Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2013., 20:43   #41
Ne znam kome vjerovati, a vidim da se mišljenja razlikuju i kod veterinara. Moje štene je dobilo 2 cjepiva protiv zaraznih i razmaku od mjesec dana, s tim da je vet rekao da će krajem 4. dobiti još jedno + cjepivo protiv bjesnoće.
Firecracker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 20:49   #42
Baš tako. Od veta do veta, a pogotovo od jednog forumskog "stručnjaka" do drugog. Posljednje štene koje je bilo kod mene na čuvanju, uredno je i sa zakašnjenjem, s obzirom na to da je došlo s ceste, primilo tri puta cjepivo protiv zaraznih bolesti, a uz posljednje zarazne i čip i cjepivo protiv bjesnoće.

Naslušala sam se priča kako to "nije dobro", ali nisam čula nijedna suvisli razlog zbog čega to ne valja.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 21:08   #43
A problem je što taman kad dođe termin za bjesnoću ona mora na sterilizaciju (i to mogu molit sva božanstva da mi se ne protjera jer bi realno mogla već kroz koji dan), i znači mogla bi na bjesnoću tek sa 8-8 i pol mjeseci!
Predugo mi je to čekat. A na sterilizaciju mora prije prvog tjeranja.

Zadnje uređivanje Lehane : 26.03.2013. at 21:20.
Lehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 21:58   #44
Quote:
Lehane kaže: Pogledaj post
A problem je što taman kad dođe termin za bjesnoću ona mora na sterilizaciju (i to mogu molit sva božanstva da mi se ne protjera jer bi realno mogla već kroz koji dan), i znači mogla bi na bjesnoću tek sa 8-8 i pol mjeseci!
Predugo mi je to čekat. A na sterilizaciju mora prije prvog tjeranja.
Mislim da cijepljenje bjesnoće ili ma što drugo - nema veze sa sterilizacijom. I na jedno i na drugo, to jest na odgađanje, može utjecati samo nekakva bolest. Buffy, koliko sam shvatila, "boluje" samo od kilo i pol BARF-a dnevno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 00:05   #45
Quote:
Lehane kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje da postavim ovo pitanje, a ovo mi je nekako najprikladnija tema.
Dakle:

Kod mene je na privremeno došla jedna kujica koju sam pocijepila zaraze. Taman kad je trebala ponoviti cjepiva, teško se razboljela, i rečeno nam je da može na revakcinaciju 3 tjedna od zadnjeg dana terapije. Što je palo otprilike danas.
E sad, u ambulanti su nam rekli da smo profulali termin revakcinacije, i da ju sad opet moraju pikati dvaput, bez obzira na ono prvo cijepljenje. Znači, danas su ju bocnuli, i za 3 tjedna opet, i tek tri tjedna nakon toga može bjesnoća.

E sad me zanima, jel to baš tako?

Prvo - ne bih htjela bzvz bockati psa
Drugo - hoću više riješiti tu vražju bjesnoću jer me strah ko zeca! Ima već 5 mjeseci, čipirana je, i hoću biti u skladu sa zakonom.
ako je primila samo jedno onda je kao niejdno jer se niej povezalo da ostala dva..
e sad..pošto je već veća onda se ta dva tretiraju kao da je dobila sva tri bez obzira na onaj prvi..ali se te pse onda treba dvaput procijepiti i za godnu dana...umjesto jednom i onda nastavit jednom godišnje..

tako nekako ide ukoliko se pas cijepi samo dva puta..
ako sam ja dobro shvatila
a bjesnoća može doći i između, tako su meni rekli..zaraza..pa bjesnoća pa opet zaraza..ne sudaraju se međusobno..

a cijepljenje i sterlizacija..nema nekog razloga što bis e to moralo izbjegavati ..za psa normalnog zdravlja..
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 09:35   #46
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Mislim da cijepljenje bjesnoće ili ma što drugo - nema veze sa sterilizacijom. I na jedno i na drugo, to jest na odgađanje, može utjecati samo nekakva bolest. Buffy, koliko sam shvatila, "boluje" samo od kilo i pol BARF-a dnevno.
Samo ti zezaj, a to što nemam za natočit auto i platit telefon je isto smiješno?

