Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2008., 21:20   #1161
laserska korekcija vida

Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
Pozdrav drustvo....evo ja sam novi na forumu inace.prijavio sam se samo zbog ove teme.Naime 13.10.2008. sam bio u Svjetlosti na pregledu za LASIK operaciju i sve je dobro proslo,tj.pogodan sam za operaciju.Na lijevom oku imam -5 sa 160astigm i desno -2.5. Mlada i ljubazna doktorica(zaboravih prezime) mi rece da sam savrsen za operaciju i ako se sto izjalovi nemoze biti gore nego sada(sto se tice lijevog oka na koje vidim 50%,a navodno cu poslije operacije 80%). Narucen sam u 12 mjesecu,e sada ja pitam one koji su sve to prosli,po mogucnosti kod dr.Gabrica sljedece,pa molim ako imate 5min vremena za odgovor,JAKKKOOOOO cete mi biti od pomoci:
-Sta rade na pregledu prije operacije i nakon kolko vremena se ide poslije tog 2gog pregleda pod laser.
-Tko vrsi direktnu operaciju,sam dr.Gabric ili netko drugi?
-Da li vam za vrijeme operacije dode da mrdnete oko lijevo...desno,nebitno,tj.da li vidite neku zraku od lasera,jer toga se najvise bojim,da nebi slucajno mrdnio oko,pa se nesto nedogodi?
-Kakav je vid nakon operacije(zamucen bla bla.... ili se vidi odmah dobro)?
-Sta se konkretno radi direktno nakon operacije i koja je procedura...mislim jel idete odmah kuci,jel morate biti u zatamljenom prostoru i slicno?
-Da li se mora doci sutradan na dodatni pregled(pitam ako mora da uzmem neku sobu za nocenje posto sam iz Osijeka)?
Eto to bi bilo ukratko to,pa ako bi netko mogao podijeliti iskustva,a ja cu lagano prosamarati forum sada...
HVALA!
Imaš pp
tabi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 01:28   #1162
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
Pozdrav drustvo....evo ja sam novi na forumu inace.prijavio sam se samo zbog ove teme.Naime 13.10.2008. sam bio u Svjetlosti na pregledu za LASIK operaciju i sve je dobro proslo,tj.pogodan sam za operaciju.Na lijevom oku imam -5 sa 160astigm i desno -2.5. Mlada i ljubazna doktorica(zaboravih prezime) mi rece da sam savrsen za operaciju i ako se sto izjalovi nemoze biti gore nego sada(sto se tice lijevog oka na koje vidim 50%,a navodno cu poslije operacije 80%).
HVALA!
Malo je onih koji neće bit pogodni kandidati u privatnoj klinici Svjetlost.
Važno je naglasit da je prosjećna širina zjenica mlađih ljudi 7mm,a optička zona većine lasera(i njihovog) 6,5mm,mjerenje širine neosvjetljenih zjenica se tamo nevrše i to vjerojatno zato jer za Gash efekte pacijent potpisuje da se miri sa takvim vidom pa svi koji potpišu su za njih "savršeni za operaciju",o relaciji optičke zone lasera,širine zjenica(u mraku) i noćnom vidu već je pisano dosta pa pročitaj.
Što se tiče njihovog obećanja 80posto vida na slabovidnom oku,važno je napomenut da je moguća ta varijanta,ali nije sigurno da će tako i biti i kao što ti sami doktori koriste frazu "ako se nešto ne izjalovi".Teško je pozdano znati koja će oštrina ostat na tom oku,jer kod slabovidnog oka uglavnom nije problem u samom oku,već u mozgu koji nije naučen da gleda na to oko,ako je u tome problem tada je laser nemoćan,ako je pak dio problema u iregularnom astigmatizmu oka tada laser može bit od pomoći.Lako moguće da je izjava "80posto" samo reklamni trik,jer i njihova mjerenja uoči pregleda nemogu pouzdano utvrdit ko će dobit,a ko izgubit linije na tabli sa najboljim mogućim naočalima.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 02:19   #1163
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
I šta bolje onda cekati intralasik jednog dana u rvackoj? Ili ici na taj prk kod kojeg je manji rizik, ali bolniji oporavak i opet neka mogucnost zamucenja roznice.
Sa Mmcom gotovo da i nema rizika zamućenja rožnice,mnoga istraživanja srednje kratkovidnosti na više stotina očiju pokazuju da sa Mmcom niko nije dobio zamućenje niti u najmanjem stupnju.Intralasik ili Lasik što god da je, poanta je da je obje metode stvaraju flap(poklopac) i ako je riješen problem zamućenja kod Prk metode postavlja se pitanje čemu taj flap(kod kratkovidnih) osim što nosi moguće komplikacije skupa sa korištenim vakumom kod njegovog rezanja i doživotnu osjetljivost takvog oka?Jedina njegova prednost kod kratkovidnosti(uz mogući manji astigmatizam) je bezbolniji i brži "oporavak".
Ali i Prk sa Mmcom nije posve bezazlena metoda,unatoč Wavefrontu mogu ostat aberacije višeg reda(iregularni astigmatizmi) i ako su zjenice preširoke u mraku uz duboku korekciju može stradat noćni vid(gash),ovaj rizik pripisuje se zbog nepropisnog mjerenja ili nemjerenja zjenica na predoperativnim pregledima,jer previše bi kandidata tu otpalo,a pacijent potpisuje da se miri sa tim rizicima.Ali ti rizici nisu ništa manji kod Lasika(aberacije su kod Lasika u prosjeku veće,a Gash zbog laserove optičke zone isti),ipak nije dokazano ni da je Mmc siguran u dugom periodu.Da imam veću kratkovidnost i da moram birat prije bi izabro Prk sa Mmcom nego Intralasik.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 11:22   #1164
Evo i mišljenja oftalmologa koji se bavi floaterima (jedan od tek nekoliko liječnika na svijetu koji prakticira lasersko usitnjavanje floatera) o vezi LASIK-a i floatera:

http://floatertalk.yuku.com/reply/15...ml#reply-15211

lasik can cause floaters

Posts: 101
(10/21/08 17:41:13)

