Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2020., 20:06   #1
Porez na dohodak od otuđenja nekretnine

Pozdrav. Situacija je sljedeća. Prošle godine u 4.mjesecu sam kupio stan koji sam adaptirao. Stan je bio useljiv tek u 12. mjesecu a od 1. mjeseca sam prebacio prebivalište u stan te se skroz preselio. Ako ja sada prodam stan zbog preseljenja u drugi grad, jel moram platiti porez na dohodak od otuđenja nekretnine jer ga prodajem unutar 3 godine od kupovine?

Na središnjem državnom portalu sam našao:

"Plaćanja tog poreza ste oslobođeni ako je:

- nekretnina služila za stanovanje vama i uzdržavanim članovima vaše uže obitelji"


Logično bi mi bilo da sam oslobođen od toga plaćanja bez obzira kaj mi je prebivalište u njemu par mjeseci... Jel zna netko kaj o tome?
LazyRabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2020., 22:53   #2
Quote:
LazyRabbit kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Situacija je sljedeća. Prošle godine u 4.mjesecu sam kupio stan koji sam adaptirao. Stan je bio useljiv tek u 12. mjesecu a od 1. mjeseca sam prebacio prebivalište u stan te se skroz preselio. Ako ja sada prodam stan zbog preseljenja u drugi grad, jel moram platiti porez na dohodak od otuđenja nekretnine jer ga prodajem unutar 3 godine od kupovine?



Na središnjem državnom portalu sam našao:



"Plaćanja tog poreza ste oslobođeni ako je:



- nekretnina služila za stanovanje vama i uzdržavanim članovima vaše uže obitelji"




Logično bi mi bilo da sam oslobođen od toga plaćanja bez obzira kaj mi je prebivalište u njemu par mjeseci... Jel zna netko kaj o tome?
Oslobođen si.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2020., 10:01   #3
Kakva je situacija sa porezima kod izuzimanja nekretnine iz tvrtke koja je u sustavu pdv-a, a buduci vlasnik nekretnine postaje vlasnik same tvrtke.
Nekretninu je izgradila tvrtka prije vise od 10 godina i sluzila je za turisticki najam. Da li se placa neki od poreza kod prometa nekretninama i da li vlasnik (fizicka osoba) placa neki od poreza na dohodak. Hvala!
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2020., 10:22   #4
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
Kakva je situacija sa porezima kod izuzimanja nekretnine iz tvrtke koja je u sustavu pdv-a, a buduci vlasnik nekretnine postaje vlasnik same tvrtke.
Nekretninu je izgradila tvrtka prije vise od 10 godina i sluzila je za turisticki najam. Da li se placa neki od poreza kod prometa nekretninama i da li vlasnik (fizicka osoba) placa neki od poreza na dohodak. Hvala!
Što se tiče poreza plaća se ili PDV ili porez na promet nekretnina, ne oboje. Ovisi o statusu primatelja. Ovdje će se najvjerojatnije plaćati porez na promet nekretnina, jer primatelj nije u sustavu PDV-a i prošlo je više od 10 godina od stjecanja nekretnine, pa nema niti potrebe za ispravkom pretporeza od strane firme.

Što se izuzimanja tiče, nije svejedno je li kupac nekretnine istovremeno i vlasnik firme ili nije.

Nekretninu stjecatelj treba platiti firmi ili je 'isplatiti kroz dobit' ako je vlasnik firme.

Ako nije vlasnik firme, onda je obični kupac kao ja ili ti.

