Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2005., 17:41   #21
I sama si se izvukla? Bez stručne pomoći?
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:46   #22
Quote:
crtica kaže:
I sama si se izvukla? Bez stručne pomoći?
Da.
Ogromnim trudom. Analiziranjem svih svojih misli, za vrijeme, prije i poslije prejedanja.
Čitanjem literature.

Npr. došla sam do zaključka da sam po cijele dane sebi govorila da sam ružna i debela. sramila sam se svojeg izgleda i tijela. nisam se mogla skinuti pred muškarcem. ponekad sam si bila toliko užasna da nisam htjela ići u društvo.

pomoglo mi je što sam, ponajprije, rješila jedan puno veći problem (koji nije bio direktno vezan uz taj poremećaj) i koji je možda bio i uzrok svega toga. A nadalje, naučila sam voljeti sebe. Biti prijatelj svojem tijelu. Jednostavno sam htjela prestati mučiti svoj organizam.

Na koncu, pomogne ti spoznaja da si na dnu. Ili ćeš se ustati ili ćeš se zbilja ubiti. nema trećeg. ja sam izabrala život i želju da živim.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:51   #23
Svaka čast

Moram priznat, kako sam mislila da bez stručne pomoći ne ide rješavanje ovakvog poremećaja, no drago mi je da sam u krivu
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:56   #24
Quote:
crtica kaže:
Svaka čast

Moram priznat, kako sam mislila da bez stručne pomoći ne ide rješavanje ovakvog poremećaja, no drago mi je da sam u krivu


Može se ali to ne treba prepuručiti. Da sam barem otišla psihoterapeutu. Koliko samo vremena bih uštedila, koliko živaca, koliko energije.

svakome tko od toga boluje od srca savjetujem da se obrati stručnoj osobi bez srama.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:58   #25
Jedna od mojih najboljih prijateljica je imala anorexiju, koja je na vrhuncu bila pre nekih 8 godina, mada mislim da mogu reci da je se nikad nije skroz oslobodila.

Imala je ne bas sjajnu porodicnu pricu, mada ne bas ni tragicnu. Kao dete je bila bas debela, pa je u pubertetu pocela vezbati, paziti na hranu, i onda je dosla do sasvim sjajnog izgleda, misici, zategnuto telo u dobroj formi - super. I onda je nastavila. Bila je u stanju da zivi na jednoj jabuci, mineralnoj vodi isl. Majka joj je sve ucinila da pomogne, placala psihoterapeuta, sve, da ne pisem sad, i nista joj nije vredelo. Ona je sebe samo kroz to dozivljavala. Izgledala je grozno, jedno leto se bas secam, strasno, kao logorasi. I i dalje je bila opsednuta hranom.

Na zalost, ta opsesivnost je u velikoj meri izmenila i njenu licnost. Postala je svadjliva, netolerantna, perfekcionista i prema sebi i prema drugima, posvadjala se na krv i noz sa drugom nasom prijateljicom, opet zbog - hrane, kasnije i samnom, iz drugih razloga. Ali to na kraju vise uopste nije bila ista osoba. I drugima je znala da meri sta i koliko jedu, uzmem nesto jesti "Znas koliko je to masti, kalorija..." to moze da izludi coveka. Vec 4-5 godina nismo bliske. (ne konkretno zbog anoreksije, ali verujem da je i to bilo deo paketa)

Mislim da jedan manji procenat devojaka sa ovim poremecajima stvarno ima razlog u necem ozbiljnom - psihicki poremecaj, zlostavljanje i slicno. Nazalost, cini mi se da se mnoge u to dobrovoljno bacaju, jer prihvataju nametnuti stav "nikad nisi dovoljno tanka", i samo tako smatraju da mogu da kontrolisu svoj zivot i urade nesto za sebe.

Uz svo postovanje prema onima koje imaju duboke probleme, ljuti me kad vidim da se o ovome prica kao o tolikog tragediji, jer, kad se uporedi sa nekim mnogo gorim i ozbiljnijim bolestima, ovo ispada samo nus produkt pomodarstva. Ne mogu da kazem da osecam veliku dozu zaljenja prema ovim ljudima.

Kad vidim neke od njih kojima je B-g sve dao u zivotu, a one nezadovoljne sobom krecu da se izgladnjuju i da okrecu ceo svet oko tog problema, setim se nekih dragih ljudi koji su zbog bolesti ili nesrece izgubili zivot vrlo rano, i iskreno ti problemi "jao debela sam!" mi deluju kao totalni idiotizam!
Larra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:01   #26
Larra, ove dvije bolesti završavaju često smrću, a teške posljedice po zdravlje su paket koji se obavezno dobije, tako da si u krivu sa razmišljanjem kako to nije big deal...
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:09   #27
Quote:
Larra kaže:
Jedna od mojih najboljih prijateljica je imala anorexiju, koja je na vrhuncu bila pre nekih 8 godina, mada mislim da mogu reci da je se nikad nije skroz oslobodila.