I've seen many cases. The suction ring ( 60 mmHg ) that holds the eye for the blade sucks peripheral opacities into the pre macular bursa in some cases...but it is not predictable.

Scott Geller MD
Ophthalmology Eye Floaters Specialized Interest
Fort Myers, Florida, USA
www.vitreousfloaters.com


U tom postu oftalmolog koji u svojoj praksi prima puno pacijenata s opacitatima u staklovini tj. floaterima potvrđuje da je vidio puno slučajeva pacijenata s post-LASIK floaterima i da je uzrok pojavi u usisnom prstenu mikrokeratoma, te da pojava nije predvidljiva.

Nije li onda zanimljivo koliko se malo tj. zapravo nikako spominju floateri kao moguća neželjena posljedica LASIK-a u LASIK klinikama, bez obzira na ovakve informacije koje dolaze od samih oftalmologa.

U međuvremenu sam našao još jedan dobar site za LASIK:

http://www.lasiksurgerywatch.org/

Na tom site-u imate puno korisnih informacija, npr. u sekciji "Voices"

http://www.lasiksurgerywatch.org/voices/index.htm

Tu možete naći i svjedočanstvo američkog vojnog liječnika u Iraku:

http://www.lasiksurgerywatch.org/voi...08_25_2008.htm

Uglavnom, čitajte i informirajte se... I tek onda procijenite rizike...

LASIK klinike veliki dio komplikacija uopće ne prate (opacitati/floateri, bitno smanjeni kontrast i vid kod slabijeg svjetla, suhe i crvene oči) već se uglavnom koncentriraju samo na čitanje slova s table u dobro osvijetljenoj prostoriji kao jedini kriterij uspješnosti operacije. Takve statistike nemaju puno veze sa stvarnim stanjem stvari.

A s obzirom da se ove klinike financiraju pritjecanjem novih pacijenata, koji nemaju prethodnih iskustava s ovim operacijama, dugoročno zadovoljstvo već "obrađenih" pacijenata i ne treba im biti poseban prioritet. Puno im je važniji agresivni marketing i "hvatanje" novih klijenata.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 13:37   #1165
Ja ne bi nikada išla na lasersku operaciju skidanja dioptrije, jednostavno se ne bi usudila. Ako ne vidim dobro stavim naočale. Sada se opet spremam otići po nove leće. Tako da mi to stvarno nije neki veliki problem. Nemam baš jako veliku dioptriju, ali mislim da mi je bolje da mi ostane sadašnja dioptrija -2.50 i -2.00 nego da riskiram sa operacijom s obzirom da se ne može predvidjeti kakve će biti neželjene posljedice i moguće oštećenje oka.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 16:38   #1166
Ja nosim lece evo sad ce biti 9 godina...naocale nosim od 5 razreda osnovne skole...i razmisljala sam o laserskoj korekciji vida, jer me vise te lece pomalo iumaraju..no, sve je to divno i krasno sada...rjesila bih svoje probleme..no, buduci da je to novija metoda, nitko mi ne moze reci sto mi se moze dogoditi za nekih 10, 20, 30 godina...naravno da ce mi vid oslabjeti..ne govorim o tome..nego da li ce mozda zbog te operacije biti pogorsan vise nego sto bi trebao...

Divim se ljudima koji su to napravili i koji su se rijesili muka..ali ja eto, nemam dovoljno hrabrosti
__________________
Jedan je život..iskoristi ga..
Mischa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 12:37   #1167
Thumbs down