Treba paziti da bude tržišna cijena, da ne bi ispalo da je dio te priče skrivena isplata dobiti.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2020., 11:44   #5
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Nekretninu stjecatelj treba platiti firmi ili je 'isplatiti kroz dobit' ako je vlasnik firme.
Sto bi to konkretno znacilo, "isplata kroz dobit", ako govorimo o vlasniku firme.
Dakle vlasnistvo nad nekretninom prelazi sa strane firme na fizicku osobu (vlasnik te iste firme), poreza tipicnih za prodaju nekretnina ne bi trebalo biti, koliko sam razumio (ili ipak porez na promet nekretnina) ali vlasnik fime i firma moraju platiti poreze kao da je umjesto nekretnine (recimo vrijednosti 100 tisuca eura) vlasnik povukao dobit (tih istih 100 tisuca eura). Dakle tvrtka bi platila porez na dobit 12%, a vlasnik (fizicka osoba) porez na dohodak od kapitala plus prirez? Ako je tome tako, to onda vrijedi i za bilo koje zatvaranje tvrtke koja u vlasnistvu ima neku nekretninu, kada ta imovina prelazi na vlasnika, fizicku osobu, ti porezi se moraju platiti?
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2020., 12:06   #6
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
Sto bi to konkretno znacilo, "isplata kroz dobit", ako govorimo o vlasniku firme.
Dakle vlasnistvo nad nekretninom prelazi sa strane firme na fizicku osobu (vlasnik te iste firme), poreza tipicnih za prodaju nekretnina ne bi trebalo biti, koliko sam razumio (ili ipak porez na promet nekretnina) ali vlasnik fime i firma moraju platiti poreze kao da je umjesto nekretnine (recimo vrijednosti 100 tisuca eura) vlasnik povukao dobit (tih istih 100 tisuca eura). Dakle tvrtka bi platila porez na dobit 12%, a vlasnik (fizicka osoba) porez na dohodak od kapitala plus prirez? Ako je tome tako, to onda vrijedi i za bilo koje zatvaranje tvrtke koja u vlasnistvu ima neku nekretninu, kada ta imovina prelazi na vlasnika, fizicku osobu, ti porezi se moraju platiti?
Da, sve je isto što se tiče poreza samo isplata dobiti nije u novcu nego u naravi (nekretnina). Isto se izda račun za isporuku nekretnine, samo se potraživanje po istom kompenzira sa obvezom za isplatu dobiti. Ne mora biti financijskog tijeka.

Uvjet je da ima dovoljno dobiti za isplatu i da je cijena nekretnine tržišna.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 14:39   #7
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, sve je isto što se tiče poreza samo isplata dobiti nije u novcu nego u naravi (nekretnina). Isto se izda račun za isporuku nekretnine, samo se potraživanje po istom kompenzira sa obvezom za isplatu dobiti. Ne mora biti financijskog tijeka.

Uvjet je da ima dovoljno dobiti za isplatu i da je cijena nekretnine tržišna.
A u slucaju da je firma isplatila svu dobit, namirila sve obveze i prestala sa aktivnim poslovanjem, a sama nekretnina neka bude jedina imovina u firmi.
Sve iz razloga jer vlasnik zeli zatvoriti firmu, npr. zeli ici u mirovinu i prebaciti nekretninu na sebe (dakle bez novcanog tijeka). On ce platiti porez na dohodak od kapitala (pretpostavljam prema trzisnoj cijeni nekretnine), trebat ce platiti i sve one troskove koji slijede kod zatvaranja tvrtke, ali postoji li jos neki porez koji tvrtka treba platiti (na nacin da vlasnik uplati na ziro tvrtke jer je ista prestala aktivno poslovati).
stegaNo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 17:11   #8
Quote:
stegaNo1 kaže: Pogledaj post
A u slucaju da je firma isplatila svu dobit, namirila sve obveze i prestala sa aktivnim poslovanjem, a sama nekretnina neka bude jedina imovina u firmi.
Sve iz razloga jer vlasnik zeli zatvoriti firmu, npr. zeli ici u mirovinu i prebaciti nekretninu na sebe (dakle bez novcanog tijeka). On ce platiti porez na dohodak od kapitala (pretpostavljam prema trzisnoj cijeni nekretnine), trebat ce platiti i sve one troskove koji slijede kod zatvaranja tvrtke, ali postoji li jos neki porez koji tvrtka treba platiti (na nacin da vlasnik uplati na ziro tvrtke jer je ista prestala aktivno poslovati).
Kod likvidacije treba unovčiti imovinu. Ako se to ne uspije, po novim odredbama Zakona o porezu na dobit u osnovicu porez na dobit treba uključiti vrijednost nekretnine kao da je ista unovčena.

Osim toga nabrojanog forma treba platiti porez na dobit (kao da je nekretnina unovčena), a vlasnik koji stječe nekretninu treba platiti i porez na promet nekretnina. PDV se ne obračunava u slučaju kada se radi o 'staroj' nekretnini .