Imala je ne bas sjajnu porodicnu pricu, mada ne bas ni tragicnu. Kao dete je bila bas debela, pa je u pubertetu pocela vezbati, paziti na hranu, i onda je dosla do sasvim sjajnog izgleda, misici, zategnuto telo u dobroj formi - super. I onda je nastavila. Bila je u stanju da zivi na jednoj jabuci, mineralnoj vodi isl. Majka joj je sve ucinila da pomogne, placala psihoterapeuta, sve, da ne pisem sad, i nista joj nije vredelo. Ona je sebe samo kroz to dozivljavala. Izgledala je grozno, jedno leto se bas secam, strasno, kao logorasi. I i dalje je bila opsednuta hranom.

Na zalost, ta opsesivnost je u velikoj meri izmenila i njenu licnost. Postala je svadjliva, netolerantna, perfekcionista i prema sebi i prema drugima, posvadjala se na krv i noz sa drugom nasom prijateljicom, opet zbog - hrane, kasnije i samnom, iz drugih razloga. Ali to na kraju vise uopste nije bila ista osoba. I drugima je znala da meri sta i koliko jedu, uzmem nesto jesti "Znas koliko je to masti, kalorija..." to moze da izludi coveka. Vec 4-5 godina nismo bliske. (ne konkretno zbog anoreksije, ali verujem da je i to bilo deo paketa)

Mislim da jedan manji procenat devojaka sa ovim poremecajima stvarno ima razlog u necem ozbiljnom - psihicki poremecaj, zlostavljanje i slicno. Nazalost, cini mi se da se mnoge u to dobrovoljno bacaju, jer prihvataju nametnuti stav "nikad nisi dovoljno tanka", i samo tako smatraju da mogu da kontrolisu svoj zivot i urade nesto za sebe.

Uz svo postovanje prema onima koje imaju duboke probleme, ljuti me kad vidim da se o ovome prica kao o tolikog tragediji, jer, kad se uporedi sa nekim mnogo gorim i ozbiljnijim bolestima, ovo ispada samo nus produkt pomodarstva. Ne mogu da kazem da osecam veliku dozu zaljenja prema ovim ljudima.

Kad vidim neke od njih kojima je B-g sve dao u zivotu, a one nezadovoljne sobom krecu da se izgladnjuju i da okrecu ceo svet oko tog problema, setim se nekih dragih ljudi koji su zbog bolesti ili nesrece izgubili zivot vrlo rano, i iskreno ti problemi "jao debela sam!" mi deluju kao totalni idiotizam!



prije svega, mislim da je jako nezrelo od tebe da potcjenjuješ nešto što nisi prošla i što ne poznaješ. bulimija i anoreksija i općenito ti poremećaji svoje uzroke imaju u punim dubljim problemima, i sigurno se ne svode na rečenicu "joj debela sam". Uvjeravam te da to nije ni pomodarstvo, već tunel velikog samoprijezira.
Logično je da je tvoja prijateljica izmjenila karakter. budi par dana bez hrane, pa ćeš vidjeti gdje će ti završiti psiha.
Ugljikohidrati i omega 3 masne kiseline su osnova funkcioniranja našeg mozga, i bez njih doslovno pucaš na psihu.

drugo, ja nisam nikada rekla da je to nešto najgore što postoji. ovdje se o tome priča, prozvalo me se i javila sam se u nadi da će nekome to pomoći, da li da shvati ili da bolje upozna o čemu je riječ.

u svakom slučaju, ja sam svoje rekla.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:10   #28
Slazem se, jeste tragicno kad vidis sta neko zdrav i prav sam sebi radi. Sam sebi.
Larra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:13   #29
Quote:
Larra kaže:
Slazem se, jeste tragicno kad vidis sta neko zdrav i prav sam sebi radi. Sam sebi.
Nije zdrav...o tome je riječ...kapiš...
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:19   #30
Quote:
Larra kaže:
Slazem se, jeste tragicno kad vidis sta neko zdrav i prav sam sebi radi. Sam sebi.


nemoj suditi drugima, da se ne bi sudilo tebi.
nije ni čudo da svojoj prijateljici nisi znala pomoći. samo si je osuđivala, a nisi ni na trenutak stala i razmislila, da li joj treba pomoć, razumijevanje, da li nju muči nešto puno ozbiljnije od onoga što si znala o njoj. nikada nisi pokušala shvatiti što navodi nekoga da se tako muči. da li su ti razlozi ipak puno dublji, od tih površnih i posve blesavih koje si navela. nisi ni pokušala razumijeti, niti si na trenutak stala i pitala sebe da li uopće znaš baš toliko o njoj da možeš tvrditi da nije imala razloga za tako nešto. uostalom, mene ne poznaješ, pa si zaključila da nisam imala razloga, da je to sve samo gluma. a ne poznaješ me, nemaš pojma o mojem životu, nemaš pojma o uzrocima, nemaš pojma o tome kako se čovjek osjeća. I upravo stav ljudi poput tebe, koji omalovažavaju ovakve poremećaje, navode osobe koje od njih pate da ih se srame i da ne kažu što ih muči, da se zatvore u sebe i da ne potraže pomoć. Ali to je poremećaj i bolest, i to treba liječiti. sličan je odnos prema ovome kao i prema depresiji, za koju se tek zadnjih godina počela shvaćati da je to zbilja bolest a ne nikakva gluma.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:19   #31
Ok, nisu "zdrave". Ali, nekoliko slucajeva iz moje okoline nije ni zelelo pomoc. I sta sad? Nece da se leci, da jede, da se oporavi. Sta da joj radis?
Larra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:21   #32
Anastasia, samoj sebi si skocila u usta apropo tih sudjenja.