Evo, ja nakon 2 mjeseca (za one koji ne prate, operirao me Dr. Šarić u Visumedu.. -3,5 na oba oka) mogu reći da sam stvarno nezadovoljan i ako se situacija ne popravi (u što sad već ozbiljno sumnjam), to će biti jedan od slučajeva koji nisu dobro prošli. Naime, od početka nakon operacije situacija se nije bitno mijenjala pa sumnjam da će se i promijeniti.
Suhe oči - ne baš previše.. jednom na dan (obično ujutro) kapnem Systane i sve ok.
Gashing i glare - malo na oba oka, ne mogu reći da mi nešto baš smeta..
Iregularne aberacije nisam nikako uspio shvatiti ali sad shvaćam..
na desnom oku na žarišnoj daljini beskonačno imam duhove desno dole i dioptriju 0,37 (izmjereno na pregledu prije mjesec dana). Na udaljenosti od 5 m imam dioptriju 0 i duhovi se ne vide. Na udaljenosti od 1 m (ekran) opet duhovi i dioptrija cca 0,25 (moja procjena jer nije puno).
na lijevom oku.. na 1 m dioptrija 0. na 3 m dioptrija 0,1 plus duhovi (opet desno dole), na 5 m dioptrija 0 i na beskonačno dioptrija 0 bez duhova..
nekako ne mogu vjerovati da sam ja jedan od 4 koji su na ovom forumu prošli loše a preostalih 20-ak koji su se javili, prošli super i zadovoljni su..
sad shvaćam i zašto ne mogu nositi očale.. koja bi mi bila dioptrija ? koliko bi staklo puta moralo biti zarezano ?
sve mi se više čini da su oni koji se jave da im je dobro prošlo u stvari plaćeni od strane klinika da to napišu jer ne vidim nikakvo objašnjenje zašto je meni na OBA oka nešto pošlo naopako...
moj savjet: NIKAKO NA OPERACIJU..
ako netko želi pričati o svemu, neka mi se javi na PP pa ću mu dati mobitel ili telefon da me nazove...
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 14:51   #1168
Quote:
dubrovnik4 kaže: Pogledaj post
Evo, ja nakon 2 mjeseca (za one koji ne prate, operirao me Dr. Šarić u Visumedu.. -3,5 na oba oka) mogu reći da sam stvarno nezadovoljan i ako se situacija ne popravi (u što sad već ozbiljno sumnjam), to će biti jedan od slučajeva koji nisu dobro prošli. Naime, od početka nakon operacije situacija se nije bitno mijenjala pa sumnjam da će se i promijeniti.
Suhe oči - ne baš previše.. jednom na dan (obično ujutro) kapnem Systane i sve ok.
Gashing i glare - malo na oba oka, ne mogu reći da mi nešto baš smeta..
Iregularne aberacije nisam nikako uspio shvatiti ali sad shvaćam..
na desnom oku na žarišnoj daljini beskonačno imam duhove desno dole i dioptriju 0,37 (izmjereno na pregledu prije mjesec dana). Na udaljenosti od 5 m imam dioptriju 0 i duhovi se ne vide. Na udaljenosti od 1 m (ekran) opet duhovi i dioptrija cca 0,25 (moja procjena jer nije puno).
na lijevom oku.. na 1 m dioptrija 0. na 3 m dioptrija 0,1 plus duhovi (opet desno dole), na 5 m dioptrija 0 i na beskonačno dioptrija 0 bez duhova..
nekako ne mogu vjerovati da sam ja jedan od 4 koji su na ovom forumu prošli loše a preostalih 20-ak koji su se javili, prošli super i zadovoljni su..
sad shvaćam i zašto ne mogu nositi očale.. koja bi mi bila dioptrija ? koliko bi staklo puta moralo biti zarezano ?
sve mi se više čini da su oni koji se jave da im je dobro prošlo u stvari plaćeni od strane klinika da to napišu jer ne vidim nikakvo objašnjenje zašto je meni na OBA oka nešto pošlo naopako...
moj savjet: NIKAKO NA OPERACIJU..
ako netko želi pričati o svemu, neka mi se javi na PP pa ću mu dati mobitel ili telefon da me nazove...
Vjerojatno se radi o tome da očna leća koja jedina sudjeluje u akomodaciji uspjeva donekle izmanipulirat aberacije na rožnici,ali samo kod njenog određenog naprezanja.
To je ujedno razlog zašto post Lasik pacijenti nakon vađenja očne leće i zamjene umjetnom lećom koja nema akomodaciju(operacija očne mrene) imaju u prosjeku lošiji vid od ljudi koji nisu bili na laserskoj operaciji vida pa su operirali mrenu.
Ako se stanje nepopravi postoje polutvrde leće ili kako kažu znatno udobnije hibridne leće koje utječu na aberacije na rožnici,dok jedne naočale ti zasad nemogu dati dobar vid na svim udaljenostima,ali više naočala za odabrane udaljenosti može bit rješenje.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 01:21   #1169
Quote:
dubrovnik4 kaže: Pogledaj post
Evo, ja nakon 2 mjeseca (za one koji ne prate, operirao me Dr. Šarić u Visumedu.. -3,5 na oba oka) mogu reći da sam stvarno nezadovoljan i ako se situacija ne popravi (u što sad već ozbiljno sumnjam), to će biti jedan od slučajeva koji nisu dobro prošli. Naime, od početka nakon operacije situacija se nije bitno mijenjala pa sumnjam da će se i promijeniti.
Suhe oči - ne baš previše.. jednom na dan (obično ujutro) kapnem Systane i sve ok.
Gashing i glare - malo na oba oka, ne mogu reći da mi nešto baš smeta..
Iregularne aberacije nisam nikako uspio shvatiti ali sad shvaćam..
na desnom oku na žarišnoj daljini beskonačno imam duhove desno dole i dioptriju 0,37 (izmjereno na pregledu prije mjesec dana). Na udaljenosti od 5 m imam dioptriju 0 i duhovi se ne vide. Na udaljenosti od 1 m (ekran) opet duhovi i dioptrija cca 0,25 (moja procjena jer nije puno).
na lijevom oku.. na 1 m dioptrija 0. na 3 m dioptrija 0,1 plus duhovi (opet desno dole), na 5 m dioptrija 0 i na beskonačno dioptrija 0 bez duhova..
nekako ne mogu vjerovati da sam ja jedan od 4 koji su na ovom forumu prošli loše a preostalih 20-ak koji su se javili, prošli super i zadovoljni su..
sad shvaćam i zašto ne mogu nositi očale.. koja bi mi bila dioptrija ? koliko bi staklo puta moralo biti zarezano ?
sve mi se više čini da su oni koji se jave da im je dobro prošlo u stvari plaćeni od strane klinika da to napišu jer ne vidim nikakvo objašnjenje zašto je meni na OBA oka nešto pošlo naopako...
moj savjet: NIKAKO NA OPERACIJU..
ako netko želi pričati o svemu, neka mi se javi na PP pa ću mu dati mobitel ili telefon da me nazove...
Žao mi je što imaš ghosting na oba oka, no stvari se još možda poprave. Kirurzi ionako govore o konačnom dnevnom vidu nakon 3 mjeseca, i konačnom noćnom vidu nakon 6 mjeseci.