Inače, da se pohvalimo, jučer je vagana, i nedostaje joj ravno 1 kg do prosječne težine ženke rotta u toj dobi
Odletjelo je jedno solidno ljetovanje i hrpa živaca na njeno liječenje, ali isplatilo se. Još nismo gotovi, ali je neusporedivo bolje. Tolko sam bila sretna da sam poželjela to objavit na statusu, kao one lude novorotkinje "kakli smo, piškili smo, izbio nam je zubić, igramo se, sad spavamo....imamo 23 kile"

Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
ako je primila samo jedno onda je kao niejdno jer se niej povezalo da ostala dva..
e sad..pošto je već veća onda se ta dva tretiraju kao da je dobila sva tri bez obzira na onaj prvi..ali se te pse onda treba dvaput procijepiti i za godnu dana...umjesto jednom i onda nastavit jednom godišnje..

tako nekako ide ukoliko se pas cijepi samo dva puta..
ako sam ja dobro shvatila
a bjesnoća može doći i između, tako su meni rekli..zaraza..pa bjesnoća pa opet zaraza..ne sudaraju se međusobno..

a cijepljenje i sterlizacija..nema nekog razloga što bis e to moralo izbjegavati ..za psa normalnog zdravlja..
E sad.... nama su u dvije ambulante rekli da neće sterilizirati psa ako nije pokupila sva cjepiva, i da joj od zadnje revakcinacije trebaju proći minimum 3 tjedna

I da, opet su ju čistili od parazita, već treći put otkad je kod mene... jel može i tu imati nuspojave?
Lehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 09:46   #47
Ako sam dobro pohvatala to je ona mršava rotica, ja na tvome mjestu nebi dala da ju više čiste od parazita.Ti proizvodi su dosta jaki sami po sebi i trebalo bi ih koristiti što manje,a pogotovo kod psa koji je bio pothranjen i vjerojatno lošeg imuniteta. Ali joj vjerojatno neće biti ništa.
I kod mene večina veterinara neće sterilizirati ako pas nije primio sva cijepiva(zaraze + bjesnoca), ja sam jedva,jedvice namolila jednoga za kujicu kojoj je bilo hitno a nije bila komplet pocijepljena.
jožin jastučić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 13:26   #48
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Posljednje štene koje je bilo kod mene na čuvanju, uredno je i sa zakašnjenjem, s obzirom na to da je došlo s ceste, primilo tri puta cjepivo protiv zaraznih bolesti, a uz posljednje zarazne i čip i cjepivo protiv bjesnoće.

Naslušala sam se priča kako to "nije dobro", ali nisam čula nijedna suvisli razlog zbog čega to ne valja.
Ziher bezveze, to su veterinari izmislili da više zarade jer ćeš im više puta doći u ordinaciju
<ironija mode OFF>


Jer su veće šanse da se nešto zakomplicira (npr alergijska reakcija) i manje šanse da oba cjepiva budu djelotvorna.

Zato jer (čista logika) svako cijepljenje predstavlja veliko opterećenje za imunosustav jer nije svejedno da li pokušava stvoriti antitijela za jednu boleštinu ili za više njih odjednom. U slučaju kombiniranih cjepiva za zarazne bolesti (dakle, 3 i više) se pokazalo da je imunosustav sposoban istovremeno razviti sva ta antitijela. Bjesnoća se obično cijepi odvojeno baš zbog toga da se može "posvetiti" samo tome. Plus što je solidan udar na imunitet pa može biti trigger za izbijanje nečeg drugog (što uostalom može biti i svako drugo cjepivo, zato se živine ne cijepe kad su bolesne jer se imunosustav očito tad bavi nečim drugim). Dakle, imunosustav se "bavi" cjepivom koje je primio i istovremeno je više prijemčiv za sve druge boleštine koje bi inače prošle "same od sebe" odnosno ne bismo ih ni primjetili.

