mini MTK (ili kako se već zove) tako da mu uređaj na prsima samo smeta ... dakle oprema uopće nije podešena ... navlaku za taktičke naočale je mogao maknuti sasvim nazad a ne ovako ... i jako lijep hvat ima ... baš na rukohvat ... ali volio bi ga vidjeti kako će zadržati pušku prilikom rafala s takvim hvatom ... i za kraj obožavam vidjeti ovako formacijsko čuvanje sredstava, zaštitnik usta cijevi/ublaživač trzaja ja šipki za čišćenje ...
Slika 1. Sada si ga već seremo ha? Sa AK-47 se tako cilja (jedno oko zatvoreno) sa time da ovaj ne cilja ništa posebno i naglasak je na držanju naoružanja! Daj mu G36 u ruke pa onda sudi!

Slika 2. Čovjek spušta cijev sa linije ciljanja i promatra šta je "pogodio", dakle nije da mu usadnik nije legao i da mu nešto smeta. Uostalom vidi se gdje je usadnik bio trenutak prije.

A šta je gdje načičkao ako već nema obučavatelja koji će mu točno reći gdje koji dio opreme stoji onda će si već sam prilagoditi.

Ali obojica znaju rukovati naoružanjem kojim su zaduženi (za razliku od onog prije)
__________________
U jednom od svojih tekstova iz 1975. Bruno Bušić je napisao:" ... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. ...No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?!"
U-boat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 11:09   #51
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
A tek ovo, urnebesno, bolje nego u pratizanskim filmovima.....

http://www.vecernji.hr/data/slika/104/517137.jpg
Mirko pazi metak !! Hvala Slavko!!
__________________
U jednom od svojih tekstova iz 1975. Bruno Bušić je napisao:" ... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. ...No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?!"
U-boat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 11:22   #52
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
ja ću samo reći,staro i ugojeno...zašto je u nas običaj da prof.vojnik mora u vojsci dočekat penziju.Odradi jedan dva ugovora i adio mare ili upiši fakultet pa napreduj.Ja mislim da jedino u nas ima vojnka,pozornika i razvodnika sa 40 i više godina.
Pa mi smo uvijek po nečemu iznimka i dobro poznati da samo mi znamo izmisliti nešto što nigdje nema..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 12:50   #53




__________________
U jednom od svojih tekstova iz 1975. Bruno Bušić je napisao:" ... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. ...No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?!"
U-boat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 16:29   #54
Humvee u snijegu

Quote:
Kolona vozila naišla je na eksplozivnu napravu. Vojnici osmatraju zonu, raspoređuju se u položaje oko vozila, štite jedni druge. Zpaočinje pucnjava. Napadnuti su iz zasjede. Scenarij je to vojne vježbe "Hrvatski ponos 2013", prikazane na poligonu u Gašincima kod Đakova. Spremnost, snagu i znanje pokazivali su hrvatski vojnici, ali i njihovih 33 kolega iz Crne Gore. Završni je to dio preduputne obuke 21. hrvatskog kontigenta za sudjelovanje u misiji ISAF u Afganistanu.

- Ovakve su situacije realne, s tim da se s njima nismo baš previše susretali na terenu jer djelujemo u vrlo stabilnom okružju. No, pripremamo vojnike za sve moguće scenarije - kazao je general pukovnik Drago Lovrić, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH. Zadovoljan je, dodao je, viđenim na vježbi.

- Pokazali smo s pripadnicima oružanih snaga Crne Gore da možemo zajedno djelovati i pripremiti se za zadaće koje nas očekuju u Afganistanu. Pomažemo ovako našim susjedima u postizanju određenih standarda - istaknuo je Lovrić. Dodao je kako je Hrvatska zainteresirana za suradnju i uvježbavanje naših vojnika i sa Slovenijom, BiH, Albanijom, Makedonijom, ali i drugim zemljama. Na put će u ožujku 208 pripadnika Oružanih snaga RH, među kojima je i 13 žena, zatim dva policajca te 22 crnogorska vojnika. Broj naših vojnika u Afganistanu tom će se rotacijom značajno smanjiti, s 294 na 208, što je u skladu i s izlaznom strategijom NATO-a. - Od svih zemalja, najbolju suradnju dosad imamo s Oružanim snagama Hrvatske. Koristimo njihova iskustva u pristupanju NATO-u, i ona negativna i ona pozitivna.