Uzroci ghostinga? Može biti niz stvari - decentrirana ablacija (nepogođena optička os oka kod laseriranja), ili nedovoljna optička zona lasera tj. (pre)široke zjenice, ili razvoj (mikro)strija na poklopcu, ili jednostavno nedostatan suzni film ili sve moguće kombinacije navedenog. Nakon LASIK-a tek se nakon 6 mjeseci donekle vraća suzni film, a po nekim istraživanjima tek nakon 5 godina po operaciji se vraća na predoperativni nivo. (Linkove na istraživanja sam već davao pa da se ne ponavljam.) Nekim pacijentima se na žalost nikad i ne vrati zadovoljavajući suzni film. Žene su pri tome u rizičnijoj skupini.
Možda ti se s povratkom kvalitetnijeg suznog filma smanji ghosting jer deblji suzni film može smanjiti površinske nepravilnosti postoperativne rožnice.

Ghosting je također jedan od mojih problema, izraženiji mi je navečer i općenito kad mi se rašire zjenice i/ili "umore" oči (smanjen suzni film?) Posebno nervira kad se čitaju bijela slova na tamnoj pozadini (titlovi na TV i sl.)

Na sreću, floatere nisi dobio, dakle staklovina ti nije "popucala" pod djelovanjem usisnog prstena mikrokeratoma i to je dobra vijest. Da si ih dobio, vjerojatno bi ih bez problema primjećivao kako ti plešu pri svakom pomaku očiju na bijeloj pozadini ove web stranice (barem je tako u mom slučaju).

Ako ti ghosting ostane kao trajna posljedica i ako će te jako smetati, možda ti dobre RGP (polutvrde) leće pomognu u izravnavanju površine rožnice i ispravljanju iregularnih astigmatizama. Ima dosta pacijenata koji si na taj način pomažu. Ali prvo treba pričekati da LASIK poklopci dobro zarastu na rubovima, minimalno 6 mjeseci. S mekim lećama se može početi i ranije, ali one ovdje ne bi nešto postigle, eventualno da su od nekih debljih i čvršćih materijala.

Novo dolaseriranje sa ciljem uklanjanja iregularnih astigmatizama ne bih preporučio sa sadašnjim stanjem (čak i wavefront) tehnike, a u Hrvatskoj mislim da to nitko ionako i ne radi. Bojim se da su današnji wavefront aberometri i topografski skeneri još uvijek pregrubi (tj. s prevelikom mjernom pogreškom) u očitavanju tih finih pogrešaka na rožnici za sigurno predviđanje rezultata, dok "klasična" laserska ablacija ionako ne bi ništa postigla jer se ne radi o dioptriji.

Inače počelo se i s razvojem mekih kontaktnih leća koje (donekle) mogu korigirati aberacije višeg reda (HOA - higher order aberrations). Te leće se rade na osnovu wavefront mjerenja na aberometru. To je već vrijedno pokušaja jer za razliku od wavefront dolaseriranja ovdje nema rizika od dodatne štete na očima. U USA su u tijeku eksperimentalna "fitanja" tih leća pacijentima.

Pogledaj http://www.wavetouchtech.com/wavetouch.html

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 00:11   #1170
Slusaj Tommy,da ti ciko veli nesto.....Citam tako malo tvoje komentare i moram priznat da si poprilicno dosadan.100 puta si ponovio sta se dogodilo,procitali smo i dobro.To je onih 5% rizika i jebiga nisi imao srece i sta sad hoces.DA SI IMALO KOREKTAN(kao oces nas upozoriti da neidemo,dijelis pametne magistarske savjete itd...) rekao bi kod koga si bio na operaciji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pa nisi napiso svoje pravo ime,nitko te nemoze tuziti...Pa ti ja predlazem da prestanes kenjat vise o negativnim stvarima ili reci gdje si bio!!!!!
oshorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 01:38   #1171
@ oshorny

Imaš oko 90% šansi da budeš zadovoljan rezultatom operacije, temeljito si upoznat s rizicima i svejedno nalaziš razloga da se otresaš na mene?

Moj savjet ti je da čuvaš negativne emocije za slučaj da ne budeš zadovoljan ishodom operacije, ali s obzirom na razinu informiranosti koju si stekao, dijelom i zahvaljujući ovom forumu, mislim da se nemaš pravo nikome žaliti i ako ti operacija ne završi dobro. Ti si potpuno informirani kandidat za operaciju i moraš potpuno i odgovorno preuzeti sve rizike.

Ovdje na forumu dajem informacije koje se ne mogu lako naći na hrvatskom dijelu interneta i sasvim sigurno ne na web stranicama domaćih LASIK klinika. I dajem ih za ljude koji su tek poluinformirani o ovim operacijama, da steknu cijelu sliku.

S obzirom da novi članovi foruma ne pročavaju nužno sve stranice od početka, s vremena na vrijeme ponovim već objavljeno, ali i dodajem nove linkove s novim podacima, i to po tebi ne bih trebao raditi jer te uznemiruje?