Evo jedan user-friendly tekstić:

When simultaneous vaccination for multiple different pathogens is required, each vaccine should be administered at sites drained by different lymph nodes, or, if possible, a combination vaccine should be used. In human medicine, simultaneous vaccination for multiple pathogens does not seem to interfere with immune responses to each component of the vaccine, or contribute to adverse effects (13-15), and manufacturers of veterinary vaccines must demonstrate that the protection that occurs for a specific pathogen after immunization with a combination product equals the protection that occurs when a vaccine for only that pathogen is given.

Za još čitanja:
- http://www.merckmanuals.com/vet/phar...unization.html
- http://www.vmd.defra.gov.uk/pdf/WSAVAguidelines.pdf


S druge strane, neki veterinari godinama daju cjepiva istovremeno pa nikad ništa loše nije ispalo iz toga.
Da je moja živina, vodim se onom "just to be on the safe side".

Zadnje uređivanje ryell : 27.03.2013. at 13:32.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 13:43   #49
Quote:
jožin jastučić kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro pohvatala to je ona mršava rotica, ja na tvome mjestu nebi dala da ju više čiste od parazita.Ti proizvodi su dosta jaki sami po sebi i trebalo bi ih koristiti što manje,a pogotovo kod psa koji je bio pothranjen i vjerojatno lošeg imuniteta. Ali joj vjerojatno neće biti ništa.
I kod mene večina veterinara neće sterilizirati ako pas nije primio sva cijepiva(zaraze + bjesnoca), ja sam jedva,jedvice namolila jednoga za kujicu kojoj je bilo hitno a nije bila komplet pocijepljena.
Da, to je ta, iako se sad poprilično oporavila... ma ni meni se to kljukanje antiparazitikom ne sviđa baš. Pogotovo je ona ima osjetljiv željudac.
I evo, npr već cca 2 tjedna nije povraćala ni imala proljev, i jučer joj dam te tri tablete, i bljucnula je jednom jučer i jednom jutros! Ne kažem da je povezano, ali je čudno.

Ryell, dobar tekst i jako dobro objašnjeno, hvala!
Lehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 14:33   #50
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ziher bezveze, to su veterinari izmislili da više zarade jer ćeš im više puta doći u ordinaciju
Nisu veterinari, nego sam to čula od zaštitara.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 14:45   #51
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Nisu veterinari, nego sam to čula od zaštitara.
Za koje ne vjerujem da su sami izmislili, nego su čuli od veterinara
Jelte, svakakve pizdarije se pričaju, ali većina toga je lako provjerljiva ili pozivom drugom vetu ili uz malo poštenog guglanja relevantnih izvora.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 15:03   #52
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Za koje ne vjerujem da su sami izmislili, nego su čuli od veterinara
Jelte, svakakve pizdarije se pričaju, ali većina toga je lako provjerljiva ili pozivom drugom vetu ili uz malo poštenog guglanja relevantnih izvora.
Tja, od koga god da su čuli, vet kojeg sam ja konzultirala nije bio dobar.

No, to je već stara stvar - pomozi sirotu na svoju sramotu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 15:06   #53
Lehane, moja zvjerka je cijepljena 3 puta iz istog razloga. Nakon prvog cjepiva je dobila upalu pluća, mjesec dana atb-a i dva tjedna od zadnje terapije je već prošlo preko mjesec i pol od cijepljenja, pa je cijepljena još 2 puta + bjesnoća. Isto mi je bila frka da li ću uspjeti cijepiti bjesnoću prije tjeranja, no uspjeli smo na kraju i sterilizirati prije prvog tjeranja tako da je sve dobro prošlo.
Linai is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 15:07   #54
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Tja, od koga god da su čuli, vet kojeg sam ja konzultirala nije bio dobar.
Ne razumijem što ovdje znači "dobar"
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 15:08   #55
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što ovdje znači "dobar"
Nije se slagao s njihovim mišljenjem pa su ga otpilili - "šta on zna".
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 11:34   #56
Quote:
Lehane kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje da postavim ovo pitanje, a ovo mi je nekako najprikladnija tema.
Dakle:

Kod mene je na privremeno došla jedna kujica koju sam pocijepila zaraze. Taman kad je trebala ponoviti cjepiva, teško se razboljela, i rečeno nam je da može na revakcinaciju 3 tjedna od zadnjeg dana terapije. Što je palo otprilike danas.
E sad, u ambulanti su nam rekli da smo profulali termin revakcinacije, i da ju sad opet moraju pikati dvaput, bez obzira na ono prvo cijepljenje. Znači, danas su ju bocnuli, i za 3 tjedna opet, i tek tri tjedna nakon toga može bjesnoća.