Po meni ne bi trebalo biti poreza na dohodak od kapitala, jer dolazi do uvećanja osnovice poreza na dobit.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2022., 10:00   #9
Pomoc oko prodajnog iznosa.
Kupio sam nekretninu pred 4 mjeseca. Zelim ju prodati za nesto vise da sam na nuli.
npr. platio 100, ulozio 110. Zelim prodati po cijeni da nakon placanja poreza od dohotka nekretnine mi ostane cisto 110. Po kojoj cijeni bi trebao prodati nekretninu?
foler is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 09:33   #10
Pozdrav! Darovala sam stan mami pocetkom godine, ja sam taj stan kupila prije vise od 15 godina i zivjela u njemu do 2017. kada sam odeselila i od tada je taj stan prazan. Ona nikad nije zivjela u tom stanu niti bila prijavljena na njega. Sad je mama nasla kupca i prodala bi taj stan.

Ako sam dobro shvatila Zakon ona placa porez na dohodak od otudjenja nekretnine? Jel moze netko ovo potvrditi?

Dohodak čini razlika između primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine ili imovinskog prava koje se otuđuje i nabavne vrijednosti uvećane za rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda.

Citam Zakon i cl. 58, st 5, Ako je nekretnina iz stavaka 1., 2. i 4. ovoga članka stečena darovanjem i otuđena u roku od dvije godine od dana njezine nabave od strane darovatelja, otuđitelju se utvrđuje dohodak od imovine i imovinskih prava na način iz stavka 1. ovoga članka. U slučaju stjecanja nekretnine darovanjem, danom nabave nekretnine smatra se dan nabave darovatelja, a nabavnu vrijednost čini tržišna vrijednost u trenutku nabave.

Ovo dan nabave darovatelja - jel to dan kad sam ga ja kupila? Nabavna vrijednost je trzisna vrijednost u trenutku nabave - u trenutku nabave mene ili mame?

Moze li mi netko objasniti kako se taj porez utvrdjuje? Pokusavam shvatiti koliko bi on otprilike iznosio.
Ispricavam se ako post zvuci zbunjujuce, citam zakon vec tri sata i sto vise citam to ga manje razumijem.
bluesun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 16:07   #11
1) Da, mama treba platit porez..

2) Dan kad si ti kupila stan.

3) Cijena iz 2022. - cijena iz 2007. = iznos dobiti. Iznos dobiti * 0,2 (20%) = iznos poreza. Iznos poreza * 1, (umetni svoj prirez) = ukupna porezna obaveza
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 18:16   #12
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
1) Da, mama treba platit porez..

2) Dan kad si ti kupila stan.

3) Cijena iz 2022. - cijena iz 2007. = iznos dobiti. Iznos dobiti * 0,2 (20%) = iznos poreza. Iznos poreza * 1, (umetni svoj prirez) = ukupna porezna obaveza
Hvala ti. Mene zbunio prvi dio iz st 5, Ako je nekretnina iz stavaka 1., 2. i 4. ovoga članka stečena darovanjem i otuđena u roku od dvije godine od dana njezine nabave od strane darovatelja, otuđitelju se utvrđuje dohodak od imovine i imovinskih prava na način iz stavka 1. ovoga članka. U slučaju stjecanja nekretnine darovanjem, danom nabave nekretnine smatra se dan nabave darovatelja, a nabavnu vrijednost čini tržišna vrijednost u trenutku nabave.
Ja sam to tumacila kao dan nabave(kupnje) od stane darovatelja (darovatelj sam ja) a to bi bilo onda puno vise od dvije godine

Hvala jos jednom. Kaze mama da ce cekati da prodju dvije godine.
bluesun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2022., 00:32   #13
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
1) Da, mama treba platit porez..

2) Dan kad si ti kupila stan.

3) Cijena iz 2022. - cijena iz 2007. = iznos dobiti. Iznos dobiti * 0,2 (20%) = iznos poreza. Iznos poreza * 1, (umetni svoj prirez) = ukupna porezna obaveza
Odakle ti ovo Dolly?

Pa ex lege piše da se u slučaju darovanja kao datum stjecanja gleda datum stjecanja darovatelja.

Citirala ti je lijepo.

Btw, kod izračuna osim ovoga što si naveo idu troškovi prijenosa/ulaganja i tzv rast potrošačkih cijena, odnosno inflacija.

Kad bi bilo obveze. A nema je.

Intencija zakonodavca je oporezivati mešetarenje nekretninama kod fizičkih osoba koje nemaju registriranu djelatnost.

