Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2014., 22:12   #8321
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post

patafljengo ako isključiš pumpu pa kako ti onda radi grijanje noću (ili imaš savršenu izolaciju pa ti se po danu akumulira toplina-što je super), meni je logičnije promjena dnevne-noćne temperature polaznog voda a kotao radi uvijek istom snagom za koju se ispostavi da je najidealnija,naravno treba u tom slučaju spremnik topline za akumulaciju viška, za što bi kotao/plamenik radio na nazivnoj snazi a pumpa ne bi prenosila tu topline tam gdje je hladno

uglavnom nameće se zaključak da je najbitnije napraviti:


1. izolacija-vanjska
2. regulacija
3. prema prvoj i drugoj karakteristici poštelati rad plamenika

Naša grijanja imaju zajedničko samo plamenik SUN P7.
Inače ja imam hebeno jednostavno polubosansko grijanje , bez bojlera i spremnika.Pumpu isključi sobni termostat koji je namješten od 23 h do 7 ujutro na 19°C i dan za sad na 21 . Za to vrijeme SUN P 7 radi non stop, papa pelete / jede koliko mu treba .S toga sam ja na nižoj temperaturi.

Lp
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 31.10.2014., 22:47   #8322
Quote:
patafljengo kaže: Pogledaj post
Naša grijanja imaju zajedničko samo plamenik SUN P7...........
Lp
oki doki, većinom shvatio!

agt ložište u mojem kotlu je ovalno i veličine ampera/ovalne kante od 12 litara sa okruglim dnom , skyman je tata mata u proračunima i iskustvu sa tim proračunima (po njegovome pisanju lako sam to zaključio i uvjerio se) tak da čekam da se i on javi ,kada jako zahladni izmjeriti ću temperaturu dimnih plinova i čini mi se jako ga iznenaditi sa jako malom veličinom, pogotovo za taj cijenovni rang kotla

Zadnje uređivanje mbukal : 31.10.2014. at 23:30.
mbukal is offline  
Old 01.11.2014., 00:49   #8323
Možda će nekog zanimati...

Digitalna regulacija grijanja vođena vanjskom temperaturom tj. upravljanje motorom miješajućeg 3-putnog ili 4-putnog ventila (1 krug grijanja)

https://youtu.be/Ed13WjoMrFM
dajc is offline  
Old 01.11.2014., 09:06   #8324
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Možda će nekog zanimati...

Digitalna regulacija grijanja vođena vanjskom temperaturom tj. upravljanje motorom miješajućeg 3-putnog ili 4-putnog ventila (1 krug grijanja)

https://youtu.be/Ed13WjoMrFM
Koliko broj mješajučih krugova ima?
Ima li mogučnost proširenja broja krugova?
Ima li pripremu tople vode?
Imali upravljanje sa kotlom?
Cijena?
Je pa kaj onda is offline  
Old 01.11.2014., 09:31   #8325
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da želite ugraditi peć na pelete za centralno grijanje,jer peć sa ispuhivanjem zraka za grijanje 200m2 na dva kata nije baš neka opcija koja bi bila zadovoljavajuća u smislu podjednakog grijanja svih prostora. A bilo bi suludo ne iskoristiti postojeći sustav radijatora/grijaćih tijela.
Sobnih peći imaš do 20ak kW,pa nije problem što se tiče snage. Pitanje je samo koliko je velik prostor gdje će se peć nalaziti jer sobna peć grije prostor oko sebe sa određenom snagom,velika peć grije dosta više. Za odabrati peć trebalo bi znati kolika je snaga montiranih radijatora/grijaćih tijela.
Što se tiče potrošnje,pitanje je koliko ste trošili plina za jedan mjesec,po tome se da otprilike izračunati potrošnja peleta.
Po zimi potrosimo oko 2500 kn plina. Ne znam koliko m3 to iznosi. A boravak u kojem bi bila pec je oko 60 m2.
__________________
...svaki dan bez tebe nova je borba...
nivesa is offline  
Old 01.11.2014., 09:40   #8326
Quote:
nivesa kaže: Pogledaj post
Po zimi potrosimo oko 2500 kn plina. Ne znam koliko m3 to iznosi. A boravak u kojem bi bila pec je oko 60 m2.
boravak od 60 kvadrata, ideš

