Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2007., 14:13   #1
Račun u Švicarskoj Banci

Razmatram mogućnosti raditi kao Freelance IT konzultant u inozemstvu....
pa me zanima kako biti isplacivan a da izbjegnem kompliciranu papirologiju i naravno neplatim previse poreza.

Naprimjer imati tekuci racun u nekoj Banci koja nece proslijediti podatke poreznicima o mojim primanjima.
I koliko je to legalno.....?


Znam je preko vlastite firme jednostavnije i da se mogu opravdavati troskovi i dnevnice i slicno ....
Ali stvar je sto se radi o povremenim ugovorima i nema smisla toliku papirologiju obavljati.

Da li itko ima otvoren račun?
Koja je procedura kod otvaranja?
Jesu li to neke posebne banke?
Jer ono što nadjoh na internetu su nekakvi posrednici koji uzimaju veliku proviziju i zahtijevaju velik depozit.

Da li sam dužan plaćati porez švicarskoj ako sam stranac?
Da li Švicarske banke stvarno čuvaju tajnost podataka o mojim primanjima državi čiji sam državljanin?
Ba-Bon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 16:30   #2
Quote:
Ba-Bon kaže: Pogledaj post
Razmatram mogućnosti raditi kao Freelance IT konzultant u inozemstvu....
pa me zanima kako biti isplacivan a da izbjegnem kompliciranu papirologiju i naravno neplatim previse poreza.

Naprimjer imati tekuci racun u nekoj Banci koja nece proslijediti podatke poreznicima o mojim primanjima.
I koliko je to legalno.....?

Znam je preko vlastite firme jednostavnije i da se mogu opravdavati troskovi i dnevnice i slicno ....
Ali stvar je sto se radi o povremenim ugovorima i nema smisla toliku papirologiju obavljati.

Da li itko ima otvoren račun?
Koja je procedura kod otvaranja?
Jesu li to neke posebne banke?
Jer ono što nadjoh na internetu su nekakvi posrednici koji uzimaju veliku proviziju i zahtijevaju velik depozit.


Da li sam dužan plaćati porez švicarskoj ako sam stranac?
Da li Švicarske banke stvarno čuvaju tajnost podataka o mojim primanjima državi čiji sam državljanin?

ovako kako si ti to postavio/pitao - nije legalno
porez ne trebas placati u Svicarskoj (odnosano tamo gdje otvaras racun)

ako bi bas gledali zakon - "trebao bi ga" platiti gdje radis - u zemlji kamo ces ici raditi kao FreeLancer (obicno se otvori neki obrt pa onda mozes od ukupnog incoma odbiti sve troskove...to i nije bas nesto komplicirano)

porez se placa samo jednom (ako ga platis tamo, nemoras ga platiti u RH)
znaci ako porez platis gdje radis, kasnije kada uvodis taj novac u RH trebao bi imati potvrdu da si vec platio porez (nekakvo porezno izvjesce) i neces imati problema
prije (do prosle godine) su se provjeravale uplate na racune u hrvatskim bankama iz inozemstva samo cifre vece od 100,000kn
sad je potrebno navesti kakva je to uplata, place mogu ici na tekuce racune, ostale uplate trebaju ici obvezatno na ziro racun

posrednika - ako tu mislis na agencije ima razlicitih (pogotovo onih koji ce ti pomoci izbjeci placanje poreza), proviziju uzimaju obicno oko/cca. 3% po transakciji
ali isto tako neki od njih traze neki iznos za kvartalno (svakih 3mj.) vodjenje racuna (uplate/isplate) - opet cca.200-250Eura
agencije se razlikuju i ovisno od kuda dolaze (gdje im je sjediste - kakvi su tamo zakoni)

svaka banka uvijek cuva informacije o klijentima (od njih ne trebas ocekivati nikakve probleme)

naravno da ima nacina da izbjegnes potpuno placanje poreza - ali ako ces kasnije zeliti kupiti neku nekretninu u RH...mogao bi imati problem dokazati porijeklo novca (koje na kraju uneses u RH)

racun (npr. u nakoj banci u Svicarskoj) mozes otvoriti vrlo brzo, ali moras prvi put otici tamo - kasnije podizati novce mozes i iz RH
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 17:56   #3
Talking

