Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2008., 13:51   #41
u kojem smislu ozljedila?
happyday is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 14:05   #42
napuknuo je.
eustahije_brzić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 14:31   #43
Par cura koje znam da su imali napuknuti krizni ligament, na kraju su ga 'sredile' do kraja i morale su na operaciju (kako bi se mogle i dalje baviti sportom).
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 14:42   #44
Quote:
riba_kc kaže: Pogledaj post
Danas bijah kod ortopeda i narucio me za operaciju koljena. Nakon 2 artroskopije, ovo mi je nesto novo jer se radi o napuknucu prednje ukrizene sveze. Zanima me da li je netko od vas prosao tu operaciju, jel bolnije od artroskopije, koliki je oporavak, koje su nuspojave, i najvaznije - dal je koljeno zbilja bolje nakon oporavka?
Prosla rekonstrukciju prednjeg kriznog ligamenta. Moj je puknuo do kraja.

Bolnije je od artroskopije no to govorim za period nakon operacije jer tokom operacije ionako nista ne osjetis . Moja operacija je bila izvrsena pod opcom anestezijom, a budjenje mi je bilo jedno od najgorih zivotnih iskustava . Oporavak: nakon 8 mjeseci u punoj ratnoj spremi (sport). Znam i cure koje su se prije vratile (presadjivanje kriznog s kadavera). Oporavak dug i bolan (dnevno po 3 sata, 6 mjeseci, a koljeno rastura). Ja imam 3 ili 4 artroskopske rupice i jedan mali rez ispod koljena (sa strane), a vidjela sam i operacije izvrsene rezom po cijelom koljenu (produzuje oporavak i jako grdo izgleda). Moje koljeno nije nikad vise bilo kao sto je bilo ono staro, no mislim da je to individualna stvar.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 15:15   #45
uglavnom kada napukne ligament.. uz daljnje treniranje... pukne skroz...
sve je do tebe... vidis, postoje mnogi kojima cak i puknuti prednji krizni nikakav problem ne predstavlja...dok kod nekih uzas. evo kod mene ti je ovakava situacija... povreda na sportu...puko meniskus...atroskopijom odstranjen...al mali dio je bio ostao i napravio goleme stete...koljeno mi je neprestano klecalo, "setalo" na sve staren.. i nije bilo drugo nego pod noz... nasljedila je ubrzo 1 ligamentoplastika... doktor koji me je operirao nije napravio kako treba i koljeno je jos nestabilnije bilo... tako sam se mucila sa tim koljenom dugo dugo vremena da bih imala cak 5 rekonstrukcija i sada na jesen / zimu slijedi 6.

ne zelim nikoga uplasiti sa ovim ....jednostavno sam imala peh.

iz vlastitog iskustva znam... da jacanjem kvadricepsa kao i ostalih misica noge, guze..pa cak i trbusnjaka , je od velike vaznosti kod stabilnosti koljena...
bilo je situacija... da mi je koljeno bilo totalno nestabilno ...totalno nestabilno podrazumjeva se da uopce nisam mogla stati na tu nogu jer bih odmah gubila ravnotezu i pala bih......i sa neprestanim vjezbanjem... nakon 3-4 tjedna ja sam uspijela hodati, naravno sa stakama, ali sa punim stopalom sam se docekala na tlu... sto je bio veliki napredak...

posto tvoja ozljeda nije toliko velika...da sada moras pod hitno ici na operaciju, bilo bi jako dobro da se prihvatis bickla kao i ostalih vjezbica...topli savjet, svakako izbjegavaj ikakve utege i naravno cucnjeva...

ako te zanimaju koje vjezbe su najbolje , reci,...
happyday is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 15:29   #46
ides...sad ste me uplasile s ovim svim stvarima... ja sam zapravo vec nakon 2 tjedna pocela hodat,a sad vec vozim bicikl. da,zanimaju me vjezbe jer studiram kif pa mi je ozljeda veliki problem...tnx!
eustahije_brzić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 16:12   #47
Exclamation

Quote:
happyday kaže: Pogledaj post
uglavnom kada napukne ligament.. uz daljnje treniranje... pukne skroz...
sve je do tebe... vidis, postoje mnogi kojima cak i puknuti prednji krizni nikakav problem ne predstavlja...dok kod nekih uzas. evo kod mene ti je ovakava situacija... povreda na sportu...puko meniskus...atroskopijom odstranjen...al mali dio je bio ostao i napravio goleme stete...koljeno mi je neprestano klecalo, "setalo" na sve staren.. i nije bilo drugo nego pod noz... nasljedila je ubrzo 1 ligamentoplastika... doktor koji me je operirao nije napravio kako treba i koljeno je jos nestabilnije bilo... tako sam se mucila sa tim koljenom dugo dugo vremena da bih imala cak 5 rekonstrukcija i sada na jesen / zimu slijedi 6.