a 2500kn za grijanje, jebate, pa gdje vi ljudi radite, hoćete i mene zaposliti 'tamo' da mogu 2500kn dati mjesečno na grijanje! ?
mranderson is offline  
Old 01.11.2014., 09:48   #8327
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
boravak od 60 kvadrata, ideš

a 2500kn za grijanje, jebate, pa gdje vi ljudi radite, hoćete i mene zaposliti 'tamo' da mogu 2500kn dati mjesečno na grijanje! ?
A kaj mislis zasto trazim najjeftiniju opciju? Kuca je bila gradena u vrjeme kad je bilo love i plin nije kostao kao suho zlato! A boravak....nocna mora od ciscenja do grijanja.
__________________
...svaki dan bez tebe nova je borba...
nivesa is offline  
Old 01.11.2014., 11:39   #8328
Quote:
nivesa kaže: Pogledaj post
A kaj mislis zasto trazim najjeftiniju opciju? Kuca je bila gradena u vrjeme kad je bilo love i plin nije kostao kao suho zlato! A boravak....nocna mora od ciscenja do grijanja.
Grijanje na pelete nije jeftinije od plina, cijena je ista +- 5% max. Jedino na drva je realna usteda.
Chvembo is offline  
Old 01.11.2014., 12:48   #8329
Usudio bih se reći da je duplo jeftinije od plina,samo zavisi gdje i koju količinu peleta kupuješ...
Jer iskreno govoreći,ova cijena peleta kod nas u maloprodaji je daleko od realne...mogu se kupiti i po duplo nižoj cijeni na šlepere i to sa dostavom na kućni prag...
F@@hrenheit is offline  
Old 01.11.2014., 13:21   #8330
E sad...pa ako je jeftinije kupit pecu kolicinu i to sa dostavom onda cu tako kupovat. Ali mene zanima da li uopce postoji pec a da se ne spaja na centralno koja bi mogla zagrijat toliku kvadraturu na neku optimalnu temp. ??
__________________
...svaki dan bez tebe nova je borba...
nivesa is offline  
Old 01.11.2014., 13:26   #8331
*vecu
__________________
...svaki dan bez tebe nova je borba...
nivesa is offline  
Old 01.11.2014., 13:58   #8332
Quote:
Je pa kaj onda kaže: Pogledaj post
Koliko broj mješajučih krugova ima?
Ima li mogučnost proširenja broja krugova?
Ima li pripremu tople vode?
Imali upravljanje sa kotlom?
Cijena?
Regulacija je za 1 miješajući krug i bez mogućnosti proširenja. Nema pripremu tople vode, ni upravljanje kotlom. Znači, isključivo jedan miješajući krug bez obzira na vrstu izvora topline.

Više informacija...
dajc is offline  
Old 01.11.2014., 16:43   #8333
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Regulacija je za 1 miješajući krug i bez mogućnosti proširenja. Nema pripremu tople vode, ni upravljanje kotlom. Znači, isključivo jedan miješajući krug bez obzira na vrstu izvora topline.

Više informacija...
Jako interesantno, neki dan sam naletio na njuškalu na ovo i pomislio, napokon nešto po zbilja super cijeni.
Od parametara regulacije često imaju opciju da gase grijanje automatski kada vanjska temperatura prijeđe neku zadanu, što nije loša opcija da se doda uz sobni termostat. Nema podršku za sobni korektor, no i sa ON/OFF termostatom histereze 0.5°C i mrvicu višom krivuljom će stvar raditi super.
Chvembo is offline  
Old 01.11.2014., 16:56   #8334
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Usudio bih se reći da je duplo jeftinije od plina,samo zavisi gdje i koju količinu peleta kupuješ...
Jer iskreno govoreći,ova cijena peleta kod nas u maloprodaji je daleko od realne...mogu se kupiti i po duplo nižoj cijeni na šlepere i to sa dostavom na kućni prag...
Molim te potvrdi ovo nekom realnom računicom.

Uz kakti super povoljnu cijenu peleta s dostavom od 1.6kn/kg je računica sljedeća:
U idealno podešenom kotlu koji radi u realnim uvjetima, a to je 10 paljenja i gašenja dnevno iz 1kg peleta ne možeš dobiti više od 4.5kWh, ovisno o kvaliteti peleta često i manje. Kod većine skrpanih kotlova od starih loža peći ili prastarih štedlerica je vrh vrhova 4kWh/kg
Uz taj idelani kotao koji izvuće 4.5kWh iz 1kg peleta znači 1kWh košta 0.36kn, a za većinu instalacija po kućama stoji 1kWh = 0.40kn. Koliko se pak još gubi kroz dimnjak kod gašenja kotla jer se hladi xx litara vode i 200kg željeza kroz dimnjak kada kotao stoji ne želim ni komentirati.