Plati porez na kraju je jeftinije ali za tvoju znatizelju napisati cu kako to rade Britanci,putovnica velike britanje , ne boraviti dulje u velikoj britaniji od 90 dana , imati prebivaliste izvan velike britanije npr jug spanjolske , racun u banci na gibrataru (tax free , off shore) , te raditi izvan ove tri zemje .
Kvaka je ako te ulove da si dulje od 90 dana u velikoj britaniji placas porez , kao turist u svojoj nekretnini mozes boraviti u spanjolskoj mislim 180 dana te moras izici van granice (po novac u gibraltar) ako pocnes raditi placas porez. Paznja ofshore banke nemaju nikakovu garanciju za novac , kod nas je 100000kn , velika britanije 10000funti. Platiti ces porez na nekretninu i u spanjolskoj.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 23:04   #4
Quote:
znatizeljan kaže: Pogledaj post
ali ako ces kasnije zeliti kupiti neku nekretninu u RH...mogao bi imati problem dokazati porijeklo novca
Postoji li itko u Hrvatskoj kome je tražen dokaz o podrijetlu novaca i tko mu je to tražio?
I mislim da autor nema namjeru ići negdje obavljati posao, već preko interneta
Po hrvatskom zakonu ne smiješ imati račun izvan Hrvatske, ali će te teško uhvatiti. Postoje kompanije preko kojih možeš otvoriti takav račun za jednokratni iznos bez da ideš tamo ako im vjeruješ. Greenfield je najpoznatiji, a imaju i ured u hr.
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 11:19   #5
Quote:
Ibiza kaže: Pogledaj post
Postoji li itko u Hrvatskoj kome je tražen dokaz o podrijetlu novaca i tko mu je to tražio?
I mislim da autor nema namjeru ići negdje obavljati posao, već preko interneta
Po hrvatskom zakonu ne smiješ imati račun izvan Hrvatske, ali će te teško uhvatiti. Postoje kompanije preko kojih možeš otvoriti takav račun za jednokratni iznos bez da ideš tamo ako im vjeruješ. Greenfield je najpoznatiji, a imaju i ured u hr.
postoji, jer banka u RH (znam za konkretan slucaj Zagrebacke B.) mora prijaviti vecu uplatu iz inozemstva na racun klijenta
zakoni ce ici zasigurno prema sve vecoj kontroli (sto je i normalno)

recimo zaradis neke novce (npr. prodas uslugu nekog suporta bilo iz RH ili dok si fizicki vani)
taj posao di donese X novaca na racun (koji otvoris bez problema) u Svicarskoj ili Austriji
dok je taj novac tamo nemas problema (ako uplate nisu neke astronomske)

onda zelis prebaciti taj novac na racun u nekoj hrvatskoj banci (npr. treba ti kao polog za kredit ili sl.)
takvu uplatu je banka duzna prijaviti
jer to je bas primjer o transferu novaca na račun kao dohodak iz ugovora o djelu - honorar, i takve uplate Banka ima obvezu usmjeriti na devizni žiro račun
ti sam mozes deklarirati da se tu u biti radi o dohotku na koji si vec platio porez u nekoj drugoj drzavi pa ce novci ipak biti uplaceni na devizni tekuci racun (ali ta izjava ako se pokaze pogresnom moze biti dokaz za tuzbu)

neznam da li sada postoji kakvo ogranicenje ako bi za te novce samo nesto gotovinski kupio
ali uskoro dolazi zakon koji ce donjeti limit za gotovinsko placanje pa ce biti obvezatno novce prebaciti s racuna na racun