ne zelim nikoga uplasiti sa ovim ....jednostavno sam imala peh.

iz vlastitog iskustva znam... da jacanjem kvadricepsa kao i ostalih misica noge, guze..pa cak i trbusnjaka , je od velike vaznosti kod stabilnosti koljena...
bilo je situacija... da mi je koljeno bilo totalno nestabilno ...totalno nestabilno podrazumjeva se da uopce nisam mogla stati na tu nogu jer bih odmah gubila ravnotezu i pala bih......i sa neprestanim vjezbanjem... nakon 3-4 tjedna ja sam uspijela hodati, naravno sa stakama, ali sa punim stopalom sam se docekala na tlu... sto je bio veliki napredak...

posto tvoja ozljeda nije toliko velika...da sada moras pod hitno ici na operaciju, bilo bi jako dobro da se prihvatis bickla kao i ostalih vjezbica...topli savjet, svakako izbjegavaj ikakve utege i naravno cucnjeva...

ako te zanimaju koje vjezbe su najbolje , reci,...

U tome i je poanta cijele rehabilitacije, bitno je raditi na stabilnosti koljena koju se može popraviti vježbanjem, no uvijek treba biti oprezan s odabirom vježbi i opterećenjima. Prema nekim tvrdnjama dovoljno je da barem 30% prednjeg križnog ligamenta ostane funkcionalno sposobno a da nije nužno podvrgnuti se operaciji, pa prema tome treba poraditi na stabilnosti koljena preko mišića. Od pomoći može biti i kinesiotaping koji će dati još dodatnu stabilnost zglobu i smanjiti bolnost te time postaviti klasičnu operaciju ili artroskopiju kao opciju br.2. Bitno je reći da ukoliko se radi o ozljedi kod sportaša koji je perspektivan i namjerava se još duže baviti sportom, rekonstrukcija je bolja opcija iz razloga da se operativno opet uspostave odnosi unutar zgloba potrebni za stabilnost zgoba, no vidimo da i kod operacija nije sve uvijek postavljeno u idealne odnose. Pa sad odlučite koji su Vam ciljevi i planovi pa prema tome i odaberite strategiju u liječenju ozlijede.
najpametniji is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 07:33   #48
Arrow Potvrda...

Kao sto vec rekoh, prvo sam isla u Lovran dr. Tudoru koji me narucio za ligamenoplastiku, no posto nisam bila sigurna u tu dijagnozu zbog povrsnog pregleda i zakljucivanja na temelju dijagnoze od pred 3 godine, otisla sam i dr. Nemecu (imate pravo, covjek je broj 1 ) koji me detaljno pregledao i preispitao sve zivo i zakljucio da nema druge do li operacije jer se ti ligamenti nikad nece sami oporaviti i koljeno ce uvijek 'bjezati'. Pa vas sad lijepo molim (posto u 9. mj. namjeravam pod noz) da mi kazete o rehabilitaciji sto je vise moguce jer u bolnici me uvijek samo sturo upute i nikad ne znam sto se smije a sto ne. I da li su nuzne toplice, dal dobro dođu, koji dobar fizioterapeut ima i sl...
riba_kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 07:40   #49
od kuda si,gdje si naručena na operaciju?
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 09:00   #50
Ja sam jucer bila kod dr.Jankovića na Šalati. Ligament mi je puko skoro do kraja no on je reko da operacija nije potrebna i da cu jacanjem misica steći stabilnost i sigurnost u koljenu. Sta vi mislite i tome? Nemam pojma sta da radim jer nema smisla da mi svako malo iskace koljeno....
eustahije_brzić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 09:25   #51
moj savjet je da odeš kod dr hudetza u draškovićevu,ne čekaš dugo,a dobar je ortoped,još jedno mišljenje nije na odmet
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 13:54   #52
Quote:
eustahije_brzić kaže: Pogledaj post
Ja sam jucer bila kod dr.Jankovića na Šalati. Ligament mi je puko skoro do kraja no on je reko da operacija nije potrebna i da cu jacanjem misica steći stabilnost i sigurnost u koljenu. Sta vi mislite i tome? Nemam pojma sta da radim jer nema smisla da mi svako malo iskace koljeno....
ojačaj mišiće stražnje lože ako ti je puko prednji križni!! naravno, to je dovoljno samo ako se ne baviš sportom..
u slučaju bavljenja sportom, moj savjet je rekonstrukcija prednje ukrižene sveze
dudo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 14:16   #53
Quote:
riba_kc kaže: Pogledaj post
Kao sto vec rekoh, prvo sam isla u Lovran dr. Tudoru koji me narucio za ligamenoplastiku, no posto nisam bila sigurna u tu dijagnozu zbog povrsnog pregleda i zakljucivanja na temelju dijagnoze od pred 3 godine, otisla sam i dr. Nemecu (imate pravo, covjek je broj 1 ) koji me detaljno pregledao i preispitao sve zivo i zakljucio da nema druge do li operacije jer se ti ligamenti nikad nece sami oporaviti i koljeno ce uvijek 'bjezati'. Pa vas sad lijepo molim (posto u 9. mj. namjeravam pod noz) da mi kazete o rehabilitaciji sto je vise moguce jer u bolnici me uvijek samo sturo upute i nikad ne znam sto se smije a sto ne. I da li su nuzne toplice, dal dobro dođu, koji dobar fizioterapeut ima i sl...
ako ides u lovran na operaciju, moram priznati da bolje rehabilitacije nema posjetila sam sve moguce toplice i lovran je daleko najjaci..
svaka cast i dr Brozicevic i Peharcu ,, ali lovran je daleko naj naj.
velika ti je prednost sto si odmah povezana i sa ljecnicima.
tamo ti se sigurno nece dogoditi da ce ti raditi neku krivu terapiju ili cak da ce doci do nekakvih neugodinih posljedica,.jer svi fizijatri i fizoterapeuti imaju jako jako puno iskustva i naravno u stalnom su kontaktu sa tvojim operaterom.
ako nisi iz rijeke..lovrana ili nekog drugog mjesta u blizini, onda ce te oko 10-ak dana ostaviti tamo na terapijama...
o toplicama ti uvijek operater odluci, da li su potrebne ili ne.... i uvijek dodatna terapija/vjezba ti dobro dodju...