A što se tiče klinike, kad dođe vrijeme objavit ću i to, samo ne znam zašto misliš da će ti to nešto puno mijenjati na stvari - i klinika i laser i kirurg imali su i uspješne operacije, ja tek pripadam drugom dijelu spektra. Ono što osuđujem je nepotpuno informiranje kandidata i podcjenjivački stav prema komplikacijama i (ne)mogućnosti popravka štete. Osim toga, potpuno su mi bile prešućene i sasvim objektivne činjenice poput toga da LASIK flapovi nikad ne zaraštavaju, da je permanentno oslabljena rožnica, da suhe oči potječu od prerezanih živaca koji se nepotpuno regeneriraju i sl. Te stvari bi presudno odredile moj stav prema odlasku na operaciju.

Kao što vidiš, "svojoj" klinici najviše zamjeram to da sam bio poluinformiran. Ti si kao kandidat potpuno informiran jer si između ostalog čitao i ovaj forum. Ako ne shvaćaš u koliko si boljem položaju nego što sam ja bio, tu ti zaista ne mogu pomoći.

I jedino što ti na kraju mogu reći je:

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 05:31   #1172
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Noćni vid? Pa zamisli nejednake trakice svjetla oko svakog točkastog izvora svjetla + kuglasto proširenje svakog točkastog izvora (npr. semafori počinju ličiti na Božićna drvca i sl.) Pa onda ti se malo dupliraju svjetla, pa trepćeš ne bi li bolje rasporedio suze pa se to opet malo normalizira itd.
Nisam pročitala baš cijelu temu, jer ima puno toga, ali ovo mi je "zapelo" za oči, jer se upravo ovo što si opisao ponekada meni događa i doslovno me izluđuje.
Kada gledam, npr. navečer u upaljenu banderu, vidim oko nje kao nekakvu "aureolu", ne znam kako bih to drugačije opisala.

Kvaka je u tome što ja nikada nisam bila na nikakvoj operaciji očiju.
Imam dioptriju -1.5 na oba oka.
Nosim mekane kontaktne leće već 10 godina i tih cijelih 10 godina mi je dioptrija ista, znači nije se pogoršavala.
Imala sam možda 3 upale oka u cijelom životu, leće inače podnosim super i nikakvih nemam problema, osim ovoga - ali, samo ponekada.
Inače, imam 25 godina.

Zbog čega bi se to meni moglo događati?
Do sada sam pretpostavljala da je to do leća - da su možda zamućene ili nešto slično.
Primijetila sam da pojačano treptanje, odnosno izazivanje time jačeg suzenja očiju pomaže, kao i ispiranje leće.

Inače, što se tiče laserske operacije vida (bilo koje metode, nebitno), sve se to svodi na dobru zaradu i osobno smatram da je neodgovorno podvrgnuti se tome bez prijeke potrebe.
Nije mi jasno zbog čega bi netko riskirao, ako ima dioptriju koju može uspiješno ispraviti naočalama ili lećama?
Samo zato da ih ne mora stavljati ujutro i skidati uvečer? Bedastoće.

Moj poznanik se podvrguno toj operaciji u Rusiji iz samo jednog razloga - imao je dioptriju -8, a htio je biti vojni pilot.
Da ne bi krivo shvatili, pozavršavao je sve potrebne škole, krenuo na obuku (ili kako to već ide, ne znam), radio je na vojnom aerodromu, itd - znači nije se radilo o nekakvom bezveznom nedostižnom snu.
Uglavnom, skinuo je on tu dioptriju, sve super, sve 5.
Međutim, tek nakon operacije su mu se udostojili reći da ne može biti vojni pilot, jer mu oči vjerojatno neće izdržati naprezanja i tlakove kakvi se javljaju u vojnom avionu, tipa MIG-a 21, na kojem je htio letjeti.

Poanta ove moje priče je da je tu bitna samo i jedino zarada.
Jebe se njima za pacijenta, glavno da se uzmu pare.
Da je to ranije znao, gotovo sigurno ne bi išao na tu operaciju, jer je sasvim zadovoljavajuće ispravljao vid lećama i naočalama.
Da se razumijemo, svoje razloge je odmah iznio doktorima, čim se odlučio na operaciju.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 10:18   #1173
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Nisam pročitala baš cijelu temu, jer ima puno toga, ali ovo mi je "zapelo" za oči, jer se upravo ovo što si opisao ponekada meni događa i doslovno me izluđuje.
Kada gledam, npr. navečer u upaljenu banderu, vidim oko nje kao nekakvu "aureolu", ne znam kako bih to drugačije opisala.

Kvaka je u tome što ja nikada nisam bila na nikakvoj operaciji očiju.
Imam dioptriju -1.5 na oba oka.
Nosim mekane kontaktne leće već 10 godina i tih cijelih 10 godina mi je dioptrija ista, znači nije se pogoršavala.
Imala sam možda 3 upale oka u cijelom životu, leće inače podnosim super i nikakvih nemam problema, osim ovoga - ali, samo ponekada.
Inače, imam 25 godina.

Zbog čega bi se to meni moglo događati?
Do sada sam pretpostavljala da je to do leća - da su možda zamućene ili nešto slično.
Primijetila sam da pojačano treptanje, odnosno izazivanje time jačeg suzenja očiju pomaže, kao i ispiranje leće.