sad, da li se to sve isplati ako znas da to mozes izbjeci plativsi nekih 5-10% poreza na zaradu...dobijes poreznu prijavu i miran si
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 12:04   #6
- na swiftu se kao svrha uplate mora staviti neka sifra 300 - pomoc... dakle, onaj koji ti uplacuje ti daje neku vrstu pomoci, pozajmice
- sto se tice zakona za gotovinsko placanje, mislim da to nece proci...
naime, ne smijes prisiljavati ljude da koriste usluge banke... novac je novac, bio on u banci ili u novcaniku...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 20:15   #7
Quote:
georgehrri kaže: Pogledaj post
Plati porez na kraju je jeftinije ali za tvoju znatizelju napisati cu kako to rade Britanci,putovnica velike britanje , ne boraviti dulje u velikoj britaniji od 90 dana , imati prebivaliste izvan velike britanije npr jug spanjolske , racun u banci na gibrataru (tax free , off shore) , te raditi izvan ove tri zemje .
Kvaka je ako te ulove da si dulje od 90 dana u velikoj britaniji placas porez , kao turist u svojoj nekretnini mozes boraviti u spanjolskoj mislim 180 dana te moras izici van granice (po novac u gibraltar) ako pocnes raditi placas porez. Paznja ofshore banke nemaju nikakovu garanciju za novac , kod nas je 100000kn , velika britanije 10000funti. Platiti ces porez na nekretninu i u spanjolskoj.
Pa nećeš ići u offshore banke, pobogu, dovoljno je u bilo kojoj banci van svoje zemlje otvoriti nerezidentni račun. Taman posla da se radi s karibskim ili gibraltarskim bankama, uopće nije bit offshorea u tome. Bit je u sjedištu firme koja je offshore, banka može biti bilo koja, bilo gdje, pošto je nerezidentni račun, služi isključivo kao transakcijski servis.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 20:19   #8
Quote:
znatizeljan kaže: Pogledaj post
postoji, jer banka u RH (znam za konkretan slucaj Zagrebacke B.) mora prijaviti vecu uplatu iz inozemstva na racun klijenta
zakoni ce ici zasigurno prema sve vecoj kontroli (sto je i normalno)
Prijavljuje se od prošlog ljeta svaka uplata na devizni račun, ali ne na račune izvan zemlje, u tome je bit. Više se ne isplati primati uplate na devizni u HR. No, dovoljno ti je otvoriti nerezidentni račun u RBA u Austriji, Hrvatska do njega nema kako doći. Dovoljno je u principu i u Sloveniji, ali Slovenci i Hrvati imaju neke fore s međusobnim odavanjem računa, nije mi baš jasno kako je to u skladu s bankarskom tajnom, no Austrija sigurno takav sporazum s HR nema.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 12:54   #9
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Prijavljuje se od prošlog ljeta svaka uplata na devizni račun, ali ne na račune izvan zemlje, u tome je bit. Više se ne isplati primati uplate na devizni u HR. No, dovoljno ti je otvoriti nerezidentni račun u RBA u Austriji, Hrvatska do njega nema kako doći. Dovoljno je u principu i u Sloveniji, ali Slovenci i Hrvati imaju neke fore s međusobnim odavanjem računa, nije mi baš jasno kako je to u skladu s bankarskom tajnom, no Austrija sigurno takav sporazum s HR nema.
bit je i nije u tome jer se u medjuvremenu to promjenilo

dakle, svaka uplata iz inozemstva na tvoj racun otvoren u banci u RH (mislim od 01.01.2007.) mora biti proslijedjena na tvoj ziro racun
samo uplate (poput osobnog dohotka) na koje si vec platio porez (oznacene sifrom) se mogu proslijediti na TekuciRacun

ali kao sto kazes dovoljno je otvoriti racun u Austriji, Svicarskoj ili sl...i nitko te nece pitati za placanje poreza

kao sto sam vec napisao pustu gore, jedini problem bi mogao imati kasnije ako bi htio te novce negdje poloziti (opet kasnije staviti na neki racun u RH - tko zna mozda covjek zaradi 100 kEura pa ce kasnije htjeti pokrenuti neki posao...)
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 12:59   #10
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
- sto se tice zakona za gotovinsko placanje, mislim da to nece proci...
naime, ne smijes prisiljavati ljude da koriste usluge banke... novac je novac, bio on u banci ili u novcaniku...
znam, i slazem se sa tobom da je svaki novac - novac
ali ipak mislim da je to dobar zakon