Logično je da se kod darovanja zato gleda kada je darovatelj stekao, da se izbjegne manipulacija.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2022., 00:33   #14
Quote:
bluesun kaže: Pogledaj post
U slučaju stjecanja nekretnine darovanjem, danom nabave nekretnine smatra se dan nabave darovatelja, a nabavnu vrijednost čini tržišna vrijednost u trenutku nabave.[/I]
Ja sam to tumacila kao dan nabave(kupnje) od stane darovatelja (darovatelj sam ja) a to bi bilo onda puno vise od dvije godine.
Nema se kako drugačije tumačiti.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2022., 01:00   #15
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Btw, kod izračuna osim ovoga što si naveo idu troškovi prijenosa/ulaganja i tzv rast potrošačkih cijena, odnosno inflacija.
1) Taj dio nije naveden jer nisam uspio pronać taj indeks proizvođačkih cijena pa mi nije imalo smisla uvodit u formulu nešto što ne mogu izračunat, a ionako je sama rekla da je 3 sata gledala u zakon pa je sigurno vidjela te odredbe šta se može, a šta ne.

2) Na legalisu se davno vodila rasprava o tome i od tud sam to naučio.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2022., 10:42   #16
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post


Kad bi bilo obveze. A nema je.
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nema se kako drugačije tumačiti.
Znaci ukoliko mama proda stan ona nema obveze placanja poreza (bez obzira sto je u njenom vlasnistvu manje od 2 godine) upravo zato jer sam ja nekretninu stekla kupnjom prije vise od 15 godina.

Puno hvala!

Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
... ionako je sama rekla da je 3 sata gledala u zakon pa je sigurno vidjela te odredbe šta se može, a šta ne.

2) Na legalisu se davno vodila rasprava o tome i od tud sam to naučio.
Nisam bila sigurna pa sam zato pitala. Gledala sam i legalis, ali su primjeri ipak malo drugaciji bili, pokusat cu naci jel ima koji isti.


A sutra cemo jos provjeriti za svaki slucaj direktno u lokalnoj poreznoj upravi.
bluesun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2022., 15:15   #17
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
2) Na legalisu se davno vodila rasprava o tome i od tud sam to naučio.
Jebiga, krivo je. Ne znam kako su došli do toga, ne moraš čak znati propise, prkosi osnovnoj logici. Porez na dohodak od otuđenja se utvrđuje ako je između dana nabave i dana prodaje prošlo manje od 2 godine. Čak i to ima iznimki.

Međutim, opće je pravilo da se ne oporezuje ako je prošlo više od 2 godine.

Evo ti i stručni članak:



Dakle, da je Pero Anić stekao prije 15 godina, nikome ništa. Ključno je utvrditi datum stjecanja i datum otuđenja, a kod darovanja, datum stjecanja je datum nabave darovatelja.

Dakle, nema oporezivanja.

Zakonodavac želi destimulirati mešetarenje nekretninama, a ako je netko nabavio nekretninu prije 15 godina i darovao je drugome, to nije preprodaja kakvu zakonodavac cilja.

Cilj je spriječiti prividna darovanja, zato se gleda datum stjecanja darovatelja kao datum nabave nekretnine.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 18:49   #18
@wand_1 hvala na ovom objasnjenju i slici, tako sam i ja shvatila.
Medjutim mama je jutros isla u lokalnu poreznu provjeriti i sta oni kazu (za svaki slucaj) i oni tvrde da ona mora platiti porez jer je nekretnina u njenom vlasnistu manje od dvije godine. Kako ipak oni izdaju porezno rjesenje i njihova je zadnja, mama je ipak odlucila kako nece prodati stan i cekat ce da prodju dvije godine.
bluesun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2022., 21:40   #19
Nigdje ne mogu naći odgovor na moju situaciju:

Stan kupljen prije godinu i pol za 80 000 eura
Sad imam ponudu da ga prodam za 120 000 eura (boom cijena tržišta)
Imam prijavljeno prebivalište otpočetka, kao i dijete koje sam u međuvremenu rodila

Medutim, u stanu se živjelo samo povremeno, nekad mjesecima ništa zbog životne situacije koja me zadesila, što minimalni računi potrošnje i pokazuju.

Jesam li oslobođena poreza na dohodak otuđenja nekretnine?
tidusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2022., 23:08   #20
Ne.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:08.