Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2015., 22:38   #181
Otvoriš sama doo, i plaćaš 3600 mjesečno brutto državi,a od toga tvoja plaća 2480 kn. svaki mjesec računovođa,cca 700kn bruto, i jedanput godišnje porez na tvrtku, plus godišnji izvještaj cca 1000 kn bruto. To je ako samo želiš primati plaću i dobiti staž.
Ali s vremenom će te moždacnetko pitati odkuda ti prihodi da si isplaćuješ bruto plaću, tj. sve rashode, kad nemaš prihoda ? To znači da cijelo vrijeme privatno posuđuješ novce sama sebi, da si isplatiš dohodak i davanja državi, jer ako 3 mjeseca ne platiš državi davanja ideš u stečaj.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 09:46   #182
Da, zato bih se ja prijavila na 2h dok posao ne krene. Nema sanse da si odmah mogu doprinose za puno radno vrijeme placati.

Iako razmisljam o poticajima za samozaposljavanje ali imala bih za prva tri mjeseca, a nisam bas uvjerena da
bih za tri mjeseca vec toliko zarađivala da bih si mogla plaćati doprinose i isplaćivati plaću za puno radno vrijeme.

Pa bih zato na 2 sata...

Znači muž direktor. Ok. Jel ima veze to što mu plaća tamo gdje radi nema osnovicu kao direktorska ?

A ja bih bila zaposlenik firme. I što još? Jesam i ja osnivač ili član uprave ili prokurist? Ili ništa jer bih imala ekstra troškove?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 18:26   #183
Ti možeš biti osnivač, ali član uprave - direktor obavezno muž budući radi drugdje (nema veze kolika mu je plaća) jer tebe bi kao člana uprave kačila velika osnovica.

Ovako muž član uprave, ti osnivač i zaposlenik na 2 h i to je to.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 10:16   #184
Hvala devilgirl


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 17:11   #185
Imam zapravo situaciju vrlo sličnu Lindelinoj. Ako imam direktora koji ne radi u firmi, i jednog zaposlenog koji je prijavljen na 2 sata - koliki mi je trošak koji mjesečno plaćam državi ako radniku isplaćujem 700 kn netto mjesečno? (pretpostavljam da se onda i minimalac dijeli s faktorom četiri?)

I isplati li mi se više, npr, imati direktora koji ne radi u firmi (to se moze koliko znam?), odnosno da je firma bez zaposlenoga - i da onda ugovorom o djelu ili cak autorskim ugovorom outsourceam posao po potrebi? Pričamo o ciframa netto 2500 kn mjesečno.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 23:47   #186
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Imam zapravo situaciju vrlo sličnu Lindelinoj. Ako imam direktora koji ne radi u firmi, i jednog zaposlenog koji je prijavljen na 2 sata - koliki mi je trošak koji mjesečno plaćam državi ako radniku isplaćujem 700 kn netto mjesečno? (pretpostavljam da se onda i minimalac dijeli s faktorom četiri?)

I isplati li mi se više, npr, imati direktora koji ne radi u firmi (to se moze koliko znam?), odnosno da je firma bez zaposlenoga - i da onda ugovorom o djelu ili cak autorskim ugovorom outsourceam posao po potrebi? Pričamo o ciframa netto 2500 kn mjesečno.
Bitno je da je direktor zaposlen drugdje kako on ne bi imao obvezu doprinosa, a ako isplaćuješ neto 700 kn, to je bruto2 (sa svim davanjima) 1.025,50 kn, znači državi ide 325,50 kn mjesečno.

Inače za 2 sata minimalna prijava je na cca 760 kn bruto1, što znači 608 kn neto, a ukupni trošak je cca 890 kn.

Ugovor o djelu ti se ne isplati jer ćeš platiti cca 5.000 kn da bi netko dobio 2.500 kn...jedino ako je umirovljenik onda te košta cca 3.500 kn.
Autorski honorar - ne znam o kojem poslu se radi, ali pazi da potpada pod autorsko djelo prema zakonu...to bi bilo najjeftinije cca 3.150 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 13:26   #187
baš sam pročito sve što je pisano oko ovog ostvaranja trgovački društava, puno korisnog napisano hvala svima
samo imo bi par pitanja
1. jeli se priko hitro.hr priko ove opcije e-tvrtka može osnovati društvo kojem temeljni kapital neće biti uplaćen u cijelosti?
2. ja sam razmišljo kad bi osnivo društvo da osobni automobil unesem u imovinu društva, tako bi platio samo 10.000kn, a s njime bi imo veći kapital društva, kasnije amortizaciju kao trošak
jeli mi to pametan potez? kakve su procedure u vezi toga? jeli javni bilježnik tada više naplaćuje?
3. koliko se rezervacija imena može čuvati?

ako je netko imo kakvi iskustava neka podjeli mišljenje
hvala
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 20:47   #188
Pitanje. Molim da odgovori samo netko tko stvarno zna jer je najlogičniji odgovor na prvu loptu "ne može". Nemojte mi reći da ne može ako niste sigurni

Imam jednu firmu koja je u blokadi, odnosno ima dug za doprinose (meni). Ništa ozbiljno, nemam porezni dug ili nešto tako.