Inače, što se tiče laserske operacije vida (bilo koje metode, nebitno), sve se to svodi na dobru zaradu i osobno smatram da je neodgovorno podvrgnuti se tome bez prijeke potrebe.
Nije mi jasno zbog čega bi netko riskirao, ako ima dioptriju koju može uspiješno ispraviti naočalama ili lećama?
Samo zato da ih ne mora stavljati ujutro i skidati uvečer? Bedastoće.

Moj poznanik se podvrguno toj operaciji u Rusiji iz samo jednog razloga - imao je dioptriju -8, a htio je biti vojni pilot.
Da ne bi krivo shvatili, pozavršavao je sve potrebne škole, krenuo na obuku (ili kako to već ide, ne znam), radio je na vojnom aerodromu, itd - znači nije se radilo o nekakvom bezveznom nedostižnom snu.
Uglavnom, skinuo je on tu dioptriju, sve super, sve 5.
Međutim, tek nakon operacije su mu se udostojili reći da ne može biti vojni pilot, jer mu oči vjerojatno neće izdržati naprezanja i tlakove kakvi se javljaju u vojnom avionu, tipa MIG-a 21, na kojem je htio letjeti.

Poanta ove moje priče je da je tu bitna samo i jedino zarada.
Jebe se njima za pacijenta, glavno da se uzmu pare.
Da je to ranije znao, gotovo sigurno ne bi išao na tu operaciju, jer je sasvim zadovoljavajuće ispravljao vid lećama i naočalama.
Da se razumijemo, svoje razloge je odmah iznio doktorima, čim se odlučio na operaciju.
I ja imam isti problem.
SA lećama (-2.5) po noći slabije vidim. I na blizinu.
Zapravo sa lećama lošije vidim od naočala.
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 12:19   #1174
Quote:
I ja imam isti problem.
SA lećama (-2.5) po noći slabije vidim. I na blizinu.
Zapravo sa lećama lošije vidim od naočala.
Možda su ti fulali dioptriju za leće?
Meni je dioptrija na lećama -1,5, a na naočalama -1,75 (ili obrnuto, nisam više sigurna)

Ja s lećama općenito dobro vidim, bolje nego s naočalama.
Problem mi je ovo što je Tommy opisao, odnosno to mi se javlja samo ponekada i to ne nužno samo noću, iako je noću, naravno, puno izraženije, jer je posvuda umjetna rasvjeta.

Svjetlost mi se kao "prelijeva" preko površina.
Npr., ako gledam u prozor kada je vani sunčan dan, svjetlost mi se "prelijeva", kao nekakva "traka" preko rubova prozora (malo mi je teško opisati).
Na monitoru, npr. mi se isto tako prelijeva preko slova i rubova monitora, na TV-u ista stvar.
Ali, to nije uvijek.
Samo ponekada mi se to javlja, onda ili nakapam oči ili isperem leću i ponekada to nestane, a ponekada ne.

Mislim da sam jednom to spomenula liječniku, ali ne sjećam se više što mi je rekao.
Očito niš pametno, čim se ne sjećam.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 12:28   #1175
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Nisam pročitala baš cijelu temu, jer ima puno toga, ali ovo mi je "zapelo" za oči, jer se upravo ovo što si opisao ponekada meni događa i doslovno me izluđuje.
Kada gledam, npr. navečer u upaljenu banderu, vidim oko nje kao nekakvu "aureolu", ne znam kako bih to drugačije opisala.

Kvaka je u tome što ja nikada nisam bila na nikakvoj operaciji očiju.
Imam dioptriju -1.5 na oba oka.
Nosim mekane kontaktne leće već 10 godina i tih cijelih 10 godina mi je dioptrija ista, znači nije se pogoršavala.
Imala sam možda 3 upale oka u cijelom životu, leće inače podnosim super i nikakvih nemam problema, osim ovoga - ali, samo ponekada.
Inače, imam 25 godina.

Zbog čega bi se to meni moglo događati?
Do sada sam pretpostavljala da je to do leća - da su možda zamućene ili nešto slično.
Primijetila sam da pojačano treptanje, odnosno izazivanje time jačeg suzenja očiju pomaže, kao i ispiranje leće.

Inače, što se tiče laserske operacije vida (bilo koje metode, nebitno), sve se to svodi na dobru zaradu i osobno smatram da je neodgovorno podvrgnuti se tome bez prijeke potrebe.
Nije mi jasno zbog čega bi netko riskirao, ako ima dioptriju koju može uspiješno ispraviti naočalama ili lećama?
Samo zato da ih ne mora stavljati ujutro i skidati uvečer? Bedastoće.

Moj poznanik se podvrguno toj operaciji u Rusiji iz samo jednog razloga - imao je dioptriju -8, a htio je biti vojni pilot.
Da ne bi krivo shvatili, pozavršavao je sve potrebne škole, krenuo na obuku (ili kako to već ide, ne znam), radio je na vojnom aerodromu, itd - znači nije se radilo o nekakvom bezveznom nedostižnom snu.
Uglavnom, skinuo je on tu dioptriju, sve super, sve 5.
Međutim, tek nakon operacije su mu se udostojili reći da ne može biti vojni pilot, jer mu oči vjerojatno neće izdržati naprezanja i tlakove kakvi se javljaju u vojnom avionu, tipa MIG-a 21, na kojem je htio letjeti.

