Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2003., 00:42   #1
Lightbulb Naglasci u hrvatskome jeziku (standardni, zagrebački, ostali...)

kako da naučim naglaske u gramatici? npr. dobijem neku riječ kojoj ne znam naglasak i onda ga trebam odrediti? pliz help!

i zna li tko ispravno književno izgovarati glasove? da li je to uopće moguće? ili smo svi osuđeni regijom u kojoj smo rođeni?!
art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 02:16   #2
U načelu, nije teško.
Postoji nekoliko pravila koja trebaš zapamtiti (imaš ih u svakoj gramatici), odmah znaš je li naglasak dug ili kratak, a uvijek si možeš pomoći tako da zapamtiš četiri različito naglašene riječi (npr. kuća za kratkosilazni, žena za kratkouzlazni, zlato za dugosilazni i ruka za dugouzlazni naglasak) te ih uspoređuješ s drugima.

Poslije ispiši pedesetak riječi iz rječnika i vježbaj.

Zadnje uređivanje stitch : 18.06.2003. at 13:26.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 11:28   #3
E sad...
lonac ide na vodu dok se ne razbije, a ja puko.
Dobro zbog nekih drugih stvari pa će zbog toga ispaštati lingvisti.
Nek me briše tko hoće

Nitko normalan ne može naučiti naglaske u hrvatskom jeziku. Zašto? jednostavno. Na filozofskom se oni uče na primjeru besmislenih slogova tipa mraslketah. Obrnuto, profaći čitaju "Bâ b`a bá Bă" pa ti zapisuj. I svako tko jednom izgubi ispit i živce zbog takve debilane, on više ne može biti normalan.
To su budalaštine! Jezik je zato da se razmjenjuju misli a nije sam sebi svrha. (u umjetničku i književnu upotrebu naglasaka ne zadirem; gvorim o svakodnevnici)
Je li vrijedno izgubiti 45 minuta na analizi rečenici
Gore gore gore gore nego gore gore dolje
(Hills burn worse upper --- Hills burn ---)
i stavljati na nju sve te retardirane crtice. Fahidijoti sa službe za jezik i govor HRT-a mrcvare tamo spikere ako ne naglase kratkouzlazno nego kratko silazno a to što Katja Kušec izgovori da je najveći hit bitlza "Heh DžO" jer netko nije dobro napisao Džud to nije bitno.
Inače da--- ti lumeni pišu još lumenastijim spikerima na HR i HTV - po vuku! Službeno je Njujork i to što ameri grad zovu Nujork, je njihov problem. Važno je da su enklitike i proklitike na mjestu.

Hrvatski su dijalekti stariji i bogatiji od Brozovog i Babukićevog književnog hrvatskog. Ako već moramo imati naglaske onda neka budu iz prirodnih govora a ne iz hibrida u kojem su četiri pravila i 44444 izuzetka

Briga me š'o laprdam i pljujem po ljudima - Jer ja sam taj što uzima i nikada ne daje!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 02:50   #4
Stitch thanx!!!!! Ovo s primjerima i uspoređivanjem čini mi se odlično!
Nologo385 nadam se da nisi u pravu!
art is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 09:40   #5
Quote:
art kaže:
Stitch thanx!!!!! Ovo s primjerima i uspoređivanjem čini mi se odlično!
Nologo385 nadam se da nisi u pravu!
Kaj se tiče moje jezičine - to je moje emotivno mišljenje tipa "kiselo je grožđe" iza kojeg stojim u potpunosti, no kojeg ne bi napisao da se nisam razžestio zbog nečeg izvan foruma.
Što se tiče primjera koje sam naveo - nažalost svi su ispravni - od "bâ Bá băba" do 'po vuku' i besmislenih slogova. I Hej Joe Katje Kušec
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 13:22   #6
Nologo385,
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 14:14   #7
Quote:
stitch kaže:
Nologo385,
Stitch:
Da nisi ti Katja Kusec zvana Samantha
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 14:20   #8
Nisam, ja sam žensko.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 14:54   #9
Quote:
stitch kaže:
Nisam, ja sam žensko.
Ta ti valja! :klap:
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 15:57   #10
Aha, tražiš piletinu na forumu...
Sad razumijem zašto me toliko pokušavaš impresionirati.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 15:24   #11
naglasci