izvan RH (neznam za sve zemlje, ali zanm za ovdje gdje sam ja) je to normalno (limit za gotovinsko placanje cca. 1000-1500 Eura)
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:41   #11
Ne znam samo kak ste došli do ovih zaključaka o bezbrižnom otvaranju računa u Švicarskama, Austrijama itd.
Da, ti možeš otvoriti nerezidentni račun u bilo kojoj od tih zemalja, ali...
Krenimo od toga da čovjek želi prodati neku uslugu nekome i za to biti plačen. Ako će primiti uplatu pod šifrom pomoći tj. poklona, to na takav račun može normalno primiti, ali to isto može primiti i na najobičniji dev.račun otvoren u hr.banci. Na takve uplate nema nikakvih poreza i papirologija i tu ne vidim svrhu otvaranja računa u inozemstvu. A predpostavimo sad da će ta usluga biti naplačena od registrirane pravne osobe (najvjerojatnije), u tom slučaju ona ne može uplatiti "poklon" već radi svojeg čistog obraza pred zakonom mora isplatiti honorar. Tu sad otpada taj nerezidentni račun u švicarskama jer na njega ne možeš primiti uplatu sa svrhom honorara. Preostaje ti jedino dev.žiro račun otvoren u hrvatskoj. Da je to tak jednostavno kak ispada po vašim zaključcima, tko bi još poreze plaćao?
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 15:00   #12
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Ne znam samo kak ste došli do ovih zaključaka o bezbrižnom otvaranju računa u Švicarskama, Austrijama itd.
Da, ti možeš otvoriti nerezidentni račun u bilo kojoj od tih zemalja, ali...
Krenimo od toga da čovjek želi prodati neku uslugu nekome i za to biti plačen. Ako će primiti uplatu pod šifrom pomoći tj. poklona, to na takav račun može normalno primiti, ali to isto može primiti i na najobičniji dev.račun otvoren u hr.banci. Na takve uplate nema nikakvih poreza i papirologija i tu ne vidim svrhu otvaranja računa u inozemstvu. A predpostavimo sad da će ta usluga biti naplačena od registrirane pravne osobe (najvjerojatnije), u tom slučaju ona ne može uplatiti "poklon" već radi svojeg čistog obraza pred zakonom mora isplatiti honorar. Tu sad otpada taj nerezidentni račun u švicarskama jer na njega ne možeš primiti uplatu sa svrhom honorara. Preostaje ti jedino dev.žiro račun otvoren u hrvatskoj. Da je to tak jednostavno kak ispada po vašim zaključcima, tko bi još poreze plaćao?
Za račune van Hrvatske, uopće ti nije bitno pod kojom šifrom se uplaćuje, nisi porezni obveznik tih zemalja, tako da nema potrebe da ide šifra za poklon, posudbu ili slično. Možeš primati uplate kakve god želiš, odakle ti to da se ne smije primati sa svrhom honorara?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 16:09   #13
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Za račune van Hrvatske, uopće ti nije bitno pod kojom šifrom se uplaćuje, nisi porezni obveznik tih zemalja, tako da nema potrebe da ide šifra za poklon, posudbu ili slično. Možeš primati uplate kakve god želiš, odakle ti to da se ne smije primati sa svrhom honorara?
I vani postoje porezni zakoni i zakoni o bankama, a ne samo kod nas. U inozemstvu možeš otvoriti samo nerezidentni račun a on je isključivo transakcijski račun. I tu vrijede ista pravila kao kod transakcijskih računa (tekući) u hr. Honorari idu na žiro račune a ne na tekuće i isplatitelj koji napravi suprotno krši zakon. Nitko radi tvojeg honorara i poreza (s kojim nema baš nikve veze) ne želi na taj način riskirati.
Kad bi stranac u hr otvorio nerezidentni račun, na njega ne bi mogao primati nikakvu vrstu honorara, a proporcionalno tome niti ti u inozemstvu. Svugdje je vrsta računa na koju idu honorarne uplate isključivo rezidentni račun upravo zbog poreznih zakona. To nije hrvatska izmišljotina nego baš prilagodba eu zakonskim odredbama.
Kad bi bilo suprotno, tj kak tu neki tvrde, svi bi imali otvorene nerezidentne račune na koje bi dobivali svoja primanja i nitko ne bi plaćao poreze. Posebno u eurozoni gdje nema nikakvih valutnih i sl. ograničenja.
Uostalom, neka netko proba pa podijeli "pozitivna" iskustva s nama..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 16:28   #14
Nego, kako ide to s dokazivanjem porijekla novaca? Kako da ja dokažem da sam tijekom nekog perioda, malo po malo, zaradio ukupno 100 tisuća eura u casinu?
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 10:46   #15
Postoji li švicarska banka u hrvatskoj??
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 23:13   #16
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Postoji li švicarska banka u hrvatskoj??
Ne postoji (još)
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 18:02   #17
Odlučio sam otvoriti štednju u UBS-u. Pročitao sam što sam god našao na stranici, ali mi nije jasno kako to otvaranje računa funkcionira sa strancima.

http://www.ubs.com/1/e/ubs_ch/privat...s/savings.html

Što se tiće uplata ( i isplata ), imam člana familije koji često putuje na relaciji Hrvatska - Švicarska, pa to nebi bio problem.

Moram li obavijestiti državu o toj štednji? Ako se desi izvanredna situacija, mogu li novce uplatiti ili podići iz Hrvatske? Ima li koja druga švicarska banka pogodnija za otvaranje savings accounta (tipa one kantonalne) ?
PilotInstruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:15.