Poanta ove moje priče je da je tu bitna samo i jedino zarada.
Jebe se njima za pacijenta, glavno da se uzmu pare.
Da je to ranije znao, gotovo sigurno ne bi išao na tu operaciju, jer je sasvim zadovoljavajuće ispravljao vid lećama i naočalama.
Da se razumijemo, svoje razloge je odmah iznio doktorima, čim se odlučio na operaciju.
Što se tiče prijatelja,vjerojatno bi bilo sve u redu da su ga operirali Prkom ili nekom drugom površinskom metodom.Do nedavno je postajala zabrana operiranja vojnih pilota Lasikom u Usa,međutim tamo su maknuli tu zabranu(možda zato jer koriste drukčije zrakoplove i opremu),ipak neznam kakav je zakon u drugim državama.Po mom iskustvu u klinici koju sam posjetio na predoperativnom pregledu nisam bio pitan da li namjeravam postati pilot ili se bavim kontaktnim sportovima,vjerojatno jer bi to pitanje otkrilo pravu prirodu lasik operacije i možda otjeralo mušteriju.Ali postaojalo je pitanje pri dolasku "zanimanje?" pri čemu su ipak valjda pokušali smanjit štetu kod nekih.

Ako se problem nejavlja nikad kod nošenja naočala,a kod leća samo povremeno,tada je vjerojatno problem u isušivanju očiju.Ipak moguće je da češ isprobavanjem novih leća naći sebi idealne gdje se neće javljat slični problemi,evo jedna korisna stranica gdje se spominju navodno najbolje leće za suhe oči

http://www.tempod.info/2005/11/konta...se-mogucnosti/
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 12:44   #1176
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Možda su ti fulali dioptriju za leće?
Meni je dioptrija na lećama -1,5, a na naočalama -1,75 (ili obrnuto, nisam više sigurna)

Ja s lećama općenito dobro vidim, bolje nego s naočalama.
Problem mi je ovo što je Tommy opisao, odnosno to mi se javlja samo ponekada i to ne nužno samo noću, iako je noću, naravno, puno izraženije, jer je posvuda umjetna rasvjeta.

Svjetlost mi se kao "prelijeva" preko površina.
Npr., ako gledam u prozor kada je vani sunčan dan, svjetlost mi se "prelijeva", kao nekakva "traka" preko rubova prozora (malo mi je teško opisati).
Na monitoru, npr. mi se isto tako prelijeva preko slova i rubova monitora, na TV-u ista stvar.
Ali, to nije uvijek.
Samo ponekada mi se to javlja, onda ili nakapam oči ili isperem leću i ponekada to nestane, a ponekada ne.

Mislim da sam jednom to spomenula liječniku, ali ne sjećam se više što mi je rekao.
Očito niš pametno, čim se ne sjećam.
Ma ja imam neki blagi astigamtizam na jednom oku 0,5,a nosim obične meke leće samo malo jače od dioptrije na naočalima.
Inače moje iskustvo sa okulistima je loše, bagra koja samo želi pobrati lovu.
Stručnjak sa Rebra mi je čak pogrešno napisao dioptriju, zamijenio lijevo sa desnim.
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 12:57   #1177
Tommy,neistresam se na nikoga,samo sam rekao da nema smisla ponavljati 100 puta sto si rekao...Vjerujem da 70% ljudi a mozda i vise koji idu na operaciju imaju kod kuce racunalo i internet,pa lako ukucaju LASIK u youtube pretrazivac i dobiju mali milion informacija o tome.Osobno,mislim da bih svakome preporucio da proyoutuba malo o lasiku,kao ja neki dan.Nisam imao pojma sta se tocno dogada,sad sam vidio kompletnu operaciju,utiske ljudi poslije operacije(I NEGATIVNIH NARAVNO!),ali to me nece spreciti da odem operirati oci koje su mi ionako sjeb..e,tako da nevidim sta bi mi se moglo dogoditi...Nocni vid,suhe oci i te stvari,to je RIZIK koji cu preuzeti na sebe,ako do toga dode.
oshorny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 15:03   #1178
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Ma ja imam neki blagi astigamtizam na jednom oku 0,5,a nosim obične meke leće samo malo jače od dioptrije na naočalima.
Inače moje iskustvo sa okulistima je loše, bagra koja samo želi pobrati lovu.
Stručnjak sa Rebra mi je čak pogrešno napisao dioptriju, zamijenio lijevo sa desnim.
Malo jača dioptrija običnih sfernih leća(za iznos pola astigmatizma) samo dovodi oštrinu vida na daljinu na najbolju moguću za tu vrstu korekcije,ali nemože dat oštrinu vida kao korekcija cilindrom.Torične leće(sa cilindrom) se proizvode tek od 0,75,dok se naočale mogu izradit i sa 0,25 i 0,5cilindrom,to je vjerojatno razlog te razlike u oštrini.Sam imam taj isto problem,imam cilindar 0,75na oba oka,koristim obične sferne leće malo jače dioptrije sa kojima postižem 80posto na ljevo i 90-100posto na desno oko,međutim kad dobijem pravilnu korekciju cilindrom vid na oba oka je najmanje 130posto(dokle sam bio testiran),na desno vjerujem i preko 150posto,pošto je linija od 130posto na to oko čitana sa velikom lakoćom i viđena oštrije nego ljevo oko.Obične sferne leće su mi preporučene zbog krivog mjerenja astigmatizma na prvom pregledu -0,25desno,ljevo -0,5,poslje sam opet kupio dnevne sferne leće pošto dnevne torične leće nepostoje za moj kut astigmatizma,a htio sam isprobat dnevne,u skoroj budućnosti ću probat sa toričnim pa da vidim razliku u oštrini.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 17:07   #1179
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
Tommy,neistresam se na nikoga,samo sam rekao da nema smisla ponavljati 100 puta sto si rekao...Vjerujem da 70% ljudi a mozda i vise koji idu na operaciju imaju kod kuce racunalo i internet,pa lako ukucaju LASIK u youtube pretrazivac i dobiju mali milion informacija o tome.Osobno,mislim da bih svakome preporucio da proyoutuba malo o lasiku,kao ja neki dan.Nisam imao pojma sta se tocno dogada,sad sam vidio kompletnu operaciju,utiske ljudi poslije operacije(I NEGATIVNIH NARAVNO!),ali to me nece spreciti da odem operirati oci koje su mi ionako sjeb..e,tako da nevidim sta bi mi se moglo dogoditi...Nocni vid,suhe oci i te stvari,to je RIZIK koji cu preuzeti na sebe,ako do toga dode.