kada ides na operaciju, koji datum... pitam jer i ja idem
happyday is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 14:27   #54
Quote:
happyday kaže: Pogledaj post

kada ides na operaciju, koji datum... pitam jer i ja idem
Svaka vam cast, ljudi, kad u istoj recenici mozete spomenuti operaciju i staviti ovaj smajlic.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 14:37   #55
plakat će se poslije sad je veselje kad znaš da će maknuti problem
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 15:56   #56
nema razloga za tugu....samo trebas biti optimist i vjerovati da ce sve biti ok
happyday is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 17:24   #57
Mmmmm daaaa... Valjda i hoce sve biti OK. Toplo i iskreno se nadam! Ne znam jos tocan datum operacije, ali znam da je druga polovica 9.mj. Jer moram ostati na poslu do tad da potpisem ugovor da mi ne bi zbog bolovanja slucajno dali nogu. Ovako cu bar znati da imam bar 3 mj. fore. I moram zvati Lovran za dogovor termina.

Ljudi, sta predlazete prije operacije? Ojacati misice? Na koji nacin kad to Đubre (koljeno) boli kod sveg zivog!
riba_kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 17:26   #58
konzultiraj se s fizioterapeutom oko optimalne pripreme muskulature za operaciju. To bi bilo jako dobro i oporavak bi lakše išao.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 17:35   #59
ako te koljeno boli i blokira, to nije do ligamenata već do meniska. vjerojatno ti je opet popucao dio meniska ili ti je zapeo negdje, obzirom da si već imala zahvat ovo nije ništa čudno

drugo, ja sam prošao pucanje prednjeg križnog ligamenta i opetovana iskakanja koljena, i mogu ti reći iz iskustva da ono što možeš očekivati iza jako varira. jer nakon prve ozlijede bavio sam se zahtjevnim sportovima poput badmintona bez problema i bez ikakve ortoze ili čak neoprenske navlake. ali nakon zadnjeg velikog iskakanja, nakon što je stradala hrskavica, čak niti s ortozom nije sasvim u redu. mada su svi drugi ligamenti u redu

stanje hrskavice dosta određuje stabilnost koljena. po meni, trebala bi artroskopski srediti sve ono što ti blokira koljeno, a dalje preko strojeva i ciljanih vježbi pošteno razjačati ključnu muskulaturu (abduktore i aduktore). pa vidjeti na čemu si. ne vidim da je napuknutost prednjeg križnog razlog nestabilnosti tvog koljena. prije je to istegnutost ligamenata (potrebna je pauza od sportova, korištenje ortoze, kako bi ti se ligamenti oporavili tj skupili, za što je potrebno bar 6 mjeseci), svakako neki problem s meniscima, te upitno stanje hrskavice
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 18:02   #60
prije operacije definitivno trebas ojacati misice.... tako ce ti definitivno biti brzi i uspjesniji oporavak.

ako te boli tako noga, najbolje ti je raditi neke jednostavne vjezbice koje nikako ne mogu dovesti do pogorsanja stanja.. a skoro pa iste radit ces i neposredno poslije operacije... samo molim te drzi se pravila, da tu nogu moras dovesti u red da sto jaci ti budu misici... a znaj da nije samo do kvadricepsa... vrlo su ti vazni recimo i trbusnjaci, jer ce ti oni biti od velike pomoci poslije operacije...

evo, nasla ti neke vjezbe koje ces raditi u lovranu...

http://images.google.hr/imgres?imgur...3DeY0%26sa%3DN
happyday is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:45.