Ne znas ni ti sta sam ja pokusala, razumela isl. U svakom slucaju, svako ima pravo na svoje misljenje, i to je moje, ti imas svoje.
Larra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:23   #33
Quote:
Larra kaže:
Ok, nisu "zdrave". Ali, nekoliko slucajeva iz moje okoline nije ni zelelo pomoc. I sta sad? Nece da se leci, da jede, da se oporavi. Sta da joj radis?
Mi amateri tu ne možemo puno, osim inzistiranja da se takve osobe predaju u ruke liječnicima...I moramo shvatiti ozbiljnost situacije, a ne odmahnuti rukom da je to nečija "zajebancija"...
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:25   #34
Quote:
Larra kaže:
Ok, nisu "zdrave". Ali, nekoliko slucajeva iz moje okoline nije ni zelelo pomoc. I sta sad? Nece da se leci, da jede, da se oporavi. Sta da joj radis?

ostaneš uz nju i prihvaćaš ju takvu kakva je. da ona zna da si uz nju. da nije sama. da ćeš biti tu i kada skupi snage da se izbori protiv toga.
ljudi nisu roboti. ne mogu funkcionirati po tvojim zahtjevima. prisiljavanjem na nešto ne možeš pomoći drugoj osobi. ali možeš razumijevanjem i neosuđivanjem.
ja prva znam da osoba sama mora odlučiti izaći iz toga, ali isto tako, lijepo je znati da te netko voli, znajući tu tvoju gadost, da te voli iako se ti prvi sramiš samog sebe. to može puno pomoći.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:26   #35
Quote:
Larra kaže:
Anastasia, samoj sebi si skocila u usta apropo tih sudjenja.

Ne znas ni ti sta sam ja pokusala, razumela isl. U svakom slucaju, svako ima pravo na svoje misljenje, i to je moje, ti imas svoje.

istina. ne podnosim ljude kao ti. uvijek iznad svega i svih.
ne mogu si pomoći.


edit: ljudi oprostite ali odjavljujem se s teme.
nadam se da sam nešto uspjela objasniti.
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 18:42   #36
Ok, u patetiku necu da ulazim. Tebi zelim sve najbolje.
Larra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 19:14   #37
Quote:
Larra kaže:
Ok, nisu "zdrave". Ali, nekoliko slucajeva iz moje okoline nije ni zelelo pomoc. I sta sad? Nece da se leci, da jede, da se oporavi. Sta da joj radis?
to da ne zele pomoc nije nista cudno.ni alkoholicari ne zele niciju pomoc,ni narkomani, nekada i neko ko sazna d aima rak il nesto.ljudi drugacije funkcioniraju al i dalje ne mozes rec "a sto da joj covjek radi?"
ja priznajem da imam poremecaj u prehrani,ne tako strasan al je tu i jos tome sam po prirodi depresivnija osoba i poprilicno cesto nailazim na nerazumjevanje roditelja i okoline i vjeruj mi da to nije lako niti ugodno.osobito kada cujes komentare da glumis,izmisljas,oces bit u centru paznje, drzis liniju,previse casopisa citas i to ti je nametnuto da moras bit takav i takav.mislim da ljudi, mozda mi se samo cini jer je meni tako i tako osjecam, koji imaju anoreksiju,bulimiju, depresiju itd gledaju na sve stvari drugacije.zdrav covjek se ne moze postaviti na mjesto bolesnog covjeka i rec da ga u potpunosti razumije,vjerojatno zato i mnogi se posvadaju i napuste bolesnika.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 20:28   #38
Ja bolujem od senilne bulimije. Sjetim se jesti, zaboravim povraćat
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 20:54   #39
ssteta kako se sve na topicu vrti oko hrane, mrsaVosti i modnih trendova

kljucna rijec bi trebala biti KONTROLA (svog zivota i same sebe)

a kako to postici bolje nego slusati i osjecati GLAD u stomaku
(glad i strah = primarno)

jedan dan
dva dana
tri ?

i NE POPUSTITI tom osjecaju gladi

KONTROLA

kojom se takvi ljudi itekakoponose
pa se bulimicari dive ana'ma i samokontroli

nema to veze s hranom i kalorijama


Anastazija koji krac ides s topika zbog neznalica
bash zbog njih bi trebala napisat jos koju rijec
tequila is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 00:31   #40
Quote:
Larra kaže:
Ok, u patetiku necu da ulazim. Tebi zelim sve najbolje.
Patetična si upravo ti.
Na temi se javila osoba koja je proživjela upravo ono što i jest tema. A ti si bila prijateljica osobe koja je eventualno imala problem koji jest tema.
Daj odjebi. Odi lupat pičkom o zid, glave ionako nemaš.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.