Istina je da vjerojatno preko 70posto ljudi imaju internet,ali velik broj ljudi informiranje vrši vrlo kratko ili nikako,možda samo pregledavajući službene stranice klinika ili pouzdajući se u iskustva prijatelja koji su dobro prošli,većini se ne da tražit stranice na engleskom,mnogi čak niti neznaju engleski,a prije ovog foruma na hrvatskom nije postojala nijedna stranica ni forum koja je opisivala pravu prirodu takvih zahvata.Pri ukucavanju u google sve je prepuno lasik reklamnih stranica i potrebno je dosta vremena da se naiđe na neku stranicu koja opisuje sve mane takvog zahvata,a mnogima se neda dugo googlat.Na youtubu postoji forum i zato je tu normalno da se može više negativno čuti o tom zahvatu,ali je pitanje ko će se sjetit da bi na youtubu mogle biti snimke operacije?
Ako pokušaš pronaći bilo koji drugi forum na hrvatskom gdje se piše o laserskoj operaciji,primjetit češ da su to svi korisnici računala i da niko gotovo ništa nezna o prirodi takve operacije,a svi sudjeluju u raspravi i svima je dostupan youtube?
Što se tiče ponavljanja istog,mnogi koji se jave na ovaj forum nemaju volje ili vremena čitat cijeli topic pa postave pitanja za koja već postoji odgovor,oni bi taj odgovor mogli nači tek nakon više sati traženja po topicu i to sa nedovoljnom sigurnošću da će ga stvarno naći pa se stvar ponovi da se ljudima olakša.
Na prethodnoj stranici ti je pisano o rizicima lasik operacije u 11točaka,koji su detaljnije opisani na prethodnim stranicama,ipak zašto baš Lasik?
Ako nemaš veliki astigmatizam na slabovidno oko tada nema razloga za Lasik operaciju,kad u istoj klinici rade i transepitalni Prk?Mislim da ako si već tako siguran za operaciju moj je savjet da popričaš sa dr. Gabrićem i pitaš ga da li može Prk i zašto bi lasik bio bolji?
Ja sam također sa njim popričao o tome i sve se je svelo na "nije uopće problem,može Prk",pisao sam o tome na str. 30.

Zadnje uređivanje Jolac : 27.10.2008. at 17:29.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 00:16   #1180
Quote:
oshorny kaže: Pogledaj post
Tommy,neistresam se na nikoga,samo sam rekao da nema smisla ponavljati 100 puta sto si rekao...Vjerujem da 70% ljudi a mozda i vise koji idu na operaciju imaju kod kuce racunalo i internet,pa lako ukucaju LASIK u youtube pretrazivac i dobiju mali milion informacija o tome.Osobno,mislim da bih svakome preporucio da proyoutuba malo o lasiku,kao ja neki dan.Nisam imao pojma sta se tocno dogada,sad sam vidio kompletnu operaciju,utiske ljudi poslije operacije(I NEGATIVNIH NARAVNO!),ali to me nece spreciti da odem operirati oci koje su mi ionako sjeb..e,tako da nevidim sta bi mi se moglo dogoditi...Nocni vid,suhe oci i te stvari,to je RIZIK koji cu preuzeti na sebe,ako do toga dode.
Evo, ja imam internet od vremena kad sam se spajao s 9600 modemom na BBS (ako se to uopće moglo zvati internetom) i imao sam i mail adresu tada još.. to je bilo '89 godine..
no, ja koji sebe smatram pametnim i civiliziranim čovjekom, tražio sam po internetu malo o operaciji, gledao na televiziji reklame, dokumentarna emisija je čak bila.. provjerio sam stranice raznih klinika i na kraju sam pošao na operaciju. I ? Sad mi je žao.. eto, zato je potrebno da ljudi ovdje pišu.. a pošto se puno piše, oni koji novi dođu, nemaju vremena ili živaca ili oboje da pregledaju 46 stranica teksta pa je potrebno i ponoviti ponešto.. a ti samo idi na operaciju.. sretno.. ja svakome kažem (iako mi je malo teško priznati ljudima svoju glupost i slabu informiranost a prodajem se kao pametan i internet guru) da je to VRLO osjetljiva tema jer ako nešto pođe naopako (a ja vjerujem da je to više od 20% ljudi ali ne govore javno o svom jadu i gluposti) nema više povratka.
a sad mi reci da li bi priznao da si nešto loše napravio na sebi i još pritom to jako masno platio ? i ne možeš ništa jer je ugovor koji si potpisao tvrđi od ustava ? aha, malo sutra..
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.