kao totalni antitalent za sluh i tudum za prepoznavanje naglasaka na koji nacin vi skuzite kad je koji naglasak? kuzim ja da nest ide gore pa se spusta, al ipak je meni to prilicno strano...
ako tko ima kakav savjet u vezi toga i ako mi mozete odmah iznaglasavat metafiziku?
taj meta kak to?
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 16:51   #12
Quote:
crvenooka kaže: Pogledaj post
kao totalni antitalent za sluh i tudum za prepoznavanje naglasaka na koji nacin vi skuzite kad je koji naglasak? kuzim ja da nest ide gore pa se spusta, al ipak je meni to prilicno strano...
ako tko ima kakav savjet u vezi toga i ako mi mozete odmah iznaglasavat metafiziku?
taj meta kak to?
Ma pusti "metafiziku", crvenooka, i Grci su tu padali. Nego:
1. kòsa ti raste na glavi, pod pervo; s njom se i kòsī pod ftoro; a pod tretje strana je brda;
2. Kósa mozse biti nadimak zseni lipe, bujne, velike kose;
3. kô je pridiv u ž. rodu (kosa crta) i triba je razlikovati od kósa shto je takodjer pridiv ž. roda (crta je kosa);
4. Kősovo i sama znadesh shto je, barem ovih dana.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 16:58   #13
thanks, ali ja i dalje ne znam iznaglasavat metafiziku
ovaj meta je kratko uzlazni? koji? ne kuzim
jel mi moze netko pokazat naglaske na rijeci metafizika?
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 23:29   #14
Quote:
crvenooka kaže: Pogledaj post
thanks, ali ja i dalje ne znam iznaglasavat metafiziku
ovaj meta je kratko uzlazni? koji? ne kuzim
jel mi moze netko pokazat naglaske na rijeci metafizika?
Samo je jedan: (fįzika) metafįzika, tako ja izgovaram i mislim da je pravilno. A ako ti budem navodio kako je u kojem ricsniku, tek ti onda ne tje biti jasno. Dakle, kratkosilazni na prvi "i".
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 23:50   #15
Belevarac thanks
opet upozoravam da nemam pojma o tome, ali zar ne ide i taj me u meta nekako gore, pa se ta spusta, onda ova fi-zi-ka ide nekako staccato, pa nikako ne mogu skuzit jel se dize il sta...
dakle, samo jedan naglasak kazes, okej
hvala jos jednom
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 00:56   #16
Quote:
crvenooka kaže: Pogledaj post
Belevarac thanks
opet upozoravam da nemam pojma o tome, ali zar ne ide i taj me u meta nekako gore, pa se ta spusta, onda ova fi-zi-ka ide nekako staccato, pa nikako ne mogu skuzit jel se dize il sta...
dakle, samo jedan naglasak kazes, okej
hvala jos jednom
Crveno moje oko, je l ti to mene zajefrkajesh? Nema ti na "meta-" nishta, i shto mogu. A "staccato", a! Da si rekla "tenuto", mozsda bi te Mostarci razumili - oni svaki samoglas otegnu pola metra.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 13:48   #17
Belevarac, žena uopće ne razlikuje naglaske, ne zajebavaj je.

Crvenooka, hajde izgovori ovo:
majka - mati.
pruga - stuba.

To nam je prvi korak za dva najlakša naglaska. Koja strana ima dulji podebljani samoglasnik?

A koja je razlika između pruga i ruka te majka i Mate?

Pokušaj osjetiti gore gdje je što dugo, a dolje nekakvu razliku u izgovoru. Negdje bi trebalo ići uzlazno, samo da ide, a negdje se izgovor ipak malčice mijenja. Možeš li odrediti gdje?
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 02:58   #18
Najjednostavnije je s primjerima: majka, sunce-dugosilazni

kiša, kuća-karatkosilazni

voda, žena-kratkouzlazni

zima, ruka-dugouzlazni

E sad izgovori sama sebi više puta navedene riječi i onda pokušaj umjesto npr. majka izgovoriti nana i tako s ostalim riječima. Pronađi u rječniku riječi s istim naglaskom i čitaj ih, te usporedi jesi li izgovorila isti naglasak, samo pazi na riječi koje eventualno inače krivo izgovaraš(npr. u Aniću je terorizam s kratkouzlaznim, a svi ga izgovaramo s kratkosilaznim). Isto tako, kad izgovaraš riječ, izgovori je kao da te netko pita: "Što je to?", a ti odgovaraš "kiša", tj. nemoj ih samo nabrajati jednu za drugom. Za početak izbjegavaj riječi koje imaju zanaglasnu dužinu jer će te samo zbuniti dok ne svladaš sve naglaske. Nakon nekog vremena će ući u uho samo od sebe. Jednostavnije ti je da za početak ne obraćaš pažnju na to diže li se glas ili pada, samo uspoređuj s navedenim primjerima. Isto tako, ne zaboravi na pravila o naglascima, tj. da na jednosložnim riječima mogu stajati samo silazni naglasci(npr.pas-pas, školski primjer), da na višesložnim riječima mogu stajati svi naglasci, ali silazni samo na prvom slogu riječi, da naglasak može biti na svim slogovima osim na zadnjem, iako ima i iznimaka, kao obično, itd.
međutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 08:45   #19
Quote:
međutak kaže: Pogledaj post
Pronađi u rječniku riječi s istim naglaskom i čitaj ih, te usporedi jesi li izgovorila isti naglasak, samo pazi na riječi koje eventualno inače krivo izgovaraš(npr. u Aniću je terorizam s kratkouzlaznim, a svi ga izgovaramo s kratkosilaznim).
Gdi? U Crnoj Gori? Sumnjam da svi Crnogorci tako izgovaraju.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 13:52   #20
Abyssus, međutak, Belevarac hvala
mislim da sam skuzila
primjeri koje ste mi dali su sjajni i osjecam razliku tako da sada mogu usporedjivati sa ostalim rijecima i skuzit gdje je sta (a sta je sad sa terorizmom na kraju? )

ali kao sto je netko spomenuo mostarce, zanima me sta vi mislite koja regija u hr ima najizvjestacenije naglaske i izgovor? inace sam iz slavonije, sto svi skuze odmah, jer kao raazvlaaaaaciiiiiiim doook priicaaaam i jos krivo naglasavam neke rijeci

i sta je s dnevnikom? nemam bas osjecaj da oni bas sve ispravno izgovaraju, a trebali bi, ne?
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.