Glavni strateški cilj Crne Gore je da što prije postanemo članica NATO-a. Ovo je dosad najsloženiji zadatak koji ćemo u ISAf misiji izvršavati - istaknuo je načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, viceadmiral Dragan Samardžić.
http://www.vecernji.hr/vijesti/konti...-clanak-506385

Uz članak ima više fotografija vježbe (glavonje ne računam) nego na stranici ministarstva i OSRH zajedno.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 17:03   #55


Evo ga opet ovaj

popularan je, nema šta
__________________
U jednom od svojih tekstova iz 1975. Bruno Bušić je napisao:" ... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. ...No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?!"
U-boat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 17:29   #56
Tri vojnika, 2 različita modela Kalašnjikova...
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 17:49   #57
Quote:
U-boat kaže: Pogledaj post
Vidim ja da ti ne razumiješ! Oni mene sa takvim slikama sprdaju haaallloooo!!!!!
O.K. frajer se namjesti fotografu, a ovaj debilčina pohitao to objaviti, ali mene je sram jer onda ispada da smo svi tukci!! Kužiš sada?
Šta nije znao uhvatiti bolju pozu? Nije jer nema pojima! U tome je poanta!

I kakav remen. Trebao je produžiti ruku na rukohvat, bolje namjestiti preklopni na rame i uzeti prirodniju pozu!




Evo Hrvatskog vojnika!
To su Sokolovi
__________________
Svaka sličnost sa stvarnim osobama sasvim je slučajna :D
Oberleutnant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 18:08   #58
Ljudi što ste toliko zapeli za te slike...sad se našli svi da analiziraju nešto što je izvučeno iz konteksta. Kriv je onaj koji bira slike i stavlja ih online, a ne taj vojnik "pozer" koji je slučajno odabran. Ne poznajete te ljude i nemojte o njima pričati stvari koje ne znate. I onda pametovanja o ciljanju sa ovom ili onom puškom. Nitko ne kaže ništa o tome da se oni ovdje uvježbavaju sa AK 47, SDK ili AP M70 AB2 ili tko zna s čime, a u Afganistanu će rukovati sa G36. Zatim priče o balističkim naočalama koje nisu niti zadužili (pa čak ni one najjeftinije od ESS-a) su suvišne. Ma joj baš mi ovakva lupetanja i pljuvanja po običnom vojniku dignu živac. Molim malo konstruktivnih komentara.
__________________
Svaka sličnost sa stvarnim osobama sasvim je slučajna :D

Zadnje uređivanje Oberleutnant : 09.02.2013. at 18:18. Reason: Lapsus calami :)
Oberleutnant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 18:38   #59
Quote:
Oberleutnant kaže: Pogledaj post
Ljudi što ste toliko zapeli za te slike...sad se našli svi da analiziraju nešto što je izvučeno iz konteksta. Kriv je onaj koji bira slike i stavlja ih online, a ne taj vojnik "pozer" koji je slučajno odabran. Ne poznajete te ljude i nemojte o njima pričati stvari koje ne znate. I onda pametovanja o ciljanju sa ovom ili onom puškom. Nitko ne kaže ništa o tome da se oni ovdje uvježbavaju sa AK 47, SDK ili AP M70 AB2 ili tko zna s čime, a u Afganistanu će rukovati sa G36. Zatim priče o balističkim naočalama koje nisu niti zadužili (pa čak ni one najjeftinije od ESS-a) su suvišne. Ma joj baš mi ovakva lupetanja i pljuvanja po običnom vojniku dignu živac. Molim malo konstruktivnih komentara.
..To im i ja kažem .. ne pljujte po našim ljudima...to su mi kolege...ajd kad se javi neki civil pa piše to kužim..al kad se javi neko "naš" pa krene s "paljbom" to ne kužim...I kako misliš da nisu zadužili očale.?...Očale su u A-stanu potrebne jednako kao kaciga i štitnici za koljena...sastavni dio zaštitne opreme...ne za šminku i poziranje..

Zadnje uređivanje jedangrafitni : 09.02.2013. at 18:50.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 18:48   #60
Quote:
U-boat kaže: Pogledaj post


Evo ga opet ovaj

popularan je, nema šta
..da eto njega opet..zahvaljujući kome...e ova fotka već daje malo drugačiji uvid .. ali... opet ću mu stati na stranu..jer znaš kako kažu : Ko radi taj i griješi...Ja se nadam , stvarno se nadam da mu je koji trenutak kasnije prišao njegov nadređeni ili instruktor ili čak ocjenjivač i ukazao mu na propust...ovaj njegov stav je nestabilan ..nije dobro tak klečat...a pušku drži ..a po meni najbliže CONTACT READY ..ali čini mi se duže vrijeme što zna bit malo zamorno pa ju je ćopio za okvir i ruku naslonio na spremnike...nije toliko strašno i tu opremu bolje razmjestit ...a gle kad dođe tamo di ide...jednostavno sam bude skužio kako mu je najbolje napravit raspored..tek će tamo imat sve potrebno....opet ću ponovit ovakve slike se ne bi trebale puštat u javnost
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.