Otvorio bih novu firmu. Jel mogu?

Ako ne, u kojem točno koraku prilikom otvaranja će mi netko stvoriti problem? Tko to kontrolira?

Bilo bi super ako netko ima neki link na zakon ili pravilnik kojim se ovo uređuje. Puno hvala.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2015., 15:34   #189
Quote:
gtrap kaže: Pogledaj post
baš sam pročito sve što je pisano oko ovog ostvaranja trgovački društava, puno korisnog napisano hvala svima
samo imo bi par pitanja
1. jeli se priko hitro.hr priko ove opcije e-tvrtka može osnovati društvo kojem temeljni kapital neće biti uplaćen u cijelosti?
2. ja sam razmišljo kad bi osnivo društvo da osobni automobil unesem u imovinu društva, tako bi platio samo 10.000kn, a s njime bi imo veći kapital društva, kasnije amortizaciju kao trošak
jeli mi to pametan potez? kakve su procedure u vezi toga? jeli javni bilježnik tada više naplaćuje?
3. koliko se rezervacija imena može čuvati?

ako je netko imo kakvi iskustava neka podjeli mišljenje
hvala
evo provjeravao sam u hitro.hr
1. može se priko hitro.hr osnovati društvo kojem kapital nije uplaćen u cijelosti
3. 30 dana se čuva rezervacija

ako neko ima kakvo mišljenje ili savjet u vezi pitanja 2 neka napiše

uglavnom za to treba sudski vještak pa poskupljuje slučaj
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 11:58   #190
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Otvoriš sama doo, i plaćaš 3600 mjesečno brutto državi,a od toga tvoja plaća 2480 kn. svaki mjesec računovođa,cca 700kn bruto, i jedanput godišnje porez na tvrtku, plus godišnji izvještaj cca 1000 kn bruto. To je ako samo želiš primati plaću i dobiti staž.
Ali s vremenom će te moždacnetko pitati odkuda ti prihodi da si isplaćuješ bruto plaću, tj. sve rashode, kad nemaš prihoda ? To znači da cijelo vrijeme privatno posuđuješ novce sama sebi, da si isplatiš dohodak i davanja državi, jer ako 3 mjeseca ne platiš državi davanja ideš u stečaj.
i treba joj još jedan zaposlenik samo za administrativene poslove da hoda po šalterima svaki mjesec.
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Pitanje. Molim da odgovori samo netko tko stvarno zna jer je najlogičniji odgovor na prvu loptu "ne može". Nemojte mi reći da ne može ako niste sigurni

Imam jednu firmu koja je u blokadi, odnosno ima dug za doprinose (meni). Ništa ozbiljno, nemam porezni dug ili nešto tako.

Otvorio bih novu firmu. Jel mogu?

Ako ne, u kojem točno koraku prilikom otvaranja će mi netko stvoriti problem? Tko to kontrolira?

Bilo bi super ako netko ima neki link na zakon ili pravilnik kojim se ovo uređuje. Puno hvala.
Kontrolira porezna. Možeš probat ako te ne skuže po OIB-u ... trebali bi ali su nesposobni .... pa zna proć. Korak je taj da podmiriš dugovanje. A uvijek ti ostaje opcija da otvoriš na nekog drugog.
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 13:41   #191
Quote:
gtrap kaže: Pogledaj post
....
2. ja sam razmišljo kad bi osnivo društvo da osobni automobil unesem u imovinu društva, tako bi platio samo 10.000kn, a s njime bi imo veći kapital društva, kasnije amortizaciju kao trošak
jeli mi to pametan potez? kakve su procedure u vezi toga? jeli javni bilježnik tada više naplaćuje?
...
uplati temelji kapital u cijelosti 20.000,00, a onda svoj osobni automobil prodaj tom društvu (napravite kupoprodajni ugovor).
za koliko novčića? to sam odluči, isplati si taj iznos i to je to....
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 15:39   #192
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
i treba joj još jedan zaposlenik samo za administrativene poslove da hoda po šalterima svaki mjesec.
Ovo je čista laž.