Cijena grijanja na plin u kondenzacijskom bojleru iznosi 0.40kn/kWh, kada se plin ugasi, pumpa potpuno ohladi inox ložište koje je težine 3kg, i nema nikakve zaostale energije ni gubitaka topline kroz dimnjak.

Peč na pelete treba jednom tjedno čistiti, treba svaka 2 dana puniti spremnik (na sobnoj peči 2 puta na dan), trebaš tih 6 tona peleta negdje uskladištiti...

Plinski bojler samo 1.10. prebaciš s moda grijanja tople vode na mod grijanja tople vode i grijanja kuće, sobni termostat podesiš i zaboraviš na sve skupa do proljeća, kada opet prebeciš prekidač na bojleru na ljetni režim.
Chvembo is offline  
Old 01.11.2014., 17:31   #8335
Godišnje trošim šleper peleta u 3 peći...
Od toga su dvije peći od 50kW(podno grijanje) i jedna od 20kW...
Trenutna cijena kvalitetnih peleta(DIN PLUS standard) je 140EUR/t sa dostavom,dok se cijene agro peleta i drvenih lošije kvalitete kreću od 90-100EUR/t...pakirano u vreće od 15kg...
Pričam o peletu iz uvoza...
U Hrvatskoj nisam nigdje našao pelete ispod 1,22kn/t + PDV+dostava i još su u rinfuzi...
F@@hrenheit is offline  
Old 01.11.2014., 18:24   #8336
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Godišnje trošim šleper peleta u 3 peći...
Od toga su dvije peći od 50kW(podno grijanje) i jedna od 20kW...
Trenutna cijena kvalitetnih peleta(DIN PLUS standard) je 140EUR/t sa dostavom,dok se cijene agro peleta i drvenih lošije kvalitete kreću od 90-100EUR/t...pakirano u vreće od 15kg...
Pričam o peletu iz uvoza...
U Hrvatskoj nisam nigdje našao pelete ispod 1,22kn/t + PDV+dostava i još su u rinfuzi...
O tome pricam, uz redovne trzisne cijene nema neke prave racunice za one koji imaju plin, a ovo tvoje su vec sasvim druge cijene.
Chvembo is offline  
Old 01.11.2014., 18:46   #8337
Jedina je razlika kaj pelet možeš kupiti direktno od proizvođača po povoljnijoj cijeni,dok plin ne možeš...
F@@hrenheit is offline  
Old 01.11.2014., 21:17   #8338
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Jako interesantno, neki dan sam naletio na njuškalu na ovo i pomislio, napokon nešto po zbilja super cijeni.
Od parametara regulacije često imaju opciju da gase grijanje automatski kada vanjska temperatura prijeđe neku zadanu, što nije loša opcija da se doda uz sobni termostat. Nema podršku za sobni korektor, no i sa ON/OFF termostatom histereze 0.5°C i mrvicu višom krivuljom će stvar raditi super.
Hvala, Chvembo! Svakako ću razmisliti o tome. Ako znaš napamet, koliko su obično te vrijednosti tj. mogućnost podešenja "od-do"?
dajc is offline  
Old 01.11.2014., 22:06   #8339
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Hvala, Chvembo! Svakako ću razmisliti o tome. Ako znaš napamet, koliko su obično te vrijednosti tj. mogućnost podešenja "od-do"?
Za moju odlicno izoliranu je to 12^C, a za neku bez fasade 17. Moja regulacija u dnevnom rezimu uzima tu zadanu, a u nocnom za 4C nizu (kod mene 8C) mada nije lose da se skroz nezavisno zadaje dnevna i nocna granicna temperatura.
Chvembo is offline  
Old 01.11.2014., 22:07   #8340
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Jedina je razlika kaj pelet možeš kupiti direktno od proizvođača po povoljnijoj cijeni,dok plin ne možeš...
Od kojeg prizvođača kupuješ po 140 eura tonu?
agt is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.