E sad me zanima, jel to baš tako?

Prvo - ne bih htjela bzvz bockati psa
Drugo - hoću više riješiti tu vražju bjesnoću jer me strah ko zeca! Ima već 5 mjeseci, čipirana je, i hoću biti u skladu sa zakonom.

Radije brini za zdravlje psa, a ne za zakon... Učestalije su zarazne bolesti pasa kod nas nego bjesnoća
__________________
sama pala, sama se ubila... :-)
tanjafg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 15:53   #57
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
isto kao sto zarazne cijepimo tek za tri tjedna - jel se to ja dobro sjecam da su mi prijasnje pse drugdje cijepilo s oba isti dan ?
Ne vjerujem da je ikoji vet cijepio i zarazne i bjesnoću isti dan.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 16:29   #58
Zoe je svaki put, a nekako se sjecam i da je Vetpoint (moram pronaci staru knjizicu - prilicno sam siguran da smo uvijek cijepili oboje i da nam je to dugi niz godina bio jedini razlog da jednom godisnje vidimo veta.

Pisem o godisnjem docjepljivanju, inicijalni program je bio odraden s visetjednim razmacima.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 18:57   #59
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da je ikoji vet cijepio i zarazne i bjesnoću isti dan.
Sitko je navršila šest i pol godina, a sa mnom je šest. Uvijek smo sve cijepili zajedno. Tako smo radili i s psima prije nje. Tek sam u posljednje vrijeme uopće čula da neki vetovi to ne žele napraviti zajedno. Jucko je cijepljena odvojeno, ali samo zato što sam ja odgađala cijepljenje protiv bjesnoće do njezine što starije dobi - zarazne smo cijepili u tri navrata, u razmacima od po četiri tjedna.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 19:12   #60
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Sitko je navršila šest i pol godina, a sa mnom je šest. Uvijek smo sve cijepili zajedno. Tako smo radili i s psima prije nje. Tek sam u posljednje vrijeme uopće čula da neki vetovi to ne žele napraviti zajedno. Jucko je cijepljena odvojeno, ali samo zato što sam ja odgađala cijepljenje protiv bjesnoće do njezine što starije dobi - zarazne smo cijepili u tri navrata, u razmacima od po četiri tjedna.
Pred 2 godine, ista diskusija (gotovo jednak tvoj post, gotovo jednak moj reply) pa da se ne ponavljam...
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...0&postcount=48

- dapače, cijela tema je o istovremenom cijepljenju.

Ovo što sam napisala gore, "ne vjerujem da je ikoji vet cijepio istovremeno", je refleksija toga da (što mi je drago) dobar dio vetova u zadnje vrijeme ipak prakticira neku better-safe-than-sorry taktiku, što uključuje i cijepljenja.

Evo i friškog linka: 2014 VACCINES & VACCINATION: The MUST KNOW Issues

Vadim samo jedan dio:

4. Use of multiple vaccines in individual dogs at the same appointment.
FICTION: Size of the patient is not a consideration when there is a need to administer multiple vaccines at the same time.
FACT: Doing so may pose increased risk for an acute-onset reaction (hypersensitivity)...especially small breed dogs receiving multiple vaccines at the same appointment.
Giving multiple doses of vaccine at the same appointment (especially among small breed dogs) has been shown to be associated with increased risk of causing an acute vaccine adverse event. Today, it is recommended that, especially in small breed dogs, that veterinarians consider delaying administration of NON-core vaccine until 2 to 4 weeks after completion of the CORE vaccines. Then, administration of any NON-core vaccine should be limited to those patients having a reasonable risk of exposure to the pathogen.
REF: Moore GE, Guptill LF, Ward MP, et al. Adverse events diagnosed within three days of vaccine administration in dogs. J Am Vet Med Assoc. 227:1102–1108, 2005.

Zadnje uređivanje ryell : 25.03.2015. at 19:33.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.