U ovo digitalno doba, nema potrebe za tim. Ajde objasni nam po što to trebaš ići svaki mjesec po šalterima ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 08:47   #193
OK sad je e-porezna free. Ali opet treba mu netko tko će mu predavat sva mjesečna izvješća u roku i igrat se time ako o se on misli potpuno posvetit poslu! Ili skupljat kazne. Jer država od nas radi administrativne djelatnike državne službe umjesto da se potpuno posvetimo radu a ne da se natjeravamo sa raznim papirima i izvješćima i još te za to kazni. A da ne pričam o promjenama zakona i hrpu novih izvješća svaka 3 mjeseca, prilagodbe programa i istraživanje. Kad se stvari zakompliciraju a zakomplicirat će se hodat će po šalterima. Ne samo zato nego za bilo kakvu dozvolu ili glupost. A ostalim nametima i dozvolama da "zadovoljiš" zakon da ne pričam.

Zadnje uređivanje devilgirl : 19.09.2015. at 08:59.
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 14:31   #194
Ovo što si napisao ja nisam osjetio na svojoj grbači.

Pa zato i služe knjigovođe, ja sa svojim knjigovođama nemam problema, ona mi pošalje upit kad će plaća, ja kažem tad, i tog dana ispune se svi jopd-i, po mojoj online uplati ja joj javim da je prošlo, i za taj mjesec ja sam gotov. Sva izvješća šalje knjigovođa jer sam ga ja ovlastio za to, ja sam free do sljedeće plaće. I tako zadnjih 5 godina. Kad mi doma na adresu stigne neka uplatnica, a rijetko kal stiže, ja platim drugi dan i nitko me ne dira.
Ja sam doo, s jednim zaposlenim, tako da vjerujem da je razlika za nekoga gdje su 3 - 5 zaposlena, ali sumnjam , ako ide sve u zadanim rokovima.

Veće mi je sranje naplatiti račun u roku od smrdljivog hrvatskog kupca,nego 12 od stranog. A sa državnim aparatom nemam apsolutno nikakvih problema, jer sam ja legalist.

I naravno, ako nemaš knjigovođu, onda je sve na tebi, a to se odna zove dvosjekli mač, imaš lovu ušparanu na knjigovođi, i jebeš se sa izvješčima, a ja platim knjigovođu, i radim svoj posao doma, a knjigovođa je uračunat u cijenu proizvoda.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 17:47   #195
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Pitanje. Molim da odgovori samo netko tko stvarno zna jer je najlogičniji odgovor na prvu loptu "ne može". Nemojte mi reći da ne može ako niste sigurni

Imam jednu firmu koja je u blokadi, odnosno ima dug za doprinose (meni). Ništa ozbiljno, nemam porezni dug ili nešto tako.

Otvorio bih novu firmu. Jel mogu?

Ako ne, u kojem točno koraku prilikom otvaranja će mi netko stvoriti problem? Tko to kontrolira?

Bilo bi super ako netko ima neki link na zakon ili pravilnik kojim se ovo uređuje. Puno hvala.
Kao prvo kod bilježnika daješ izjavu pod materijalnom i krivičnom odgovornošću da nemaš dugovanja...na trg.sudu bi trebali provjeravati, e sad rade li to ili ne vjerovatno ovisi,al ako te provjere a dao si izjavu j... si ježa...pa ako želiš riskirati,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 12:55   #196
Hvala, PowerG & devilgirl.

Moram priznati da me iznenadilo da sam sa svih strana dobio signale da se "u principu može" otvoriti firma kad već imaš jednu pod blokadom. Apsurdno. Jer s druge strane mi već dvaput odbijaju ime firme, treća sreća je u postupku.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 19:56   #197
sta se firma ne moze otvoriti za 1kn ili tako nesto?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 11:36   #198
Pozz,moze li mi netko objasniti koliku placu ima direktor odnosno ukoliko recimo firma posluje s 50000kn mjesecno koliku cifru noze trositi direktor i mora li pravdati svaki novcic tj moze li sam sebi odrediti placu recimo 30000
Mifica0804 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 13:47   #199
Da, mora pravdati svaku lipu u firmi, a plaća može biti koliko hoćeš dok god plaćaš doprinose,porez i prirez državi na taj iznos ,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 20:16   #200
Dal mogu svaki mj mijenjat placu prema ostvarenom profitu?
Mifica0804 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:13.